Spis treści
Na polskim rynku działa całkiem sporo biur turystycznych. Każdego roku oferują one wycieczki do europejskich stolic, mają również coś dla tych, którzy chcą uciec z dala od cywilizacji i miejskiego zgiełku. To właśnie biura turystyczne zatrudniają pilotów wycieczek i przewodników. Do tego, z kim nawiążą współpracę przykładają szczególną uwagę – od pilotów i przewodników zależy, czy klient powróci z wakacji z uśmiechem na twarzy i po raz kolejny zdecyduje się skorzystać z oferty biura.
Na czym polega praca pilotów wycieczek? To właśnie oni oprowadzają turystów po najciekawszych punktach miasta, dbają o ułożenie planu dnia i przyjmują zastrzeżenia od osób odpoczywających. By być dobrym pilotem wycieczek, potrzebna jest przede wszystkim pasja – to nie jest zajęcie dla osób preferujących pracę za biurkiem.
Bez licencji, ale…
Piloci wycieczek aktualnie nie muszą posiadać specjalnej licencji. Jeszcze kilka lat temu, by móc oprowadzać turystów i czuwać nad nimi w imieniu organizatora, niezbędne było ukończenie kursu i zdanie egzaminu – wówczas pilot otrzymywał licencję. Uczestnicy takich kursów zgłębiali zagadnienia dotyczące m.in. organizacji wycieczek w Polsce czy za granicą, poznawali zagadnienia prawne i uczyli się, jak szybko rozwiązywać pojawiające się konflikty.
Dziś do biura turystycznego dokumenty aplikacyjne na stanowisko pilota wycieczek może złożyć każda osoba – zarówno posiadająca certyfikat, jak i ta, która nie miała okazji uczestniczyć w szkoleniu. Czy zainteresowani, którzy nie ukończy kursu mają mniejsze szanse na zatrudnienie? Niekoniecznie.
Ważne jest zaangażowanie i pasja
Skoro od pilota wycieczek w dużej mierze zależy to, czy klient powróci w przyszłym roku do konkretnego biura, czy też będzie szukał wycieczki u konkurencji, zdecydowana większość takich podmiotów poszukuje ludzi z pasją. Pilot wycieczek musi przede wszystkim umieć rozmawiać z turystami, zachęcić ich do słuchania, poznania historii wybranych miejsc czy budynków.
Skoro zaangażowanie i umiejętność rozmowy z turystami jest najważniejsza, zdecydowana większość biur decyduje się zatrudnić osoby mogące pochwalić się nie tylko świetną znajomością geografii, lecz także tym, że odwiedziły w życiu wiele miejsc zarówno w Polsce, jak i za granicą. W efekcie to właśnie takie osoby znajdują zatrudnienie i mogą się spełniać zawodowo w charakterze pilota wycieczek.
Czasem jest potrzebna specjalizacja
Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w charakterze pilota wycieczek, to powinieneś pamiętać również o tym, by się wyspecjalizować. Trudno wyobrazić sobie, by każda osoba zatrudniona jako pilot doskonale odnajdowała się w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Zdecydowana większość przyszłych pilotów już na samym początku swojej kariery decyduje, jakie grupy turystów będzie oprowadzać. Przykład? Choćby piloci wycieczek, którzy na co dzień zapoznają zainteresowanych z historią budynków sakralnych. W Polsce jest wiele miejsc kultu religijnego, dlatego też piloci wycieczek, którzy wyspecjalizowali się w oprowadzaniu właśnie po nich, nierzadko w kieszeni mają dyplom ukończenia studiów na kierunku np. historia sztuki.
Wyspecjalizowanie się jest o tyle istotne, że wówczas pilot wycieczek może pracować w takich zakątkach świata, które zna. Oprowadza również po miejscach, o których może opowiedzieć z pasją.
To może Cię również zainteresować