Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę są w dobrej sytuacji. Pracując co najmniej 6 godzin, mają prawo do przerwy. Ponieważ pracodawcy coraz częściej nawiązują współpracę z zagranicznymi podmiotami, do rzadkości nie należy już sytuacja, w której decydują się na wprowadzenie godzinnej pauzy obiadowej. W praktyce oznacza to, że każdy pracownik ma możliwość – również w godzinach pracy – zadbać o swoje zdrowie. Nie przypadkiem przecież mówi się, że „ruch to zdrowie”. W jaki sposób powinni ćwiczyć pracownicy biurowi? Czy szef również może wyjść z taką inicjatywą?
Przyda się motywacja
Nie każdy pracownik ma wystarczająco dużo motywacji, by ćwiczyć po godzinach pracy. Tymczasem aktywność fizyczna nie tylko poprawia samopoczucie, lecz także pozytywnie wpływa na kondycję i wygląd. By zatem zachować zdrowie jak najdłużej, warto zadbać o siebie w godzinach pracy. Proste ćwiczenia nie zajmą dużo czasu, mogą zaś okazać się zbawienne nie tylko dla kręgosłupa, lecz także nóg czy rąk. Wśród popularnych aktywności wskazać należy np. wykonywanie pajacyków, podskoków czy krążenia ramionami. Każdy z zatrudnionych, którzy przez większą część dnia siedzą przy biurku, powinien zapoznać się z podstawowymi ćwiczeniami i ich spróbować.
W grupie siła
Innym rozwiązaniem jest zaangażowanie do ćwiczeń całego zespołu czy działu. Ćwiczenia w zespole to znacznie więcej niż dbanie o swoją kondycję. Siatkówka, piłka nożna czy hokej to sporty, które uczą pracy w grupie i umiejętności podporządkowania się liderowi wyznaczającemu cele. Wprowadzenie w firmie zwyczaju, że np. w każdy wtorek pracownicy firmy zbierają się w jednym miejscu na wspólną grę, to realizowanie zasad zdrowego życia. Dzięki temu nie tylko można z tygodniowego grafiku wykreślić siłownię, lecz także zminimalizować koszty. Gdy salę do ćwiczeń wynajmuje więcej osób, można zaoszczędzić całkiem spore pieniądze w skali roku.
Szef mile widziany
Sporty zespołowe to również szansa lepszego poznania swojego szefa. Pomysł wprowadzenia zwyczaju spotykania się pracowników po godzinach w celu wykonywania ćwiczeń wyjść może od osoby prowadzącej zakład pracy, ale zaproponować mogą to również sami pracownicy. Nie jest ważne, kto wyjdzie z inicjatywą, ważne, że dzięki temu każdy zatrudniony otrzymują solidną dawkę motywacji, może uprawiać konkretny sport i jednocześnie zadbać o siebie. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku pracowników umysłowych, którzy znaczną część dnia spędzają przy biurku. Zadbanie o swoją kondycję pozwala uniknąć szeregu chorób cywilizacyjnych, w tym przede wszystkim skutecznie chroni przed otyłością, która obecnie jest wymieniana jako największe zagrożenie.
Integracja zespołu
Pomysł, by odejść od biurek – zarówno w ciągu dnia pracy, jak i po godzinach – można potraktować również jako sposób na integrację zespołu. Przy wyborze dyscypliny warto zadbać o to, by każdy mógł się wykazać. Gry zespołowe potrafią pokazać, kto nadaje się na lidera, kto zaś odnajduje się w planowaniu. Co więcej, baczna obserwacja pracowników pozwala stwierdzić, którzy najlepiej ze sobą współpracują. To nieoceniona kopalnia wiedzy, która może się przydać przy ustalaniu grup pracowników już w firmie (np. przy rozdzielaniu zadań do wykonania). Z całą pewnością warto o tym pamiętać i... pomyśleć nad zintegrowaniem pracowników zakładu pracy właśnie na sali sportowej.
To może Cię również zainteresować