!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Znasz języki obce? Masz szansę na lepszą pracę!

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Znasz języki obce? Masz szansę na lepszą pracę!
Znajomość języka obcego jeszcze nie gwarantuje otrzymania intratnej posady. Z całą jednak pewnością podnosi szansę osoby, która się o nią ubiega, gdyż współcześnie umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym jest po prostu podstawą.

Każdy, kto szukał pracy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawcy stawiają konkretne wymagania. Z szacunkowych danych wynika, że niemal 60% podmiotów oferujących pracę oczekuje od kandydatów wysoko rozwiniętych umiejętności językowych. Dobra znajomość angielskiego to zupełne minimum ? poza tym językiem coraz więcej pracodawców jest zainteresowanych zatrudnieniem takich aplikujących, którzy biegle posługują się niemieckim, francuskim, rosyjskim czy opanowali jeden z innych języków obcych. Czy to oznacza, że w dzisiejszym świecie trzeba być poliglotą?

Co wynika z badań?

Umiejętność płynnego posługiwania się językami obcymi wielokrotnie była przedmiotem badań specjalistów. Warto przy tym przytoczyć wyniki badań przeprowadzanych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW), które zorganizowane zostało w 2013 roku. Okazuje się, że aż 48% ankietowanych uznało, że doskonale włada językiem angielskim. Znacznie mniej popularne okazały się takie języki, jak niemiecki i rosyjski, które znało odpowiednio 8% i 7% ankietowanych. Jeszcze rzadsze okazały się języki: francuski (2%), hiszpański (1%) czy włoski (1%).

Omawiając to badanie trzeba wskazać na dwie kwestie. Po pierwsze, potwierdziło się to, co wiadomo od dawna ? język angielski jest uważany za zupełną podstawę i większość szukających pracy pamięta o tym, aby na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Ponadto, w przeprowadzonym badaniu zabrakło pytań o znajomość języków egzotycznych, które ? również w naszym kraju ? stają się coraz popularniejsze. Mowa tu między innymi o języku japońskim, chińskim czy arabskim.

Bez znajomości się nie da

Nacisk, który pracodawcy kładą na znajomość języka obcego nie jest przypadkowy. Okazuje się, że tego wymaga najczęściej struktura firmy. Te podmioty, które obsługują klientów na całym świecie mogą zatrudniać wyłącznie takich pracowników, którzy swobodnie komunikują się w językach obcych. Co więcej, mówiąc o znajomości języka należy wskazać, że chodzi tu nie tylko o podstawy, ale również specjalistyczne słownictwo, w tym choćby takie, które związane jest z usługami finansowymi czy prawem.

Z punktu widzenia części pracodawców nie wystarczy wyłącznie zapewnienie pracownika, że zna on język obcy. Duża część podmiotów zatrudniających koncentruje się na tym, aby uzyskać od potencjalnego kandydata poświadczenia znajomości określonego języka. Poza certyfikatami ważny jest dyplom. Jeżeli aplikujący nie jest w stanie potwierdzić znajomości języka obcego dokumentem, to najczęściej przeprowadzany jest test lub rozmowa.

Twoje wynagrodzenie rośnie

Bez wątpienia znajomość języków obcych przekłada się na wysokość wynagrodzenia. Zajmowanie nawet wysokiego stanowiska w firmie nie musi oznaczać wysokich zarobków, jeżeli pracownik nie posiada odpowiednich kompetencji językowych. Dzieje się tak dlatego, że w takich sytuacjach niezbędne jest korzystanie choćby z pomocy tłumaczy czy współpracowników. Potwierdzają to również badania. OBW wykazało, że osoby na takich samych stanowiskach, które znają przynajmniej jeden język obcy w stopniu bardzo dobrym mogą zarabiać nawet 82% więcej niż osoby, które nie poświęciły czasu na naukę choćby angielskiego.

Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie pracowników, którzy biegle posługują się językami obcymi jest bardzo korzystne. Firma nie tylko może zdobywać nowych, międzynarodowych klientów, ale również nie musi korzystać z usług zewnętrznych podmiotów, w tym przede wszystkim biur tłumaczeń.

Osoby, które znają języki obce łatwiej znajdą pracę, dodatkowo pensja pracownika jest wyższa średnio o 16% w porównaniu do osób, które nie władają płynnie językiem obcym. Na szkolenia językowe swoich pracowników coraz częściej decydują się pracodawcy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Z certyfikatem językowym o pracę łatwiej.

Studencie, ucz się

Problemem w dalszym ciągu są studia, a dokładniej plan zajęć. W przypadku kierunków, które nie są związane z językami obcymi, większość studentów liczy wyłącznie na swoje umiejętności. To wiąże się także z faktem, że nacisk na naukę angielskiego czy niemieckiego jest mniejszy. Lektoraty ? najczęściej ? nie są obowiązkowe, zaś studenci łudzą się, że będą mieli jeszcze czas na naukę języków obcych. To jednak mylny pogląd ? większość międzynarodowych korporacji decyduje się na przyjęcie tych osób, które opanowały język. Dzieje się tak dlatego, że wolą one kształcić kompetencje zawodowe swoich pracowników.

Podziel się

4 komentarze

Pudel

Pudel

Znajomość języków jak pokazuje praktyka jest bardzo korzystna dla większości ludzi. Trzeba o tym wiedzieć.
Jachim

Jachim

Z pewnością znajomość językowa jest ważna i są takie czasy, że im więcej takich języków się zna to tym lepiej z punktu widzenia firmy. Korzystnie jest w to inwestować.
profesor

profesor

W obecnych czasach pracodawcy pragną mieć pracowników doświadczonych i też umiejących władać językami obcymi. Nieraz są delegacje do krajów zachodnich czy wschodnich. Im kto zna więcej języków obcych, to pracę zawsze znajdzie.
Weda

Weda

Im większa wiedza nie tylko językowa to tym większe możliwości pracy w wielu firmach. Najlepiej jednak znać języki mało popularne i wtedy firmy takie wiele zyskają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.