Zawody i ich potencjał

Hydrolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lutego 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

3 komentarze
Hydrolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca hydrologa polega na prowadzeniu badań nad obiegiem wody występującym w przyrodzie, związanym z klimatem oraz innymi częściami środowiska przyrodniczego. Zakres pracy, którą zajmuje się hydrolog, podzielić można na kilka odrębnych kategorii, takich jak potamologia (wody rzeczne), limnologia (wody jeziorne), hydrogeologia (wody podziemne), paludologia (wody bagien) czy glacjohydrologia (lodowce). Poniższy artykuł opisuje szczegóły pracy jako hydrolog, zarobki, wymagane predyspozycje czy warunki pracy.

Hydrolog - na czym polega praca?

Hydrolog jest osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie szerokiej gamy badań hydrologicznych. Jego praca odbywa się zazwyczaj w zespole badawczym, w którym wspólnie z pozostałymi specjalistami, hydrolog obserwuje wodę oraz dokonuje jej pomiarów. To jego praca umożliwia opracowanie prognozy hydrologicznej. Hydrolog zajmuje się prowadzeniem prac naukowych, które przekładają się nie tylko na szybszy rozwój hydrologii, ale również innych sektorów gospodarki wodnej. Hydrolog wykonuje pracę niezbędną dla budownictwa, przemysłu, żeglugi czy energetyki. Opinie tego specjalisty mają niebywałe znaczenie w przypadku problemów rolniczych czy wystąpienia powodzi.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku hydrologa?

Głównym obowiązkiem hydrologa jest zbieranie pomiarów potrzebnych do czynności, takich jak tworzenie sieci melioracyjnej czy zagospodarowanie przestrzenne zlewni. Poza tym, hydrolog ma obowiązek:

 • planowania harmonogramu wykonywanych prac pomiarowych,
 • przeprowadzania badań nad obiegiem wody,
 • ewidencji dokumentacji pomiarowej,
 • opracowywania wyników badań niezbędnych przy budowie obiektów hydrotechnicznych,
 • wykonywania pomiarów hydrologicznych, na przykład opadów, rumowisk, zawiesiny czy prędkości przepływu wody,
 • obsługi systemów hydrologiczno-meteorologicznych,
 • analizowania środowiska,
 • badania koryta rzecznego,
 • wydawania ostrzeżeń hydrologicznych,
 • archiwizacji i wizualizacji danych pomiarowych,
 • konserwacji sprzętu pomiarowego,
 • udziału w tworzeniu map hydrologicznych,
 • opracowywania danych prognozowych,
 • tworzenia wymaganych rysunków technicznych,
 • obsługi oprogramowania komputerowego niezbędnego podczas wykorzystywania zebranych danych.

Ile zarabia hydrolog?

Według najnowszych informacji, płaca hydrologa wynosi około 4 tysięcy złotych. Jednym z głównych czynników wpływających na jej wysokość jest ukończony kierunek studiów oraz lokalizacja. Najwięcej zarobić mogą absolwenci kierunku geografia, ze specjalizacją hydrologia. Poniższa tabela przedstawia bardziej szczegółowe dane, dotyczące średnich wynagrodzeń hydrologów, będących absolwentami uczelni wyższych:

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

5 856 zł / msc

4 220 zł / msc

ŚREDNIE

6 735 zł / msc

4 840 zł / msc

WYSOKIE

7 685 zł / msc

5 510 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku hydrologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. prawnych

Promost Consulting sp. z o.o. sp. k.

 • Rzeszów
Dodana

Starszy Asystent/ka projektanta branży elektrycznej

Promost Consulting sp. z o.o. sp. k.

 • Rzeszów
Dodana

MONTER KLIMATYZACJI

Mariusz Dziuba AnMar

 • Niemcy
 • 21-25 zł / h
Dodana

Asystent/ka projektanta branży geotechnicznej

Promost Consulting sp. z o.o. sp. k.

 • Rzeszów
Dodana

Hydrologia nie jest kierunkiem studiów, występującym na uczelniach wyższych w Polsce. Osoby pragnące pełnić zawód hydrologa, muszą więc skończyć studia w kierunku związanym z klimatem oraz pozostałymi elementami środowiska naturalnego. Przykładem takich kierunków jest geografia, inżynieria i gospodarka wodna oraz gospodarka wodna i ochrona zasobów wód. Według statystyk przedstawianych przez uczelnie wyższe, nie są to jednak popularne kierunki.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje także stanowisko technika hydrologa, które nie wymaga posiadania wykształcenia wyższego, a do pracy w tym zawodzie wystarczy skończyć na przykład technikum o profilu powiązanym z dziedziną hydrologii.

W poniższej tabeli znajduje się więcej informacji na temat umiejętności niezbędnych do pracy jako technik hydrolog.

Dodatkowymi źródłami wiedzy mogą być także specjalistyczne kursy, organizowane bardzo często przez pracodawców. Kandydaci do pracy w zawodzie hydrologa wykazywać się powinni zdolnościami numerycznymi oraz analitycznymi.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Dostateczne wykształcenie można uzyskać kończąc studia o profilu związanym z hydrologią

 

-

PRZYDATNE

 

-

Pomocne mogę okazać się kursy doszkalające organizowane poprzez pracodawcę.

 

 

 

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku hydrologa?

 

Do swojej pracy, hydrolog wykorzystuje narzędzia i maszyny, takie jak echosonda, łata wodowskazowa, tyczka geodezyjna, limnigraf czy drabinka Sommera. Poza tymi urządzeniami, często wykorzystywany jest sprzęt komputerowy wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie służące do analizy wykonanych pomiarów hydrologicznych.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako hydrolog?

Wyżej wymienione sprzęty oraz organizacja stanowiska pracy, wymaga od hydrologa kompetencji, takich jak:

 • wiedza dotycząca ochrony przeciwpowodziowej,
 • wiedza na temat ochrony zasobów wodnych,
 • wiedza dotycząca zasad hydrostatyki,
 • znajomość metod pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych,
 • umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi,
 • umiejętność kalibracji oraz konserwacji przyrządów pomiarowych,
 • ocena sprawności aparatury hydrologicznej.

W jakich warunkach pracuje hydrolog?

Praca hydrologa odbywa się zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach biurowych oraz laboratoriach. Terenowe pomiary, które prowadzi hydrolog wymagają przemieszczania się pieszo oraz samochodem. Zdarza się, że wykonywane muszą być w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz, chłód czy upał.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku hydrologa?

Mając na uwadze powyższe warunki, hydrolog powinien posiadać następujące predyspozycje zdrowotne:

 • ogólna sprawność fizyczna,
 • sprawność narządu wzroku,
 • ostrość słuchu,
 • widzenie stereoskopowe,
 • widzenie o zmroku,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • rozumowanie logiczne,
 • uzdolnienia techniczne.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie hydrologa?

Możliwości zatrudnienia w zawodzie hydrologa stwarzane są przez wiele firm prywatnych, a także organizacje i instytucje państwowe. Hydrolog chcący pełnić obowiązki na rzecz państwa, może znaleźć zatrudnienie w oddziałach państwowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Hydrologów poszukują także prywatne przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie badań i pomiarów hydrogeologicznych, projektowania infrastruktury czy firmy budowlane.

Czy zawód hydrologa jest przyszłościowy?

Zawód hydrologa jest zdecydowanie przyszłościowy. Specjalistów w tej dziedzinie jest na rynku stosunkowo mało, stąd nie należy obawiać się braku wolnych wakatów. Ponadto, stale ocieplający się klimat stwarza coraz większe zagrożenia powodziowe, a zwiększający się poziom zanieczyszczeń powoduje rosnącą ilość zanieczyszczonych wód. W kwestii wszystkich tych problemów, niezbędnym ogniwem badającym przyczyny oraz skutki zmieniającego się świata, są właśnie hydrolodzy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Co trzeba potrafić, chcąc zostać hydrologiem?

Chcąc pracować jako hydrolog, należy znać działanie urządzeń pomiarowych, potrafić je skalibrować oraz odpowiednio konserwować. Konieczne jest także uzdolnienie techniczne czy wyobraźnia przestrzenna.

Czy trzeba ukończyć studia, aby zostać hydrologiem?

Będąc specjalistą do spraw hydrologii, należy ukończyć studia ze specjalizacją w dziedzinie hydrologii. Istnieje jednak również zawód technika hydrologa, w którym nie jest wymagane wykształcenie wyższe. W tym przypadku wystarczy skończyć technikum o odpowiednim profilu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Sławek D.

Sławek D.

Bardzo interesujący artykuł na temat pracy hydrologa i wymaganych kompetencji. Możliwość znalezienia pracy na tym stanowisku wydaje się być diametralnie różna w zależności od lokalizacji i zapotrzebowania na tego rodzaju specjalistów.
Zygzak

Zygzak

Cieszę się, że artykuł porusza temat umiejętności potrzebnych do pracy jako hydrolog. Dzięki temu wiadomo jakie kierunki studiów warto wybrać lub jakie kursy doszkalające można ukończyć, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Kosek

Kosek

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawód hydrologa jest coraz bardziej potrzebny w dobie zmieniającego się klimatu i zagrożeń związanych z powodziami. Cieszy mnie fakt, że ciągle pojawiają się nowi absolwenci kierunków związanych z hydrologią, co pozwala na zwiększenie liczby specjalistów w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka