Zmiana i utrata pracy

Neoniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Neoniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Chociaż neony są już dość rzadkim widokiem na ulicach miast, zawód wytwórcy takich świateł nadal może być ciekawą ścieżką kariery. To profesja na pograniczu techniki, architektury i sztuki z pewnością należąca do mniej popularnych i niecodziennych, a jednak bardzo ciekawych. Jak zostać neoniarzem, ile można w tym zawodzie zarobić i jakie umiejętności trzeba posiadać?

Neoniarz - na czym polega praca?

Neony to efektowne ozdoby świetlne wykonane zwykle ze specjalnej szklanej rury wypełnione gazem szlachetnym. Dawniej bardzo popularna forma szyldu i reklamy na ulicach, powoli wraca do łask, także jako element dekoracyjny w mieszkaniach. Tym samym zawód neoniarza staje się coraz bardziej popularny.

Neoniarz może być wyłącznie wytwórcą oświetlenia według otrzymanych projektów, jak i łączyć wytwórstwo z tworzeniem takich projektów. Zwykle specjalizuje się on w pewnym typie projektów, na przykład w szyldach wielkopowierzchniowych lub dekoracjach wnętrz. Wykonywanie neonów nie jest łatwym zajęciem i wymaga zarówno specjalistycznej wiedzy, w tym znajomości procesów fizycznych zachodzących podczas formowania szklanej rurki, jak i dużej precyzji ruchów w czasie pracy. Jeśli dodać do tego element artystyczny, który objawia się tworzeniem projektów na zamówienie, otrzymujemy ciekawą karierę, która jednak zdecydowanie wymaga specyficznych umiejętności.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako neoniarz?

 • wysokie zdolności manualne,
 • szeroka wiedza na temat elektryki, fizyki, sztuki, architektury,
 • duża cierpliwość, precyzja, dokładność,
 • odporność na stres,
 • zdolność do pracy pod presją czasu,
 • talent artystyczny, pomysłowość, wyobraźnia.

Ile zarabia neoniarz?

Neony stają się coraz bardziej modne, zarówno wśród właścicieli restauracji, barów, kin i innych obiektów usługowych, jak i wśród osób prywatnych. Zarobki neoniarza zatem będą zależeć od tego, jak wiele intratnych zleceń będzie się podejmował. By zarabiać więcej, neoniarz powinien budować swoją renomę wykonywaniem udanych realizacji. Możliwą ścieżką jest też zatrudnienie w zakładzie wytwarzającym te ozdoby, w takim wypadku zarobki będą zależne od doświadczenia i obejmowanego stanowiska. Oczywiście wiele zależy także od miejsca zatrudnienia – miasta i województwa oraz wielu innych czynników. Zarobki będą się różniły również w zależności od wielkości, skomplikowania i trudności instalacji danego projektu. Na początek jednak prawdopodobnie praca będzie obejmować niewielkie projekty, przede wszystkim w formie szyldów reklamowych i ozdób wewnętrznych. Oto tabela przedstawiające zarobki neoniarza:

WYNAGRODZENIE

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 350 zł / msc

2 614 zł / msc

ŚREDNIE

4 350 zł / msc

3 296 zł / msc

WYSOKIE

6 620 zł / msc

4 843 zł / msc

 

Czy do pracy na stanowisku neoniarz potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

 

Szukasz pracy?

Montaż wentylacji i klimatyzacji BELGIA

ABC Work SP z.o.o. SP k.

 • Belgia
 • 76-90 zł / h
Dodana

Kurier: Glovo, Uber Eats - praca od zaraz, 9500zł/mies

City Drive

 • Olsztyn
 • 5 000-9 500 zł / mc
Dodana
Dodana

OPERATORZY MASZYN PRZY PRODUKCJI KAWY

ABC Work SP z.o.o. SP k.

 • Belgia
Dodana

Mechanik Samochodowy- HOLADNIA, darmowe zakwaterowanie

ABC Work SP z.o.o. SP k.

 • Holandia
 • 10 000-12 000 zł / mc
Dodana

Technologia produkcji neonów, mimo że stale się rozwija, opiera się na podstawach liczących niemal sto lat. W związku z tym wiedza często przekazywana jest przez bardziej doświadczonego twórcę neonów bezpośrednio podczas praktyki. Nie zmienia to faktu, że odpowiednie wykształcenie i kursy będą w tej profesji bardzo przydatne, oto kilka z propozycji:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

 

Możemy spotkać ogłoszenia, w których wymogiem może być ukończenie uczelni artystycznej

 

-

 

PRZYDATNE

-

Przydatny może okazać się kurs elektroniki, aby zrozumieć działanie neonów

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku neoniarza?

 • dobry wzrok,
 • sprawne dłonie,
 • dobra kondycja, gdyż jest to w dużym stopniu praca fizyczna.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie neoniarza?

Wytwórca i projektant neonów ma szerokie możliwości, jeśli chodzi o formy zatrudnienia. Zakłady produkcyjno-projektowe, specjalizujące się w wytwarzaniu neonów to zwykle najlepsze miejsce by zacząć swoją karierę w tym zawodzie. Praktyka zawodowa z czasem być może stworzy perspektywę do założenia własnej działalności. Zdarza się także, że firmy produkujące oświetlenia posiadają dział zajmujący się takim właśnie oświetleniem. Poza tym neoniarz może znajdować zatrudnienia w agencjach reklamowych i wszelkich działalnościach związanych z marketingiem lub wystrojem wnętrz. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku neoniarza?

