NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Process Engineer

Zawód: Inżynier
Miejsce pracy: Chrzanów
Forma zatrudnienia: umowa o pracę

Valeo

Niezależna grupa Valeo jest w pełni skupiona na projektowaniu, produkcji i sprzedaży komponentów, zintegrowanych systemów i modułów w branży samochodowej, jest jednym ze światowych liderów dostawców dla branży automotive. Na całym świecie, w 33 krajach zatrudnia ponad 111 000 Pracowników, którzy każdego dnia dzięki swojej energii i zaangażowaniu przyczyniają się do ciągłego rozwoju Valeo. Łącznie Valeo posiada blisko 190 zakładów produkcyjnych oraz 55 centra Badań i Rozwoju, co przyczynia się do realizowania jednej z głównych misji - tworzenie nowych, lepszych rozwiązań motoryzacyjnych.

Opis stanowiska:

Mission:

  • Maintain and control the equipment supply, functioning and maintenance procedures.
  • Installation of new devices, its adjustments and regulation.
  • Secure proper and optimal work of all essential devices included in production process.

  Responsibilities:

  • Implement modifications on processes to improve efficiency and quality performances;
  • Analysis of production process based on PDCA FTA methodology;
  • Flow management improvement and ergonomic workstations;
  • Prepare specifications for machines, supervise new machines start- up, responsible for production organization  in compliance with health and safety as well as quality rules;
  • Implement Plant industrial plan / prepare the engineering investments (IAR’s);
  • Cooperate with supervisors to organize production process in order to meet quality and efficiency requirements.

Wymagania:

  • Masters degree in engineering;
  • Minimum 3 years of experience in process area in automotive industry;
  • Practical knowledge of FMEA, SPC, PDCA, JIT, Kanban, Kaizen, AutoCAD;
  • Very good English skills;
  • Mobility for business trips abroad will be an asset;
  • Teamwork spirit, ability to cope with stress, customer orientation.

Firma oferuje:

  • Employment in international production company with high quality standards of work, a leading multinational; high-tech automotive supplier;
  • Good working conditions, healthcare and other social benefits;
  • Competitive salary.

Jak aplikować - informacje