Praca lokalnie

Jak skutecznie znaleźć pracę? Efektywne szukanie posady

16 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

4 komentarze
Jak skutecznie znaleźć pracę? Efektywne szukanie posady
Odkryj, jak efektywnie szukać pracy. Dowiedz się, jak stworzyć dobre CV i jak wykorzystać networking w poszukiwaniu wymarzonej roli. Skuteczne porady!

Większość pracowników doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że dobry życiorys, połączony z przekonującym listem motywacyjnym może być kluczem do sukcesu. Pamiętać trzeba jednak, że osoby zajmujące się przeprowadzaniem rekrutacji nie zawsze są w stanie dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, jakie otrzymali. Bywa, że skrzynka firmowa pęka w szwach, osoby oddelegowane do nadzoru rekrutacji mają niewiele czasu na przejrzenie wszystkich aplikacji. W efekcie kandydat musi odpowiedzieć sobie na pytanie o to, zrobić aby rekruterzy zainteresowali się jego osobą.

Szukanie pracy, a era cyfrowa 

Szukanie pracy w dzisiejszych czasach wygląda nieco inaczej niż kiedyś. Rozwój technologii sprawił, że tradycyjne metody aplikowania są połączone z nowoczesnymi narzędziami, takimi jak portale rekrutacyjne czy serwisy społecznościowe. Warto je wykorzystać, zwłaszcza, że np. portale pracy oferują wiele udogodnień również osobom szukającym posady. Dzięki nim cały proces może być bardziej efektywny i zajmować dużo mniej czasu. 

Gdzie szukać ofert pracy?

Jednym z pierwszych miejsc, gdzie wiele osób rozpoczyna poszukiwania, są portale pracy. Serwisy takie jak Aplikuj oferują szeroki wybór ofert. Ponadto, coraz więcej firm publikuje ogłoszenia na swoich stronach internetowych lub korzysta z agencji rekrutacyjnych. Nie zapominaj także o lokalnych forach, grupach tematycznych na Facebooku czy innych platformach społecznościowych, gdzie często pojawiają się ciekawe oferty pracy.

Co powinno zawierać dobrze przygotowane CV?

CV to dokumnet, którym kandydat przedstawia sie potencjalnem pradcodawcy, dlatego jego profesjonalne przygotowanie jest kwestią podstawową. Specjaliści podkreślają, że zarówno CV, jak i list motywacyjny,to dokumenty, które powinny dać ogólny ogląd na sylwetkę kandydata. Z tego względu dobrze jest, by na kartce A4 znalazły się skondensowane informacje o dotychczasowym wykształceniu, przebiegu zatrudnienia i umiejętnościach kandydata. Warto też zadbać o to, by zarówno życiorys, jak i dołączony do niego list motywacyjny były spójne, logiczne i zawierały wyłącznie prawdziwe informacje o przebiegu  kariery. Z całą pewnością nie warto koloryzować faktów – prędzej czy później kłamstwo wyjdzie na jaw, co może skończyć się nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Dla skutecznego znalezienia pracy, dbaj o doskonałe CV, rozwijaj się zawodowo i aktywnie eksploruj różne kanały poszukiwania ofert.

Autoprezentacja – najtrudniejszy etap?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Bytom
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Bytom
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Pewność siebie i elokwencja to umiejętności, które bardzo przydają się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych Zwróć uwagę na fakt, że obie te cech możesz wyćwiczyć przy odpowiedniej motywacji i stosując zalecane techniki. Poświęcony czas i włożony wysiłek z pewnością zaowocują przy kolejnej rozmowie rekurtacyjnej, kiedy nie tylko będziesz mógł zadziwić komisję posiadanym doświadczeniem, lecz także tym, w jaki sposób o nim opowiadasz. Autoprezentacji, choć może się ona wydawać sztuką trudną do opanowania, można się nauczyć. Konieczne będzie poświęcenie na to przynajmniej kilku godzin. Nie obejdzie się też bez prób np. przy lustrze. Efekty mogą być jednak bardzo owocne.

Sposoby na zdobycie zawodowego doświadczenia

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które dopiero wchodzą na rynek pracy po etapie edukacji lub tych, które postanowił przekwalifikować się dużym wyzwaniem jest zdobycie doświadczenia zawodowego. W takim wypadku warto zdecydować się na praktyki, staże czy nawet wolontariat w interesującej Cię dziedzinie. Taka aktywność nie tylko ułatwia wejście na rynek pracy, ale również pomaga w budowaniu sieci kontaktów zawodowych.

Aspekt Opis Przykłady Wskazówki
CV Podstawowy dokument dla rekrutera Doświadczenie, wykształcenie, umiejętności Unikaj kolorowania faktów; dbaj o spójność
Miejsca poszukiwania pracy Gdzie szukać ofert pracy? Portale pracy np. Aplikuj, gazety, media społecznościowe np. Linkedin Sprawdzaj oferty codziennie
Autoprezentacja Sposób przedstawiania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej Pewność siebie, elokwencja Ćwicz przed lustrzem, bądź autentyczny
Rozwój zawodowy Jak zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku? Certyfikaty, kursy, warsztaty Inwestuj w siebie podczas bezrobocia

Jak wykorzystać networking?

Nie można lekceważyć wartości networkingu. Poznanie właściwych osób w branży, uczestniczenie w branżowych wydarzeniach czy konferencjach może otworzyć przed Tobą wiele drzwi. Współczesne szukanie pracy to nie tylko przeglądanie ofert online, ale także nawiązywanie relacji i korzystanie z poleceń.

Systematyczność - to podstawa sukcesu

Choć powinno być to oczywistością, wiele osób poszukujących zatrudnienia zapomina o tym, że ogłoszenia należy przeglądać codziennie. Jeżeli danego dnia na listach z ofertami pracy nie znajdzie się żadna ciekawa oferta, nie traktowuj tego, jako niepowodzenia i nie zniechęcaj się. Rzeczą naturalną jest, że w pewnych okresach ogłoszeń jest więcej, w innych mniej. Stała kontrola pozwoli na wybranie interesujących ogłoszeń i zgłoszenie swojej kandydatury. Warto kierować się zasadą, że każdy kolejny dzień to kolejna szansa na sukces!

Szukając pracy nie warto też ograniczać się wyłącznie do jednego kanału. Należy korzystać z jak największej liczby narzędzi i mediów, przede wszystkim zaś internetu czy gazet (prasy branżowej). Zastanów się czy wśród znajomych nie ma osoby, któą mógłybś poprosić o pomoc.

Szukaj pracy i podnoś swoje kwalifikacjie

Jeżeli w danej chwili ciężko o satysfakcjonującą ofertę zatrudnienia, czas bezrobocia warto wykorzystać produktywnie. Specjaliści zalecają udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach oraz sesjach treningowych, dzięki którym kandydaci mogą podnosić swoje kwalifikacje. Nie bez znaczenia jest też zyskana dzięki temu możliwość poznania specyfiki środowiska biznesowego. Warto także postarać się o podniesienie swoich umiejętności językowych czy wyrobienie prawa jazdy. Dodatkowe umiejętności mogą uczynić aplikanta o wiele bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia pracodawcy i jednocześnie konkurencyjnym na rynku pracy.

Połączenie wymienionych wyżej działań znacznie zwiększa szanse kandydata na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Według ekspertów cechy, na jakich bazować powinien nowoczesny bezrobotny i aktywnie poszukujący pracy człowiek to niezłomność, kreatywność i wiara we własne możliwości. W odpowiednich proporcjach czynniki te są doskonałą receptą na sukces.

Najczęściej zadawane pytania

Jak skutecznie znaleźć pracę w obecnych czasach?

W obecnych czasach warto korzystać z portali ogłoszeniowych, budować swój profil zawodowy na LinkedIn, a także uczestniczyć w branżowych warsztatach i konferencjach.

Czy networking i kontakty zawodowe pomogą mi szybko znaleźć dobrą pracę?

Tak, budowanie i utrzymywanie relacji zawodowych jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na znalezienie ciekawych ofert pracy.

Jakie elementy powinno zawierać dobre CV?

Dobre CV powinno być przejrzyste, zawierać aktualne informacje o doświadczeniu zawodowym, edukacji, umiejętnościach oraz mieć profesjonalne zdjęcie.

Gdzie najlepiej szukać ofert pracy?

Najlepiej szukać ofert pracy na popularnych portalach ogłoszeniowych, w bazach ofert uniwersytetów, a także korzystając z rekomendacji w sieci zawodowej.

Jakie umiejętności miękkie są najbardziej cenione na rynku pracy?

Na rynku pracy cenione są umiejętności takie jak komunikatywność, zdolność do pracy w zespole, kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

4 komentarze

Dagmara

Dagmara

W każdym mieście szukanie pracy generalnie jest takie samo, czyli Internet, lokalne media, znajomości oraz działania jakie każdy musi podjąć by znaleźć odpowiednie zajęcie. Wtedy wszystko przebiegnie dobrze.
Tina

Tina

Możesz myśleć, że każdy dzień to dobry dzień na poszukiwanie pracy. I chociaż to prawda, dane pokazują, że są lepsze dni do zastosowania niż inne. W Bytomiu i na śląsku wiele jest możliwości.
Potter

Potter

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest stworzenie struktury, czyli stworzenie celu (docelowej listy firm), w które będzie się aplikowało na ciekawe oferty. To pomoże w zorientowani się w rynku.
Małgorzata

Małgorzata

Aby dowiedzieć się o wolnych miejscach w czasie, warto subskrybować osobiste strony menedżerów firm, w których chcesz pracować. To także daje zwiększenie szans.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.