Zawody i ich potencjał

Otolaryngolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

3 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

10 komentarzy
Otolaryngolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Choroby narządów ulokowanych w obrębie głowy oraz szyi są bardzo często diagnozowane wśród społeczeństwa, bez względu na wiek czy płeć pacjentów. Specjalizacją i działem współczesnej medycyny, który zajmuje się tego typu schorzeniami jest otolaryngologia, która często dla ułatwienia nazywana jest laryngologią. Otolaryngolog, czyli specjalista z tego zakresu zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób ucha, gardła, nosa, krtani, a także innych narządów i gruczołów głowy i szyi. Do obowiązków specjalisty z otolaryngologii należą również czynności związane z chirurgią szczękową oraz endoskopią i mikrolaryngologią. Co warto wiedzieć o pracy w zawodzie otolaryngolog?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca otolaryngologa
 • jakie są zarobki specjalisty zajmującego się otolaryngologią
 • jaki jest zakres obowiązków otolaryngologa
 • czy ten zawód medyczny jest przyszłościowy.

Otolaryngolog - na czym polega praca?

Otolaryngolog, bardzo często skrótowo nazywany laryngologiem jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób, które dotyczą gardła, krtani, zatok i nosa, uszu, a także innych gruczołów i narządów szyi i głowy człowieka. Lekarz otolaryngologii, ze względu na specyfikę pracy, bardzo często ściśle współpracuje z innymi specjalistami, do których należy dentysta, pediatra, a także logopeda i onkolog.

Zakres obowiązków na stanowisku otolaryngologa:

 • przeprowadzanie wywiadu medycznego z pacjentem lub jego opiekunem,
 • wykonywanie podstawowych oraz złożonych badań laryngologicznych z wykorzystaniem właściwych sprzętów,
 • stawianie diagnozy, a także opracowywanie planu leczenia pacjenta,
 • zlecanie niezbędnych badań diagnostycznych i laboratoryjnych, a także pobieranie materiału biologicznego do ich wykonania,
 • wykonywanie zabiegów otolaryngologicznych, takich jak tracheotomia, intubacja, wycinanie migdałków,
 • prowadzenie podstawowego leczenia, którego celem jest zwalczanie infekcji, obrzęków lub stanów zapalnych,
 • prowadzenie chirurgicznego leczenia otolaryngologicznego.

W gestii otolaryngologa leży również diagnostyka i leczenie najmłodszych pacjentów, którzy zmagają się z częstymi infekcjami gardła oraz ucha o wirusowym bądź bakteryjnym przebieg

Video

Cechy dobrego otolaryngologa

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz ginekolog

Klinika Bocian

 • Białystok
Dodana

Lekarz Okulista

Beskidzkie Centrum Medyczne sp z o. o.

 • Pomorskie
Dodana

Lekarz Psychiatra

SMART-HR

 • Piekary Śląskie
Dodana

Otolaryngolog jest specjalistą, który zajmuje się szeroką dziedziną medycyny, jaką są dolegliwości narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Aby właściwie wykonywać swoją pracę, otolaryngolog powinien charakteryzować się określonymi predyspozycjami interpersonalnymi, które sprawią, że będzie właściwie oraz z zaangażowaniem wykonywał swoją odpowiedzialną pracę.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako otolaryngolog:

 • posiadanie ogólnej wiedzy z zakresu medycyny,
 • ukończenie studiów i zdobycie doświadczenia w zawodzie,
 • komunikatywność i otwartość na pacjenta,
 • umiejętność efektywnego słuchania i powiązywania faktów,
 • zdolności manualne, potrzebne do wykonywania zabiegów i badań otolaryngologicznych
 • chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy,
 • chęć do uaktualniania swojej wiedzy z zakresu medycyny i otolaryngologii.

Zawód otolaryngologa jest bardzo wymagający, ale też coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Jego wykonywanie pozwala pomagać oraz trafnie diagnozować pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami narządów głowy oraz szyi. 

Ile zarabia otolaryngolog?

Osoby pojadające właściwe kwalifikacje zawodowe do pracy, jako specjalista otolaryngologii są coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Wynika to przede wszystkim z coraz częstszych problemów osób w różnym wieku z narządami ulokowanymi na głowie lub szyi, czyli gardłem, uchem oraz nosem i krtanią. Zarobki oraz wysokość pensji otolaryngologa są zależnie od wielu czynników, do których należy miejsce pracy, a także wielkość miasta, w którym dana osoba wykonuje swoje obowiązki.

Poniższa tabelka prezentuje wysokość pensji otolaryngologa, którą można otrzymać po podjęciu decyzji o zatrudnieniu się na takim właśnie stanowisku.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 100 zł 3 807 zł
ŚREDNIE 6 000 zł 4 420 zł
WYSOKIE 10 000 zł 7 147 zł

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku otolaryngologa? 

Lekarz, niezależnie od specjalizacji jest osobą, która cieszy się zaufaniem całego społeczeństwa. Otolaryngolog jest specjalistą zaufania publicznego, ale też bardzo prestiżowym zajęciem. Mimo, że uczelnie medyczne wciąż oblegane są przez przyszłych studentów, nie każda osoba nadaje się do pracy na odpowiedzialnym i wymagającym stanowisku otolaryngologa. Osoba zajmująca się właśnie tą specjalizacją powinna być spostrzegawcza, a także posiadać zdolność do efektywnego słuchania. Dodatkowo, obowiązkową cechą charakteru dobrego kandydata do pełnienia tej roli w społeczeństwie jest empatyczność, życzliwość oraz zdolność do współpracy z innymi specjalistami. Otolaryngolog jest profesją, która wymaga także posiadania pełnego zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku otolaryngologa:

 • posiadanie pełnej sprawności ruchowej ciała, zwłaszcza dłoni, a także palców rąk,
 • zdrowie układu kostnego oraz stawowego,
 • brak dolegliwości i dysfunkcji w układzie mięśniowym,
 • zdrowy kręgosłup,
 • prawidłowy wzrok oraz słuch.

Pełne zdrowie fizyczne i psychiczne, a także właściwe cechy interpersonalne stanowią kolaborację czynników decydujących o byciu właściwym kandydatem do pracy na stanowisku otolaryngologa. Ich posiadanie sprawi, że specjalista będzie właściwie wykonywał swoje obowiązki w zakresie pomocy i diagnozowania pacjentów.

otolaryngolog

Czy do pracy na stanowisku otolaryngologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Specjalista otolaryngolog jest lekarzem, dlatego też musi posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Aby zostać otolaryngologiem konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów w wyższej szkole medycznej, a także specjalizacji, która umożliwia pracę w wybranym przez siebie kierunku.

Poniższa tabelka prezentuje etapy edukacji, które są niezbędne do pracy na stanowisku otolaryngologa.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcą wykonywac pracę jako onkolog muszą posiadać wykształcenie wyższe medyczne oraz ukończyć odpowiednią specjalizację. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie otolaryngologa?

Otolaryngolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem zarządów umiejscowionych na głowie i szyi. To niezwykle ważna profesja dla medycyny, z uwagi na stale zwiększającą się liczbę pacjentów w różnym wieku, która z powodu posiadanych dolegliwości wymaga konsultacji otolaryngologicznej. 

Gdzie zatrudnienia może szukać osoba posiadająca kwalifikacje zawodowe do pracy na stanowisku otolaryngologa? Odpowiednim miejscem pracy dla specjalisty z tego zakresu medycyny są szpitale posiadające oddziały otolaryngologiczne, a także przychodnie zdrowia. Coraz więcej otolaryngologów znajduje również zatrudnienie w prywatnych placówkach, gdzie można liczyć na godziwe zarobki oraz dynamiczny rozwój ścieżki zawodowej.

otolaryngolog

Czy zawód otolaryngologa jest przyszłościowy?

Otolaryngologia jest dziedziną medycyny, która stale się rozwija. Otolaryngolog jest bardzo przyszłościową profesją, a obecny rynek pracy jest otwarty na osoby chcące pojąć pracę w tym zawodzie. Obecna publiczna służba zdrowia, a także prywatne kliniki otolaryngologiczne i przychodnie oferują coraz większą liczbę miejsc pracy dla otolaryngologów z uwagi na stale rosnącą liczbę pacjentów zmagających się z dysfunkcjami w pracy narządów i gruczołów zlokalizowanych na głowie lub szyi.

Podsumowanie:
  • Otolaryngolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób związanych z narządami głowy i szyi człowieka.
  • Praca otolaryngologa jest bardzo wymagająca, ale także coraz bardziej pożądana na rynku pracy.
  • Osoby posiadające kwalifikacje do pracy jako otolaryngolog mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach posiadających oddziały w tej dziedzinie lub w przychodniach zdrowia.
  • Aby zostać otolaryngologiem, konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów medycznych i specjalizacji w tym zakresie.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca na stanowisku otolaryngologa?

