Zawody i ich potencjał

Otolaryngolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

3 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

3 komentarze
Otolaryngolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Choroby narządów ulokowanych w obrębie głowy oraz szyi są bardzo często diagnozowane wśród społeczeństwa, bez względu na wiek czy płeć pacjentów. Specjalizacją i działem współczesnej medycyny, który zajmuje się tego typu schorzeniami jest otolaryngologia, która często dla ułatwienia nazywana jest laryngologią. Otolaryngolog, czyli specjalista z tego zakresu zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób ucha, gardła, nosa, krtani, a także innych narządów i gruczołów głowy i szyi. Do obowiązków specjalisty z otolaryngologii należą również czynności związane z chirurgią szczękową oraz endoskopią i mikrolaryngologią. Co warto wiedzieć o pracy w zawodzie otolaryngolog?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca otolaryngologa
 • jakie są zarobki specjalisty zajmującego się otolaryngologią
 • jaki jest zakres obowiązków otolaryngologa
 • czy ten zawód medyczny jest przyszłościowy.

Otolaryngolog - na czym polega praca?

Otolaryngolog, bardzo często skrótowo nazywany laryngologiem jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób, które dotyczą gardła, krtani, zatok i nosa, uszu, a także innych gruczołów i narządów szyi i głowy człowieka. Lekarz otolaryngologii, ze względu na specyfikę pracy, bardzo często ściśle współpracuje z innymi specjalistami, do których należy dentysta, pediatra, a także logopeda i onkolog.

Zakres obowiązków na stanowisku otolaryngologa:

 • przeprowadzanie wywiadu medycznego z pacjentem lub jego opiekunem,
 • wykonywanie podstawowych oraz złożonych badań laryngologicznych z wykorzystaniem właściwych sprzętów,
 • stawianie diagnozy, a także opracowywanie planu leczenia pacjenta,
 • zlecanie niezbędnych badań diagnostycznych i laboratoryjnych, a także pobieranie materiału biologicznego do ich wykonania,
 • wykonywanie zabiegów otolaryngologicznych, takich jak tracheotomia, intubacja, wycinanie migdałków,
 • prowadzenie podstawowego leczenia, którego celem jest zwalczanie infekcji, obrzęków lub stanów zapalnych,
 • prowadzenie chirurgicznego leczenia otolaryngologicznego.

W gestii otolaryngologa leży również diagnostyka i leczenie najmłodszych pacjentów, którzy zmagają się z częstymi infekcjami gardła oraz ucha o wirusowym bądź bakteryjnym przebieg

Video

Cechy dobrego otolaryngologa

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz specjalista kardiolog

Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny

 • Jaworze
Dodana

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

 • Swarzędz
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

 • Andrychów
Dodana

Otolaryngolog jest specjalistą, który zajmuje się szeroką dziedziną medycyny, jaką są dolegliwości narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Aby właściwie wykonywać swoją pracę, otolaryngolog powinien charakteryzować się określonymi predyspozycjami interpersonalnymi, które sprawią, że będzie właściwie oraz z zaangażowaniem wykonywał swoją odpowiedzialną pracę.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako otolaryngolog:

 • posiadanie ogólnej wiedzy z zakresu medycyny,
 • ukończenie studiów i zdobycie doświadczenia w zawodzie,
 • komunikatywność i otwartość na pacjenta,
 • umiejętność efektywnego słuchania i powiązywania faktów,
 • zdolności manualne, potrzebne do wykonywania zabiegów i badań otolaryngologicznych
 • chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy,
 • chęć do uaktualniania swojej wiedzy z zakresu medycyny i otolaryngologii.

Zawód otolaryngologa jest bardzo wymagający, ale też coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Jego wykonywanie pozwala pomagać oraz trafnie diagnozować pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami narządów głowy oraz szyi. 

Ile zarabia otolaryngolog?

Osoby pojadające właściwe kwalifikacje zawodowe do pracy, jako specjalista otolaryngologii są coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Wynika to przede wszystkim z coraz częstszych problemów osób w różnym wieku z narządami ulokowanymi na głowie lub szyi, czyli gardłem, uchem oraz nosem i krtanią. Zarobki oraz wysokość pensji otolaryngologa są zależnie od wielu czynników, do których należy miejsce pracy, a także wielkość miasta, w którym dana osoba wykonuje swoje obowiązki.

Poniższa tabelka prezentuje wysokość pensji otolaryngologa, którą można otrzymać po podjęciu decyzji o zatrudnieniu się na takim właśnie stanowisku.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 100 zł 3 807 zł
ŚREDNIE 6 000 zł 4 420 zł
WYSOKIE 10 000 zł 7 147 zł

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku otolaryngologa? 

Lekarz, niezależnie od specjalizacji jest osobą, która cieszy się zaufaniem całego społeczeństwa. Otolaryngolog jest specjalistą zaufania publicznego, ale też bardzo prestiżowym zajęciem. Mimo, że uczelnie medyczne wciąż oblegane są przez przyszłych studentów, nie każda osoba nadaje się do pracy na odpowiedzialnym i wymagającym stanowisku otolaryngologa. Osoba zajmująca się właśnie tą specjalizacją powinna być spostrzegawcza, a także posiadać zdolność do efektywnego słuchania. Dodatkowo, obowiązkową cechą charakteru dobrego kandydata do pełnienia tej roli w społeczeństwie jest empatyczność, życzliwość oraz zdolność do współpracy z innymi specjalistami. Otolaryngolog jest profesją, która wymaga także posiadania pełnego zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku otolaryngologa:

 • posiadanie pełnej sprawności ruchowej ciała, zwłaszcza dłoni, a także palców rąk,
 • zdrowie układu kostnego oraz stawowego,
 • brak dolegliwości i dysfunkcji w układzie mięśniowym,
 • zdrowy kręgosłup,
 • prawidłowy wzrok oraz słuch.

