!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Networking, czyli co?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

6 komentarzy

Networking, czyli co?
Networking, choć brzmi obco, w praktyce jest wykorzystywany przez każdego z nas. Wszystko dlatego, że jednym z jego podstawowych zasad jest wzajemne polecanie siebie lub swoich usług. Najwięcej korzyści odnoszą ci, którzy wykorzystują networking do celów biznesowych.

Co to jest networking? Podanie definicji wcale nie musi oznaczać, że każdy zainteresowany zrozumie, jaka idea kryje się pod tym pojęciem. Z tego względu znacznie lepszym rozwiązaniem jest podanie konkretnego przykładu. Takim może być np. sytuacja, w której chcąc wynająć mieszkania i obawiając się szkód, jakich mogliby dopuścić się lokatorzy, decydujemy się szukanie osób zainteresowanych wynajmem mieszkania wśród znajomych lub rozpytujemy, czy nie znają takich osób. Innym przykładem networkingu może być chwila poszukiwania pracy. Żadna osoba zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną nie chce tracić czasu na pracę w firmie, która nie szanuje swoich pracowników. Przed rozmową kwalifikacyjną najczęściej uruchamiamy nie tylko swoje kontakty, lecz także sprawdzamy opinie o danym podmiocie na licznych forach.

Ponieważ networking faktycznie jest pojęciem bardzo szerokim, specjaliści mówią głównie o networkingu biznesowym. W jego przypadku można wskazać najwięcej korzyści. Trzeba przy tym pamiętać, że o tym najczęściej też mowa w kontekście portali społecznościowych. Pojawienie się tych sprawiło, że osoby zainteresowane faktycznie mogą poszerzać swoje znajomości i pielęgnować je.


Rekomendowanie swoich usług

Networking biznesowy sprowadza się do tego, że zainteresowane podmioty wzajemnie polecają swoje usługi. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tu o nagabywanie kogokolwiek, by z nich skorzystał. Osoba, która poleca powinna znać np. jakość usług oferowanych przez daną firmę i to przed zdecydowaniem się na polecenie ich. W przypadku networkingu społecznościowego nie ma też miejsca na przypadkowość, tylko wirtualne znajomości czy krótkie spotkania – przeciwnie każda ze stron, by budować własną wiarygodność, powinna wiedzieć co i kogo poleca.

Z punktu widzenia wszystkich zainteresowanych budowaniem własnej sieci kontaktów biznesowych ważne powinno być również to, że networking to działania systematyczne i długofalowe. Oznacza to, że nie ma w nim miejsca na przypadkowe znajomości – każdy musi być pewien tego, że śmiało może polecić innym korzystanie z czyichś usług.


Również wówczas, gdy szukasz pracy

Znaczenie networkingu doceniają zwłaszcza ci, którzy są zmuszeni poszukiwać zatrudnienia. W takiej sytuacji mogą oni wykorzystać swoją dotychczasową sieć kontaktów, by dotrzeć do ofert pracy, które jeszcze nie ukazały się na rynku. Co więcej, w ten sposób osoba poszukująca zatrudnienia może otrzymać konkretne wsparcie, które również nie jest bez znaczenia – przeciwnie warunkuje możliwość zdobycia zatrudnienia.

W kontekście poszukiwania pracy, networking może przydać się również tym osobom, które, co prawda, pracę mają, lecz są zainteresowane dalszym rozwojem zawodowym. Wówczas mogą oni być pewni, że gdy natrafi się okazja zostaną poleceni jako specjaliści. To doskonały sposób na ciągłe awansowanie i zawodowe rozwijanie się.


Umiejętność budowania kontaktów zawodowych jest ważna

Z punktu widzenia każdego zainteresowanego szczególnie ważna jest umiejętność budowania kontaktów zawodowych. To, jak wiadomo, niekoniecznie musi być zadaniem łatwym. Ważne jest utrzymywanie stałych kontaktów ze swoimi byłymi współpracownikami, jak i ciągłe obserwowanie zmian na rynku. Pierwszym i dobrym krokiem może być zarejestrowanie się w jednym z licznych portali, na których można utworzyć profil zawodowy (np. Linkedln).

 

Podziel się

6 komentarzy

Tomasz Hoffmann

Tomasz Hoffmann

I wszystko jasne w temacie networkingu - tyle tych zagadnień z angielskiego....
elegant

elegant

Baza sprawdzanych kontaktów w firmie to bardzo ważna rzecz. Budowanie takiej sieci ma wielkie znaczenie.
Abba

Abba

Wiele ważnych tematów jest, które po poznaniu z powodzeniem można u siebie wdrożyć. To jest dość ciekawa opcja. Niewiele się jednak ugra bez sieci rozbudowanych kontaktów w biznesie i nie tylko.
Filip

Filip

Networking, czyli co? Przeczytałem artykuł i szczerze mówiąc, niby wiem co to jest, ale nie za bardzo. DEFINICJA brzmi: Networking – proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Chyba definicja też trudna?????
Manna

Manna

Nigdy nie wiadomo kiedy to się może przydać i dlatego nie powinno się bagatelizować tego wszystkiego. Powinno to wszystko być realizowane na bieżąco w firmie.
Irena Fijak

Irena Fijak

Takie mamy czasy, że bez kontaktów ciężko o dobrą pracę lub rozwijanie własnej firmy. Dlatego warto dbać o kontakty i ich rozszerzenie. Tak to wsszystko wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.