!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Zostać urzędnikiem państwowym

17 listopada 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

3 komentarze

Zostać urzędnikiem państwowym
W czasach, gdy o stały etat trudno, coraz większa liczba absolwentów szkół średnich rozważa możliwość zatrudnienia w administracji państwowej. Okazuje się, że urzędnicza posada to nie tylko pewność wypłaty na czas, ale również szereg przywilejów, które wiążą się z zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę.

Spis treści

Co kusi młodych ludzi do tego, aby aplikować na urzędnicze stanowiska? Poza wynagrodzeniem i stabilnością zatrudnienia najczęściej wylicza się możliwość podnoszenia kwalifikacji oraz rozbudowaną ścieżkę zawodową. Właśnie dlatego zainteresowanie stanowiskami w administracji publicznej wzrasta z roku na rok. Na złożenie dokumentów decydują się przy tym nie tylko absolwenci takich kierunków, jak prawo czy administracja, ale również ci, którzy uzyskali dyplom na kierunku ekonomia, socjologia czy nawet psychologia. Swojej szansy szukają również humaniści, w tym absolwenci studiów ukierunkowanych na poznanie języków obcych. Kto z nich ma największe szanse?

Dobre zarobki i pięć dni pracy

Według przeprowadzonych badań wynagrodzenie polskich urzędników znacznie przekracza poziom średniego miesięcznego wynagrodzenia w naszym kraju. Taki wynik nie dotyczy wyłącznie tych osób, które zatrudnione są w administracji państwowej, ale również samorządowej. Choć zarobki w tych grupach znacząco się różnią, to jednak młodych ludzi kuszą one bardzo, zwłaszcza że to płaca za osiem godzin dziennie i pięć dni w tygodniu. Poza wynagrodzeniem liczyć można przy tym na szereg przywilejów pracowniczych, które gwarantuje podpisanie umowy o pracę.

Tylko w 2005 roku przeciętna płaca urzędników samorządowych wynosiła 2636 złotych, zaś w 2013 roku już 3984 złotych. Tak duży wzrost i przede wszystkim fakt, że trudno na taką pensję liczyć podejmując pierwszą pracę sprawia, że chętnych na objęcie urzędniczego stanowiska nie brakuje. Warto przy tym dodać, że urzędnicy administracji państwowej zarabiają przeciętnie o około 41% więcej.

Potężna armia

Z punktu widzenia młodych ludzi, którzy muszą odnaleźć się na trudnym rynku pracy, istotną kwestią jest fakt, że ewentualne cięcia w budżetówce czy redukcja etatów zdarza się bardzo rzadko. Przeciwnie, urzędników w naszym kraju wciąż przybywa, zaś fakt ten kusi tych, którzy są zainteresowani stałą i stabilną posadą. Ale trzeba wiedzieć, że otrzymanie takiej pracy ? wbrew wszystkiemu ? wcale nie jest łatwe. Przede wszystkim panuje podgląd, że praca w urzędach jest zarezerwowana dla tych osób, które mają znajomości. Ponadto, aby zdobyć zatrudnienie w administracji publicznej lub samorządowej, niezbędne jest pozytywne przejście procesu rekrutacyjnego. Fakt, że swoje dokumenty składa coraz więcej osób sprawia, że współcześnie o taką posadę rzeczywiście trudno. Dodatkowym ograniczeniem mogą być wymagania ? aplikując na większość stanowisk nie wystarczy posiadać wyłącznie wykształcenia, niezbędne jest również doświadczenie i znajomość procedur.

Pożądane przywileje

Praca w charakterze urzędnika to również szereg przywilejów. Wszyscy, którym się udało otrzymują ? już na wstępie ? umowę o pracę. Już tylko ten element kusi, gdyż na współczesnym rynku trudno o to, aby od razu otrzymać właśnie taką umowę. Ponadto, trzeba też pamiętać, że z momentem podpisania umowy o pracę osoba zatrudniona jest szczególnie chroniona. Może nie tylko korzystać z przysługującego jej urlopu, ale również ma prawo do płatnych zwolnień lekarskich czy też może skorzystać z funduszu socjalnego. Wszystko to sprawia, że ? jak wspomniano ? chętnych na takie stanowiska nie brakuje.

To może Cię również zainteresować

Praca w budżetówce - czy to się opłaca?

Podziel się

3 komentarze

TAco

TAco

Praca jak każda inna co ciekawe wielka jest ochrona gdyż nie tracą oni zwykle gaży.
Patryk

Patryk

Tak się fajnie mówi, ale trzeba się tam dostać. W końcu wiele ogłoszeń się pojawia ale zwykle zaczyna się od najniższego szczebla.
prac. fizyczny

prac. fizyczny

Urzędnikiem państwowym warto być z różnych względów. W takiej pracy są przywileje, pracuje się tylko 5 dni. Według mnie, warto o taką pracę się starać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.