 • projektowanie ozdób neonowych,
 • tworzenie neonów, w zależności od specjalizacji może obejmować cały proces produkcyjny lub tylko jego część,
 • konsultacja projektów z klientem,
 • montaż gotowego neonu na miejscu.

Czy zawód neoniarza jest przyszłościowy?

Mimo tego, że okres świetności neonów przypadał na lata 60. i 70. XX wieku, można zaobserwować powracającą modę na ten typ ozdoby. W związku z tym można uznać, że zawód neoniarza jest dość obiecujący, jeśli chodzi o perspektywy. Rosnące zainteresowanie klimatami retro w branży rozrywkowej i gastronomicznej sprawia, że neony to coraz bardziej rosnąca gałąź wytwórstwa i sztuki. Dlatego zdecydowanie warto szkolić się w tym kierunku, trzeba mieć jednak na uwadze, że dojście do mistrzostwa w tworzeniu neonów może zająć naprawdę dużo czasu – nawet kilka-kilkanaście lat.

Warto dodać, że wytwarzanie neonów to ścieżka kariery, która wymaga specyficznego zestawu umiejętności, sprawdzą się w nim więc zarówno osoby uzdolnione artystycznie, jak i o zamiłowaniach technicznych. Chociaż zwiększa to dla wielu osób szanse na start w tym zawodzie, stwarza także zagrożenie powstania za kilka lat konkurencji. Mimo to jest to nadal fach na tyle niszowy, że wybranie takiej wąskiej specjalizacji może być na ten moment dobrym pomysłem.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy zawód neoniarza jest niebezpieczny?

Zawód wytwórcy i projektanta neonów może być potencjalnie niebezpieczny, jednak szkolenie zawodowe powinno zminimalizować to ryzyko. Przede wszystkim formowanie rurek neonowych ma miejsce, gdy te są mocno rozgrzane – jest to więc pewne ryzyko oparzeń. Również wypełnienie lamp jest mieszanką gazów, a czasami także rtęci, które czysto teoretycznie mogą prowadzić do zatrucia. Również montaż neonów na wysokościach jest pewnym zagrożeniem i może wymagać zmierzenia się z lękiem wysokości. Sam proces projektowania ozdoby, zwłaszcza wielkoformatowej także może wymagać dokonywania pomiarów na wysokości. Mimo to, przy zastosowaniu procedur BHP, zawód neoniarza można uznać za względnie bezpieczny.

Czy zawód neoniarza jest dla każdego?

Z pewnością profesja wytwórcy i projektanta neonów nie jest dla każdego. Trzeba przejawiać spore umiejętności techniczne i/lub artystyczne. Wymagana jest pieczołowitość, cierpliwość, bujna wyobraźnia, a także doza wytrzymałości fizycznej. Specyficzny zestaw wymaganych umiejętności może wykluczyć sporo osób, więc zdecydowanie nie jest to zawód dla każdego, z drugiej strony są one na tyle różnorodne, że spore grono osób może chociaż spróbować swoich sił.

Czy trudno zacząć karierę neoniarza?

Może być trudno rozpocząć karierę neoniarza, gdyż tajemnic ich produkcji bywają ściśle chronione, a wiedza podstawowa nie jest też zbyt rozpowszechniona. Pewna niszowość zawodu może także sprawić, że trudno będzie znaleźć miejsce, w którym rozpocznie się praktykę produkcyjną lamp neonowych. Być może jednak wraz ze wzrostem popularności neonów, zawód ten zyska bardziej określone ramy i zwiększy się liczba miejsc, gdzie młodzi adepci będą mogli stawiać pierwsze kroki. Mimo tego w tym momencie rozpoczęcie kariery neoniarza może sprawiać trudności bez posiadania odpowiednich znajomości lub koneksji rodzinnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Ala

Ala

Jako pracodawca zainteresowany jestem szczególnie możliwościami zatrudnienia neoniarzy w agencjach reklamowych. Rośnie zainteresowanie retro i neonami, co niewątpliwie sprzyja rozwojowi tej branży. Warto zainwestować w młodych specjalistów z pasją do sztuki i elektroniki.
Krystyna

Krystyna

Jestem osobą poszukującą pracy i zastanawiam się nad tym zawodem. Patrząc na proponowane zarobki, wydaje mi się, że jest to bardzo atrakcyjna oferta, a wymienione umiejętności nie są dla mnie problemem. Ciekawe, ile czasu muszę poświęcić, aby zostać ekspertem w tej dziedzinie?
Stach

Stach

Jako osoba bezrobotna zainteresowana jestem zawodem neoniarza. Cieszę się, że ten zawód jest przyszłościowy i ma dobre perspektywy. Bycie kreatywnym i z zamiłowaniem do sztuki jest na wagę złota w tej branży.
Izabela

Izabela

Jako pracownik z szerokimi zdolnościami manualnymi uważam, że praca neoniarza jest bardzo wymagająca, ale również bardzo satysfakcjonująca. Myślę, że warto zainwestować w szkolenia i rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka