Zawody i ich potencjał

Tyflopedagog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

6 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Tyflopedagog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Osobą, która pomaga niewidomym i niedowidzącym uczyć się i odnosić sukcesy w codziennej rehabilitacji, jest tyflopedagog. Zakres jego obowiązków jest stosunkowo szeroki. Może on podejmować zatrudnienie zarówno w szkołach integracyjnych, jak i w wyspecjalizowanych ośrodkach rehabilitacji. Tyflopedagog powinien umieć pracować z ludźmi, rozumieć ich potrzeby, a także znać wszelkie techniki, dzięki którym niewidomi będą mogli w jak najlepszy sposób wykorzystać posiadane umiejętności w codziennym życiu.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym zajmuje się tyflopedagog,
 • jakie kompetencje należy posiadać, aby móc otrzymać zatrudnienie w zawodzie,
 • jakie są zarobki tyflopedagogów,
 • jakie szanse rozwoju zawodowego mają tyflopedagodzy?

Tyflopedagog - na czym polega praca?

Tyflopedagog na co dzień pracuje z dziećmi, a także z osobami dorosłymi niedowidzącymi bądź niewidomymi. Zajmuje się on przystosowaniem do życia, terapią oraz wychowaniem osób z zaburzeniami wzroku. Najczęściej współpracuje on z lekarzem okulistą, optometrystą czy nawet z psychologiem. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tyflopedagoga?

 

Bez względu na miejsce, w jakim jest zatrudniony, tyflopedagog:

 • prowadzi zajęcia z zakresu orientacji przestrzennej,
 • stymuluje widzenie,
 • zachęca/ pobudza do patrzenia,
 • rozwija u dziecka podstawowe sprawności wzrokowe związane z kontrolowaniem ruchów gałek ocznych,
 • poprzez ćwiczenia rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

Cechy dobrego tyflopedagoga

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tyflopedagog? Wymaga się, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku była empatyczna, wykazywała zrozumienie dla osób niepełnosprawnych, lecz jednocześnie potrafiła od nich wymagać, tak aby osiągały one kolejne cele terapii.

Do podstawowych kompetencji i cech, jakie powinien posiadać tyflopedagog, należą:

 • umiejętność pracy w grupie,
 • indywidualne podejście do każdego pacjenta,
 • chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji,
 • umiejętność motywowania do pracy,
 • duże zaangażowanie w wykonywane obowiązki.
Szukasz pracy?

Pedagog specjalny

Integracyjne Przedszkole Zdrowia Jadwiga Kozłowska

 • Szczecin
Dodana

Pedagog specjalny

Zespół Szkół w Głoskowie

 • Piaseczno
Dodana

Pedagog specjalny

Zespół Szkolno Przedszkolny w Sąspowie

 • Krzeszowice
Dodana

Pedagog specjalny

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Bielawach

 • Głogów
Dodana

Nauczyciel- pedagog specjalny

Zespół Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu

 • Kołobrzeg
Dodana

Tyflopedagog musi także znać środowisko, w jakim życie pacjent i z którego się wywodzi, tak aby umiejętnie dobrać rodzaj terapii do jego potrzeb i możliwości.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku tyflopedagoga?

Pracę na stanowisku tyflopedagoga mogą podjąć osoby, które nie boją się wyzwań i chcą pracować z niepełnosprawnymi. Tego rodzaju zajęcie wymaga dużego zaangażowania zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Dobry specjalista nie powinien traktować pracy na tym stanowisku zadaniowo, musi także zdawać sobie sprawę z tego, że realizacja wyznaczonych pacjentowi celów często zajmuje więcej czasu, niż przewidywano. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tyflopedagoga?'

 

Kandydaci do pracy muszą wykazywać się:
 • dobrą kondycją fizyczną,
 • dobrym słuchem, 
 • dobrym wzrokiem,
 • umiejętnością wykonywania obowiązków w trudnych warunkach,
 • dobrym, ogólnym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego.

tyflopedagog

Ile zarabia tyflopedagog?

Tyflopedagog może podejmować zatrudnienie w różnych miejscach. Jeśli zdecyduje się pracować w szkole, jego zarobki wynikają wprost z Karty Nauczyciela. Jeżeli zatrudniony jest w specjalistycznych placówkach terapeutycznych, prywatnych przedszkolach, ośrodkach pomocy, zarobki kształtują się w zależności od tendencji rynkowych. 

Zarobki tyflopedagoga są zróżnicowane, w zależności od posiadanego doświadczenia zawodowego, stażu pracy czy miejsca zatrudnienia. Nie bez znaczenia jest też to, czy tyflopedagog zatrudniony jest w pełnym wymiarze godzin, czy też w ramach umowy zlecenia, na godziny. Zazwyczaj stawka dla tyflopedagoga, zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin w placówce komercyjnej wynosi nie mniej, niż 4000 zł brutto.

Najważniejsze informacje o zarobkach tyflopedagoga przedstawia tabela poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 400 zł 2 639 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 214 zł
WYSOKIE 5 200 zł 3 788 zł

Czy do pracy na stanowisku tyflopedagoga potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Pracę na stanowisku tyflopedagoga mogą podjąć osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie. Wymaga się ukończenia studiów na kierunku pedagogika, ze specjalnością z zakresu tyflopedagogiki. Można również ukończyć inne studia bazowe (pedagogiczne bądź takie, na których otrzymano uprawnienia pedagogiczne), a następnie pójść na studia podyplomowe z tyflopedagogikiMożliwe jest też ukończenie studiów niezwiązanych z pedagogiką, kursu pedagogicznego i studiów podyplomowych z zakresu tyflopedagogiki. Możliwe szkolenia przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Osoby, które chcą zostać tyflopedagogiem muszą skończyć studia na tym kierunku. W Polsce kierunek ten dostępny jest jedynie na studiach podyplomowych. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tyflopedagoga?

Tyflopedagog może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w placówkach edukacyjnych, takich jak szkoły czy przedszkola, o profilu integracyjnym. Są to miejsca, do jakich uczęszczają dzieci niewidome lub niedowidzące. Tryflopedagodzy poszukiwani są też w domach dziecka bądź w specjalistycznych ośrodkach edukacyjnych. Coraz więcej ofert pracy oferuje sektor prywatny - szkoły, przedszkola, placówki rehabilitacyjne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Obecnie największe możliwości zatrudnienia tyflopedagodzy mają w dużych miastach, choć coraz częściej etaty pojawiają się też w mniejszych miejscowościach. Co istotne, tyflopedagog pracuje nie tylko z dziećmi, ale również z osobami dorosłymi, które utraciły wzrok w późniejszym wieku.

tyflopedagog

Czy zawód tyflopedagoga jest przyszłościowy?

Na zawód tyflopedagoga warto spojrzeć z zupełnie innej perspektywy - są to ludzie, których w żaden sposób nie są w stanie zastąpić roboty czy sztuczna inteligencja. Dlatego też specjaliści z tej dziedziny zawsze będą poszukiwani na rynku pracy, bez względu na to, jak daleko posunięty będzie postęp technologiczny. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie zatrudnienie tyflopedagogów staje się coraz popularniejsze w sektorze prywatnym. Osoby, które nie chcą pracować w szkołach czy w placówkach publicznych, mogą poszukać pracy właśnie tam.

Podsumowanie:
 • Tyflopedagog zajmuje się przystosowaniem do życia, terapią oraz wychowaniem osób z zaburzeniami wzroku.
 • Osoba zatrudniona jako tyflopedagog powinna być empatyczna, wykazywać zrozumienie dla osób niepełnosprawnych i umieć od nich wymagać.
 • Zarobki tyflopedagoga zależą od wielu czynników, jak doświadczenie zawodowe, forma zatrudnienia czy miejsce pracy, lecz zazwyczaj wynoszą nie mniej, niż 4000 zł brutto w pełnym wymiarze godzin.
 • Do pracy na stanowisku tyflopedagoga potrzebne są studia, bądź kursy i szkolenia z zakresu tyflopedagogiki.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się tyflopedagog?

Tyflopedagog zajmuje się szeroko pojętą terapią osób niedowidzących i niewidomych, która ma na celu przystosować je do życia w społeczeństwie oraz pobudzić narząd wzroku do pracy. Specjaliści współpracują nie tylko z dziećmi, ale również z osobami dorosłymi, które utraciły wzrok na przykład w wyniku wypadku.

Gdzie pracują tyflopedagodzy?

Tyflopedagog może znaleźć zatrudnienie w placówkach publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, poradnie pscyhologiczno-pedagogiczne, ośrodki rehabilitacyjne. Coraz więcej ofert pracy proponuje tyflopedagogom sektor prywatny, w którym zarobki zależne są od czynników rynkowych.

Czy osoba bez studiów kierunkowych może zostać tyflopedagogiem?

Osoby, które ukończyły studia bazowe na innym kierunku, mogą pójść na studia podyplomowe z zakresu tyflopedagogiki, lecz dodatkowo muszą ukończyć kurs pedagogiczny. Dopiero wtedy uzyskają one uprawnienia do pracy w zawodzie. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Kantyka2

Kantyka2

Cieszę się, że istnieją szkolenia i kursy umożliwiające zdobycie wiedzy i kwalifikacji potrzebnych do pracy jako tyflopedagog. Z pewnością warto inwestować w siebie i swoje umiejętności, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę.
Marolka

Marolka

Jako osoba pracująca na tym stanowisku, potwierdzam, że praca tyflopedagoga wymaga dużego zaangażowania i empatii. Jest to jednak niezwykle satysfakcjonujące zajęcie, pozwalające na pomoc i wsparcie dla osób z różnymi problemami wzroku.
Lucjan

Lucjan

Cieszę się, że istnieje możliwość podjęcia pracy jako tyflopedagog. Jest to zawód z dużym potencjałem rozwoju, który daje szansę na pracę z różnymi grupami wiekowymi. Na pewno spróbuję swoich sił w tej dziedzinie.
Sandra

Sandra

Jako pracodawca zwracam uwagę na umiejętność pracy w zespole i współpracy z innymi specjalistami, co jest bardzo ważne w pracy tyflopedagoga. Miło widzieć, że ta specjalizacja staje się coraz bardziej doceniana na rynku pracy.
Jola

Jola

Słyszałam już o tym zawodzie, ale nie byłam pewna, czym się zajmuje tyflopedagog. Teraz już wiem, że jest to bardzo odpowiedzialne i potrzebne zajęcie. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję poznać takiego specjalistę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.