Zawody i ich potencjał

Dyspozytor lotniczy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Dyspozytor lotniczy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód dyspozytora lotniczego nie jest tak popularny jak pilota samolotu, jednak bez niego całe lotnictwo cywilnie nie mogłoby prawidłowo funkcjonować. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, a kandydaci na nie muszą uzyskać odpowiednią licencję. Jednocześnie mogą liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie, jednak muszą też liczyć się z tym, że pracy dyspozytora lotniczego często towarzyszy stres.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca dyspozytora lotniczego,
 • ile zarabia dyspozytor lotniczy,
 • w jakich warunkach pracuje,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dyspozytorem lotniczym,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w tym zawodzie,
 • czy zawód ten jest przyszłościowy?

Dyspozytor lotniczy - na czym polega praca?

Dyspozytor lotniczy to naziemny pracownik linii lotniczej, który odpowiedzialny jest za planowanie, prawidłowy przebieg oraz bezpieczeństwo lotu. 

Do jego głównych obowiązków należą:

 • wyznaczanie trasy samolotu,
 • wskazywanie lotnisk zapasowych,
 • obliczanie i zamawianie niezbędnej ilości paliwa,
 • załatwianie pozwoleń lotniskowych,
 • koordynacja kwestii logistycznych związanych z lotem,
 • pomoc załodze samolotu we wszelkich, nieprzewidzianych sytuacjach.

Zakres obowiązków dyspozytora lotniczego jest więc bardzo szeroki, a praca na tym stanowisku - niezwykle odpowiedzialna. Nawet drobna pomyłka może skończyć się tragicznie, dlatego dyspozytor zawsze musi być w pełni skupiony na swojej pracy.

Video

Ile zarabia dyspozytor lotniczy? 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca lotnictwo

Praca na lotniku w Monachium

InterKadra Sp. z o.o.

 • Niemcy
Dodana

Kierujący lotami / informator afis

Lotnisko Mielec sp. z o.o.

 • Mielec
Dodana

Fizjoterapeuta/Fizjoterapeutka

Nadbałtyckie Centrum Rehabilitacji NZOZ Alma

 • Gdańsk
 • 6 473-6 473 zł / mc
Dodana

Elektryk 17-18€ + diety - Niemcy

APN Agencja Pracy

 • Niemcy
 • 16 000-18 000 zł / mc
Dodana

Na polskim rynku pracy działa stosunkowo niewielka liczba dyspozytorów lotniczych, co idąc w parze z niekomfortowymi warunkami pracy przekłada się na wysokie wynagrodzenia. Warto dodać, że zarobki dyspozytorów w Polsce nie należą do najwyższych - w innych krajach europejskich mogą oni liczyć na lepsze wynagrodzenie, dlatego wielu dyspozytorów decyduje się szukać zatrudnienia poza granicami kraju.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 8 000 zł 5 784 zł
ŚREDNIE 11 000 zł 7 829 zł
WYSOKIE 14 000 zł 9 873 zł

W jakich warunkach pracuje dyspozytor lotniczy?

Praca na stanowisku dyspozytora lotniczego wydaje się prosta, bowiem osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje swoje obowiązki na lądzie, a nie bezpośrednio w samolocie. Niemniej jednak warunki pracy są niezwykle stresujące - dyspozytor podejmuje szereg ważnych decyzji, które mogą zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu załogi samolotu oraz pasażerów. Musi być również gotowy do reakcji w sytuacjach nieprzewidzianych.

Kompetencje potrzebne do podjęcia zatrudnienia na stanowisku dyspozytora lotniczego to między innymi:

 • odporność na stres,
 • umiejętność podejmowania trafnych decyzji,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność wyłączenia czynnika emocjonalnego na rzecz zdroworozsądkowego podejścia,
 • dobra organizacja pracy,
 • umiejętność wyznaczania priorytetów.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku dyspozytor lotniczy?

