Zawody i ich potencjał

Bursztyniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Bursztyniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Chciałbyś związać swoją przyszłość z jubilerstwem? Pasjonuje Cię rękodzielnictwo? Chcesz tworzyć i sprzedawać niezwykłe wyroby rzemiosła artystycznego? Jedną z ciekawych ścieżek kariery wydaje się zawód bursztyniarza. Praca o charakterze produkcyjnym i usługowym nierozerwalnie związana jest przy tym z tradycją i kulturą materialną polskiego pomorza.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca bursztyniarza,
 • ile zarabia,
 • kto może zostać rzemieślnikiem,
 • dla kogo ten zawód będzie interesujący,
 • jakie uprawnienia są niezbędne,
 • jakie są możliwości zatrudnienia,
 • czy zawód bursztyniarza jest przyszłościowy.

Bursztyniarz - na czym polega praca?

Bursztyn uchodzi za jeden z najpiękniejszych minerałów wykorzystywanych do produkcji biżuterii i innych obiektów rzemiosła artystycznego. Materiał obrabiano już w paleolicie, jednak dopiero w XVII i XVIII wieku osiągnął szczyt popularności. Wytwarzano z niego nie tylko drobne przedmioty, ale także szkatułki, zegary, trony oraz całe pomieszczenia.

Bursztyniarz jest zawodem rzemieślniczym, który specjalizuje się w projektowaniu oraz produkowaniu przedmiotów z bursztynu o walorach dekoracyjnych i artystycznych. Jedną z głównych gałęzi działalności jest wykonywanie charakterystycznej dla pomorza biżuterii. Dodatkowo praca wymaga ogromnej wiedzy w dziedzinie klasyfikacji surowca. Bursztyniarz na co dzień zajmuje się ocenianiem i klasyfikowaniem tworzywa. Dzięki temu jest w stanie dopasować odpowiednią metodę obróbki ręcznej lub mechanicznej. Warto dodać, iż od lat 60 XX wieku nazwa ta odnosi się także do robotników zajmujących się wydobywaniem surowca. Najlepsi artyści i czeladnicy mogą pochwalić się zdobyciem tytułu Bursztynnika Roku przyznawanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Zakres obowiązków na stanowisku bursztyniarza:

 • pozyskiwanie bursztynu,
 • klasyfikowanie i opisywanie surowca,
 • obsługa specjalistycznych maszyn i obrabiarek,
 • wykonywanie projektów,
 • ręczne i mechaniczne obrabianie surowca,
 • wykonywanie i przerabianie biżuterii oraz innych obiektów artystycznych i użytkowych.

Video

Ile zarabia bursztyniarz?

Szukasz pracy?

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca na produkcji karmy dla zwierząt

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Kierownik Magazynu

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – praca w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

 • Szwecja
Dodana

Zarobki bursztyniarza zależą przede wszystkim od jego umiejętności oraz sposobu pracy. Bardzo często zawód uprawiany jest na marginesie głównego zajęcia, np. jubilera złotnika, stanowiąc tym samym działalność dodatkową. Na największe zarobki mogą liczyć artyści zajmujący się produkcją niepowtarzalnych obiektów na zamówienia. Czeladnicy i mistrzowie mogą liczyć na zarobki od 3000 do 6000 brutto w zależności od posiadanego tytułu rzemieślniczego. Dodatkowe informacje na temat zarobków bursztynnika zabrane zostały w tabeli poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 398 zł
WYSOKIE 6 000 zł 4 420 zł

Kto ma największe szanse na zostanie bursztyniarzem?

Największe szanse na rozwijanie kariery w zawodzie bursztyniarza mają osoby utalentowane plastycznie i technicznie. Niezastąpiona w tej pracy jest bowiem pasja oraz mocno rozwinięty zmysł artystyczny. Konieczne będą także umiejętności w zakresie rysowania i projektowania. Dodatkowo wykonywanie obowiązków wymaga od rzemieślnika rozległej wiedzy na temat kamieni oraz sposobów ich obróbki.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako bursztyniarz:

 • zmysł artystyczny,
 • rozwinięte poczucie estetyki oraz kreatywność,
 • wiedza na temat obróbki kamieni szlachetnych,
 • umiejętność posługiwania się specjalistycznymi obrabiarkami,
 • umiejętności plastyczno-techniczne,
 • organizacja czasu,
 • umiejętność obsługi klienta.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku bursztyniarza:

 • sprawny narząd wzroku,
 • umiejętność rozpoznawania barw,
 • zdrowy układ ruchu,
 • zręczność dłoni i palców,
 • zdrowy układ oddechowy oraz krążeniowy.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku bursztyniarza?

Praca na stanowisku bursztyniarza jest to najlepszy wybór dla jubilerów i złotników, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy poprzez zdobycie dodatkowej specjalizacji. Umiejętność obróbki kamienia jest szczególnie pożądana w warsztatach jubilerskich na pomorzu. Jest to także ciekawy sposób na wzbogacenie własnej oferty w przypadku prowadzenia salonu z biżuterią. Na stanowisku bursztynnika sprawdzą się także eksperci w zakresie gemmologii oraz szlifierstwa.

Praca z bursztynem jest zajęciem dla pasjonatów z uzdolnieniami artystycznymi. Minerał mogą wykorzystywać zatem absolwenci uniwersytetów artystycznych, którzy chcą wprowadzać elementy naturalnego kamienia do swojej sztuki.

bursztyniarz

Czy do pracy na stanowisku bursztyniarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Uprawnienia do wykonywania zawodu można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. W tym celu niezbędne jest zdanie dwóch egzaminów: czeladniczego i mistrzowskiego. Wielu specjalistów to jednak pasjonaci bez potwierdzonych kwalifikacji. W przypadku produkcji artystycznej duże znaczenie ma posiadane portfolio oraz ewentualne dokonania. Więcej informacji na temat potrzebnych kwalifikacji znajdziesz w poniższej tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu wykonywania zawodu bursztyniarza niezbędne jest posiadnie odpowiedniego wykształcenia. -
PRZYDATNE - Bardzo przydają się także kursy i szkolenia, które pomagają usystematyzować swoją wiedzę.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bursztyniarza?

Bursztyniarze mogą pracować zarówno w istniejących warsztatach na stanowiskach czeladniczych oraz mistrzowskich. Bardzo często jednak decydują się na prowadzenie własnej działalności. Należy jednak pamiętać, iż rentowność zakładu spada wraz z oddalaniem się od morza. Rośnie bowiem koszt pozyskiwania surowca, przez co maleje ewentualny zysk związany ze sprzedażą obiektów. Dodatkowym problemem może być transport materiału oraz znalezienie dostawcy wysokiej jakości tworzywa.

Ciekawą alternatywą jest także praca w roli rzeczoznawcy, specjalizującego się w wycenie zabytkowej biżuterii i innych przedmiotów dekoracyjnych. Posiadając odpowiednią wiedzę, możesz wystawiać także certyfikaty świadczące o jakości kamienia. Bursztyniarz może oferować przy tym usługi w zakresie renowacji i odnawiania.

bursztyniarz

Czy zawód bursztyniarza jest przyszłościowy?

Zawód bursztyniarza jest współcześnie uznawany za niezbyt przyszłościową i niszową profesję. Rocznie do egzaminów podchodzi około 10-15 osób. Bardzo często stanowi dodatkową działalność jubilera, rzeczoznawcy lub artysty. Praca może być wykonywana jedynie w nadmorskich miejscowościach. Jednocześnie specjaliści mają możliwość zatrudnienia zarówno w istniejących zakładach, jak i stworzenie własnej działalności. Bursztyniarze mogą specjalizować się przy tym w renowacji i rzeczoznawstwie, co dodatkowo zwiększa szanse na zatrudnienie w zawodzie.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest historia zawodu bursztyniarza?

Bursztyn pozyskiwany był już w epoce paleolitu, a sama historia zawodu w naszym kraju sięga początków osadnictwa na wybrzeżu Bałtyku. Cech powstał już XV wieku w Gdańsku. Dawniej bursztyniarze cieszyli się ogromnym powodzeniem i uznaniem zawodowym, odnosząc przy tym sukces finansowy.

Czy jubiler może zostać bursztynnikiem?

Bardzo często w codziennym życiu profesja bursztynnika łączy się z posiadaniem zawodu jubilera złotnika oraz rzeczoznawcy. Zdobycie tej dodatkowej specjalizacji znacznie podnosi możliwości zatrudnienia oraz zwiększa dochody prowadzonej przez siebie działalności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Gowin

Gowin

Myślę, że praca bursztyniarza to coś dla prawdziwych pasjonatów i artystów. Trzeba mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także przywiązanie do tradycji i historii tego wyjątkowego surowca.
astoria87

astoria87

Interesująca praca, ale wydaje mi się, że nie ma zbyt wielu miejsc pracy dla bursztyniarzy. Na pewno warto spróbować zdobyć umiejętności, ale trzeba mieć podejście otwarte na alternatywne źródła zatrudnienia.
Drapek

Drapek

Zatrudnianie bursztyniarza może być dobrym pomysłem dla warsztatu jubilerskiego lub sklepu z biżuterią. Jednak musiałby być to ktoś, kto ma już doświadczenie lub zawsze działał w branży.
Rosa

Rosa

Praca bursztyniarza brzmi bardzo interesująco, zwłaszcza dla kogoś takiego jak ja, kto lubi tworzyć i zajmuje się biżuterią. Na pewno będę wykorzystywać tę wiedzę podczas szukania pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka