W ciągu roku kalendarzowego rzadko myślimy o dłuższym wypoczynku – wystarczają nam wolne weekendy lub dodatkowe wolne dni, które są świętami. Sytuacja zmienia się z nastaniem pierwszych cieplejszych dni. Maj to czas, gdy większość z nas, pracowników, już wie, jak i gdzie spędzi swój urlop. Co powinieneś wiedzieć o swoich uprawieniach w zakresie urlopu wypoczynkowego? O ile dni urlopu wnioskować, by powrócić do zakładu pracy pełnym energii?
14 dni to minimum
Informacje na temat urlopów przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę znajdują się w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 152 § 1, pracownikowi przysługuje prawo do:
- corocznego,
- nieprzerwanego,
- płatnego
urlopu wypoczynkowego. Co oznacza słowo „nieprzerwany”? Każdy pracownik ma prawo do tego, by zdecydować, ile dni będzie wypoczywał. Dowolność ta nie jest jednak nieograniczona. Przeciwnie, musisz pamiętać o tym, że decydując się na podzielenie urlopu na części, co najmniej jedna z nich nie powinna trwać krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Powyższe rozwiązanie ma swoje uzasadnienie – według specjalistów właśnie taki okres jest nam potrzebny do tego, by zregenerować siły i powrócić do zakładu pracy w ich pełni. Planując urlop, warto zatem uwzględnić wspomniane 14 dni.
Nie cały urlop, bo…
W zależności od długości twojego stażu pracy i etapu, na którym zakończyłeś edukację, może przysługiwać ci urlop w wymiarze:
- 20 dni – jeżeli jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni – jeżeli jesteś zatrudniony dłużej niż 10 lat.
Nie oznacza to jednak, że będziesz mógł wykorzystać od razu całą pulę dni. Dlaczego? Bo od wspomnianej ilości dni należy odjąć 4 tytułem urlopu na żądanie. Jeżeli nie będziesz miał potrzeby korzystać z tego urlopu w ciągu roku kalendarzowego, to będziesz mógł skorzystać z tych dni w kolejnym.
Zdecydowana większość pracowników dzieli sobie pozostałą część urlopu (czyli 16 lub 22 dni). Rozwiązanie to jest bardzo popularne, bo pozwala na zaplanowanie zarówno letniego, jak i zimowego wypoczynku. Możliwość skorzystania z tego drugiego doceniają m.in. rodzice – mogą oni wówczas zaplanować atrakcyjne ferie zimowe dla swoich dzieci.
Jak rozplanować urlop?
Kwestie związane z rozplanowaniem urlopu wcale nie są oczywiste. Zdecydowana większość zatrudnionych musi pamiętać o tym, by uwzględnić nie tylko swoje potrzeby, lecz także zapotrzebowanie firmy na pracowników. By uniknąć problemów, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez pracodawcę zwyczaju przygotowywania planu urlopów. Dzięki niemu, już z początkiem roku kalendarzowego, pracownicy mogą ustalić terminy wypoczynku, które nie będą z sobą kolidowały.
Niezależnie od rozwiązania zastosowanego przez pracodawcę, z wiosennego, letniego, jesiennego lub zimowego wypoczynku nie warto rezygnować. Regeneracja sił pozwala zachować dłużej sprawność fizyczną i pozytywnie wpływa na naszą psychikę.
To może Cię również zainteresować