Twoje wsparcie w rekrutacji

Czytaj oferty uważnie!

Czytaj oferty uważnie!
Ofert pracy z każdym dniem przybywa. Wiele z nich oferuje aplikantom legalne i satysfakcjonujące źródło zarobku, jednak oszustów wśród ogłaszających niestety nie brakuje. Jak właściwie czytać ogłoszenia o pracę, by uniknąć rozczarowania i niepotrzebnego stresu?

Podstawowa kwestia odnosi się do tego, by nie brać informacji podawanych w ofertach za pewnik. Najlepszym sposobem zminimalizowania ryzyka oszustwa jest dokładne zapoznanie się z przedstawianymi danymi i zweryfikowanie ich ze stanem faktycznym. Przykładowo – kandydat powinien sprawdzić, czy zakład pracy, o jakim mowa w ogłoszeniu, mieści się na ulicy podanej w ofercie. Istotne jest również to, czy oferta napisana została w sposób spójny, logiczny i łatwy do zrozumienia już po pierwszym zapoznaniu się z tekstem. Domeną nieuczciwych pracodawców jest naginanie prawdy do własnych potrzeb i stosowanie wyrafinowanych zabiegów stylistycznych. Te mają na celu ukrycie niewygodnych faktów oraz zastąpienie ich miłymi dla oka sloganami (np. „wysokie zarobki gwarantowane”). Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Wymagania – czego oczekuje pracodawca?

Każdy pracodawca wymaga od potencjalnych pracowników określonych umiejętności. Warto sprawdzić, czy w ogłoszeniu znajdują się informacje o wymaganiach stawianych przed kandydatami na stanowisko. Równie ważne powinno być to, czy pracodawca zarysował w ofercie ścieżkę kariery pracownika lub wskazał na możliwość dalszego rozwoju zawodowego w strukturze jego firmy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto osobiście skontaktować się z pracodawcą i wyjaśnić kwestie, które budzą naszą niepewność. Jest to o tyle istotne, że w poważnych ofertach pracy znaleźć można bezpośredni kontakt (nr telefonu lub adres emailowy).

Najczęstsze problematyczne kwestie

Aplikanci pytani o najpowszechniejsze czynniki sprawiające, iż porzucają oni starania o dane stanowisko podają przede wszystkim brak jasno sprecyzowanych wymagań oraz oferowanego za pracę wynagrodzenia. Również kwestia zakresu obowiązków potencjalnych pracowników budzi wiele wątpliwości. Osoby poszukujące pracy podkreślają także, że często w ogłoszeniach znaleźć można informację o okresie próbnym. I na te elementy należy zwracać szczególną uwagę. Oczywiście, jeżeli bezrobotny poszukuje pracy i nie posiada doświadczenia, może rozważyć kwestię aplikowania do firmy, która proponuje okres próbny. Wówczas jednak należy pamiętać o konieczności spisania stosownej umowy.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Sporo wątpliwości pojawia się również wówczas, gdy mowa o rozmowie kwalifikacyjnej. Z całą pewnością osoby poszukujące pracy powinny uważać na firmy, których pracownicy – podczas bezpośredniej rozmowy z kandydatem – nie są w stanie podać informacji dotyczących specyfiki pracy, odsyłając jednocześnie do swoich przełożonych lub menadżerów innych działów. Oznacza to bowiem, że osoba odpowiedzialna za nabór na miejsce pracy nie jest właściwie zaznajomiona ze strukturą organizacyjną i specyfiką pracy firmy. Może to w przyszłości działać na niekorzyść osoby zatrudnionej, której nie będzie miał kto wdrożyć w nowe obowiązki.

Ostrożności nigdy za wiele

Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i zasady ograniczonego zaufania podczas analizy prezentowanych ofert pracy można być pewnym, że ryzyko oszustwa lub podpisania umowy na wysoce niekorzystnych warunkach jest niewielkie. Dokładna analiza ogłoszenia i zapoznanie się z opiniami innych (zarówno aktualnych, jak i byłych pracowników) powinno pomóc w uniknięciu posady, która będzie źródłem stresu, a nie przyjemności.

Oceń ten wpis
Czytaj oferty uważnie!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Arek
2019-12-11, 15:07
Prawda jest taka, że wiele w ofertach jest rzeczy na jakie nie zwraca się uwagi a są tam pewne rzeczy. Ludzie z czasem jednak wiedzą na czym wszystko polega i jak wkomponować się w to wszystko.
Julia
2019-05-22, 09:04
Ofert pracy jest potężna ilość. Są one w gazetach, ulotkach, agencjach pracy, Urzędach Pracy i w wielu innych ogłoszeniach. Moja rada- zawsze dokładnie zapoznajcie się z ofertą.
Bozek
2019-05-08, 10:04
Oferty zmieniają się codziennie i szukając pracy lub chcąc ją zmienić można codziennie aplikować na ciekawe rozwiązania. Warto jest zatem zorganizować się w tym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.