Pełne zdrowie fizyczne i psychiczne, a także właściwe cechy interpersonalne stanowią kolaborację czynników decydujących o byciu właściwym kandydatem do pracy na stanowisku otolaryngologa. Ich posiadanie sprawi, że specjalista będzie właściwie wykonywał swoje obowiązki w zakresie pomocy i diagnozowania pacjentów.

otolaryngolog

Czy do pracy na stanowisku otolaryngologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Specjalista otolaryngolog jest lekarzem, dlatego też musi posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Aby zostać otolaryngologiem konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów w wyższej szkole medycznej, a także specjalizacji, która umożliwia pracę w wybranym przez siebie kierunku.

Poniższa tabelka prezentuje etapy edukacji, które są niezbędne do pracy na stanowisku otolaryngologa.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcą wykonywac pracę jako onkolog muszą posiadać wykształcenie wyższe medyczne oraz ukończyć odpowiednią specjalizację. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie otolaryngologa?

Otolaryngolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem zarządów umiejscowionych na głowie i szyi. To niezwykle ważna profesja dla medycyny, z uwagi na stale zwiększającą się liczbę pacjentów w różnym wieku, która z powodu posiadanych dolegliwości wymaga konsultacji otolaryngologicznej. 

Gdzie zatrudnienia może szukać osoba posiadająca kwalifikacje zawodowe do pracy na stanowisku otolaryngologa? Odpowiednim miejscem pracy dla specjalisty z tego zakresu medycyny są szpitale posiadające oddziały otolaryngologiczne, a także przychodnie zdrowia. Coraz więcej otolaryngologów znajduje również zatrudnienie w prywatnych placówkach, gdzie można liczyć na godziwe zarobki oraz dynamiczny rozwój ścieżki zawodowej.

otolaryngolog

Czy zawód otolaryngologa jest przyszłościowy?

Otolaryngologia jest dziedziną medycyny, która stale się rozwija. Otolaryngolog jest bardzo przyszłościową profesją, a obecny rynek pracy jest otwarty na osoby chcące pojąć pracę w tym zawodzie. Obecna publiczna służba zdrowia, a także prywatne kliniki otolaryngologiczne i przychodnie oferują coraz większą liczbę miejsc pracy dla otolaryngologów z uwagi na stale rosnącą liczbę pacjentów zmagających się z dysfunkcjami w pracy narządów i gruczołów zlokalizowanych na głowie lub szyi.

Podsumowanie:
  • Otolaryngolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób związanych z narządami głowy i szyi człowieka.
  • Praca otolaryngologa jest bardzo wymagająca, ale także coraz bardziej pożądana na rynku pracy.
  • Osoby posiadające kwalifikacje do pracy jako otolaryngolog mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach posiadających oddziały w tej dziedzinie lub w przychodniach zdrowia.
  • Aby zostać otolaryngologiem, konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów medycznych i specjalizacji w tym zakresie.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca na stanowisku otolaryngologa?

Otolaryngolog jest specjalistą z zakresu medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem, a także profilaktyką i leczeniem gardła, krtani, nosa, ucha, a także węzłów chłonnych, języka oraz ślinianek. Do jego kompetencji należy również wykonywanie zabiegów otolaryngologicznych, do których zalicza się na przykład wycięcie migdałka u dzieci lub podcięcie wędzidełka.

Jakie cechy wyróżniają dobrego otolaryngologa?

Dobry otolaryngolog powinien charakteryzować się spostrzegawczością, umiejętnością słuchania oraz zdolnością do odczuwania empatii. Dodatkowo, powinien wyróżniać się zdolnościami manualnymi, które wymagane są do przeprowadzania badań oraz zabiegów otolaryngologicznych. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Kazik

Kazik

Jako osoba pracująca na stanowisku otolaryngologa muszę przyznać, że jest to wielce satysfakcjonująca praca. Pomaganie pacjentom i diagnozowanie ich chorób sprawia mi dużą przyjemność. Współpraca z innymi lekarzami jest kluczowa w tym zawodzie i stanowi ważną część pracy.
rre

rre

Jest to bardzo wymagający zawód, ale z pewnością przyszłościowy. Jeśli tylko ktoś ma odpowiednie kwalifikacje, powinien bez wahania podjąć pracę na stanowisku otolaryngologa. Niestety, w moim przypadku jest to niemożliwe, brakuje mi odpowiedniego wykształcenia.
Pracownik

Pracownik

Otolaryngolog to niezwykle ważna specjalizacja medyczna, zwłaszcza w dobie wzrastającej liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego. Praca na tym stanowisku wymaga wielu umiejętności interpersonalnych oraz wiedzy medycznej. Przy odpowiednim wynagrodzeniu, otolaryngolog może być bardzo zadowolony z wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka