Szkolenia i rozwój

Czy możemy przyspieszyć swoją karierę?

27 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Czy możemy przyspieszyć swoją karierę?
Osoby wchodzące na rynek pracy często zastanawiają się, jak przyspieszyć swoją karierę. Pytanie to nurtuje również wieloletnich pracowników, którzy czują, że od pewnego czasu ich rozwój stanął w miejscu – zarówno w kontekście wynagrodzenia, jak i ambicji zawodowych. Czy można więc w jakiś sposób przyspieszyć swoją karierę?

 

Czytaj także: Powrót do pracy? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz

Od czego zacząć proces przyspieszania swojej kariery?

Niektórzy pracownicy pną się po szczeblach kariery w bardzo szybkim tempie, inni natomiast od lat mają wrażenie, że stoją w miejscu. Od czego zależy sukces pierwszych z wymienionych? Otóż najprawdopodobniej posiadają oni plan rozwoju zawodowego, stawiając sobie tym samym konkretne cele, do których dążą. Nie wystarczy chcieć się rozwijać – trzeba jeszcze dokładnie przemyśleć, na czym ów rozwój ma polegać. W pierwszej kolejności zastanówmy się więc:

  • czy branża, w której aktualnie pracujemy, rzeczywiście daje możliwości zrobienia kariery,
  • jakie stanowisko docelowo chcielibyśmy zajmować,
  • jaka rola jest dla nas interesująca – lidera czy eksperta,
  • jakie wynagrodzenie chcielibyśmy osiągać?

Warto ocenić, czy firma, w której obecnie jesteśmy zatrudnieni, daje możliwości rozwoju zawodowego. Jeśli nie, konieczna będzie zmiana miejsca pracy. Proces przyspieszania kariery bazuje też na zdobywaniu wiedzy merytorycznej. Wartościowe kursy, szkolenia czy nawet studia podyplomowe mogą okazać się przepustką do wyższego stanowiska.

Dlaczego warto spróbować przyspieszyć swój rozwój osobisty?

W pracy spędzamy średnio 8 godzin każdego dnia, a więc aż 1/3 doby. W tym czasie możemy wykonywać różnego rodzaju obowiązki – niektóre zadania dają nam satysfakcję i sprawiają, że nawet nie czujemy, jakbyśmy byli w pracy, inne wykonujemy wręcz automatycznie. Choć może wydawać się, że praca jest jedynie sposobem na osiągnięcie dochodów potrzebnych do życia, to jednak w rzeczywistości wywiera na nas znaczący wpływ. Jeśli czujemy, że nasza kariera stoi w miejscu, a przydzielane obowiązki nie odpowiadają kompetencjom, może pojawić się problem wypalenia zawodowego. Plan rozwoju osobistego w kontekście zawodowym daje dużo satysfakcji, pozwala również wyznaczać sobie konkretne cele, do których dążymy. Pozbywamy się tym samym wrażenia, że inni pracownicy nas wyprzedzają, stają się od nas lepsi, osiągają wyższe wynagrodzenie. 

Szukasz pracy?

Poszukujemy doświadczonego inżyniera.

GRUPA CONTRAIN

  • Łódź
  • 6 500-7 000 zł / mc
Dodana

Kierownik / kierowniczka działu logistyki - Gdynia

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Gdynia
Dodana

Praca dla glazurnika za granicą

In-Serv Team Sp. z o. o.

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Operator wózka widłowego

MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.

  • Niemcy
Dodana

Korzyści płynące z szybszego osiągnięcia celu

Jeszcze kilka lat temu w firmach opracowywano konkretne plany rozwoju zawodowego, którymi kierowano się, awansując poszczególnych pracowników. Niemniej jednak dziś wiadomo, że ścieżka kariery zawodowej nie jest jednolita – każdy zatrudniony sam może zdecydować, w jaki sposób chce się rozwijać. Niektórzy chętnie podejmują nowe obowiązki, wykorzystując przy tym swoją wiedzę i umiejętności, inni traktują pracę wyłącznie jako źródło dochodu. Niemniej jednak nie pokutuje już przeświadczenie, że aby móc się rozwijać, trzeba najpierw przepracować X lat. Wręcz przeciwnie – coraz częściej docenia się osoby młode, które chciałyby postawić na szybki rozwój kariery. Korzyści z takiego postępowania odnoszą też sami pracownicy, mogąc:

  • osiągać wyższe wynagrodzenie,
  • wykonywać obowiązki zgodnie z posiadanymi kompetencjami,
  • zdobywać wiedzę w dziedzinie, która naprawdę ich interesuje,
  • podejmować nowe wyzwania,
  • brać czynny udział we wdrażaniu nowych rozwiązań,
  • korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nowoczesna technologia,
  • spełniać swoje marzenia, plany i ambicje.

Co może stanąć na przeszkodzie w naszej karierze?

