Zawody i ich potencjał

Ekspedytor - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Ekspedytor - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Ekspedytor to dość nowy zawód, dlatego wiele osób nie jest świadomych jego istnienia. Bywa często mylony ze spedytorem, który w wykonuje pracę biurową. Obowiązki tej osoby są ściśle powiązane z wysyłaniem towarów. W ostatnim czasie dostrzegalne jest zwiększone zapotrzebowanie na tym stanowisku, co jest konsekwencją zwiększającej się sprzedaży wysyłkowej i jej przewagą nad zakupami stacjonarnymi. Przedstawiamy, na czym polega praca ekspedytora, jakie są jego zarobki oraz jakie powinien mieć predyspozycje, aby jak najlepiej wykonywać powierzone zadania.

Ekspedytor - na czym polega praca?

Główny zakres zadań ekspedytora opiera się na planowaniu, organizowaniu i monitorowaniu wysyłek towarów. Równolegle musi skrupulatnie przygotowywać, wysyłać i rozliczać dokumentację ekspedycyjną. Zarówno przesyłka, jak i dołączona dokumentacja musi być zgodna z ustalonymi warunkami i terminem. Jego obowiązkiem jest dopilnowanie, aby przesyłki trafiały pod dobry adres. Odpowiedzialność ekspedytora odnosi się również do gromadzenia informacji, które umożliwią przygotowanie planu dostaw. Do niego kierowane są zlecenia na przygotowanie wysyłek. 

Równolegle odpowiada za kontrolowanie zgodności wydawanych towarów ze złożonymi zamówieniami. Musi dopilnować ich ważenie, mierzenie jak i załadunek przesyłek, a także poprawnie wypełniać listy przewozowe. W następnym etapie musi formować partie przesyłek i do każdej dopasować rodzaj oraz środek transportu. Ekspedytor powinien także przygotować opakowania, oznakowania i właściwe dokumenty. W wielu zakładach pracy ekspedytor zajmuje się także weryfikowaniem zasadności złożonych reklamacji, które odnoszą się do kwestii związanych z wysyłką towarów. Zakres posiadanych obowiązków jest ściśle powiązany z zasadami obowiązującymi w firmie. W większych zakładach dostrzegalny jest podział obowiązków na poszczególne osoby, co pozwala usprawnić zachodzące procesy. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku ekspedytora?

 • przyjmowanie zleceń na wysyłki,
 • dopasowanie rodzaju i środka transportu do danych wysyłek, 
 • przyjmowanie jak i wydawanie przesyłek towarowych, 
 • skrupulatne i czytelne wypełnianie dokumentacji, 
 • dbałość o uporządkowanie.

Video

Ile zarabia ekspedytor?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Spedytor

Spedytor Międzynarodowy, bez doświadczenia

ECOSPEED sp. z o.o.

 • Rzeszów
 • 4 000-5 000 zł / mc
Dodana

SPEDYTOR (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

SPEDYTOR (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana
Dodana

Zarobki spedytora są mocno uzależnione od miejsca wykonywania pracy i powierzonego zakresu obowiązków. Ogromny wpływ na wysokość zarobków posiada staż pracy, posiadane wykształcenie oraz wielkość firmy. Bez znaczenia nie pozostaje także miejscowość, w której znajduje się przedsiębiorstwo. Najistotniejsze czynniki, które przekładają się na wysokość wynagrodzenia ekspedytora przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 262 zł
WYSOKIE 5 200 zł 3 875 zł

Cechy dobrego ekspedytora

Dobry ekspedytor powinien charakteryzować się przede wszystkim uczciwością, skrupulatnością, dokładnością i odpowiedzialnością. Bardzo ważne jest, aby sprawnie posługiwał się liczbami i szybko przeliczał sztuki towarów. Duży nacisk kładziony jest na zdolności rachunkowe. Pracodawcy pożądają osoby, które dbają o odpowiednie zorganizowanie i uporządkowanie miejsca pracy. Posiada to przełożenie także na kwestię właściwego uzupełniania dokumentacji oraz wprowadzania danych do systemu. Ekspedytor powinien być dobrej kondycji fizycznej, ponieważ dominująca część obowiązków wykonywana jest w ruchu. Przydatny jest dobry wzrok. Doceniana jest umiejętność pracy w zespole. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako ekspedytor?

 • wykształcenie co najmniej średnie, preferowani absolwenci kierunku logistyka, transport lub zarządzanie;
 • odpowiedzialność, dokładność, skrupulatność;
 • podzielność uwagi;
 • zdolności rachunkowe;
 • umiejętność sprawnej obsługi komputera;
 • dbałość o uporządkowanie otoczenia;
 • umiejętność prawidłowego, dokładnego i czytelnego wypełniania dokumentacji.
ekspedytor

Czy do pracy na stanowisku ekspedytora potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Na stanowisko ekspedytora najczęściej poszukiwane są osoby z wykształceniem średnim o kierunku ogólnym, zawodowym lub też technicznym. Coraz częściej pracodawcy deklarują chęć zatrudnienia na to stanowisko absolwentów studiów na kierunku transport, logistyka lub zarządzanie. W większość przypadków dla pracodawców istotniejsze jest spełnienie kryteriów przewidzianych dla dobrego spedytora, dlatego kwestia posiadanego wykształcenia jest najczęściej drugorzędna. Równolegle należy mieć na uwadze, że kompetencje zawodowe zdobywane są w drodze szkolenia praktycznego i podczas przyuczenia na dane stanowisko pracy. Dokładniejszą zależność pomiędzy stanowiskiem ekspedytora a wykształceniem prezentuje poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W pracy na stanowisku spedytora nie jest wymagane żadne konkretne wykształcenie, jednak jest bardzo przydatne i może pomóc w budowaniu swojej ścieżki kariery. Przydatna może także okazać się wiedza zdobyta na dodatkowych kursach i szkoleniach.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku ekspedytora?

Ekspedytor musi być osobą odpowiedzialną, ponieważ prawidłowe wypełnianie dokumentacji przeładunkowo-składowej rzutuje na jakość funkcjonowania firmy. Nie ma tu miejsca na błędy i nieczytelne wstawki. Równolegle, ekspedytor musi być bardzo dokładny i skrupulatny, aby na bieżąco dostrzegać nadwyżki, niedobory i kradzieże. Oczekiwana jest także uczciwość. Ekspedytor powinien posiada bardzo dobrą pamięć, a także nie może mieć problemów z kwestiami rachunkowymi i uporządkowaniem. Wiele osób rozpoczyna swoją karierę zawodową na tym stanowisku. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku ekspedytora?

 • dobra sprawność fizyczna i intelektualna, 
 • silna budowa ciała w przypadku osób przenoszenia cięższych towarów, 
 • dobry wzrok, 
 • osoby mające kontakt z artykułami spożywczymi, nie mogą być nosicielami chorób zakaźnych, dlatego powinny posiadać ważne badania sanepidowskie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ekspedytora? 

Ekspedytorzy znajdują zatrudnienie przede wszystkim w przedsiębiorstwa produkcyjnych, a także w firmach przewozowych, spedycyjnych, jak i logistycznych. Ekspedytor potrzebny jest niemalże w każdej firmie, która prowadzi sprzedaż wysyłkową. Zapotrzebowanie na ekspedytorów odnotowywane jest w całym kraju, choć największe występuje w rejonach, które posiadają dobrze rozwinięty przemysł i handel.

ekspedytor

Czy zawód ekspedytora jest przyszłościowy?

Praca ekspedytora charakteryzuje się mocną rozwojowością. Zapotrzebowanie na tych pracowników jest coraz większe, ponieważ coraz więcej firm prężnie się rozwija i zyskuje nowych kontrahentów, także z innych krajów. Równolegle dla osób najbardziej zaangażowanych i odpowiedzialnych przewidziana jest możliwość awansu na wyższe stanowiska, które umożliwiają zarządzeniem zespołem osób. Wiąże się to bezpośrednio z wyższymi zarobkami i daje szansę dalszego rozwoju.

Podsumowanie:
 • Praca ekspedytora polega na koordynacji procesu wysyłki towarów oraz kontroli ich zgodności z zamówieniem.
 • Ekspedytorzy znajdują zatrudnienie w firmach produkcyjnych, przewozowych, spedycyjnych i logistycznych.
 • Zapotrzebowanie na ekspedytorów rośnie, a dla najbardziej zaangażowanych i odpowiedzialnych przewidziana jest możliwość awansu na wyższe stanowiska.
 • Do pracy na stanowisku ekspedytora przydatne jest wykształcenie średnie lub studia na kierunku transport, logistyka lub zarządzanie, ale ważniejsze są kompetencje zawodowe zdobywane w drodze praktyki i szkoleń.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się ekspedytor?

Praca ekspedytora opiera się przede wszystkim na czynnościach związanych z przyjmowaniem i wydawaniem przesyłek. Ekspedytor znajduje zatrudnienie w różnych branżach, które zajmują się sprzedażą wysyłkową. 

Ile zarabia ekspedytor?

Zarobki ekspedytora uzależnione są od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy i województwa. Większość spedytorów zarabia ok. 4200 zł brutto, choć zdarzają się wyższe zarobki dla tej grupy zawodowej. 

Gdzie może pracować ekspedytor?

Ekspedytor może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w firmach produkcyjnych, przewozowych, spedycyjnych i transportowych. Równolegle wiele osób pracuje w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą wysyłkową.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Krzysiek

Krzysiek

Artykuł przedstawia bardzo dobrze wymagania stawiane przed ekspedytorem oraz możliwości rozwoju kariery. Zwracam uwagę na konieczność uczciwości i skrupulatności oraz umiejętności organizacyjnych. Rozważam zatrudnienie ekspedytora w mojej firmie i dzięki temu artykułowi mam pewność, że wiem, czego oczekiwać od kandydatów na to stanowisko.
Defo

Defo

Artykuł daje dobry obraz pracy na stanowisku ekspedytora. Zastanawiam się, czy moje umiejętności i doświadczenie będą wystarczające do podjęcia tego wyzwania. Cenię sobie pracę zespołową i skrupulatność, więc mam nadzieję, że to pomoże mi w znalezieniu pracy na stanowisku ekspedytora.
Bolesław

Bolesław

Artykuł jest bardzo interesujący i daje nadzieję na znalezienie pracy na stanowisku ekspedytora. Mam nadzieję, że posiadane przeze mnie umiejętności oraz zaangażowanie pozwolą mi na podjęcie tego wyzwania. Cieszy mnie fakt, że zawód ekspedytora jest przyszłościowy i daje możliwości rozwoju kariery.
Franek

Franek

Moim zdaniem artykuł bardzo dobrze przedstawia obowiązki oraz cechy dobrego ekspedytora. Mam świadomość, że praca na tym stanowisku wymaga dużego zaangażowania oraz umiejętności organizacyjnych, ale jest to także pracą, która może przynieść wiele satysfakcji. Warto zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na ekspedytorów i rozwojowość tego zawodu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka