Zawody i ich potencjał

Agronom - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Agronom - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Agronom posiada szeroką wiedzę z zakresu uprawy roli, którą może wykorzystać zarówno w teorii, jak i w praktyce. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że osoba wykonująca ten zawód musi posiadać własną ziemię, dziś jednak coraz częściej karierę agronoma zaczynają osoby, które całe swoje życie spędziły w mieście.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca agronoma,
 • jak zostać agronomem,
 • ile zarabia agronom,
 • czy do pracy na tym stanowisku potrzebne są kursy lub szkolenia,
 • w jakich warunkach pracuje agronom,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód agronoma jest przyszłościowy?

Agronom - na czym polega praca?

Głównym zadaniem agronoma jest planowanie i wdrażanie metod uprawy roli, które mają na celu zwiększenie efektywności i dochodowości produkcji rolnej. 

Do jego obowiązków należy:

 • przygotowywanie gleby pod uprawę,
 • zarządzanie procesem sadzenia roślin,
 • monitorowanie procesu zbierania plonów,
 • planowanie zabiegów ochronnych,
 • planowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych,
 • współpraca z innymi specjalistami, np. ekonomistami, w celu optymalizacji kosztów,
 • ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i poszerzanie posiadanej wiedzy, głównie w kontekście nowoczesnych technologii stosowanych w rolnictwie.

Zakres zadań agronoma jest bardzo szeroki, dlatego osoba na tym stanowisku musi wykazywać się interdyscyplinarnym podejściem i chęcią ciągłego poszerzania wiedzy.

Video

Jak zostać agronomem?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rolnictwo

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Specjalista ds. uprawy warzyw kapustnych

Timac Agro Polska Sp. z o.o.

 • Bydgoszcz
Dodana

Praca w Holandii przy pielęgnacji roślin

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca w Holandii - Pielęgnacja kwiatów

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca w Holandii przy zrywaniu pieczarek. Praca od zaraz!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Uprawa roli we własnym zakresie nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy na stanowisku agronoma. Oczywiście, praktyka jest tutaj bardzo pomocna, jednak najważniejsze jest zainteresowanie tematyką i chęć rozwoju w obszarze nowoczesnych technologii rolniczych. 

Aby zostać agronomem, trzeba być osobą:

 • elastyczną, otwartą na nowości,
 • myślącą w sposób interdyscyplinarny,
 • kojarzącą fakty,
 • potrafiącą pracować z innymi,
 • potrafiącą tłumaczyć pracownikom, jakie zadania mają wykonać,
 • dokonującą rzetelnej, prawidłowej oceny zachodzących zjawisk.

Warto też zwrócić uwagę na predyspozycje zdrowotne, do których należą:

 • dobry wzrok i słuch,
 • dobra kondycja fizyczna,
 • możliwość podjęcia pracy w terenie, w zmiennych warunkach,
 • brak przeciwwskazań do pracy z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi.
agronom

Ile zarabia agronom?

Zarobki agronoma nie należą do niskich, jednak należy pamiętać, że jest to specjalista, posiadający odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie zawodowe. Najlepsi w tej branży zarabiają sporo ponad średnią krajową, choć na początku kariery trzeba się liczyć ze znacznie niższym wynagrodzeniem. Pensję minimalną, średnią i maksymalną w ujęciu brutto i netto przedstawia poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 3 800 zł 2 921 zł
WYSOKIE 4 500 zł 3 398 zł

Wśród ekspertów można też znaleźć agronomów, którzy miesięcznie zarabiają nawet 10 000 zł na rękę. Niemniej jednak najczęściej współpracują oni z firmami zagranicznymi bądź publikują różnego rodzaju książki specjalistyczne, z których uzyskują tantiemy. Więcej zarabiają także osoby ze świata nauki, które decydują się kontynuować karierę na uczelniach rolniczych.

Czy do pracy na stanowisku agronoma potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Agronom to specjalista, który musi posiadać wykształcenie wyższe. Kandydaci mają możliwość podjęcia nauki na studiach licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich. Kierunki, które warto rozważyć, przedstawia poniższa tabela:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Do pracy jako agronom niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego, uzyskanego na studiach rolniczych. Wymagane jest ukończenie kursu, który daje możliwość prowadzenia pojazdów kat. B.
PRZYDATNE - Przydatne okazuje się ukończenie kursu z zakresu umiejętności biurowych.

W zawodzie agronoma bardzo ważne są także dodatkowe umiejętności, jak np. znajomość języków obcych. Dlatego też specjaliści powinni uczestniczyć w różnego typu kursach, zwłaszcza z języka angielskiego. Agronom powinien też rozważyć udział w innych szkoleniach, które pomogą mu doskonalić swoją wiedzę, np. z zakresu nowoczesnych technologii. Nie są one obligatoryjne, jednak okazują się być pomocne np. w czasie rekrutacji.

W jakich warunkach pracuje agronom?

Agronom pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie, przy czym część obowiązków może wykonywać także na halach produkcyjnych. Nie pracuje w warunkach szczególnie niebezpiecznych, choć czasami może mieć kontakt z potencjalnie groźnymi substancjami. Warto mieć na uwadze, że na co dzień współpracuje on ze specjalistami z innych dziedzin, odbywa wiele spotkań czy rozmów, dzięki którym może opracować spójny, optymalny plan produkcji rolnej. Zdecydowana większość agronomów pracuje w godzinach biznesowych, a więc porannych oraz popołudniowych.

agronom

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie agronoma?

Zdecydowana większość agronomów jest zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które specjalizują się w szeroko pojętej produkcji rolnej czy w przetwórstwie. Większe firmy agronomiczne działają w dużych miastach, jednak ze względu na charakter zadań, agronom często przebywa w delegacjach. Popularne staje się także nawiązywanie współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy bardzo cenią polskich specjalistów. Agronom może również postawić na rozwój kariery naukowej, kontynuując pracę na uczelni, niemniej jednak nie jest to obecnie popularne rozwiązanie.

Czy zawód agronoma jest przyszłościowy?

W branży agronomicznej mówi się, że rolnictwo nigdy nie przestanie się rozwijać. Już dziś dąży się do zrównoważonego rozwoju, a zarazem wykorzystania nowoczesnych technologii w jak największym stopniu. Można więc stwierdzić, że zawód agronoma jest jak najbardziej przyszłościowy, gdyż zawsze będą potrzebni specjaliści z tej właśnie dziedziny. Niemniej jednak obecnie agronom powinien postawić przede wszystkim na nowoczesne podejście, skupiające się na technice oraz ochronie środowiska. To właśnie takich specjalistów poszukują firmy, działające nie tylko w Polsce, lecz na terenie całej Unii Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że dobry agronom nie będzie miał w przyszłości żadnego problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, zwłaszcza jeśli dodatkowo biegle posługuje się językiem obcym.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać agronomem?

Agronomem może zostać absolwent studiów na kierunku rolnictwo, zarządzanie i inżynieria produkcji czy technologia żywności i żywienia człowieka. Należy przy tym wybrać specjalizację związaną z produkcją rolną.

Ile zarabia agronom?

Zarobki początkujących agronomów kształtują się na poziomie 3500 zł brutto, jednak specjaliści otrzymują wynagrodzenie rzędu nawet 6000 zł brutto. Najlepiej zarabiają osoby pracujące w zagranicznych firmach.

Czy warto zostać agronomem?

Zawód agronoma z pewnością można uznać za przyszłościowy, a do tego niezwykle rozwojowy. Osoby, które zainteresowane są uprawą roli od strony teoretycznej i technicznej, powinny pomyśleć o wyborze tego zawodu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Konia23

Konia23

Jako pracodawca z branży agronomicznej mogę potwierdzić, że to bardzo ważny zawód w naszej firmie. Szukamy zawsze najlepszych specjalistów, którzy pomogą nam w zwiększeniu produkcji rolnej i poprawie efektywności naszych przedsięwzięć.
Synaj

Synaj

Ciekawe, że nie potrzeba uprawy roli we własnym zakresie, aby móc pracować na stanowisku agronoma. Wydaje mi się, że to dobry wybór dla osób takich jak ja, którzy nie mają ziemi, ale interesują się branżą rolniczą.
Waldemar

Waldemar

Szczerze mówiąc, nie słyszałam wcześniej o tym zawodzie, ale po przeczytaniu artykułu zaciekawił mnie i zacząłem szukać informacji na jego temat. Wygląda na to, że jest to ciekawa opcja zatrudnienia.
Technus

Technus

Jako pracownik w branży agronomicznej mogę powiedzieć, że to bardzo interesujące i wymagające zajęcie. Wymaga wiele wiedzy i ciągłego podążania za nowinkami, ale jest to też praca, która daje wiele satysfakcji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka