!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urlop wypoczynkowy

Ile dni będziesz wypoczywał w te wakacje?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

10 komentarzy

Ile dni będziesz wypoczywał w te wakacje?
Wakacje to czas, gdy chętnie wybieramy się na zasłużony wypoczynek. Od czerwca do września pracownicy różnych firm składają wnioski urlopowe. Ile dni urlopu przysługuje tobie? Co powinieneś wiedzieć o swoim urlopie, by wykorzystać go maksymalnie dobrze?

W ciągu roku kalendarzowego rzadko myślimy o dłuższym wypoczynku – wystarczają nam wolne weekendy lub dodatkowe wolne dni, które są świętami. Sytuacja zmienia się z nastaniem pierwszych cieplejszych dni. Maj to czas, gdy większość z nas, pracowników, już wie, jak i gdzie spędzi swój urlop. Co powinieneś wiedzieć o swoich uprawieniach w zakresie urlopu wypoczynkowego? O ile dni urlopu wnioskować, by powrócić do zakładu pracy pełnym energii?


14 dni to minimum

Informacje na temat urlopów przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę znajdują się w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 152 § 1, pracownikowi przysługuje prawo do:

  • corocznego,
  • nieprzerwanego,
  • płatnego

urlopu wypoczynkowego. Co oznacza słowo „nieprzerwany”? Każdy pracownik ma prawo do tego, by zdecydować, ile dni będzie wypoczywał. Dowolność ta nie jest jednak nieograniczona. Przeciwnie, musisz pamiętać o tym, że decydując się na podzielenie urlopu na części, co najmniej jedna z nich nie powinna trwać krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Powyższe rozwiązanie ma swoje uzasadnienie – według specjalistów właśnie taki okres jest nam potrzebny do tego, by zregenerować siły i powrócić do zakładu pracy w ich pełni. Planując urlop, warto zatem uwzględnić wspomniane 14 dni.


Nie cały urlop, bo…

W zależności od długości twojego stażu pracy i etapu, na którym zakończyłeś edukację, może przysługiwać ci urlop w wymiarze:

  • 20 dni – jeżeli jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli jesteś zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Nie oznacza to jednak, że będziesz mógł wykorzystać od razu całą pulę dni. Dlaczego? Bo od wspomnianej ilości dni należy odjąć 4 tytułem urlopu na żądanie. Jeżeli nie będziesz miał potrzeby korzystać z tego urlopu w ciągu roku kalendarzowego, to będziesz mógł skorzystać z tych dni w kolejnym.

Zdecydowana większość pracowników dzieli sobie pozostałą część urlopu (czyli 16 lub 22 dni). Rozwiązanie to jest bardzo popularne, bo pozwala na zaplanowanie zarówno letniego, jak i zimowego wypoczynku. Możliwość skorzystania z tego drugiego doceniają m.in. rodzice – mogą oni wówczas zaplanować atrakcyjne ferie zimowe dla swoich dzieci.


Jak rozplanować urlop?

Kwestie związane z rozplanowaniem urlopu wcale nie są oczywiste. Zdecydowana większość zatrudnionych musi pamiętać o tym, by uwzględnić nie tylko swoje potrzeby, lecz także zapotrzebowanie firmy na pracowników. By uniknąć problemów, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez pracodawcę zwyczaju przygotowywania planu urlopów. Dzięki niemu, już z początkiem roku kalendarzowego, pracownicy mogą ustalić terminy wypoczynku, które nie będą z sobą kolidowały.

Niezależnie od rozwiązania zastosowanego przez pracodawcę, z wiosennego, letniego, jesiennego lub zimowego wypoczynku nie warto rezygnować. Regeneracja sił pozwala zachować dłużej sprawność fizyczną i pozytywnie wpływa na naszą psychikę.

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Podziel się

10 komentarzy

Teoador

Teoador

Wystarczająca liczba informacji. Nie potrzeba nic więcej dodawać chyba, że sytuacje skrajne.
madness

madness

W tym roku tłumy w Polsce ze względu na ten kowid. Dobre planowanie ma znaczenie. Trzeba tylko wiedzieć jak z pieniędzmi i czasem oraz możliwościami bookowania miejsc. Wiele ludzi jest teraz chętnych i nie da się wszystkiego zostawić na sam koniec.
Olek

Olek

Każdy chyba wie, ile ma urlopu wypoczynkowego. Ja zawsze planuję swój urlop, bo wyjeżdżam za granicę do rodziny.
Ramos

Ramos

Ja od początku mam pełną pulę i staram się w pracy wykorzystać to dobrze, w ten sposób można na świętach państwowych dobrze pokombinować z wszystkimi weekendami.
Leon B

Leon B

Zazwyczaj każdy pracownik zatrudniony o pracę wie, ile przysługuje jemu dni na urlop wypoczynkowy. Mi przysługują w tym roku 26 dni, ale już wykorzystałem 4 dni urlopu na żądanie i mam więc jeszcze do wykorzystania 22 dni.
Kinga Doniecka

Kinga Doniecka

Pod koniec wakacji pracownik musi wrócić do miejsca pracy, chyba że, oczywiście, zdecydował się rozwiązać umowę o pracę i nie napisał z góry odpowiedniej rezygnacji. 20 lub 26 na początku?
Samolot

Samolot

Pracownicy mogą czerpać korzyści z podejmowania wszelkich starań, aby zaplanować wakacje z dużym wyprzedzeniem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nie będą mogli wykorzystać całego swojego czasu.
Dorota

Dorota

Można sobie rzeczywiście poustawiać różne wolne, święta i dobry grafik wypracować, tylko w wielu firmach każdy gdyby tak jednocześnie zrobił to by musiał być postój.
Adi

Adi

Różnie ludzie biorą bo jest to także uzależnione np. od wykupienia oferty jakiejś first last minute. Ci co chca jechać w Azję, Afrykę, Amerykę zwykle poczatek roku lub jakaś późna jesień.
bieszczadnik

bieszczadnik

Ja na pewno dwa tygodnie, u nas w pracy inni biorą trzy jednak wtedy są w robocie gdy ja np. biorę sobie po jednym dniu w tygodniu czy na inne wyjazdy niekoniecznie na Kanary, tylko w Polskę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.