Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31528        SUBSKRYBUJE: 7306
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w urzędzie, Odstąpienie od umowy, Pytania na rozmowie, Multitasking

Jak wygląda praca dietetyka?

Jak wygląda praca dietetyka?
W zależności od miejsca zatrudnienia, dietetyk może zajmować się badaniem żywności trafiającej na rynek lub pracować z osobami wymagającymi ułożenia specjalnej diety. Co ważne, dietetyka nie odwiedzają wyłącznie klienci marzący o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Każda osoba wybierająca kierunek studiów powinna mieć świadomość tego, gdzie będzie mogła szukać zatrudnienia. W przypadku dietetyka sprawa jest dość prosta. Większość z osób, które zdobywają takie wykształcenie decyduje się na pracę z klientem. Ci, którym nie odpowiada bezpośrednia praca z ludźmi mogą znaleźć zatrudnienie w instytutach żywieniowych czy prywatnych firmach produkcyjnych. Wówczas ich praca koncentruje się na badaniu żywności.

Gdy mowa o pracy z ludźmi, to należy wskazać, że dietetyk również ma wybór. Może zdecydować się na otwarcie własnej poradni, może też poszukać pracy w jednej z już istniejących na rynku. Zasadniczo większość początkujących specjalistów decyduje się na to drugie rozwiązanie. Wówczas mają oni możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów. Takie rozwiązanie sprawdza się również wtedy, gdy dietetyka nie stać na otwarcie własnej firmy.


Układanie diet i kontrola postępów

Praca dietetyka jest o tyle wymagająca, że musi on nie tylko układać diety osobom się do niego zgłaszającym, lecz także kontrolować wyniki swoich klientów. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy mowa o klientach chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ale nawet ułożenie diety nie jest wystarczające – w takiej sytuacji specjalista powinien też mobilizować swojego podopiecznego do aktywności fizycznej.

Inaczej sprawa wygląda wówczas, gdy zadanie dietetyka sprowadza się do ułożenia diety dla osoby, u której zdiagnozowano cukrzycę lub tej, której celem jest obniżenie poziomu cholesterolu. W takiej sytuacji niezbędne jest, by klient miał świadomość tego, jakie produkty mogą mu zaszkodzić. Dieta może być istotną wskazówką, ale niezbędne jest też uzmysłowienie zainteresowanej osobie, jak może ona samodzielnie zadbać o swoje posiłki.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Przyszłościowy kierunek?

Układanie jadłospisu, choć może wydać się łatwe, wcale takim nie jest. Dietetycy mają coraz więcej pracy, bo coraz więcej osób interesuje się tym, co znajduje się na ich talerzu. Nie można też zapomnieć, że coraz większa część społeczeństwa boryka się z problemem nadwagi. Ta z kolei dotyczy nie tylko osób dorosłych, lecz także dzieci. Z tego też względu zdecydowana większość dietetyków nie narzeka na brak pracy.

Praca z osobami z nadwagą wiąże się, jak wspomniano, nie tylko z ułożeniem jadłospisu przez dietetyka, lecz przede wszystkim z uświadamianiem klientów, jak powinni się odżywiać, by w przyszłości nie mieć problemów z wagą. Z tego względu ważne są m.in. regularne wizyty u specjalisty.


Jak zostać dietetykiem?

Osoby zainteresowane pracą w charakterze dietetyka mają do wyboru dwie ścieżki kariery. Pierwsza wiąże się z odbyciem studiów kierunkowych. Te, choć mogłoby się tak wydawać, wcale nie są łatwe. Studenci są zobowiązani zapoznać się z zagadnieniami m.in. z zakresu biologii czy chemii. Ukończenie studiów daje więc najpełniejsze kwalifikacje do pracy dietetyka. W ten sposób specjalista zyskuje też pełen obraz swojej przyszłej pracy.

Osoby, które nie mają w planach studiów, mogą zdecydować się na inną ścieżkę kariery – dostęp do wykonywania tego zawodu gwarantuje również ukończenie szkoły policealnej lub technikum o odpowiednim profilu. W takim przypadku niezbędne jest jednak zdanie egzaminu zawodowego – dopiero wówczas absolwent ma prawo pracować jako dietetyk.

Oceń ten wpis
Jak wygląda praca dietetyka?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

Zofia L
2019-05-19, 13:58
Praca dietetyka w obecnych czasach cieszy się wielką popularnością. To z pewnością zawód przyszłościowy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.