Zawody i ich potencjał

Ginekolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

10 komentarzy
Ginekolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Ginekologia jest szeroką dziedziną medycyny, a dokładnej specjalizacją lekarską. To nauka, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i dysfunkcji rozwijających się w żeńskim układzie rozrodczym, a jej męskim odpowiednikiem jest andrologia. Specjalistą zajmującym się tą nauką zawodowo jest ginekolog, który poza chorobami kobiecymi zajmuje się również prowadzeniem ciąży i leczeniem niepłodności. Ginekolodzy to specjaliści, którzy dzięki posiadanym metodom diagnostycznym diagnozują zmiany nowotworowe, pojawiające się na żeńskich narządach płciowych.

 

Ginekolog - na czym polega praca? 

Ginekolog jest lekarzem, specjalistą z dziedziny ginekologii. Na co dzień zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń, które rozwijają się w żeńskim układzie płciowym. To osoba, która zajmuje się zdrowiem kobiet, niezależnie od wieku - zarówno zmianami w układzie rozrodczym małych dziewczynek i niemowląt, jak i dziewcząt w wieku dojrzewania oraz kobiet w wieku rozrodczym oraz po menopauzie. Ponadto, ginekolog to profesja zajmująca się wykonywaniem obowiązków położniczych, czyli prowadzeniem ciąży oraz przyjmowaniem porodu.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku ginekologa?

 • przeprowadzanie badań ginekologicznych u kobiet,
 • rozpoznawanie schorzeń układu rozrodczego,
 • prowadzenie leczenia i kontroli pacjentek z rozpoznaną chorobą ginekologiczną,
 • prowadzenie ciąż pacjentek,
 • odbieranie porodów oraz wykonywanie cesarskich cięć,
 • wykonywanie kontrolnych badań ginekologicznych, jak cytologia lub badanie piersi,
 • wykonywanie USG narządów rozrodczych,
 • przechowywanie i sporządzanie dokumentacji medycznej.

Ile zarabia ginekolog? 

Osoby posiadające kwalifikacje zawodowe do wykonywania obowiązków ginekologa są pożądaną grupą społeczną na obecnym rynku pracy. Związane to jest przede wszystkim ze stale rosnącą świadomością kobiet na temat zdrowia własnego układu intymnego, a także konieczności wykonywania regularnych badań o charakterze ginekologicznym. Zarobki, czyli wielkość miesięcznego wynagrodzenia ginekologa jest zależne od wielu czynników, do których bez wątpienia należy miejsce zatrudnienia oraz renoma i opinia o konkretnym specjaliście.

Poniższa tabelka szczegółowo przedstawia zarobki, jakie może osiągnąć osoba zatrudniona na stanowisku ginekologa:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5300 zł/ms 3943 zł/ms
ŚREDNIE 6970 zł/ms 5081 zł/ms
WYSOKIE 8700 zł/ms 6260 zł/ms

 

W jakich warunkach pracuje ginekolog?

 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Ginekolog

Lekarz ginekolog

Klinika Bocian

 • Białystok
Dodana

Położna POZ

Dom Lekarski S.A.

 • Zachodniopomorskie
Dodana

Położna

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku

 • Słupsk
Dodana

Położna

ULTRA-MED-STREFA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Tychy
Dodana

Położna/pielęgniarka

Gmina Miasto Rzeszów

 • Rzeszów
Dodana

Ginekolog jest osobą, która zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem chorób żeńskiego układu rozrodczego, a także prowadzeniem ciąży i odbieraniem porodów. W związku z tym, głównym miejscem pracy osoby wykonującej ten zawód są przychodnie lub szpitale. Lekarz ginekolog nie jest narażony na działanie czynników środowiskowych czy niesprzyjających organizmowi warunków atmosferycznych, a zwykle pracuje w sterylnych warunkach, potrzebnych dla zachowania pełnego bezpieczeństwa podczas badania pacjentek. 

Aby zostać lekarzem-ginekologiem ważne jest posiadanie pełnego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku ginekologa?

 • brak przewlekłych chorób zakaźnych, a także zagrażających zdrowiu,
 • brak dysfunkcji znajdujących się w obrębie układu kostnego lub aparatu stawowego,
 • doskonała koordynacja ruchowa,
 • brak utrudniających pracę dysfunkcji narządu wzroku,
 • brak problemów ze zdrowiem psychicznym.

Czy do pracy na stanowisku ginekologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Lekarz, także specjalista z dziedziny ginekologii jest zawodem, który w Polsce jest regulowany prawnie. Każda osoba, która chcę rozpocząć taką ścieżkę kariery jest zobligowana do wypełnienia wymagań ustawowych, czyli ukończenia studiów medycznych, a także zdania lekarskiego egzaminu końcowego i przepracowania specjalistycznego stażu. Ponadto, po ukończeniu studiów lekarskich niezbędne jest ukończenie specjalizacji na kierunku położnictwo i ginekologia. 

Poniższa tabelka szczegółowo prezentuje kroki edukacji jakie należy ukończyć, aby uzyskań uprawnienia zawodowe do wykonywania zawodu ginekologa:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Niezbędne jest ukończenie studiów medycznych trwających

6 lat

Po ukończeniu uczelni medycznej niezbędna jest praktyka, która trwa półtora roku. Po ukończeniu stażu pozostaje zrobienie specjalizacji, a ona trwa 6 i pół roku.

PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ginekologa?

Ginekolodzy to specjaliści, w których kompetencjach leży diagnozowanie oraz leczenie schorzeń rozwijających się w układzie rozrodczym. Ponadto, obowiązkiem tego specjalisty jest prowadzenie ciąży, a także przyjmowanie porodu czy wykonywanie cesarskiego cięcia. Aby zdobyć intratny kontrakt czy umowę o pracę konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia, ale też kilku wyjątkowych cech i predyspozycji interpersonalnych. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako ginekolog?

 • posiadanie udokumentowanych uprawnień zawodowych z zakresu ginekologii,
 • empatia, a także umiejętność komunikowania się z pacjentkami oraz w razie potrzeby - ich rodziną,
 • posiadanie wiedzy teoretycznej z dziedziny ginekologii, która wykorzystywana jest w praktyce,
 • chęć do nieustannego poszerzania swojej wiedzy i kompetencji, jako ginekologa,
 • uważność, a także rozwinięta zdolność do trafnej analizy wyników badań pacjentek,
 • umiejętność podejmowania trudnych decyzji, nawet pod presją czasu.

Bycie dobrym ginekologiem otwiera różne ścieżki kariery. Najczęściej miejscem pracy specjalisty z tej dziedziny są prywatne i publiczne przychodnie lub szpitale, a także centra medyczne, poradnie i gabinety ginekologiczne oraz szkoły rodzenia.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku ginekologa?

Ginekolog to zawód, który jest niezwykle potrzebny w społeczeństwie. Obranie takiej ścieżki rozwoju zawodowego daje szanse na nieustanny rozwój kariery oraz możliwość zatrudnienia w ciekawych miejscach pracy. Ocena ryzyka wykonywania obowiązków należących do tego specjalisty jasno komunikuje, że to dość bezpieczna profesja, która nie naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Jednym z najważniejszych czynników szkodliwych, występujących na stanowisku ginekologa jest obciążenie psychiczne, związane z diagnozowanie chorób układu płciowego u kobiet. Ponadto, ginekolog jest narażony na zakażenie się patogenami, które z łatwością przenoszą się z pacjenta na lekarza, a także obciążeniami ciała, związanymi z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji ciała.

Video

Czy zawód ginekologa jest przyszłościowy?

Ginekolog to zawód, który obecnie zaliczany jest do bardzo przyszłościowych profesji. Rynek pracy otwarty jest za zatrudnienie osób posiadających kwalifikacje zawodowe do pracy na tym stanowisku, co związane jest ze zwiększoną świadomością kobiet w zakresie konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych. Ponadto, stale powiększa się liczba prywatnych ośrodków i poradni ginekologicznych, co zwiększa szansę specjalisty na podpisanie intratnego kontraktu lub umowy o pracę.

 

FAQ

 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

10 komentarzy

Romuald

Romuald

Zastanawiam się, jakie są perspektywy rozwoju kariery w tym zawodzie. Czy jest możliwość awansu czy kształcenia się w innych specjalizacjach?
misza

misza

Praca ginekologa to ogromna odpowiedzialność, ale też satysfakcja z możliwości diagnozowania oraz udzielania pomocy pacjentkom.
ELeonora

ELeonora

Cieszę się, że możliwości zatrudnienia w tym zawodzie rosną, ponieważ jako pracodawca wiem, jak ważne jest posiadanie wykwalifikowanego personelu medycznego.
Eniak1

Eniak1

To dość wymagające wymagania, jeśli chodzi o edukację i szkolenia potrzebne do uzyskania uprawnień ginekologa. Warto jednak poświęcić czas i zrobić wszystko, by pracować w wymarzonym zawodzie.
Zontek

Zontek

Ginekologia to dziedzina medycyny, w której zachowanie pełnego bezpieczeństwa podczas pracy jest kluczowe. Dlatego sterylne warunki to absolutna podstawa.
Tandra

Tandra

To ciekawe, że praca ginekologa nie niesie ze sobą ryzyka narażenia na niekorzystne warunki atmosferyczne czy czynniki środowiskowe. Może to być interesująca opcja dla osób cierpiących na alergie.
Rumcajs

Rumcajs

Praca ginekologa wymaga wiele predyspozycji i kwalifikacji, jednak wiem, że każda pomoc dla pacjentek w tej dziedzinie jest niezwykle cenna.
Wiwi2

Wiwi2

Widzę, że zarobki średnie w tym zawodzie wynoszą niemal 7000 zł miesięcznie. To dość spora kwota, jednak jako pracodawca zdaję sobie sprawę, że poziom wynagrodzenia zależy od wielu czynników.
Atari

Atari

Zaciekawił mnie ten artykuł, ponieważ zastanawiam się nad zmianą branży i rozważam szkolenia z zakresu medycyny. Ginekologia wydaje się ciekawym wyborem.
Ewa

Ewa

Jako pracownik medyczny cieszy mnie fakt, że coraz więcej kobiet decyduje się na regularne badania ginekologiczne, co przekłada się na zwiększenie zatrudnienia w tym zawodzie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.