Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30058        SUBSKRYBUJE: 7178
Tematy, które interesują czytelników:  PIP, Kompetencje miękkie i twarde

Praca przy biurku? Zadbaj o siebie!

Praca przy biurku? Zadbaj o siebie!
Pozornie praca biurowa wydaje się być łatwa i przyjemna. Kto jednak jej spróbował doskonale wie, że konieczne jest zadbanie m.in. o swój kręgosłup. W jaki sposób zrobić to w godzinach pracy? Jak skutecznie uchronić się przed bólem czy przykurczami?

Wraz z pierwszym dniem pracy w biurze rozpoczyna się siedzący tryb życia. Na dłuższą metę może on powodować wiele problemów. Podstawową kwestią jest jednak to, że przesiadywanie w jednej pozycji sprawia, że przeciążeniu ulegają mięśnie wokół kręgosłupa. Na efekt nie trzeba długo czekać ? przykurcze szyi czy ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to najczęstsze objawy, na jakie skarżą się pracownicy biurowi. Warto jednak wiedzieć, że części tych nieprzyjemnych kłopotów zdrowotnych można zapobiec. Konieczne jest nie tylko zapoznanie się z podstawowymi ćwiczeniami, ale również zadbanie o komfortowe wyposażenie biura.

Biurowa? Współcześnie najpopularniejsza

Szacuje się, że niemal 60% aktywnej zawodowo populacji spędza czas w pozycji siedzącej. To wynik przeobrażeń, które miały miejsce w ostatnich latach. Gwałtowny wzrost ilości stanowisk biurowych łączy się z faktem rozwoju technologicznego i jednocześnie poszerzenia się rynku usług. Ta pozycja jednak nie jest dla człowieka szczególnie wygodna. Z tego też względu tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na zapobieżenie problemom związanym z bólami kręgosłupa, łokci czy nadgarstków.

Specjaliści, którzy opracowali różnorodne poradniki dla osób pracujących w biurze wskazują przede wszystkim na konieczność rozluźniania mięśni karku. Takie ćwiczenia trwają około 30 sekund, pozwalają jednak odczuć wyraźną ulgę. Ponadto, konieczne jest zadbanie o to, aby się nie garbić ? taka pozycja nie sprzyja głównie naszemu kręgosłupowi. Warto też wstawać przynajmniej raz na godzinę. W ten sposób można rozprostować wszystkie mięśnie.

To Cię powinno też zainteresować: Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

Nadgarstek i łokieć ? z nimi mamy największe problemy

Poza kręgosłupem najwięcej pracowników biurowych narzeka na problemy z nadgarstkiem i łokciem. Pisanie na klawiaturze z uniesionymi przegubami czy wielogodzinne używanie myszki może doprowadzić do licznych urazów nadgarstka. Nie inaczej jest w przypadku łokcia ? mowa o tzw. łokciu tenisisty. Pracownicy, którzy skarżą się na ból zauważają najczęściej również osłabienie dłoni. Aby zapobiec takim problemom konieczne jest pamiętanie o przerwach. Podczas tych, które powinny mieć miejsce co godzinę, należy potrząsnąć nadgarstkami, wykonać koliste ruchy rękami czy zaciskać i otwierać dłoń. Pomóc może też inwestycja w specjalną, żelową podpórkę pod myszkę. Jej zadaniem jest odciążyć nadgarstki.

Znaczenie ma wyposażenie biuraNajczęściej pracodawcy zwracają uwagę na sprzęty, jakie znaleźć mają się w biurze. Pracownik, który rozpoczyna pracę powinien otrzymać ergonomiczny fotel, który zapewni mu nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim pozwoli mu zadbać o kręgosłup i łokcie. Ponadto, istotne jest także biurko. Wysokość blatu powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Dla naszej efektywności znaczenie ma również oświetlenie. Specjaliści podkreślają, że niewłaściwe oświetlenie pomieszczeń biurowych powoduje, że nasze oczy szybciej ulegają zmęczeniu. To przekłada się zaś na naszą wydajność. W przypadku przemysłu problem jest jeszcze większy, gdyż przyjmuje się, że niewłaściwe oświetlenie może być przyczyną ponad 25% wszystkich odnotowanych wypadków przy pracy. Zgodnie zaś z normą PN-EN 12464-1:2012P w pomieszczeniu, w których wykonywana jest praca biurowa natężenie światła powinno wynosić nie mniej niż 500 luksów.

Praca przy komputerze? Zadbaj również o oczy!

Współcześnie znacząca część stanowisk biurowych wyposażona jest w komputery. Warto pamiętać, że praca przed monitorem wpływa również na oczy. Złe ustawienie monitora w połączeniu z niewłaściwym rodzajem światła powodują najczęściej zaczerwienienie spojówek, wady wzroku czy zaburzenia widzenia. Rozwiązaniem również mogą być krótkie, ale liczne przerwy w ciągu dnia. Zapomnieć nie należy o mruganiu, pracownik powinien również zaopatrzyć się w specjalne krople. Po skończonym dniu pracy warto także przetrzeć monitor. To istotne powinno być przede wszystkim dla pracowników cierpiących na alergię ? gromadzące się na monitorze pyłki czy kurz mają właściwości uczulające.

Oceń ten wpis
Praca przy biurku? Zadbaj o siebie!
Ocena: 4.0, liczba głosów: 20

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.