Zawody i ich potencjał

Przeciętne wynagrodzenie w polskich miastach - ranking 2023

8 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

3 komentarze
Przeciętne wynagrodzenie w polskich miastach - ranking 2023
Sprawdź najnowsze dane o przeciętnych zarobkach w polskich miastach. Czy Warszawa nadal na czele? Gdzie płace rosną najszybciej? Dowiedz się teraz!

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7430,65 zł w kwietniu bieżącego roku. Taki wynik zaskoczył między innymi analityków, gdyż kwota ta jest o 12,1% wyższa niż jeszcze przed rokiem. Trzeba przy tym dodać, że to średnia dla całego kraju. Rozbieżności w poszczególnych miastach są bowiem całkiem spore. Gdzie możesz zarobić najwięcej? Zgodnie z rankingiem, który został opracowany na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego, przoduje Kraków.

Przegląd wynagrodzeń

Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom Polaków na przestrzeni ostatnich lat. Jak pokazują statystyki, średnie zarobki Polaków systematycznie rosną, jednak ta tendencja nie jest równomierna w całym kraju. Niektóre regiony, ze względu na lokalne inwestycje, dynamicznie rozwijające się branże czy zapotrzebowanie na specjalistów, odnotowują znacznie wyższy wzrost zarobków niż pozostałe. Wysokość zarobków, a więc i możliwość zarobienia najwięcej, zależy od wielu czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy sektor gospodarki, w którym pracujemy.

Znajdź swoje miejsce na polskim rynku pracy, skupiając się na miastach, które oferują najwyższe wynagrodzenia, a przede wszystkim zainwestuj w swoje kwalifikacje i rozwijaj umiejętności, które są najbardziej pożądane w sektorach oferujących najlepsze zarobki.

Szukasz pracy?

Kierowca kat. B lub C

Farutex Sp. z o.o.

  • Łódź
Dodana

Pracownik sali zabaw

TMJ Beata Zajic

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Pracownik magazynowy

Timing Sp. z o.o.

  • Opole
Dodana

Specjalista/tka ds. e-Commerce

M&Z SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Gdynia
Dodana

Koszty życia wpływają na zarobki

Wysokość zarobków jest silnie powiązana z kosztami życia w danym mieście. Miesięczne wynagrodzenie brutto na poziomie 5000 zł w małym mieście pozwoli na znacznie wyższy standard życia niż taka sama kwota zarobków w dużym mieście, gdzie koszty utrzymania są znacznie wyższe. Dlatego, zanim zdecydujemy, gdzie chcemy pracować i zarabiać najwięcej, warto przemyśleć, jakie będą nasze koszty życia. To również powód, dla którego zarobki w dużych miastach są zazwyczaj wyższe – muszą rekompensować wyższe koszty utrzymania.

Kraków na pierwszym miejscu

Przeciętne wynagrodzenie brutto w Krakowie w marcu 2023 roku wynosiło 10 051 zł. Odnotowany wzrost w stosunku do roku poprzedniego to aż 13,2%. Dlaczego to właśnie tam zarabia się najwięcej? Specjaliści nie mają wątpliwości, ma to związek z faktem, że to właśnie w Krakowie zlokalizowane są duże przedsiębiorstwa. One też zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ekspertów, których wynagrodzenia zawsze są wyższe niż średnia krajowa. Co więcej, tacy pracownicy - zwłaszcza działający w branżach technicznych - są najczęściej poszukiwani. Duża konkurencja i walka o dobrego pracownika sprawia, że firmy muszą zapewnić tej wykwalifikowanej kadrze dobre warunki pracy.

Gdańsk coraz bardziej atrakcyjny

Z przeciętnym wynagrodzeniem 9 645 złotych brutto na drugim miejscu uplasował się Gdańsk. Ten fakt to spore zaskoczenie dla osób, które zajmują się branżą HR i ekonomią. Tam zarobki winduje przede wszystkim Grupa Lotos, która jest drugim - po Orlenie - producentem paliw w naszym kraju. Z drugiej jednak strony, na taki wynik wpływ mają również inwestycje. Aktualnie w Gdańsku realizowanych jest ich wiele, między innymi rozbudowywana jest Szybka Kolej Miejska, która zapewnia pracę nie tylko pracownikom fizycznym, ale również wykwalifikowanej kadrze. Przy takich, dużych przedsięwzięciach zarobki na ogół są bardzo wysokie, co ma też swoje odzwierciedlenie właśnie w przygotowanym rankingu wynagrodzeń.

Warszawa też na podium

Warszawa, jako stolica Polski i centrum gospodarcze kraju, jest miejscem, gdzie wynagrodzenia są zdecydowanie wyższe w porównaniu do innych regionów. Duże międzynarodowe korporacje, banki, firmy prawnicze i technologiczne mają tu swoje główne siedziby, a to przekłada się na większą ilość dobrze płatnych miejsc pracy i wyższe średnie wynagrodzenie, które w 2023 roku wynosiło 9 490 zł, czyli było wyższe o 11,7% niż w 2022 roku.

Tam nie będziesz narzekać

Z całą pewnością nie powinni też narzekać pracownicy firm zlokalizowanych w takich miastach, jak: Poznań, Katowice czy Szczecin. Również Rzeszów uplasował się w rankingu na wysokim miejscu, choć akurat to związane jest z faktem, że właśnie w tym mieście otwierane są przedsiębiorstwa produkujące samoloty, części i akcesoria do nich. To zaś wymaga ściągnięcia odpowiednich specjalistów, którzy posiadają wymagane kwalifikacje. Już na tym etapie analizowania rankingu trzeba wskazać, że dobrze płatna praca czeka przede wszystkim na specjalistów i pracowników fizycznych, którzy mają w ręku określony fach. Z całą pewnością coraz mniej pracy jest dla osób bez wykształcenia specjalistycznego.

Białystok - trzeci od końca

Wynagrodzenie pracowników jest ściśle związane z tym, jakie firmy mieszczą się w danym mieście. Przykładowo w Białymstoku głównymi pracodawcami są supermarkety, które - jak wiadomo - poszukują pracowników niewykwalifikowanych. Stąd też miasto to znalazło się w rankingu na jednym z ostatnich miejsc. Niewielkie firmy, zazwyczaj rodzinne, nawet jeżeli zatrudniają pracowników, to nie są w stanie zagwarantować im płac na poziomie stolicy. Ponadto, na taki stan rzeczy ma również wpływ fakt, że w mieście jest niewiele firm z kapitałem zagranicznym. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie one zatrudnionym pracownikom płacą najlepiej.

Emigracja zarobkowa

Dysproporcje w wynagrodzeniach, ale także brak perspektyw zawodowych czy niezadowolenie z warunków pracy, są często powodem, dla którego Polacy decydują się na emigrację zarobkową. Szukając miejsc, gdzie można zarobić najwięcej, coraz częściej wybieramy prace za granicą. Warto jednak pamiętać, że praca za granicą wiąże się z innymi wyzwaniami, takimi jak konieczność porozumiewania się w obcym języku, tęsknota za rodziną czy adaptacja do innej kultury.

Zarabiać najwięcej

Na koniec warto przypomnieć, że zarabiać najwięcej nie zawsze oznacza być najszczęśliwszym. Wysokie wynagrodzenie to oczywiście ważny aspekt pracy, ale równie istotne są satysfakcja z wykonywanej pracy, dobre relacje z zespołem, możliwość rozwoju czy balans między życiem zawodowym a prywatnym. Dlatego, wybierając miejsce pracy, warto brać pod uwagę nie tylko zarobki, ale także inne aspekty, które mają wpływ na nasze dobro samopoczucie i zadowolenie z pracy.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Najczęściej zadawane pytania

Jakie miasto oferuje możliwość zarobienia najwięcej w Polsce?

Według najnowszych danych, najwięcej można zarobić w Krakowie, gdzie średnie wynagrodzenie brutto przekracza 10000 zł.

Jak koszty życia wpływają na zarobki w różnych miastach Polski?

Koszty życia mają duży wpływ na zarobki. W miastach z wyższym kosztem życia, jak Warszawa, wynagrodzenia są zazwyczaj wyższe, aby zrekompensować wyższe koszty.

Czy warto porównywać zarobki netto i brutto?

Tak, porównywanie zarobków netto i brutto jest ważne, ponieważ pozwala zrozumieć, ile pieniędzy faktycznie otrzymasz na rękę po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

Czy emigracja zarobkowa jest popularna wśród Polaków?

Tak, emigracja zarobkowa jest dość powszechna wśród Polaków, zwłaszcza tych, którzy poszukują lepszych możliwości zarobkowych. Jednak wiele osób decyduje się na powrót do kraju po zdobyciu doświadczenia i umiejętności za granicą.

Jakie są średnie zarobki Polaków?

Średnie zarobki Polaków różnią się w zależności od miasta i branży. W 2023 roku średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 7430,65 zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

3 komentarze

Danka

Danka

Zarobki to są bardzo ważne kwestie przecież pracuje się między innymi by mieć korzyści do utrzymania się na rynku i nie tylko.
Kama

Kama

Północ, zachód południe i duże miasta tam najwięcej się zarabia i różnice w statystykach są bardzo widoczne.
Alicja

Alicja

Każdy kto pracuje pragnie, aby za pracę miał wysokie wynagrodzenie. Wiadomo, że lekarze specjaliści, programiści zarabiają dużo. Niesprawiedliwe jest to, że nauczyciele w Warszawie mają inne stawki niż nauczyciele w innych miastach. Na Śląsku górnicy dobrze zarabiają, ale w końcu idą do pracy niebezpiecznej. W miastach takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk- zarobki są wysokie. Bardzo wysokie stawki są w Orlenie. Mało zarabia się w Białystoku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka