!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Polityk - czy odnajdziesz się w tym zawodzie?

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

4 komentarze

Polityk - czy odnajdziesz się w tym zawodzie?
W Polsce praca polityków nie cieszy się dużym uznaniem społeczeństwa – większość przypomina o sobie przed wyborami. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje osób zainteresowanych związaniem się ze światem polityki. Kuszące jest zarówno wynagrodzenie, jak i możliwość podróży czy rozwoju.

Wypowiadając słowo „polityk”, można mieć na myśli różne osoby. Dlaczego? Politycy pracują w różnych miejscach i mają różne zakresy obowiązków. Politycy na szczeblu lokalnym najczęściej dbają o miasto, gminę lub powiat. Ich praca to pozyskiwanie i racjonalne wydawanie środków. Posłowie, o których w mediach pojawia się najwięcej informacji, to osoby biorące udział w obradach Sejmu. Zapomnieć nie można też o senatorach czy dyplomatach. Ci ostatni, o czym wie niewiele osób, to również politycy. Zajmują się oni głównie kształtowaniem polityki zagranicznej i promowaniem swojego kraju za granicą.

Czym zajmują się politycy? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, o jakich politykach mowa. Zasadniczo jednak można powiedzieć, że każdemu politykowi zależy na tym, by rządzić i realizować konkretny plan.


Czy politykowi jest potrzebne wykształcenie?

Zasadniczo politykiem może zostać każdy – nawet osoba bez wykształcenia. To jednak znacznie ułatwia dotarcie do celu. Szczególnie dobrze, jeżeli przyszły polityk zdecyduje się na studia i ukończy np. prawo czy ekonomię. Wówczas zdobywa cenną wiedzę na temat funkcjonowania państwa czy planowania budżetu. Część przyszłych polityków decyduje się ukończyć politologię. Na tym kierunku, poza poznaniem historii np. dyplomacji, studenci uczą się retoryki. Sztuka umiejętnego przemawiania ma znaczenie w pracy polityka.

By rozpocząć karierę, niezbędne jest też zapisanie się do wybranej partii politycznej. Nowych członków przyjmuje każda, a zasady są szczegółowo opisane na stronach internetowych poszczególnych.


Polityk – predyspozycje są najważniejsze

Kto powinien pomyśleć o tym, by zostać politykiem? Mowa głównie o osobach, które nie boją się wygłaszać swoich poglądów, mają wizję tego, jak powinien wyglądać kraj i potrafią rozmawiać z ludźmi. Większość polityków przynajmniej kilka miesięcy w roku spędza w podróży, rozmawiając z wyborcami, mieszkańcami poszczególnych miast. To ma pozwolić im zorientować się m.in. w bieżących potrzebach.

Poza wymienionymi predyspozycjami nie można zapomnieć, że polityk powinien również umieć się odpowiednio zaprezentować. Dziś podstawą jest, by polityk zadbał o swój wygląd, gestykulację czy sposób poruszania się. To bowiem wpływa na to, jak odbierają go jego słuchacze, którzy są potencjalnymi wyborcami.


Zarobki i możliwości rozwoju

Podobnie jak inni pracownicy, politycy wcale nie muszą pracować w zawodzie. Biorąc udział w wyborach, poddają się pod osąd wyborców. To właśnie o ich głosy muszą aktywnie się ubiegać. Z tego też względu tak ważne jest to, by polityk miał rozległe kontakty – łatwiej będzie mu zdobyć poparcie na danym terenie.

Zarobki polityka są uzależnione od tego, jaką funkcję pełni. Na wynagrodzenie w innej wysokości może liczyć polityk zatrudniony na szczeblu lokalny, na inne zaś poseł czy prezydent. Warto jednak pamiętać, że nie ma tu miejsca na negocjowanie stawek – te są ustalane z góry.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

4 komentarze

polak

polak

radny miasta zarabia najniższą krajpwą. prezydent też grosze. za to np burmistrz czy wojt juz sporo. poseł około 8 tys na rękę. ale szansa na zostanie posłem jest jak wygrana w totolotka.
Janek

Janek

Straszne - bycie politykiem. jednak jak widać wielu ludzi na tym dobrze wychodzi..
Irenka

Irenka

Czy ja wiem czy zawód? Po prostu to są jakieś jawne jaja :) W sumie ksiądz to także zawód. Dla najlepszych praca za dobrą kasę.
obywatel P

obywatel P

Polityk nie musi posiadać wykształcenia. Nie każdy nadaje się na polityka, ale jeśli nim jest, to na pewno na zarobek nie narzeka. Widzimy polityków w naszym Sejmie co wyrabiają. Dlaczego chcą być UE, bo tam jeszcze więcej zarobią.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.