Twoje wsparcie w rekrutacji

Utrata pracy to wykluczenie społeczne?

Utrata pracy to wykluczenie społeczne?
Stała posada zapewnia nie tylko pensję, lecz także szereg przywilejów pracowniczych. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą liczyć m.in. na płatny urlop czy możliwość skorzystania z L4. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy pracownik traci pracę?

 Utrata pracy to dla wielu osób poważny problem. Dotyczy to szczególnie osób w wieku średnim, które przez ostatnie lata związane były tylko z jedną firmą i nie są w stanie odnaleźć się na aktualnym, dynamicznym rynku pracy. Dla nich utrata zatrudnienia może być początkiem wykluczenia społecznego. By temu zapobiec, urzędy pracy przeszły gruntowną reformę. To właśnie tam większość osób kieruje swoje pierwsze kroki.

Zarejestrowanie się w urzędzie pracy jest rozwiązaniem korzystnym dla bezrobotnego, gdyż gwarantuje mu ubezpieczenie zdrowotne. Osoba uprzednio zatrudniona w oparciu o umowę o pracę może też liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Wysokość tego z całą pewnością nie rekompensuje wynagrodzenia, ale pozwala na przetrwanie okresu bez stałego zajęcia.

Po pierwsze: nie panikować

Osoby, które utraciły posadę najczęściej nie wiedzą, co dalej. Rejestracja w urzędzie pracy to rozwiązanie pozwalające zdobyć nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, lecz także kompleksową pomoc. Aktualnie, sposób rejestracji w urzędach pracy (tzw. profilowanie) pozwala stworzyć profil bezrobotnego. Na podstawie takiego urzędnicy mogą zdecydować, jakie rozwiązania wdrożyć, by osoba bez zatrudnienia otrzymała pomoc pozwalającą jej możliwie najszybciej powrócić na rynek pracy.

Wśród pomocy oferowanej przez urzędy pracy wskazać należy przede wszystkim na staże. Takie w ostatnich latach stały się bardzo popularne, a wszystko za sprawą możliwości nabycia konkretnych kompetencji. Zarejestrowanie się w urzędzie jest więc szansą na to, by móc odbyć staż w wybranej firmie, zdobywając nowe umiejętności.

To Cię powinno też zainteresować: Wypowiedzenie umowy o pracę

Przygotować dokumenty

Utrata pracy to konieczność ponownego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, czyli CV i listu motywacyjnego. Aktualnie istnieje wiele serwisów, na których publikowane są cenne porady, pozwalające na stworzenie dobrego zestawu dokumentów aplikacyjnych. Warto o tym pamiętać, bo przygotowane dokumenty są wizytówką każdej osoby starającej się o posadę.

Osoby zmuszone do ponownego odnalezienia się na rynku pracy powinny rozważyć możliwość udania się do doradcy zawodowego. Taki może nie tylko pomóc w napisaniu dokumentów, lecz także doradzić w sprawie budowania dalszej ścieżki zawodowej. Nie można zapominać, że bezrobotni są często zagubieni i nie bardzo wiedzą, co dalej.

Utrata zatrudnienia – kiedy można mówić o wykluczeniu?

W ostatnich latach sporo mówi się o sytuacji bezrobotnych, którzy są w wieku +50. To właśnie te osoby mają największy problem z ponownym odnalezieniem się na rynku pracy i one też są zagrożone wykluczeniem społecznym. Mają one jednak to, czego nie ma większość osób dopiero rozpoczynających pracę – doświadczenie.

O wykluczeniu społecznym mówi się również w kontekście niskiego zasiłku dla bezrobotnych. Do maja 2015 r. wynosi ono 831 zł brutto. Na taką kwotę bezrobotni mogą liczyć wyłącznie przez pierwsze 3 miesiące, potem zasiłek jest niższy. W praktyce taka kwota jest niewystarczająca, by móc zapisać się np. na kurs podnoszący kwalifikacje.

Kwestię zbyt niskiego zasiłku dla osób bezrobotnych zauważyło również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które domaga się jego podwyższenia. Bo dzięki reformie urzędów pracy pomoc, jaką może uzyskać bezrobotny jest coraz lepsza i szersza, to jednak wciąż pozostaje problem z utrzymaniem się przez okres bezrobocia. Trzeba też pamiętać, że osoby zarejestrowane w urzędach pracy nie otrzymują zasiłku przez cały okres bycia zarejestrowanym, ale tylko kilka miesięcy.

Oceń ten wpis
Utrata pracy to wykluczenie społeczne?
Ocena: 5, liczba głosów: 16

Opinie

Jaś
2020-01-10, 15:25
Są gorsze rzeczy, niż utrata pracy. Zwolnienia w zakładach pracy są, będą , jak i odwrotnie. Mam na myśli,że ofert pracy jest bardzo dużo.
szczery
2019-12-16, 19:51
Utrata pracy to nie wykluczenie społeczne. To normalna sprawa w całym świecie. Straciłeś pracę- znajdziesz inną i może lepszą. Tylko nie załamuj się. Wysyłaj CV gdzie tylko zobaczysz ofertę pracy, która Ciebie interesuje. Zgłoś się do UP. Idź do agencji pracy. Szukaj ogłoszeń na tym portalu, innych portalach, w prasie lokalnej...
Nina
2019-12-04, 16:00
Utrata pracy to wykluczenie społeczne? Taki tytuł ma ten artykuł. To nie prawda. Należy szukać pracę i z pewnością ją się znajdzie. Nie wolno się załamywać. Myśleć należy pozytywnie. Przeczytajcie ten artykuł - rady przydatne tam znajdziecie.
Andrzej
2019-05-15, 14:59
Nie róbcie ze zwolnienia tragedii. Tragedie są o wiele gorsze..., jakie to wiecie. Utrata pracy.....no to znaleźć sobie inną. Minęły czasy, jak dawniej nasi dziadkowie, jak się zatrudnili w zakładzie pracy, to w nim do emerytury pracowali. Ja osobiście sam zmieniam pracę - jak znajdę lepszą, bardziej płatną - to sam się zwalniam.
Bigonia
2019-05-13, 13:36
Więc jeśli zrobiłeś wszystko dobrze i konsekwentnie eskalowałeś i komunikowałeś się poprawnie, wtedy rozmowa o zwolnieniu w żadnym wypadku nie jest zaskoczeniem dla tego pracownika.
Londek
2019-05-07, 09:49
To normalna rzecz jest w dzisiejszych czasach. Nie ma co panikować z tego powodu tylko wziąć się w garść i zacząć szukać pracy. To przecież nie jest żaden koniec świata.
Rika
2019-04-15, 17:02
Bez przesady :) to normalna sytuacja, z jaką spotyka się wiele osób codziennie. Dużo osób także sami się zwalniają. Każdy mądry człowiek z ambicją powinien znaleźć pracę.
Honorata
2019-04-09, 11:10
Normalna sytuacja, co tu więcej powiedzieć. Codziennie są ludzie zwalniani i przyjmowani do pracy. Często się także zdarza, że po zwolnieniu człowiek znajduje lepszą pracę.
Rusek
2019-04-07, 14:24
Wiele ludzi codziennie traci pracę i przecież życie się na tym nie kończy. Trzeba po prostu znaleźć inną pracę i z czasem z pewnością się coś znajdzie może nawet lepszego.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.