Zawody i ich potencjał

Pilot wycieczek - idealna praca dla tych, którzy lubią podróżować

29 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze
Pilot wycieczek - idealna praca dla tych, którzy lubią podróżować
Czy chcesz zostać pilotem wycieczek? Dowiedz się, jak ukończyć kurs pilota, jakie są wymagania, zadania i potencjalne zarobki. Odkryj nasz praktyczny poradnik!

Pilot wycieczek na polskim rynku

Na polskim rynku działa całkiem sporo biur turystycznych. Każdego roku oferują one wycieczki do rozmaitych zakątków świata. U nas najpopularniejsze są wycieczki przede wszystkim do europejskich stolic, ale również coraz popularniejsze stają się wypady organizowane dla tych, którzy chcą uciec z dala od cywilizacji i miejskiego zgiełku. To właśnie biura turystyczne zatrudniają pilotów wycieczek i przewodników. Do tego, z kim nawiążą współpracę, przykładają szczególną uwagę – od pilotów i przewodników zależy bowiem, czy klient powróci z wakacji z uśmiechem na twarzy i po raz kolejny zdecyduje się skorzystać z oferty biura.

Video

Kilka statystyk o polskich pilotach wycieczek

1. Różnorodność Pracy: Według danych z 2022 roku, 85% pilotów wycieczek twierdzi, że różnorodność zadań i codzienne wyzwania są jednymi z najbardziej satysfakcjonujących aspektów ich pracy.

2. Zatrudnienie: Statystyki pokazują, że około 60% pilotów wycieczek pracuje na kontraktach B2B, a około 30% na umowę zlecenie, podczas gdy pozostałe 10% to umowy o pracę.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Pilot wycieczek

Pracownik biurowy

Biuro Turystyczne FERIE Natalia Pacek

  • Starachowice
Dodana

Pracownik biura podróży

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Ostrołęka
Dodana
Dodana

Pracownik biura podróży

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Łagów
Dodana

Marynarz

Rejsy po Morzu Monika III S.C.

  • Kołobrzeg
Dodana

3. Miejsce Pracy: Z badań przeprowadzonych w 2022 roku wynika, że około 40% pilotów wycieczek pracuje przede wszystkim w Europie, podczas gdy 35% prowadzi wycieczki na innych kontynentach, a 25% specjalizuje się w wycieczkach krajowych.

4. Zadowolenie z Pracy: Badania pokazują, że 75% pilotów wycieczek jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swojej pracy, podkreślając możliwość podróżowania, poznawania nowych ludzi i kultur oraz możliwość ciągłego rozwoju jako główne czynniki wpływające na ich zadowolenie.

5. Wiek: Statystyki z 2022 roku pokazują, że średni wiek pilotów wycieczek w Polsce wynosi 34 lata, co świadczy o tym, że jest to młoda i dynamiczna branża.

Na czym polega praca pilota wycieczek?

Na czym polega praca pilotów wycieczek? To właśnie oni oprowadzają turystów po najciekawszych punktach miasta, dbają o ułożenie planu dnia, organizują wycieczki, zapewniają atrakcje, a także przyjmują ewentualne skargi i zastrzeżenia od osób odpoczywających. Aby być dobrym pilotem wycieczek, potrzebna jest przede wszystkim pasja, wigor i chęć do działania – to nie jest zajęcie dla osób preferujących spokojną pracę za biurkiem.

Jeżeli marzysz o pracy, która łączy podróżowanie, interakcję z ludźmi i nieustanną naukę, rozważ rozpoczęcie kariery w tej dynamicznej branży.

Piloci wycieczek aktualnie nie muszą posiadać specjalnej licencji. Jeszcze kilka lat temu, by móc oprowadzać turystów i czuwać nad nimi w imieniu organizatora, niezbędne było ukończenie odpowiedniego kursu i zdanie egzaminu – wówczas pilot otrzymywał licencję. Uczestnicy takich kursów zgłębiali zagadnienia dotyczące m.in. organizacji wycieczek w Polsce czy za granicą, poznawali zagadnienia prawne i uczyli się, jak szybko i skutecznie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

Dziś do biura turystycznego dokumenty aplikacyjne na stanowisko pilota wycieczek może złożyć każda osoba – zarówno posiadająca certyfikat, jak i ta, która nie miała okazji uczestniczyć w szkoleniu. Czy zainteresowani, którzy nie ukończy kursu, mają mniejsze szanse na zatrudnienie? Niekoniecznie.

Ważne jest zaangażowanie i pasja

Skoro od pilota wycieczek w dużej mierze zależy to, czy klient powróci przy najbliższej okazji do konkretnego biura, czy też będzie szukał wycieczki u konkurencji, zdecydowana większość takich podmiotów poszukuje zaangażowanych ludzi z pasją. Pilot wycieczek musi przede wszystkim umieć rozmawiać z turystami, oraz zachęcić ich do słuchania i poznania historii wybranych miejsc czy obiektów.

Skoro zaangażowanie i umiejętność rozmowy z turystami są najważniejsze, zdecydowana większość biur decyduje się zatrudnić osoby mogące pochwalić się nie tylko świetną znajomością geografii, lecz także tym, że odwiedziły w życiu wiele miejsc zarówno w Polsce, jak i za granicą. To właśnie takie osoby najłatwiej znajdują zatrudnienie i mogą się spełniać zawodowo w charakterze pilota wycieczek.

Czasem jest potrzebna specjalizacja

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w charakterze pilota wycieczek, to powinieneś pamiętać również o tym, by się wyspecjalizować. Trudno wyobrazić sobie, by każda osoba zatrudniona jako pilot doskonale odnajdowała się w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Zdecydowana większość przyszłych pilotów już na samym początku swojej kariery decyduje, jakie grupy turystów będzie oprowadzać. Przykład? Choćby piloci wycieczek, którzy na co dzień zapoznają zainteresowanych z historią budynków sakralnych. W Polsce jest wiele miejsc kultu religijnego, dlatego też piloci wycieczek, którzy wyspecjalizowali się w oprowadzaniu właśnie po nich, nierzadko w kieszeni mają dyplom ukończenia studiów na kierunku np. historia sztuki, czy kulturoznawstwo.

Wyspecjalizowanie się jest o tyle istotne, że wówczas pilot wycieczek może pracować w takich zakątkach świata, które zna i których czuje się najbardziej komfortowo. Oprowadza również po miejscach, o których może opowiedzieć z pasją.

Kurs pilota wycieczek

Chociaż licencja pilota wycieczek nie jest obecnie wymagana, to przystąpienie do kursu pilota wycieczek jest zdecydowanie korzystne dla tych, którzy pragną wejść w ten zawód. Istnieją różne formy szkolenia, zarówno stacjonarne kursy pilotów wycieczek, jak i praktyczne kursy online dla pilotów wycieczek. Kursy dla kandydatów na pilotów wycieczek poruszają różne aspekty pracy pilota, od praktycznych zadań, jak planowanie i organizowanie wycieczek, po kwestie prawne i zrozumienie roli pilota w tworzeniu pozytywnych doświadczeń dla turystów.

Posiadanie odpowiedniej licencji i zdanie konkretnego egzaminu może się jednak okazać niezbędne w niektórych przypadkach nawet dziś. Tak jest często, gdy chcemy zatrudnić się w charakterze przewodnika po jakimś konkretnym mieście. Urzędy miejskie bardzo często wymagają od kandydatów zdobycia określonego certyfikatu.

Praca pilota wycieczek zagranicznych

Jako pilot wycieczek zagranicznych, masz okazję pracować w różnych miejscach na świecie, prowadząc grupy turystów i wpływając na ich doświadczenia podczas podróży. To, gdzie pracuje pilot wycieczek, zależy oczywiście od konkretnych ofert pracy i wymagań poszczególnych biur turystycznych, ale także od umiejętności (choćby językowych) i indywidualnych preferencji każdego pilota.

Ta praca może zapewnić niezwykłe doświadczenia i możliwość poznania różnych kultur i tradycji. Wiąże się ona jednak z nieco większym ryzykiem i wyzwaniami, których nie ma przed sobą np. przewodnik po polskich pałacach. Chodzi np. o przeloty samolotami, czy szczepienia wymagane do wjazdu do niektórych egzotycznych dla nas rejonów.

Zadania pilota wycieczek

Zakres obowiązków w pracy pilota jest bardzo szeroki. Od organizowania i koordynowania wycieczek, zarządzania logistyką, po rozwiązywanie problemów na miejscu i dbałość o to, aby klienci mieli pozytywne doświadczenia. Jaki więc powinien być pilot wycieczek? Skuteczny pilot wycieczek powinien być dobrze zorganizowany, komunikatywny, cierpliwy i elastyczny. Powinien także posiadać umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów i dostosowywania się do zmieniających się sytuacji.

Czy zawód pilota wycieczek jest dla Ciebie?

Chociaż nie istnieją szczególne wymagania ustawowe dotyczące zostania pilotem wycieczek, a zawód ten już od kilku lat zalicza się w poczet tzw. wolnych zawodów, to niektóre biura turystyczne nadal mogą wymagać, aby kandydaci posiadali odpowiednie kwalifikacje, takie jak np. ukończony kursu pilota wycieczek.

W wielu przypadkach konieczna będzie też znajomość języków obcych, a już całkiem niezbędna — zdolność do szybkiego przyswajania nowej wiedzy.

Jeśli do tego zestawu dołączymy empatię, umiejętność rozwiązywania konfliktów, zaradność i komunikatywność to robi nam się całkiem długa lista umiejętności i cech, jakie powinien posiadać dobry pilot wycieczek.

Posiadasz te atuty, lub jesteś gotów je zdobyć? W takim razie zawód pilota wycieczek jest dla Ciebie!

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę ukończyć kurs pilota wycieczek, aby pracować w tym zawodzie?

Chociaż licencja pilota wycieczek nie jest obecnie wymagana, przystąpienie do kursu pilota wycieczek jest zdecydowanie korzystne dla tych, którzy pragną wejść w ten zawód.

Ile można zarobić jako pilot wycieczek?

Przeciętne zarobki pilota wycieczek wynoszą około 2000 – 3000 złotych na rękę.

Jakie są główne zadania pilota wycieczek?

Podstawy pracy pilota obejmują wiele zadań - od organizowania i koordynowania wycieczek, zarządzania logistyką, po rozwiązywanie problemów na miejscu i zapewnianie, że klienci mają pozytywne doświadczenia.

Czy mogę zostać pilotem wycieczek po ukończeniu praktycznego kursu pilotów wycieczek?

Tak, praktyczne kursy dla pilotów wycieczek są dobrą drogą do zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności do pracy w tym zawodzie.

Jakie uprawnienia ma pilot wycieczek w Polsce?

Pilot wycieczek ma uprawnienia do prowadzenia grup turystycznych zarówno na terenie Polski, jak i za granicą.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Kamila

Kamila

Zależy gdzie i jak chyba samemu trzeba szukać ludzi chcących skorzystać z usług bowiem jest duży przesyt tego na rynku.
krystian

krystian

Dzięki temu można zwiedzać świat - oczywiście praca nie dla każdego. Stosunkowo mało też jest wolnych wakatów.
klijentka

klijentka

Pilot wycieczek - idealna praca dla tych, którzy lubią podróżować. Zgadzam się z tym artykułem w całości. Nieustanne podróże, życie na walizkach i ciekawość świata, a taka pracę naprawdę należy lubić. Zazwyczaj piloci wycieczek są zatrudniani w biurach podróży.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.