Zawody i ich potencjał

Adiunkt - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Adiunkt - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Pochodzące z łacińskiego słowo adiunctus, oznaczające przyprzężony może rodzić zapytanie o właściwe określenie i charakter zawodu adiunkta. Nazwa adiunkt jest określeniem zawodu pomocniczego pracownika naukowego, a za jego charakterystykę odpowiada zestaw określeń, związanych z doświadczeniem, aktualną aktywnością zawodową oraz planami, związanymi z pracą naukową.

 

Adiunkt - na czym polega praca?

Adiunkt jest pracownikiem naukowym i dydaktyczno-naukowym, zajmującym się nadzorem nad studenckimi organizacjami naukowymi, prowadzeniem zajęć dydaktycznych na uczelni, pomocą w pracy zwierzchnikowi oraz pełnieniem funkcji promotora dla osób, przygotowujących do obrony pracę doktorską. Adiunkt powinien wykazywać się regularnością publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych oraz posiadać stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego. Jego codzienna praca polega przede wszystkim na wykonywaniu obowiązków, związanych z prowadzeniem zajęć dla studentów oraz wykonywaniem własnej pracy naukowo-badawczej, której rezultaty publikowane są w branżowych pismach krajowych lub międzynarodowych. Adiunkt to zawód przede wszystkim spotykany na uczelniach wyższych. Poza szkolnictwem wyższym w zawodzie adiunkta można pracować w:

  • służbie bibliotecznej,
  • muzealnictwie,
  • leśnictwie.

Ile zarabia adiunkt?

Zarobki adiunkta określone są przepisami, których podstawę stanowi Ustawa z dnia 5 listopada 1958 roku o Szkolnictwie Wyższym (Dz. U. z 1958 r. z późn. zm). Wynagrodzenie adiunktów określane jest przede wszystkim na podstawie ilości zajęć dydaktycznych i warunkowane zasadą przyznawania należności za każde 45 minut zajęć ze studentami równowartość od 1,8 procenta do 3,6 procent z 4305 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia adiunkta zależna jest również od stopnia naukowego. Osoba, posiadająca stopień naukowy doktora zarobi w zawodzie około 500 zł mniej na rękę od osoby, legitymującej się tytułem doktora habilitowanego. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

4 850 zł / msc

3 636 zł / msc

ŚREDNIE

6 260 zł / msc

4503 zł / msc

WYSOKIE

7 550 zł / msc

5413 zł / msc

W jakich warunkach pracuje adiunkt?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe

Nursery Teacher

My Network Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
Dodana

Primary Teacher (International School)

My Network Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 6 200-8 300 zł / mc
Dodana

Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego

My Network Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Przedszkole "Tęczowe Przedszkole"

  • Warszawa
Dodana

Instruktor nauki pływania

FUNDACJA "WSPÓLNYM KROKIEM"

  • Stęszew
  • 30-80 zł / h
Dodana

Zawód adiunkta określany jest jako umysłowy. Osoba, zatrudniona na tym stanowisku obowiązki wykonuje we wnętrzu budynku, a jej praca naukowa oraz naukowo-dydaktyczna polega przede wszystkim na czynnościach niewymagających siły fizycznej. Wymaga natomiast znajomości nowoczesnych urządzeń elektronicznych, których zastosowanie bywa konieczne w procesie dydaktycznym oraz podczas tworzenia i publikacji materiałów naukowych. Adiunkt pracuje w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych uczelni wyższych oraz w nowocześnie wyposażonych salach dydaktycznych. W zależności od kierunku, w jakim specjalizuje się adiunkt możliwa jest praca w pomieszczeniach typu laboratoria, wyposażonych w profesjonalny sprzęt, urządzenia, substancje niezbędne do prowadzenia prac. Praca umysłowa, jaką wykonuje adiunkt nie naraża go na szczególne niebezpieczeństwa. 

Czy do pracy na stanowisku adiunkta potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tak, do pracy na stanowisku adiunkta potrzebne są studia wyższe. Aby ubiegać się o posadę adiunkta na uczelni należy ukończyć studia magisterskie (lub inżynierskie i magisterskie) oraz studia doktoranckie. Adiunkt jest pracownikiem pomocniczym, który obok asystenta i starszego asystenta sprawuje obowiązki pod okiem profesora. Powinien zatem być doktorem lub doktorem habilitowanym z konkretnym dorobkiem naukowym, potwierdzonym w recenzowanych czasopismach naukowych oraz planem dalszej pracy naukowo-badawczej. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA  KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Niezbędne do pracy na stanowisku adiunkta jest posiadania tytuł doktorancki w danej dziedzinie naukowej

 

-

PRZYDATNE

 

-

W ukończeniu studiów doktoranckich przydatny może okazać się nauka szybkiego pisania, aby móc swobodnie pisać dowolną ilość artykułów naukowych

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie adiunkta?

Na stanowisku adiunkta można zostać zatrudnionym na okres ośmiu lat. Czas ten może zostać przedłużony o kolejne dwa lata. Aby zostać zatrudnionym w charakterze adiunkta należy złożyć dokumenty aplikacyjne i zostać wyłonionym w drodze rekrutacji przez komisję w drodze konkursu. Adiunktem najczęściej zostaje osoba ze środowiska uczelni, która już podczas studiów związana była z pracą naukową i gotowa jest podjąć obowiązki w zakresie dydaktyki studentów. Komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę wiele czynników, w tym dorobek naukowy kandydata na stanowisko adiunkta. 

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku adiunkta?

Adiunkt nie jest obciążony ryzykiem wystąpienia szkodliwych czynników, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. W pracy naukowej oraz dydaktycznej szczególnie eksploatowany może być wzrok i słuch, które regularnie należy badać oraz dbać o nieprzeciążenie. W zależności od kierunku, który jest przedmiotem pracy naukowo-dydaktycznej adiunkta może wystąpić narażenie na kontakt z substancjami niebezpiecznymi, żrącymi w laboratoriów chemicznych.

Bardzo istotne jest zatem przestrzeganie założeń regulaminu pracowni oraz wszelkich zasad, zapewniających bezpieczeństwo pracy w zakresie styczności z niebezpiecznymi substancjami. Na takich kierunkach zawód adiunkta obarczony jest koniecznością noszenia odzieży ochronnej oraz środków ochrony osobistej, tj. okulary ochronne. Dbałość o bezpieczeństwo pracy szczególne znaczenie ma również w pracy adiunkta na kierunkach medycznych.

Czy zawód adiunkta jest przyszłościowy?

Praca naukowo-dydaktyczna jest niezmiernie ważna dla postępu naukowo-technologicznego oraz dbałości o wysoką jakość wykształcenia studentów studiów doktoranckich. Z tego względu zawód adiunkta jest i będzie potrzebny. Stanowi gwarancję wykonywania pracy istotnej z punktu widzenia nauki. Dla rozwoju i utrzymania odpowiedniego poziomu nauki bardzo istotny jest wkład pracowników naukowych każdego szczebla. Z tego względu adiunkt niezmiennie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem środowisk naukowych. W przyszłości adiunkci sprawdzą się na każdym kierunku, a szansą na zatrudnieni jest bogaty dorobek w badaniach i publikacjach. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako adiunkt?

Zdolność zapamiętywania,numiejętność przekazywania wiedzy, kreatywność, szeroka wiedza ogólna, wysoki poziom specjalizacji w swojej dziedzinie, sumienność i obowiązkowość.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku adiunkta?

Brak przeciwskazań, związanych z chorobami narządu wzroku,nbrak przeciwskazań do korzystania z urządzeń informatycznych,nopcjonalnie zaświadczenie o braku reakcji alergicznych na odczynniki i inne substancje, stosowane w laboratoriach chemicznych.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku adiunkta?

Praca naukowa na podstawie szczegółowego planu,nsporządzanie artykułów do publikacji w pismach naukowych recenzowanych,nprowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów,nsprawowanie opieki promotora dla studentów studiów doktoranckich,nnadzór i wsparcie towarzystw naukowych i kół naukowych, zrzeszających studentów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Jagna

Jagna

Wygląda na to, że adiunktem może zostać tylko osoba z wykształceniem wyższym i stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego. To pokazuje, że na tym stanowisku wymagane są bardzo wysokie kwalifikacje, co może wpłynąć na jakość pracy naukowej i dydaktycznej. Z drugiej strony, wysokie płace i długi okres zatrudnienia mogą przyciągać do zawodu adiunkta ambitnych i zdolnych ludzi.
przedszkolanka

przedszkolanka

Ciekawi mnie, czy w pracy adiunkta można liczyć na rozwój kariery? Czy po okresie zatrudnienia na tym stanowisku są jakieś możliwości awansu? W artykule nie znalazłem informacji na ten temat, ale wydaje mi się, że praca naukowa i publikacje naukowe mogą pomóc w zdobywaniu kolejnych stanowisk w przyszłości.
Ramos

Ramos

Bardzo zainteresował mnie ten artykuł, ponieważ chciałbym pracować na uczelni. Wydaje się, że aby zostać adiunktem potrzebne jest wykształcenie wyższe oraz stopień naukowy doktora, co nie jest łatwe. Jednak postaram się zdobyć potrzebne kwalifikacje i spełnić stawiane wymagania.
Henryk PO

Henryk PO

Często spotykam adiunktów na uczelniach, którzy są bardzo zaangażowani i pasjonują się swoją pracą. Wydaje mi się, że wymagania stawiane przed tym stanowiskiem, takie jak posiadanie stopnia naukowego i regularne publikacje, pozwala na zachowanie wysokiego poziomu pracy naukowej i dydaktycznej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka