Własna firma

Współpraca z Biurem Rachunkowym: Jak Zakończyć i Przenieść Dokumenty

28 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

7 komentarzy
Współpraca z Biurem Rachunkowym: Jak Zakończyć i Przenieść Dokumenty
Kończąc współpracę z biurem rachunkowym? Dowiedz się, jak prawidłowo zakończyć współpracę, przenieść dokumenty i uregulować wszystkie sprawy.

Współcześnie biura rachunkowe działają zarówno stacjonarnie, jak i online. Z uwagi na konkurencję, muszą one oferować szeroki zakres usług. Niedoświadczeni przedsiębiorcy, którzy dopiero wybierają biuro rachunkowe, powinni zapoznać się np. z tym artykułem: „Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę”. Ci, którzy się zawiedli z uwagi na deregulację, powinni pomyśleć o zmianie podmiotu, z którym współpracują.

Koniec współpracy z biurem rachunkowym

Zakończenie współpracy z biurem rachunkowym to proces, który wymaga szczegółowego przygotowania i uwagi. Zanim dokonamy tej decyzji, warto przemyśleć wszystkie konsekwencje, które może to pociągnąć za sobą. W pierwszej kolejności, pamiętać należy o zakończeniu umowy o świadczenie usług z obecnym biurem rachunkowym. Przypominajmy, że takie umowy często zawierają klauzule odnośnie okresu wypowiedzenia, dlatego zawsze warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Podczas rezygnacji z usług biura rachunkowego, pamiętać trzeba także o odpowiedzialności, jaką biuro to na siebie brało. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim rozliczeń podatkowych, które były przez biuro prowadzone. To biuro rachunkowe było odpowiedzialne za prawidłowe prowadzenie ksiąg, a więc i za wszelkie ewentualne błędy. Kończąc współpracę, warto więc upewnić się, że wszystko zostało załatwione prawidłowo, a wszelkie niezbędne dokumenty zostały odpowiednio przekazane.

Odebranie dokumentów

Przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego każdego miesiąca musi dostarczać mu szeregu dokumentów, niezbędnych do dokonania prawidłowych rozliczeń. Zdecydowana większość biur nie oddaje ich przedsiębiorcy po ich wykorzystaniu, tylko porządkuje w segregatorze. Rezygnacja z usług biura rachunkowego wiąże się zatem z koniecznością odebrania wszystkich dokumentów. Mowa zarówno o dostarczonych, jak i wygenerowanych przez pracowników biura.

Przy odbiorze dokumentów warto zdecydować się na protokół. W takim można wyszczególnić wszystkie papiery przekazywane przez biuro rachunkowe. Rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala zarówno na uporządkowanie dokumentów, jak i gwarantuje, że każdy z podmiotów będzie miał pewność, że rozliczenie przebiegło w sposób właściwy.

Co z pełnomocnictwami?

Szukasz pracy?
Dodana

Magister Farmacji

SMART-HR

  • Jaworzno
  • 6 500-7 000 zł / mc
Dodana

Technik Farmacji

SMART-HR

  • Ruda Śląska
Dodana
Dodana
Dodana

Większość biur rachunkowych oferuje kompleksowe usługi. W praktyce oznacza to, że pracownicy tych podmiotów mogą zaoferować m.in. reprezentowanie firmy przed fiskusem czy ZUS-em. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, może zaoszczędzić całkiem sporo czasu i pieniędzy. Rezygnując z usług danego podmiotu, warto o tym pamiętać.

Jak można przeczytać w artykule: „Jak zmienić biuro rachunkowe”, o tej kwestii powinni pamiętać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy upoważnili pracowników biura do składania w ich imieniu deklaracji drogą elektroniczną. Wówczas niezbędne jest zawiadomienie poszczególnych podmiotów o tym, że upoważnione osoby od wskazanego dnia nie będą mogły reprezentować podatnika.

Pamiętaj, odpowiednie zakończenie współpracy z biurem rachunkowym i przemyślane przeniesienie dokumentów to klucz do ciągłości i prawidłowości operacji księgowych.

Rozliczenie finansowe

Warto też pamiętać o finansowym rozliczeniu się z biurem rachunkowości. Dotyczy to głównie sytuacji, w której przedsiębiorca rezygnuje z jego usług w ciągu miesiąca rozliczeniowego. Wówczas strony mogą mieć problem z porozumieniem się w kwestii odpłatności za wykonane usługi. Jeżeli właściciel firmy zapomni o uregulowaniu wystawionego rachunku, to biuro może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Nie tylko z uwagi na problem z obliczeniem, ile przedsiębiorca powinien zapłacić za usługę, lecz także z uwagi na praktyczność, na odbiór dokumentów warto umówić się po rozliczeniu i zamknięciu miesiąca. Dzięki temu najłatwiej uniknąć szeregu problemów związanych z rezygnacją z usług jednego biura rachunkowego i rozpoczęciem współpracy z drugim. Również przeniesienie dokumentacji będzie łatwiejsze.

Współcześnie biura rachunkowe działają zarówno stacjonarnie, jak i online. Z uwagi na konkurencję, muszą one oferować szeroki zakres usług. Niedoświadczeni przedsiębiorcy, którzy dopiero wybierają biuro rachunkowe, powinni zapoznać się np. z tym artykułem:Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę”. Ci, którzy się zawiedli z uwagi na deregulację, powinni pomyśleć o zmianie podmiotu, z którym współpracują.

Etapy Opis
Zakończenie umowy Formalne zakończenie umowy o świadczenie usług z obecnym biurem rachunkowym.
Odpowiedzialność biura Upewnienie się, że wszelkie sprawy związane z odpowiedzialnością biura rachunkowego są załatwione.
Przeniesienie dokumentów Przekazanie wszystkich niezbędnych dokumentów do nowego biura rachunkowego.
Odłączenie od biura Odłączenie od obecnego biura rachunkowego, w tym odwołanie wszelkich pełnomocnictw.
Rozliczenie z biurem Uregulowanie wszelkich finansowych spraw związanych z biurem rachunkowym.

Przeniesienie dokumentów do nowego biura rachunkowego

Przeniesienie księgowości do nowego biura rachunkowego jest kolejnym krokiem, który należy podjąć po zakończeniu współpracy z poprzednim podmiotem. Ten proces obejmuje przekazanie wszystkich niezbędnych dokumentów nowemu biuru. Może to obejmować zarówno dokumenty papierowe, jak i dokumentację elektroniczną. W tym miejscu warto podkreślić, że przeniesienie dokumentacji księgowej jest nie tylko kwestią praktyczną, ale również prawną. Przeniesienie dokumentacji musi być zrealizowane w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Jednocześnie, ważne jest, aby zgłosić zmianę biura rachunkowego odpowiednim instytucjom, takim jak Urząd Skarbowy czy ZUS. Ta procedura jest niezbędna, aby zapewnić prawidłowe przeprowadzenie procesu przeniesienia dokumentów i informacji księgowych do nowego biura. Zmiana ta może również wymagać odnowienia pełnomocnictw, które uprawniają nowe biuro rachunkowe do reprezentowania przedsiębiorcy przed tymi instytucjami.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o zmianie biura rachunkowego

  • Ciekawostka pierwsza: Często zmiana biura rachunkowego jest porównywana do zmiany lekarza. Obie te decyzje wymagają dużo zaufania i odpowiedzialności.
  • Ciekawostka druga: W Polsce jest ponad 30 tysięcy biur rachunkowych, co daje szerokie pole do wyboru przy zmianie usługodawcy.
  • Ciekawostka trzecia: Zmiana biura rachunkowego może oznaczać również konieczność przeszkolenia nowego zespołu w zakresie specyfiki działalności przedsiębiorstwa.
  • Statystyka pierwsza: Według badania z 2022 roku, aż 45% firm decyduje się na zmianę biura rachunkowego z powodu braku komunikacji i niewłaściwej obsługi klienta.
  • Statystyka druga: Około 35% firm zmienia biuro rachunkowe w celu oszczędności kosztów - poszukują biur oferujących atrakcyjniejsze warunki finansowe.

To może Cię również zainteresować

Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki biuru rachunkowemu

Najczęściej zadawane pytania

Jak prawidłowo zakończyć współpracę z biurem rachunkowym?

Aby prawidłowo zakończyć współpracę z biurem rachunkowym, należy formalnie zakończyć umowę o świadczenie usług, upewnić się, że wszystkie sprawy związane z odpowiedzialnością biura są załatwione, a także przekazać wszystkie niezbędne dokumenty do nowego biura rachunkowego.

Jak przenieść dokumenty do nowego biura rachunkowego?

Przeniesienie dokumentów do nowego biura rachunkowego obejmuje przekazanie wszystkich niezbędnych dokumentów, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ponadto, należy zgłosić zmianę biura rachunkowego do odpowiednich instytucji.

Czy muszę odłączyć się od obecnego biura rachunkowego?

Tak, odłączenie od obecnego biura rachunkowego jest kluczowe. Oznacza to, że biuro nie ma już dostępu do twoich informacji i wszystkie pełnomocnictwa, które zostały wcześniej udzielone, muszą zostać odwołane.

Jak uregulować rozliczenia z biurem rachunkowym?

Aby uregulować rozliczenia z biurem rachunkowym, należy uregulować wszelkie naliczonych opłat oraz potwierdzić, że wszystkie obowiązki zostały prawidłowo wykonane.

Czy mogę odzyskać koszty poniesione z powodu nieprawidłowego wykonania usług przez biuro?

Tak, jeśli usługi biura rachunkowego były wykonane nieprawidłowo, można ubiegać się o odzyskanie poniesionych kosztów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

7 komentarzy

Michał Karp

Michał Karp

Z pewnością ważne informacje poufne są ważne by ich nie zostawiać w jakiejkolwiek formie.
Czykita

Czykita

Dobrze wiedzieć jak to zmienić. W końcu pewne klauzule są i tak to wygląda. W inny sposób to by było odwortnie.
Wiwi2

Wiwi2

Normalne są takie rzeczy, przecież jak się kończy oferta np. z firmą usług telekomunikacyjnych i znajdę lepszą to robię to w taki sam sposób. Ludzie szukają korzystniejszych ofert.
Kacper

Kacper

Jak kończę współpracę z biurem rachunkowym, rozliczam się dokładnie finansowo z nim. Odbieram swoje dokumenty. Robię protokół, jakie dokumenty otrzymałem.
brex

brex

Często w naszych ocenach informatycznych stwierdzamy, że firmy mają wiele narzędzi, które działają dobrze, w tym niektóre aplikacje oparte na chmurze. Biura rachunkowe tak działają.
Dan

Dan

Dokładnie tak jest. Czasami po prostu jak coś jest nie tak można i nawet trzeba wybrać coś lepszego. Konkurencja zawsze jest i można z niej dobrze skorzystać.
Karek

Karek

Wiele organizacji księgowych jest w stanie „zaprezentować się” pięknie, ale tylko kilka potwierdza piękne słowa konkretnymi liczbami i faktami. Dobrze wszystko zorganizować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka