Zawody i ich potencjał

Bukieciarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Bukieciarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kompozycje kwiatowe są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz, a ich użycie wydaje się obowiązkowe podczas przygotowywania oprawy uroczystości. Przygotowanie różnego rodzaju bukietów czy wieńców należy do obowiązków bukieciarza.

 

Bukieciarz - na czym polega praca?

Bukieciarz jest osobą, która specjalizuje się w układaniu bukietów, dużych wieńców, a także wszelkiego rodzaju kompozycji kwiatowych zamawianych przez klientów. Z reguły wykonuje zamówienia na indywidualne zamówienie oraz produkty dostępne dla klientów kwiaciarni do zakupu na miejscu. Najważniejsze obowiązki bukieciarza podczas standardowego dnia pracy:

 • kreowanie wyrobów bukieciarskich i wybór odpowiednich roślin;
 • tworzenie kompozycji spójnych pod kątem kolorystycznym;
 • szybkie wykonywanie dekoracji niewielkich rozmiarów pod indywidualne zamówienie;
 • doradzanie klientom odpowiednich rozwiązań, dopasowanych do okazji;
 • udzielanie wskazówek dotyczących pielęgnacji zakupionych przez klientów roślin;
 • pielęgnowanie kwiatów znajdujących się w miejscu pracy;
 • nadzorowanie i własnoręczne wykonywanie kompozycji przeznaczonych do umieszczenia na wystawie;
 • bieżące aktualizowanie wiadomości dotyczących modnych rozwiązań stanowiących trendy na rynku.

Jak zostać bukieciarzem?

Aby zostać bukieciarzem, należy zdobyć wiedzę dotyczącą układania kwiatów. Istnieje wiele kursów specjalistycznych, podczas których możliwe jest nabycie profesjonalnych umiejętności. Alternatywą jest też uzyskanie tytułu florysty na poziomie szkoły średniej. Znalezienie pracy na stanowisku bukieciarza wymaga też zdobycia innych umiejętności, które umożliwią konkurowanie z innymi kandydatami szukającymi ofert na rynku pracy. Przydatna może okazać się m.in znajomość języków, komunikatywność oraz posiadanie prawa jazdy kategorii B. 

Cechy dobrego bukieciarza

Aby zostać bukieciarzem, warto posiadać predyspozycje do nawiązywania przyjaznych relacji z klientami oraz dostawcami - to od nich w dużej mierze zależy powodzenie biznesu. Ważne jest też poczucie estetyki i umiejętności tworzenia schludnych kompozycji, wyróżniających się pod kątem wizualnym. Jakie są cechy dobrego bukieciarza, który zna się na swoim fachu? Kompetencje, które przydadzą się podczas wykonywania obowiązków zawodowych:

 • zdolność do ponoszenia odpowiedzialności za wykonane przez siebie zadania;
 • terminowość;
 • komunikatywność;
 • stosowanie się do obowiązujących aktualnie standardów;
 • przestrzeganie zasad BHP;
 • precyzyjne kalkulowanie kosztów i prowadzenie niezbędnej z prawnego punktu widzenia dokumentacji;
 • zdolność posługiwania się zdobytą wiedzą w celu oceny konkretnych roślin;
 • krytyczne ocenianie swojej pracy i zdolność wprowadzenia poprawek na życzenie klienta;
 • skuteczne dbanie o pielęgnację roślin znajdujących się w miejscu pracy;
 • poprawne używanie technik bukieciarskich poznanych podczas szkoleń i warsztatów.

Ile zarabia bukieciarz?

Szukasz pracy?

Pracownik sali zabaw

TMJ Beata Zajic

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Kierowca kat. B lub C

Farutex Sp. z o.o.

 • Łódź
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Szczecin
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Kraków
Dodana

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Bukieciarz jest zawodem, który charakteryzuje się możliwością otrzymania średnich zarobków. Najczęściej wynagrodzenie miesięczne waha się od 2500 do 3500 zł. Stawka zależy przede wszystkim od miejsca zatrudnienia, lokalizacji przedsiębiorstwa, posiadanych kompetencji, a także wielkości danej miejscowości. Rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie lepszych zarobków, jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. Warto też pamiętać o tym, że szansę na wyższą pensję zwiększa nieustanne podwyższanie swoich umiejętności podczas uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Więcej o zarobkach bukieciarza znajdziesz w tabeli:

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 500 zł / msc

2 702 zł / msc

ŚREDNIE

3 800 zł / msc

2 894 zł / msc

WYSOKIE

4 800 zł / msc

3 532 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku bukieciarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby wykonywać zawód bukieciarza, nie jest potrzebne posiadanie formalnego wykształcenia. Nie istnieją specyficzne wymogi dotyczące tytułu zawodowego. Jednak aby móc realnie ubiegać się o wybrane stanowisko, warto posiadać certyfikat ukończenia odpowiedniego kursu. Zawodem pokrewnym do bukieciarza jest florysta. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ukończenie szkoły średniej o tym profilu. Więcej o możliwościach edukacyjnych bukieciarza znajdziesz w tabeli:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYAMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Ukończenie szkoły technicznej: architekt krajobrazu bardzo może pomóc w zdobyciu wiedzy na temat gatunków kwiatów oraz ochrony roślin

Skończenie kursu dostarczy wiedzę oraz umiejętności, przydatnych do układania kwiatów

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bukieciarza?

Jednymi z miejsc, w których bukieciarz może znaleźć zatrudnienie, są przedsiębiorstwa oferujące dekorację wnętrz i tworzenie aranżacji przeznaczonych na konkretne uroczystości. Stanowiska pracy dostępne są też w kwiaciarniach oraz salonach florystycznych. Bukiety i wieńce są chętnie kupowane na różne uroczystości. Dzięki temu sensownym rozwiązaniem może okazać się otworzenie własnej firmy oferującej usługi bukieciarskie. Stworzenie rozpoznawalnej marki - nawet w najbliższej społeczności - zwiększa możliwość uzyskania wysokich przychodów. 

Czy zawód bukieciarza jest przyszłościowy?

Zawód bukieciarza jest przyszłościową profesją. Kwiaty układane przez profesjonalistów są coraz chętniej kupowane - wynika to z odpowiedniej sytuacji materialnej społeczeństwa. Można bowiem określić korzystanie z usług bukieciarza mianem dobra luksusowego. Popyt napędza podaż - im więcej klientów korzysta z usług kwiaciarni, tym więcej pojawia się miejsc pracy. Bukieciarze mogą też podwyższać swoje kwalifikacje na szkoleniach. Ważne jest jednak to, aby posiadali pewne predyspozycje zdrowotne:

 • lekka praca fizyczna wymaga dobrej kondycji fizycznej;
 • ważna jest sprawność manualna;
 • dobry zmysł wzroku, który umożliwia dostrzeganie nawet niewielkich szczegółów w przygotowywanych projektach;
 • umiejętność precyzyjnego rozróżniania barw - daltonizm może przekreślić karierę w tym zawodzie;
 • koordynacja psychoruchowa;
 • sprawnie funkcjonujący węch umożliwiający ocenę kwiatów pod kątem zapachu.

Zdecydowanym utrudnieniem, a czasem przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są schorzenia związane ze wzrokiem i dotykiem. Również choroby alergiczne mogą utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się bukieciarz?

Bukieciarz wykonuje bukiety, wieńce i kompozycje kwiatowe przeznaczone do dekoracji wnętrz. Może tworzyć produkty na indywidualne zamówienia lub przeznaczone do sprzedaży w kwiaciarniach i salonach florystycznych. 

Gdzie bukieciarz może znaleźć zatrudnienie?

Bukieciarz może znaleźć miejsce pracy przede wszystkim w kwiaciarni. Ofert warto szukać też w przedsiębiorstwach zajmujących się organizacją uroczystości, a także proponujących klientom dekorację wnętrz.

Czym powinien charakteryzować się dobry bukieciarz?

Dobry bukieciarz jest osobą, która wyróżnia się pod względem poczucia estetyki i kreatywności. Ważne są umiejętności komunikacyjne - dzięki nim możliwe jest wysłuchanie klienta oraz stworzenie kompozycji zgodnej z jego oczekiwaniami. Dobry bukieciarz powinien posiadać certyfikaty ukończenia kursów i nieustannie dążyć do rozwoju swojej wiedzy i umiejętności praktycznych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Duraj Irek

Duraj Irek

Interesujący artykuł opisujący mój zawód. Zgadzam się z tym, że praca jako bukieciarz wymaga estetycznego zmysłu i umiejętności tworzenia pięknych kompozycji. Jednak dodatkowo, ważne jest też umiejętności interpersonalne i zdolność do szybkiego radzenia sobie z sytuacjami stresującymi - np. w przypadku nietypowych zamówień.
Jadzia

Jadzia

Bardzo ciekawy artykuł! Właśnie zastanawiałam się nad tym, czy wybrać szkołę średnią o profilu florystycznym, czy raczej skupić się na kursach. Wszystkie informacje zawarte w tekście są dla mnie bardzo przydatne. Myślę, że warto inwestować w samoedukację i różnego rodzaju kursy, aby móc rozwijać swoje umiejętności jako bukieciarz.
Artur

Artur

Interesujący artykuł, ponieważ od dłuższego czasu poszukuję pracy. Myślę, że zdecydowanie brakuje w nim informacji o tym, czy praca jako bukieciarz jest możliwa w formie pracy zdalnej lub przez internet. W obecnych czasach wiele osób poszukuje możliwości zdalnego zarabiania, a być może praca w kwiaciarni bezpośrednio nie jest dla mnie.
Reks

Reks

Jako pracodawca zatrudniający bukieciarzy mogę powiedzieć, że artykuł opisuje zawód dosyć precyzyjnie. Ważne jest dla mnie, aby moje pracownice miały estetyczny zmysł i umiały stworzyć schludne i piękne kompozycje. Zarobki w tej branży są średnie, ale stwarza to szansę na rozwój własnej firmy, co może przynieść większe zyski.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka