Utrata pracy to dla wielu osób poważny problem. Dotyczy to szczególnie osób w wieku średnim, które przez ostatnie lata związane były tylko z jedną firmą i nie są w stanie odnaleźć się na aktualnym, dynamicznym rynku pracy. Dla nich utrata zatrudnienia może być początkiem wykluczenia społecznego. By temu zapobiec, urzędy pracy przeszły gruntowną reformę. To właśnie tam większość osób kieruje swoje pierwsze kroki.
Zarejestrowanie się w urzędzie pracy jest rozwiązaniem korzystnym dla bezrobotnego, gdyż gwarantuje mu ubezpieczenie zdrowotne. Osoba uprzednio zatrudniona w oparciu o umowę o pracę może też liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Wysokość tego z całą pewnością nie rekompensuje wynagrodzenia, ale pozwala na przetrwanie okresu bez stałego zajęcia.
Po pierwsze: nie panikować
Osoby, które utraciły posadę najczęściej nie wiedzą, co dalej. Rejestracja w urzędzie pracy to rozwiązanie pozwalające zdobyć nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, lecz także kompleksową pomoc. Aktualnie, sposób rejestracji w urzędach pracy (tzw. profilowanie) pozwala stworzyć profil bezrobotnego. Na podstawie takiego urzędnicy mogą zdecydować, jakie rozwiązania wdrożyć, by osoba bez zatrudnienia otrzymała pomoc pozwalającą jej możliwie najszybciej powrócić na rynek pracy.
Wśród pomocy oferowanej przez urzędy pracy wskazać należy przede wszystkim na staże. Takie w ostatnich latach stały się bardzo popularne, a wszystko za sprawą możliwości nabycia konkretnych kompetencji. Zarejestrowanie się w urzędzie jest więc szansą na to, by móc odbyć staż w wybranej firmie, zdobywając nowe umiejętności.
Przygotować dokumenty
Utrata pracy to konieczność ponownego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, czyli CV i listu motywacyjnego. Aktualnie istnieje wiele serwisów, na których publikowane są cenne porady, pozwalające na stworzenie dobrego zestawu dokumentów aplikacyjnych. Warto o tym pamiętać, bo przygotowane dokumenty są wizytówką każdej osoby starającej się o posadę.
Osoby zmuszone do ponownego odnalezienia się na rynku pracy powinny rozważyć możliwość udania się do doradcy zawodowego. Taki może nie tylko pomóc w napisaniu dokumentów, lecz także doradzić w sprawie budowania dalszej ścieżki zawodowej. Nie można zapominać, że bezrobotni są często zagubieni i nie bardzo wiedzą, co dalej.
Utrata zatrudnienia – kiedy można mówić o wykluczeniu?
W ostatnich latach sporo mówi się o sytuacji bezrobotnych, którzy są w wieku +50. To właśnie te osoby mają największy problem z ponownym odnalezieniem się na rynku pracy i one też są zagrożone wykluczeniem społecznym. Mają one jednak to, czego nie ma większość osób dopiero rozpoczynających pracę – doświadczenie.
O wykluczeniu społecznym mówi się również w kontekście niskiego zasiłku dla bezrobotnych. Do maja 2015 r. wynosi ono 831 zł brutto. Na taką kwotę bezrobotni mogą liczyć wyłącznie przez pierwsze 3 miesiące, potem zasiłek jest niższy. W praktyce taka kwota jest niewystarczająca, by móc zapisać się np. na kurs podnoszący kwalifikacje.
Kwestię zbyt niskiego zasiłku dla osób bezrobotnych zauważyło również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które domaga się jego podwyższenia. Bo dzięki reformie urzędów pracy pomoc, jaką może uzyskać bezrobotny jest coraz lepsza i szersza, to jednak wciąż pozostaje problem z utrzymaniem się przez okres bezrobocia. Trzeba też pamiętać, że osoby zarejestrowane w urzędach pracy nie otrzymują zasiłku przez cały okres bycia zarejestrowanym, ale tylko kilka miesięcy.
To może Cię również zainteresować