!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Szukasz pracy w Bytomiu? Sprawdź, o czym pamiętać

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

4 komentarze

Szukasz pracy w Bytomiu? Sprawdź, o czym pamiętać
Obecnie wielu pracowników skarży się na to, że nie mogą oni znaleźć dobrej, stabilnej posady. O czym warto pamiętać, by uzyskać znaczną przewagę nad konkurencją i móc spełnić swoje zawodowe ambicje?

Większość pracowników doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że dobry życiorys, połączony z przekonującym listem motywacyjnym może być kluczem do sukcesu. Pamiętać trzeba jednak, że osoby zajmujące się przeprowadzaniem rekrutacji nie zawsze są w stanie dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, jakie otrzymali. Bywa, że skrzynka firmowa pęka w szwach, osoby oddelegowane do nadzoru rekrutacji mają więc niewiele czasu. W efekcie (z punktu widzenia osoby poszukującej zatrudnienia) pojawia się pytanie o to, w jaki sposób sprawić, by firmy zainteresowały się jego osobą.

CV dobrze przygotowane

Podstawową kwestią jest przygotowanie CV lub listu motywacyjnego. Specjaliści podkreślają, że to dokumenty, które powinny dać ogólny ogląd na sylwetkę kandydata. Z tego względu dobrze jest, by na kartce A4 znalazły się skondensowane informacje o dotychczasowym wykształceniu, przebiegu zatrudnienia i umiejętnościach osoby bezrobotnej. Warto też zadbać o to, by zarówno życiorys, jak i dołączony do niego list motywacyjny były spójne, logiczne i zawierały wyłącznie prawdziwe informacje o przebiegu naszej kariery. Z całą pewnością nie warto koloryzować faktów – prędzej czy później kłamstwo wyjdzie na jaw, co może skończyć się nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Stała kontrola rynku

Choć powinno być to oczywistością, wiele osób poszukujących zatrudnienia zapomina o tym, że ogłoszenia należy przeglądać codziennie. Jeżeli danego dnia na listach z ofertami pracy nie znajdzie się żadna ciekawa oferta, nie należy tego traktować jako niepowodzenia i poddawać się. Rzeczą naturalną jest, że w pewnych okresach ogłoszeń jest więcej, w innych mniej. Stała kontrola pozwoli na wybranie interesujących ogłoszeń i zgłoszenie swojej kandydatury. Warto kierować się zasadą, że każdy kolejny dzień to kolejna szansa na sukces!

Szukając pracy nie warto też ograniczać się wyłącznie do jednego kanału. Warto korzystać z jak największej liczby narzędzi i mediów, przede wszystkim zaś internetu czy gazet (prasy branżowej). Poprosić o pomoc można również znajomych.

Autoprezentacja – najtrudniejszy etap?

Pewność siebie i elokwencja to umiejętności, które przy odpowiedniej motywacji można sobie dość szybko i sprawnie wyrobić. Niezaprzeczalnie okazują się one bardzo pomocne podczas wszelkiej maści rozmów rekrutacyjnych, gdy kandydat nie tylko będzie mógł zadziwić komisję posiadanym doświadczeniem, lecz także tym, w jaki sposób o nim opowiada. Autoprezentacji, choć może się ona wydawać sztuką trudną do opanowania, można się nauczyć. Konieczne będzie poświęcenie na to przynajmniej kilku godzin. Nie obejdzie się bez prób np. przy lustrze. Efekty mogą być jednak bardzo owocne.

Brak postępów to brak perspektyw

Jeżeli w danej chwili ciężko o satysfakcjonującą ofertę zatrudnienia, czas bezrobocia warto wykorzystać produktywnie. Specjaliści zalecają udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach oraz sesjach treningowych, dzięki którym kandydaci mogą podnosić swoje kwalifikacje. Nie bez znaczenia jest też zyskana dzięki temu możliwość poznania specyfiki środowiska biznesowego. Warto także postarać się o podniesienie swoich umiejętności językowych czy wyrobienie prawa jazdy. Dodatkowe umiejętności mogą uczynić aplikanta o wiele bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia pracodawcy i jednocześnie konkurencyjnym na rynku pracy.

Połączenie wymienionych wyżej działań znacznie zwiększa szanse kandydata na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Według ekspertów cechy, na jakich bazować powinien nowoczesny bezrobotny i aktywnie poszukujący pracy człowiek to niezłomność, kreatywność i wiara we własne możliwości. W odpowiednich proporcjach czynniki te są doskonałą receptą na sukces.

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

4 komentarze

Dagmara

Dagmara

W każdym mieście szukanie pracy generalnie jest takie samo, czyli Internet, lokalne media, znajomości oraz działania jakie każdy musi podjąć by znaleźć odpowiednie zajęcie. Wtedy wszystko przebiegnie dobrze.
Tina

Tina

Możesz myśleć, że każdy dzień to dobry dzień na poszukiwanie pracy. I chociaż to prawda, dane pokazują, że są lepsze dni do zastosowania niż inne. W Bytomiu i na śląsku wiele jest możliwości.
Potter

Potter

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest stworzenie struktury, czyli stworzenie celu (docelowej listy firm), w które będzie się aplikowało na ciekawe oferty. To pomoże w zorientowani się w rynku.
Małgorzata

Małgorzata

Aby dowiedzieć się o wolnych miejscach w czasie, warto subskrybować osobiste strony menedżerów firm, w których chcesz pracować. To także daje zwiększenie szans.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.