Zawody i ich potencjał

Jak wygląda praca dietetyka?

13 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 28 głosów

28 głosów

8 komentarzy
Jak wygląda praca dietetyka?
W zależności od miejsca zatrudnienia, dietetyk może zajmować się badaniem żywności trafiającej na rynek lub pracować z osobami wymagającymi ułożenia specjalnej diety. Co ważne, dietetyka nie odwiedzają wyłącznie klienci marzący o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jak wygląda zawód dietetyka i jak nim zostać? Na jakie zarobki może liczyć dietetyk? W tym artykule podajemy podstawowe informacje.

Każda osoba wybierająca kierunek studiów powinna mieć świadomość tego, gdzie będzie mogła szukać zatrudnienia. W przypadku zawodu dietetyka sprawa jest dość prosta. Większość osób, które zdobywają takie wykształcenie, decyduje się na pracę z klientem. Ci, którym nie odpowiada bezpośredni kontakt z ludźmi na co dzień, mogą znaleźć zatrudnienie w instytutach żywieniowych czy prywatnych firmach produkcyjnych. Wówczas ich praca koncentruje się na badaniu żywności.

Gdy mowa o regularnej pracy z ludźmi, to należy wskazać, że dietetyk również ma wybór. Może zdecydować się na otwarcie własnej poradni, może też poszukać pracy w jednej z już istniejących na rynku. Zasadniczo większość początkujących specjalistów decyduje się na to drugie rozwiązanie. Wówczas mają oni możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów. Takie rozwiązanie sprawdza się również wtedy, gdy dietetyka nie stać na otwarcie własnej firmy.

Układanie diet i kontrola postępów

Praca dietetyka jest o tyle wymagająca, że musi on nie tylko układać diety osobom się do niego zgłaszającym, lecz także kontrolować wyniki swoich klientów. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy mowa o klientach chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ale nawet ułożenie diety nie jest wystarczające – w takiej sytuacji specjalista powinien też mobilizować swojego podopiecznego do aktywności fizycznej.

Warto wiedzieć!
Dietetyk to nie to samo, co trener personalny, ale niektóre ich zadania, zwłaszcza związane z utrzymaniem motywacji klienta, są podobne.

Dobrym pomysłem dla osób otwartych na rozwój zawodowy jest połączenie obu kwalifikacji, pamiętajmy jednak, że wówczas praca z klientem wymaga więcej czasu i obowiązków

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Dietetyk

Dietetyk - obsługa eventów

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Elbląg
Dodana

Dietetyk

Dom Pomocy Społecznej w Nielestnie

  • Jelenia Góra
Dodana

Dietetyk k/m

Dom Pomocy Społecznej BUDOWLANI

  • Warszawa
Dodana

Intendent

Zakład Aktywności Zawodowej

  • Legnickie Pole
Dodana

Inaczej sprawa wygląda, gdy zadanie dietetyka sprowadza się do ułożenia diety dla osoby, u której np. zdiagnozowano cukrzycę lub takiej, której celem jest obniżenie poziomu cholesterolu. W tego rodzaju sytuacji niezbędne jest, by klient miał świadomość tego, jakie produkty mogą mu zaszkodzić. Gotowa dieta może być istotną wskazówką, ale niezbędne jest też uzmysłowienie zainteresowanej osobie, jak może ona samodzielnie zadbać o swoje posiłki.

Przyszłościowy kierunek?

Układanie jadłospisu, choć może wydać się łatwe, wcale takie nie jest. Dietetycy mają coraz więcej pracy, bo coraz więcej osób interesuje się tym, co znajduje się na ich talerzu. Nie można też zapomnieć, że spora część społeczeństwa boryka się z problemem nadwagi. Ta z kolei dotyczy dziś nie tylko osób dorosłych, lecz także dzieci. Z tego też względu zdecydowana większość dietetyków nie narzeka na brak pracy. A skoro praca po dietetyce jest, przybywa też chętnych do wykonywania tego zawodu, jednak nie zapowiada się, aby rynek miał stać się w tej kwestii wysoce konkurencyjny.

Praca z osobami z nadwagą wiąże się, jak wspomniano, nie tylko z ułożeniem jadłospisu przez dietetyka, lecz przede wszystkim z uświadamianiem klientów, jak powinni się odżywiać, by w przyszłości nie mieć problemów z wagą. Z tego względu ważne są m.in. regularne wizyty u specjalisty.

Jak zostać dietetykiem?

Osoby zainteresowane pracą w charakterze dietetyka mają do wyboru dwie ścieżki kariery. Pierwsza wiąże się z odbyciem studiów kierunkowych. Te, choć mogłoby się tak wydawać, wcale nie są łatwe. Studenci są zobowiązani zapoznać się z zagadnieniami m.in. z zakresu biologii czy chemii. Ukończenie studiów daje więc najpełniejsze kwalifikacje do pracy dietetyka. W ten sposób specjalista zyskuje też pełen obraz swojej przyszłej pracy. Studia mogą też korzystnie wpłynąć na to, ile będzie zarabiał dietetyk na swojej ścieżce zawodowej, choć to nie zawsze gwarancja wyższej pensji.

Osoby, które nie mają w planach studiów, mogą zdecydować się na inną ścieżkę kariery – dostęp do wykonywania tego zawodu gwarantuje również ukończenie szkoły policealnej lub technikum na kierunku dietetyk. W takim przypadku niezbędne jest jednak zdanie egzaminu zawodowego – dopiero wówczas absolwent ma prawo pracować jako dietetyk. 

Video

Ile zarabia dietetyk?

W tym zawodzie, jak w innych umożliwiających zarówno samodzielną działalność, jak i pracę na etacie, wynagrodzenie zależy od kilku czynników: miejsca zatrudnienia, liczby klientów/godzin pracy, doświadczenia i wykształcenia, oferowanych usług, renomy firmy, a nawet miejscowości, w której dietetyk wykonuje zawód.

Według ogólnodostępnych badań średnie zarobki w pracy dietetyka to przedział 2-2,5 tys. zł. Pracownicy dużych, znanych placówek w metropoliach mają oczywiście szansę na znacznie wyższe dochody, rzędu 3,5, a nawet 4 tys., są to jednak stosunkowo rzadko spotykane pensje.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać dietetykiem?

Aby pracować w zawodzie dietetyka, niezbędne jest wykształcenie. Można je zdobyć na studiach kierunkowych, zdobywając dyplom dietetyki, bądź w nieco mniejszym zakresie w szkole policealnej lub technikum, gdzie po zdaniu egzaminu zawodowego zdobędziemy stosowne uprawnienia.

Czym zajmuje się dietetyk?

Oprócz podstawowego obowiązku, jakim jest komponowanie jadłospisu dla klienta na podstawie analizy jego stanu zdrowia i zapotrzebowania organizmu, dietetyk ma także za zadanie kontrolować postępy danej osoby, śledzić wpływ diety na jej zdrowie, a także motywować do przestrzegania wskazań.

Ile zarabia dietetyk?

Średnia pensja na stanowisku dietetyka w Polsce mieści się w widełkach 2000-2500 zł netto. Około 10% dietetyków zarabia więcej, w okolicy 3000 zł netto. Wynagrodzenie zależy od stażu pracy, miejsca zatrudnienia, zakresu oferty i innych czynników.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Alpaka

Alpaka

Cieszy mnie fakt, że istnieje możliwość pracy jako dietetyk bez studiowania na kierunku. Ukończenie szkoły policealnej lub technikum, a następnie zdanie egzaminu zawodowego, to dobry sposób na zdobycie wymaganych kwalifikacji.
Zenon

Zenon

Jako pracodawca, zawsze cenię sobie specjalistów w swojej branży. Praca dietetyka jest bardzo potrzebna i mam nadzieję, że zawsze będę miał w swojej firmie dobrego specjalistę w tej dziedzinie. I oczywiście, odpowiednie wynagrodzenie gwarantowane!
Kriss

Kriss

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiałem się nad wyborem ścieżki kariery. Po przeczytaniu tego artykułu, zdecydowanie bardziej skłaniam się ku pracy jako dietetyk. To zawód, który na pewno będzie się rozwijał w przyszłości.
Ismena

Ismena

Cieszy mnie to, że praca dietetyka nie jest łatwa, ponieważ oznacza to, że jest zapotrzebowanie na osoby z kwalifikacjami w tym zawodzie. Jestem zainteresowany wyborem tej ścieżki kariery.
społeczny insp. pracy

społeczny insp. pracy

Praca dietetyka nie jest łatwa, ale jest to bardzo potrzebna i satysfakcjonująca praca. Jestem zadowolona, że mogę pomagać ludziom w poprawie ich zdrowia i stylu życia.
Olka

Olka

Ludzie często korzystają z usług takich specjalistów. Nie ma się co dziwić gdyż czasy są takie, że łatwo o problemy zdrowotne,
Kamilek

Kamilek

Byłem kilka razy u dietetyka i w sumie to jest bardzo przyjemna praca i dużo można zarobić. Nie jest to według mnie trudne zajęcie.
Zofia L

Zofia L

Praca dietetyka w obecnych czasach cieszy się wielką popularnością. To z pewnością zawód przyszłościowy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.