Zawody i ich potencjał

Polityk - czy odnajdziesz się w tym zawodzie?

4 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

4 komentarze
Polityk - czy odnajdziesz się w tym zawodzie?
Chcesz zostać politykiem? Dowiedz się, jak zacząć, z czym wiąże się praca polityka, jaki jest zakres zarobków i jakie znaczenie ma wykształcenie polityka.

Wypowiadając słowo „polityk”, można mieć na myśli różne osoby. Dlaczego? Politycy pracują w różnych miejscach i mają różne zakresy obowiązków. Politycy na szczeblu lokalnym najczęściej dbają o miasto, gminę lub powiat. Ich praca to pozyskiwanie i racjonalne wydawanie środków. Posłowie, o których w mediach pojawia się najwięcej informacji, to osoby biorące udział w obradach Sejmu. Zapomnieć nie można też o senatorach czy dyplomatach. Ci ostatni, o czym wie niewiele osób, to również politycy. Zajmują się oni głównie kształtowaniem polityki zagranicznej i promowaniem swojego kraju za granicą.

Czym zajmują się politycy? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, o jakich politykach mowa. Zasadniczo jednak można powiedzieć, że każdemu politykowi zależy na tym, by rządzić i realizować konkretny plan.

Czy politykowi jest potrzebne wykształcenie?

Zasadniczo politykiem może zostać każdy – nawet osoba bez wykształcenia. To jednak znacznie ułatwia dotarcie do celu. Szczególnie dobrze, jeżeli przyszły polityk zdecyduje się na studia i ukończy np. prawo czy ekonomię. Wówczas zdobywa cenną wiedzę na temat funkcjonowania państwa czy planowania budżetu. Część przyszłych polityków decyduje się ukończyć politologię. Na tym kierunku, poza poznaniem historii np. dyplomacji, studenci uczą się retoryki. Sztuka umiejętnego przemawiania ma znaczenie w pracy polityka.

By rozpocząć karierę, niezbędne jest też zapisanie się do wybranej partii politycznej. Nowych członków przyjmuje każda, a zasady są szczegółowo opisane na stronach internetowych poszczególnych.

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji - PRACA DLA KOBIET - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Polityk – predyspozycje są najważniejsze

Kto powinien pomyśleć o tym, by zostać politykiem? Mowa głównie o osobach, które nie boją się wygłaszać swoich poglądów, mają wizję tego, jak powinien wyglądać kraj i potrafią rozmawiać z ludźmi. Większość polityków przynajmniej kilka miesięcy w roku spędza w podróży, rozmawiając z wyborcami, mieszkańcami poszczególnych miast. To ma pozwolić im zorientować się m.in. w bieżących potrzebach.

Poza wymienionymi predyspozycjami nie można zapomnieć, że polityk powinien również umieć się odpowiednio zaprezentować. Dziś podstawą jest, by polityk zadbał o swój wygląd, gestykulację czy sposób poruszania się. To bowiem wpływa na to, jak odbierają go jego słuchacze, którzy są potencjalnymi wyborcami.

Polityk - czym tak naprawdę się zajmuje?

Pamiętaj, że praca polityka nie jest jednolita i zależy od pełnionej funkcji. Praca posła wymaga innych umiejętności niż praca prezydenta miasta czy senatora. Politycy na różnych szczeblach władzy podejmują decyzje wpływające na życie codzienne obywateli, a także reprezentują kraj na arenie międzynarodowej. Zrozumienie zadań i wyzwań, jakie niesie ze sobą ta praca, jest kluczowe dla każdego, kto chce rozpocząć karierę w polityce.

Wybory - czas weryfikacji 

Podobnie jak inni pracownicy, politycy wcale nie muszą pracować w zawodzie. Biorąc udział w wyborach, poddają się pod osąd wyborców. To właśnie o ich głosy muszą aktywnie się ubiegać. Z tego też względu tak ważne jest to, by polityk miał rozległe kontakty – łatwiej będzie mu zdobyć poparcie na danym terenie.

Wybór drogi politycznej wymaga zaangażowania i determinacji, ale daje możliwość wpływania na społeczeństwo i realizacji swoich idei.

Na jakie zarobki może liczyć polityk?

Chociaż zarobki polityków mogą się różnić w zależności od pełnionej funkcji i miejsca pracy, warto zauważyć, że w wielu przypadkach to nie jest praca, która gwarantuje ogromne bogactwo. Często jest to raczej ścieżka zawodowa dla osób, które pragną wpływać na zmiany w społeczeństwie, niż dla tych, którzy szukają szybkiego zarobku. Warto jednak pamiętać, że pełnione stanowisko daje możliwość nawiązywania cennych kontaktów i zdobywania doświadczeń, które mogą przynieść korzyści w przyszłości.

Ciekawostki na temat polityków w Polsce

 • W Polsce, aby kandydować na prezydenta, trzeba mieć co najmniej 35 lat.
 • W Polsce, aby kandydować na posła, trzeba mieć co najmniej 21 lat.
 • W Polsce, aby kandydować na senatora, trzeba mieć co najmniej 30 lat.
 • W Polsce, aby kandydować na prezydenta, trzeba zebrać 100 000 podpisów poparcia.
 • Według danych z 2019 roku, średnia wieku posłów w Sejmie wynosiła 51 lat.
 • Według danych z 2019 roku, 28% posłów w Sejmie to kobiety.
 • Według danych z 2019 roku, 62% posłów w Sejmie ma wyższe wykształcenie.
 • Według danych z 2019 roku, najmłodszy poseł w Sejmie miał 21 lat, a najstarszy 77 lat.
 • Według danych z 2019 roku, najdłużej urzędujący poseł w Sejmie pełnił swoją funkcję przez 30 lat. 

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać politykiem?

Aby zostać politykiem, potrzebujesz zaangażowania, konsekwencji w działaniu i charyzmy. Ważne jest też zrozumienie zadań i wyzwań, jakie niesie ze sobą praca polityka.

Na czym polega praca polityka?

Praca polityka to głównie stały kontakt z ludźmi, umiejętność rozwiązywania konfliktów i negocjacji, a także podejmowanie decyzji wpływających na życie codzienne obywateli.

Jakie są zarobki polityków?

Zarobki polityków mogą się różnić w zależności od pełnionej funkcji i miejsca pracy, ale z reguły nie gwarantują one ogromnego bogactwa.

Czy wykształcenie jest ważne, aby zostać politykiem?

Wykształcenie może stanowić dodatkowy atut dla polityka, ale nie jest wymogiem. Równie ważne są umiejętności miękkie, takie jak zdolność do komunikacji i negocjacji.

Jakie cechy powinien posiadać dobry polityk?

Dobry polityk powinien charakteryzować się zaangażowaniem, konsekwencją w działaniu, charyzmą, a także umiejętnością komunikacji i negocjacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

4 komentarze

polak

polak

radny miasta zarabia najniższą krajpwą. prezydent też grosze. za to np burmistrz czy wojt juz sporo. poseł około 8 tys na rękę. ale szansa na zostanie posłem jest jak wygrana w totolotka.
Janek

Janek

Straszne - bycie politykiem. jednak jak widać wielu ludzi na tym dobrze wychodzi..
Irenka

Irenka

Czy ja wiem czy zawód? Po prostu to są jakieś jawne jaja :) W sumie ksiądz to także zawód. Dla najlepszych praca za dobrą kasę.
obywatel P

obywatel P

Polityk nie musi posiadać wykształcenia. Nie każdy nadaje się na polityka, ale jeśli nim jest, to na pewno na zarobek nie narzeka. Widzimy polityków w naszym Sejmie co wyrabiają. Dlaczego chcą być UE, bo tam jeszcze więcej zarobią.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.