Twoje wsparcie w rekrutacji

Ile dni będziesz wypoczywał w te wakacje?

Ile dni będziesz wypoczywał w te wakacje?
Wakacje to czas, gdy chętnie wybieramy się na zasłużony wypoczynek. Od czerwca do września pracownicy różnych firm składają wnioski urlopowe. Ile dni urlopu przysługuje tobie? Co powinieneś wiedzieć o swoim urlopie, by wykorzystać go maksymalnie dobrze?

W ciągu roku kalendarzowego rzadko myślimy o dłuższym wypoczynku – wystarczają nam wolne weekendy lub dodatkowe wolne dni, które są świętami. Sytuacja zmienia się z nastaniem pierwszych cieplejszych dni. Maj to czas, gdy większość z nas, pracowników, już wie, jak i gdzie spędzi swój urlop. Co powinieneś wiedzieć o swoich uprawieniach w zakresie urlopu wypoczynkowego? O ile dni urlopu wnioskować, by powrócić do zakładu pracy pełnym energii?


14 dni to minimum

Informacje na temat urlopów przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę znajdują się w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 152 § 1, pracownikowi przysługuje prawo do:

  • corocznego,
  • nieprzerwanego,
  • płatnego

urlopu wypoczynkowego. Co oznacza słowo „nieprzerwany”? Każdy pracownik ma prawo do tego, by zdecydować, ile dni będzie wypoczywał. Dowolność ta nie jest jednak nieograniczona. Przeciwnie, musisz pamiętać o tym, że decydując się na podzielenie urlopu na części, co najmniej jedna z nich nie powinna trwać krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Powyższe rozwiązanie ma swoje uzasadnienie – według specjalistów właśnie taki okres jest nam potrzebny do tego, by zregenerować siły i powrócić do zakładu pracy w ich pełni. Planując urlop, warto zatem uwzględnić wspomniane 14 dni.


Nie cały urlop, bo…

W zależności od długości twojego stażu pracy i etapu, na którym zakończyłeś edukację, może przysługiwać ci urlop w wymiarze:

  • 20 dni – jeżeli jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli jesteś zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Nie oznacza to jednak, że będziesz mógł wykorzystać od razu całą pulę dni. Dlaczego? Bo od wspomnianej ilości dni należy odjąć 4 tytułem urlopu na żądanie. Jeżeli nie będziesz miał potrzeby korzystać z tego urlopu w ciągu roku kalendarzowego, to będziesz mógł skorzystać z tych dni w kolejnym.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego

Zdecydowana większość pracowników dzieli sobie pozostałą część urlopu (czyli 16 lub 22 dni). Rozwiązanie to jest bardzo popularne, bo pozwala na zaplanowanie zarówno letniego, jak i zimowego wypoczynku. Możliwość skorzystania z tego drugiego doceniają m.in. rodzice – mogą oni wówczas zaplanować atrakcyjne ferie zimowe dla swoich dzieci.


Jak rozplanować urlop?

Kwestie związane z rozplanowaniem urlopu wcale nie są oczywiste. Zdecydowana większość zatrudnionych musi pamiętać o tym, by uwzględnić nie tylko swoje potrzeby, lecz także zapotrzebowanie firmy na pracowników. By uniknąć problemów, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez pracodawcę zwyczaju przygotowywania planu urlopów. Dzięki niemu, już z początkiem roku kalendarzowego, pracownicy mogą ustalić terminy wypoczynku, które nie będą z sobą kolidowały.

Niezależnie od rozwiązania zastosowanego przez pracodawcę, z wiosennego, letniego, jesiennego lub zimowego wypoczynku nie warto rezygnować. Regeneracja sił pozwala zachować dłużej sprawność fizyczną i pozytywnie wpływa na naszą psychikę.

Oceń ten wpis
Ile dni będziesz wypoczywał w te wakacje?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Olek
2019-12-04, 07:21
Każdy chyba wie, ile ma urlopu wypoczynkowego. Ja zawsze planuję swój urlop, bo wyjeżdżam za granicę do rodziny.
Ramos
2019-05-28, 13:33
Ja od początku mam pełną pulę i staram się w pracy wykorzystać to dobrze, w ten sposób można na świętach państwowych dobrze pokombinować z wszystkimi weekendami.
Leon B
2019-05-14, 08:18
Zazwyczaj każdy pracownik zatrudniony o pracę wie, ile przysługuje jemu dni na urlop wypoczynkowy. Mi przysługują w tym roku 26 dni, ale już wykorzystałem 4 dni urlopu na żądanie i mam więc jeszcze do wykorzystania 22 dni.
Kinga Doniecka
2019-05-09, 13:07
Pod koniec wakacji pracownik musi wrócić do miejsca pracy, chyba że, oczywiście, zdecydował się rozwiązać umowę o pracę i nie napisał z góry odpowiedniej rezygnacji. 20 lub 26 na początku?
Samolot
2019-05-07, 11:15
Pracownicy mogą czerpać korzyści z podejmowania wszelkich starań, aby zaplanować wakacje z dużym wyprzedzeniem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nie będą mogli wykorzystać całego swojego czasu.
Dorota
2019-04-15, 14:08
Można sobie rzeczywiście poustawiać różne wolne, święta i dobry grafik wypracować, tylko w wielu firmach każdy gdyby tak jednocześnie zrobił to by musiał być postój.
Adi
2019-04-05, 09:26
Różnie ludzie biorą bo jest to także uzależnione np. od wykupienia oferty jakiejś first last minute. Ci co chca jechać w Azję, Afrykę, Amerykę zwykle poczatek roku lub jakaś późna jesień.
bieszczadnik
2019-03-30, 13:54
Ja na pewno dwa tygodnie, u nas w pracy inni biorą trzy jednak wtedy są w robocie gdy ja np. biorę sobie po jednym dniu w tygodniu czy na inne wyjazdy niekoniecznie na Kanary, tylko w Polskę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.