!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Pilot wycieczek - idealna praca dla tych, którzy lubią podróżować

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze

Pilot wycieczek - idealna praca dla tych, którzy lubią podróżować
Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o wycieczce w najdalsze zakątki świata. Aruba, Saint Martin, Kanada… Jeżeli doskonale znasz geografię, jesteś kontaktowy, a hotele są twoim drugim domem, to z pewnością odnajdziesz się, wykonując zawód pilota wycieczek.

Na polskim rynku działa całkiem sporo biur turystycznych. Każdego roku oferują one wycieczki do europejskich stolic, mają również coś dla tych, którzy chcą uciec z dala od cywilizacji i miejskiego zgiełku. To właśnie biura turystyczne zatrudniają pilotów wycieczek i przewodników. Do tego, z kim nawiążą współpracę przykładają szczególną uwagę – od pilotów i przewodników zależy, czy klient powróci z wakacji z uśmiechem na twarzy i po raz kolejny zdecyduje się skorzystać z oferty biura.

Na czym polega praca pilotów wycieczek? To właśnie oni oprowadzają turystów po najciekawszych punktach miasta, dbają o ułożenie planu dnia i przyjmują zastrzeżenia od osób odpoczywających. By być dobrym pilotem wycieczek, potrzebna jest przede wszystkim pasja – to nie jest zajęcie dla osób preferujących pracę za biurkiem.


Bez licencji, ale…

Piloci wycieczek aktualnie nie muszą posiadać specjalnej licencji. Jeszcze kilka lat temu, by móc oprowadzać turystów i czuwać nad nimi w imieniu organizatora, niezbędne było ukończenie kursu i zdanie egzaminu – wówczas pilot otrzymywał licencję. Uczestnicy takich kursów zgłębiali zagadnienia dotyczące m.in. organizacji wycieczek w Polsce czy za granicą, poznawali zagadnienia prawne i uczyli się, jak szybko rozwiązywać pojawiające się konflikty.

Dziś do biura turystycznego dokumenty aplikacyjne na stanowisko pilota wycieczek może złożyć każda osoba – zarówno posiadająca certyfikat, jak i ta, która nie miała okazji uczestniczyć w szkoleniu. Czy zainteresowani, którzy nie ukończy kursu mają mniejsze szanse na zatrudnienie? Niekoniecznie.


Ważne jest zaangażowanie i pasja

Skoro od pilota wycieczek w dużej mierze zależy to, czy klient powróci w przyszłym roku do konkretnego biura, czy też będzie szukał wycieczki u konkurencji, zdecydowana większość takich podmiotów poszukuje ludzi z pasją. Pilot wycieczek musi przede wszystkim umieć rozmawiać z turystami, zachęcić ich do słuchania, poznania historii wybranych miejsc czy budynków.

Skoro zaangażowanie i umiejętność rozmowy z turystami jest najważniejsza, zdecydowana większość biur decyduje się zatrudnić osoby mogące pochwalić się nie tylko świetną znajomością geografii, lecz także tym, że odwiedziły w życiu wiele miejsc zarówno w Polsce, jak i za granicą. W efekcie to właśnie takie osoby znajdują zatrudnienie i mogą się spełniać zawodowo w charakterze pilota wycieczek.


Czasem jest potrzebna specjalizacja

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w charakterze pilota wycieczek, to powinieneś pamiętać również o tym, by się wyspecjalizować. Trudno wyobrazić sobie, by każda osoba zatrudniona jako pilot doskonale odnajdowała się w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Zdecydowana większość przyszłych pilotów już na samym początku swojej kariery decyduje, jakie grupy turystów będzie oprowadzać. Przykład? Choćby piloci wycieczek, którzy na co dzień zapoznają zainteresowanych z historią budynków sakralnych. W Polsce jest wiele miejsc kultu religijnego, dlatego też piloci wycieczek, którzy wyspecjalizowali się w oprowadzaniu właśnie po nich, nierzadko w kieszeni mają dyplom ukończenia studiów na kierunku np. historia sztuki.

Wyspecjalizowanie się jest o tyle istotne, że wówczas pilot wycieczek może pracować w takich zakątkach świata, które zna. Oprowadza również po miejscach, o których może opowiedzieć z pasją.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

3 komentarze

Kamila

Kamila

Zależy gdzie i jak chyba samemu trzeba szukać ludzi chcących skorzystać z usług bowiem jest duży przesyt tego na rynku.
krystian

krystian

Dzięki temu można zwiedzać świat - oczywiście praca nie dla każdego. Stosunkowo mało też jest wolnych wakatów.
klijentka

klijentka

Pilot wycieczek - idealna praca dla tych, którzy lubią podróżować. Zgadzam się z tym artykułem w całości. Nieustanne podróże, życie na walizkach i ciekawość świata, a taka pracę naprawdę należy lubić. Zazwyczaj piloci wycieczek są zatrudniani w biurach podróży.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.