Otolaryngolog jest specjalistą z zakresu medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem, a także profilaktyką i leczeniem gardła, krtani, nosa, ucha, a także węzłów chłonnych, języka oraz ślinianek. Do jego kompetencji należy również wykonywanie zabiegów otolaryngologicznych, do których zalicza się na przykład wycięcie migdałka u dzieci lub podcięcie wędzidełka.

Jakie cechy wyróżniają dobrego otolaryngologa?

Dobry otolaryngolog powinien charakteryzować się spostrzegawczością, umiejętnością słuchania oraz zdolnością do odczuwania empatii. Dodatkowo, powinien wyróżniać się zdolnościami manualnymi, które wymagane są do przeprowadzania badań oraz zabiegów otolaryngologicznych. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

10 komentarzy

Stach

Stach

Otolaryngolog to zawód, który cieszy się niemałym zainteresowaniem na rynku pracy. Dlatego też, w dobie rosnącej liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego, warto zastanowić się nad przyszłością w tej dziedzinie medycyny. Myślę, że praca na stanowisku otolaryngologa to przyszłość.
Romuald

Romuald

Praca otolaryngologa to na pewno trudne zajęcie, ale i bardzo ciekawe. Osoby, które zdecydują się na tę specjalizację, muszą być gotowe na ciężką pracę, ale i liczne korzyści, jakie to przynosi. W moim przypadku brakuje odpowiedniego wykształcenia, ale cieszy mnie fakt, że są lekarze, którzy pomagają nam zachować zdrowie.
Weber

Weber

Otolaryngologia to specjalizacja, która wymaga dużej kultury osobistej, empatii i zrozumienia pacjenta. Praca na tym stanowisku jest trudna, ale jednocześnie bardzo potrzebna, zwłaszcza w dobie licznych chorób układu oddechowego. Wspaniałe uczucie, gdy można pomóc ludziom w powrocie do zdrowia.
mgr

mgr

Otolaryngolog to jedna z bardziej prestiżowych specjalizacji medycznych. Osoby zainteresowane tym zawodem muszą jednak spełniać wiele wymagań, zarówno pod względem wykształcenia, jak i wykonywanych umiejętności. Praca jest bardzo odpowiedzialna, ale może przynieść wiele zadowolenia z wykonywanej pracy.
pracodawca

pracodawca

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się nad różnymi możliwościami zatrudnienia. Praca na stanowisku otolaryngologa wydaje się ciekawa i daje wiele możliwości rozwoju zawodowego. Choć brakuje mi wymaganego wykształcenia, chciałbym się przekwalifikować i podjąć taką pracę w przyszłości.
Kryst

Kryst

Praca jako otolaryngolog wiąże się z wieloma obowiązkami, ale również z dużymi korzyściami finansowymi. Zarobki są odpowiednie dla osoby posiadającej taką specjalizację, ale równie ważna jest satysfakcja z pracy. Osoby kochające medycynę i pomaganie innym na pewno będą zadowolone z wyboru tego zawodu.
Adax

Adax

Myślę, że praca otolaryngologa może być bardzo trudna, ale jednocześnie ciekawa. Jest to jedna z tych specjalizacji, która nie tylko umożliwia pomaganie pacjentom, ale też ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i wiedzy medycznej. Chętnie podjąłbym taką pracę, gdybym miał odpowiednie wykształcenie.
Kazik

Kazik

Jako osoba pracująca na stanowisku otolaryngologa muszę przyznać, że jest to wielce satysfakcjonująca praca. Pomaganie pacjentom i diagnozowanie ich chorób sprawia mi dużą przyjemność. Współpraca z innymi lekarzami jest kluczowa w tym zawodzie i stanowi ważną część pracy.
rre

rre

Jest to bardzo wymagający zawód, ale z pewnością przyszłościowy. Jeśli tylko ktoś ma odpowiednie kwalifikacje, powinien bez wahania podjąć pracę na stanowisku otolaryngologa. Niestety, w moim przypadku jest to niemożliwe, brakuje mi odpowiedniego wykształcenia.
Pracownik

Pracownik

Otolaryngolog to niezwykle ważna specjalizacja medyczna, zwłaszcza w dobie wzrastającej liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego. Praca na tym stanowisku wymaga wielu umiejętności interpersonalnych oraz wiedzy medycznej. Przy odpowiednim wynagrodzeniu, otolaryngolog może być bardzo zadowolony z wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.