Gdzie zarobisz najwięcej?

Gdzie zarobisz najwięcej?
Jednym z podstawowych celów, dla jakich każdy z nas podejmuje pracę, jest wynagrodzenie. To może być zróżnicowane z uwagi na wiele czynników. Na mapie Polski wyraźnie odznacza się stolica ? to właśnie tam wynagrodzenie za pracę otrzymywane przez pracowników jest najwyższe.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3878 zł w maju bieżącego roku. Taki wynik zaskoczył między innymi analityków, gdyż kwota ta jest o 4,8% wyższa niż jeszcze przed rokiem. Trzeba przy tym dodać, że to średnia dla całego kraju. Rozbieżności w poszczególnych miastach są bowiem całkiem spore. Gdzie możesz zarobić najwięcej? Zgodnie z rankingiem, który został opracowany na podstawie danych z regionalnych urzędów statycznych, przoduje stolica. Jednocześnie najmniej możesz za wykonywane czynności służbowe otrzymać pracując w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Warszawa na pierwszym miejscu

Przeciętne wynagrodzenie brutto w Warszawie w maju 2014 roku wynosiło 5142 zł. Odnotowany wzrost w stosunku do roku poprzedniego to aż 6,2%. Dlaczego to właśnie tam zarabia się najwięcej? Specjaliści nie mają wątpliwości, ma to związek z faktem, że to właśnie w stolicy zlokalizowane są centrale największych przedsiębiorstw. One też zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ekspertów, których wynagrodzenia zawsze są wyższe niż średnia krajowa. Co więcej, tacy pracownicy ? zwłaszcza działający w branżach technicznych ? są najczęściej poszukiwani. Duża konkurencja i walka o dobrego pracownika sprawia, że firmy muszą zapewnić tej wykwalifikowanej kadrze dobre warunki pracy.

 

Katowice ? miasto górników

Na trzecim miejscu uplasowały się Katowice. Tam zarobić można 4723 zł brutto, niemniej jednak również niezbędne jest świadczenie pracy w sektorze technologicznym. Warto przy tym podkreślić, że utrzymywanie się Katowic wśród miast z najwyższą płacą nie dziwi specjalistów. Jest to związane z faktem, że od lat przeciętne zarobki windują górnicy, których wynagrodzenie najczęściej wzrasta w oderwaniu od koniunktury gospodarczej. Można zatem powiedzieć, że to swoistego rodzaju ewenement ? w innych branżach gospodarki pensje nie rosną tak szybko i są uzależnione od innych czynników.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

 

Gdańsk coraz bardziej atrakcyjny

Z przeciętnym wynagrodzeniem 4749 złotych brutto na drugim miejscu uplasował się Gdańsk. Ten fakt to spore zaskoczenie dla osób, które zajmują się branżą HR i ekonomią. Tam zarobki winduje przede wszystkim Grupa Lotos, która jest drugim ? po Orlenie ? producentem paliw w naszym kraju. Z drugiej jednak strony, na taki wynik wpływ mają również inwestycje. Aktualnie w Gdańsku realizowanych jest ich wiele, między innymi rozbudowywana jest Szybka Kolej Miejska, która zapewnia pracę nie tylko pracownikom fizycznym, ale również wykwalifikowanej kadrze. Przy takich, dużych przedsięwzięciach zarobki na ogół są bardzo wysokie, co ma też swoje odzwierciedlenie właśnie w przygotowanym rankingu wynagrodzeń.

 

Tam nie będziesz narzekać

Z całą pewnością nie powinni też narzekać pracownicy firm zlokalizowanych w takich miastach, jak: Poznań, Kraków czy Szczecin. Tam przeciętne zarobki nie spadają poniżej 4000 złotych brutto. Również Rzeszów uplasował się w rankingu na wysokim miejscu, choć akurat to związane jest z faktem, że właśnie w tym mieście otwierane są przedsiębiorstwa produkujące samoloty, części i akcesoria do nich. To zaś wymaga ściągnięcia odpowiednich specjalistów, którzy posiadają wymagane kwalifikacje. Już na tym etapie analizowania rankingu trzeba wskazać, że dobrze płatna praca czeka przede wszystkim na specjalistów i pracowników fizycznych, którzy mają w ręku określony fach. Z całą pewnością coraz mniej pracy jest dla osób bez wykształcenia specjalistycznego.

 

Białystok ? trzeci od końca

Wynagrodzenie pracowników jest ściśle związane z tym, jakie firmy mieszczą się w danym mieście. Przykładowo w Białymstoku głównymi pracodawcami są supermarkety, które ? jak wiadomo ? poszukują pracowników niewykwalifikowanych. Stąd też miasto to znalazło się w rankingu na jednym z ostatnich miejsc. Niewielkie firmy, zazwyczaj rodzinne, nawet jeżeli zatrudniają pracowników, to nie są w stanie zagwarantować im płac na poziomie stolicy. Ponadto, na taki stan rzeczy ma również wpływ fakt, że w mieście jest niewiele firm z kapitałem zagranicznym. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie one zatrudnionym pracownikom płacą najlepiej.

Oceń ten wpis
Gdzie zarobisz najwięcej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kama
2019-12-12, 16:05
Północ, zachód południe i duże miasta tam najwięcej się zarabia i różnice w statystykach są bardzo widoczne.
Alicja
2019-05-19, 17:01
Każdy kto pracuje pragnie, aby za pracę miał wysokie wynagrodzenie. Wiadomo, że lekarze specjaliści, programiści zarabiają dużo. Niesprawiedliwe jest to, że nauczyciele w Warszawie mają inne stawki niż nauczyciele w innych miastach. Na Śląsku górnicy dobrze zarabiają, ale w końcu idą do pracy niebezpiecznej. W miastach takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk- zarobki są wysokie. Bardzo wysokie stawki są w Orlenie. Mało zarabia się w Białystoku.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.