Planowanie rozwoju to tylko jeden z aspektów – czym innym jest bowiem realizacja poszczególnych zadań, jakie sobie wyznaczyliśmy. Osoby, które osiągnęły sukces zawodowy, często mówią, że składają się na niego dwa czynniki, a mianowicie ciężka praca i odrobina szczęścia. Na los nie mamy większego wpływu, przez co w niektórych sytuacjach rozwój osobisty może być znacznie utrudniony. Co może stanąć na przeszkodzie? Pracownicy najczęściej skarżą się, że ich ścieżka kariery została zablokowana przez pracodawcę bądź bezpośredniego przełożonego. Nie wszyscy bowiem wspierają rozwój kariery podwładnych. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zmienić miejsce zatrudnienia na takie, które daje o wiele szersze perspektywy. Przeszkodą w karierze okazuje się też odkładanie planów "na później". Niektórzy czekają nawet kilka lat, na przykład aż ich sytuacja życiowa ustabilizuje się.

Poważnym problemem jest brak możliwości znalezienia zakładu pracy, w którym można się rozwijać. Dotyczy on zwłaszcza mniejszych miejscowości oraz niszowych branż. Czasami na przeszkodzie w kontekście rozwoju zawodowego staje również nasza sytuacja osobista – brak środków finansowych na podjęcie szkoleń, nadmiar obowiązków domowych czy brak wsparcia ze strony najbliższych.

Czy warto poświęcać więcej czasu na przyspieszenie naszej kariery?

Plany rozwojowe należy sporządzać w dłuższej perspektywie czasowej – osiągnięcie obranych celów wiąże się bowiem z koniecznością ciągłego doskonalenia umiejętności oraz poszerzania wiedzy. Rodzi się więc pytanie, czy rzeczywiście warto poświęcać swój czas, aby awansować? Tak, jednak należy to robić w sposób rozważny. Swój czas można wykorzystywać dwojako. Mądrym podejściem będzie:

  • zdobywanie wiedzy poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach czy zapisanie się na studia, 
  • czytanie pism i artykułów branżowych,
  • uczestnictwo w targach branżowych,
  • wykonywanie dodatkowych obowiązków ponad wymiar czasu pracy, rozliczając się na uczciwych zasadach.

Niemniej jednak należy unikać sytuacji, w której poświęcamy się pracy całkowicie za darmo. O ile powyższe przykłady stanowią dobrą inwestycję w samego siebie, o tyle praca w godzinach nadliczbowych niepłatnych bądź wykonywanie obowiązków innych członków zespołu najczęściej nie mają przełożenia na przyspieszenie swojej kariery. Jednocześnie warto zachować balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Planowanie rozwoju nie może powodować, że nie mamy już czasu na nic innego. W takim przypadku prędzej czy później pojawią się problemy w postaci uczucia nadmiernego zmęczenia czy nawet wypalenia zawodowego. Nie bez przyczyny coraz więcej mówi się o work-life balance, nawet w przypadku, gdy planujemy intensywny rozwój zawodowy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy aby przyspieszyć rozwój kariery, trzeba zmienić miejsce zatrudnienia?

Wiele zależy w tym przypadku od tego, jakie możliwości daje nam obecny pracodawca. Jeśli nie wspiera naszych planów rozwojowych bądź wręcz je blokuje, zmiana okazuje się koniecznością.

Jak szybciej osiągnąć zamierzone cele zawodowe?

Przyspieszanie kariery bazuje na zdobywaniu wiedzy merytorycznej, lecz również angażowaniu się w innowacyjne projekty czy podejmowaniu nowych obowiązków.

Kiedy należy pomyśleć o przyspieszeniu kariery zawodowej?

O przyspieszeniu kariery mogą pomyśleć zarówno osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, jak i te, które od pewnego czasu czują, że ich rozwój zawodowy stanął w miejscu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Mozil

Mozil

Jestem pracodawcą i zawsze staram się dawać swoim pracownikom szansę na rozwój i awans. Nie ma nic gorszego, niż stagnacja w pracy. Ten artykuł tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba inwestować w szkolenia, kursy czy studia dla pracowników. Tylko tak można budować silny i zaangażowany zespół.
Wiwian

Wiwian

W trakcie poszukiwań pracy zawsze staram się wybierać oferty, które dają szansę na rozwój i awans. Teraz jeszcze bardziej zacznę zwracać uwagę na to, jakie możliwości daje dana firma w tym względzie. Dzięki temu artykułowi mam świadomość, jak ważne jest podejście strategiczne do kariery zawodowej.
Hawrań

Hawrań

Jako osoba bezrobotna, muszę przyznać, że ten artykuł daje do myślenia. Być może trzeba rozejrzeć się szerzej i pomyśleć o zmianie branży, w której szanse na awans są większe. Mam nadzieję, że te porady pomogą mi znaleźć wymarzone zatrudnienie.
pr. naucz i pr.fiz

pr. naucz i pr.fiz

Przeczytałem ten artykuł z nadzieją, że dowiem się, co robić, by przyspieszyć swoją karierę. Okazuje się, że planowanie i dążenie do celów to klucz do sukcesu. Postaram się wdrażać te porady w życie, bo chciałbym rozwijać się zawodowo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.