Spis treści
Deregulacja zawodów objęła również zawód przewoźnika turystycznego. Te osoby od stycznia bieżącego roku nie muszą przechodzić specjalnych szkoleń (kursów). W praktyce oznacza to, że każdy zainteresowany może spełniać się w roli przewodnika. Z drugiej strony umiejętności każdego są weryfikowane w praktyce przez samych zainteresowanych – turystów. Biura podróży chcą współpracować wyłącznie z tymi, którzy cieszą się zaufaniem wśród osób korzystających z wycieczek po Polsce lub zagranicznych.
Bycie dobrym przewodnikiem turystycznym wcale nie jest zadaniem łatwym. Każdy musi liczyć się z koniecznością sprostania oczekiwań turystów. To zaś, jak podkreślają sami zainteresowani, wcale nie jest zadaniem łatwym. Bo nie zawsze podróżujący wiedzą, czego chcą. Przydają się zatem: doświadczenie, konkretne umiejętności i rozbudowane kompetencje miękkie.
Egipt, Dubaj, Nowy Jork i Berlin. Gdzie ty chcesz podróżować?
Faktycznie większość przewodników ma możliwość zwiedzieć cały świat. Z drugiej strony, o czym należy pamiętać, większość zainteresowanych podróżuje z konkretnymi grupami turystów. Oznacza to, że nie zawsze podróżują oni po całym świecie, lecz specjalizują się w podróżach po konkretnych krajach. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że dzięki niemu każdy zainteresowany może przyswoić sobie konkretne informacje o danym kraju.
Gdy mowa o podróżach po całym świecie, przewodnicy turystyczni muszą wykazać się konkretną wiedzą. Oprowadzanie wycieczek oznacza, że powinni oni potrafić odpowiedzieć o konkretnych obiektach sakralnych czy pomnikach. To wymaga wiedzy, doskonałej pamięci i… co również ważne, także zaciekawienia turysty, które często chciałby już po prostu odpocząć.
Ukierunkowanie na wyjazdy z konkretnymi grupami turystów (np. klientami indywidualnymi lub biznesowymi czy pielgrzymami) faktycznie ułatwia przewodnikowi jego codzienną pracę. Takie rozwiązanie sprawdza się, bo może on realizować się zawodowo i dokształcać się w konkretnym kierunku. Dzięki temu specjalizuje się również w konkretnych wycieczkach.
Pasjonują cię podróże? Szybciej znajdziesz zatrudnienie
W ostatnich latach głośno było o upadku wielu biur podróży. Trzeba pamiętać, że każdy podmiot działający na rynku jest uzależniony od wielu czynników. Poza klientami, ważne są również: wahania kursów walut, wypłacalność kontrahentów, sytuacja polityczna i gospodarcza w krajach, do których są organizowane wycieczki czy wreszcie atrakcyjna oferta. To zatem, czy biuro turystyczne rzeczywiście się utrzyma na rynku, zależy od szeregu czynników.
Z uwagi na dużą konkurencję w branży i fakt, że jej prosperowanie jest uzależnione od szeregu czynników, osoby zainteresowane znalezieniem pracy w charakterze przewodnika wcale nie mają ułatwionego zadania – przeciwnie, muszą liczyć się z wieloma przeciwnościami. Kto zatem ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia? Okazuje się, że osoby, które są pasjonatami podróży i o konkretnych krajach mają rozległe informacje, znają języki obce.
Zniesienie konieczności odbycia kursu spowodowało, że dziś przewodnikiem turystycznym może być każdy. Na pracę szansę mają jednak wyłącznie ci, którzy rzeczywiście doskonale orientują się w niuansach tego zawodu. Znacznie bardziej bowiem niż ukończenie kursu liczą się konkretne umiejętności. I już wkrótce branżę może czekać w tym zakresie prawdziwa rewolucja – biura będą wolały zatrudniać osoby, które po prostu wiedzą, jak wykonywać ten zawód.
To może Cię również zainteresować