Głównym czynnikiem szkodliwym, na działanie którego narażeni są dyspozytorzy lotniczy, jest stres. Jeszcze do niedawna nie był on uznawany za element szkodzący zdrowiu, jednak dziś wiadomo już, jak wielkie spustoszenie może on wywołać w organizmie człowieka zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego też dyspozytorzy lotniczy często pozostają pod opieką psychologów, zwłaszcza po wielu latach pracy w zawodzie. Ponadto, mogą być narażeni na problemy ze wzrokiem, gdyż przez 12 godzin pracują przed ekranami urządzeń elektronicznych. Dyspozytorzy najczęściej pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, dlatego w przypadku braku odpowiedniej higieny urządzeń, mogą być oni narażeni na kontakt z grzybami czy innymi drobnoustrojami.

Predyspozycje zdrowotne do podjęcia pracy na tym stanowisku to przede wszystkim:

 • wytrzymałość psychiczna,
 • gotowość do pracy siedzącej,
 • gotowość do pracy przed ekranami urządzeń elektronicznych.
dyspozytor lotniczy

Czy do pracy na stanowisku dyspozytora lotniczego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Każdy dyspozytor lotniczy musi uzyskać odpowiednią licencję, której zdobycie jest stosunkowo trudne oraz kosztowne. Kandydaci, którzy chcą zapisać się na kurs, muszą posiadać wykształcenie średnie oraz znać język angielski w stopniu zaawansowanym, włącznie ze słownictwem branżowym, związanym z lotnictwem. W praktyce warto też posiadać zdolności matematyczne oraz wiedzę na temat samolotów, co ułatwia późniejsze zdanie egzaminów.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Wymagane jest posiadanie wykształcenia przynajmniej średniego. Osoby, które chcą pracować jako dyspozytor lotniczy muszą posiadać odpowednią licencję. 
PRZYDATNE - Wymagana jest znajomość języka angielskigo w stopniu zaawansowanym, więc bardzo przydatne są wszelkie kursy językowe.

Dopiero po spełnieniu wszelkich wymagań kandydat może otrzymać licencję Easa. Ważna jest ona na terenie krajów europejskich, a średni koszt jej uzyskania wynosi aż 12 000 zł (kurs, egzamin). Warto pamiętać, że w trakcie bezpłatnych praktyk praca zarobkowa jest praktycznie niemożliwa.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dyspozytora lotniczego?

Dyspozytor pracuje dla konkretnej linii lotniczej, dlatego też zatrudnienia może szukać właśnie tam. W Polsce zawód dyspozytora lotniczego nie jest bardzo popularny, jednak zagranicą popyt na osoby, posiadające odpowiednią licencję, jest naprawdę wysoki. Dyspozytor lotniczy może pracować dla dowolnej linii, jednak należy mieć świadomość, że możliwości zmiany pracy są mocno ograniczone w stosunku do innych zawodów, takich jak na przykład księgowy czy informatyk.

dyspozytor lotniczy

Czy zawód dyspozytora lotniczego jest przyszłościowy?

Branża lotnicza rozwija się coraz prężniej - samoloty stają się głównym środkiem lokomocji, jeśli planujemy przemieszczać się na dalszych trasach. Dlatego też dyspozytorzy lotów są coraz częściej poszukiwani, co widać na przykładzie krajów europejskich. Nie ulega wątpliwości, że perspektywy zatrudnienia w tym zawodzie są naprawdę dobre, choć praca sama w sobie nie jest dla każdego. Możliwości awansu dyspozytorów lotniczych są mocno ograniczone, jednak warto mieć świadomość, że praca na tym stanowisku daje duże poczucie niezależności już od samego początku. Jest to bowiem stanowisko samodzielne. Eksperci są zdania, że w kolejnych latach zarobki dyspozytorów będą wzrastać, co przekłada się na atrakcyjność tego zawodu.

Podsumowanie:
 • Dyspozytor lotniczy to naziemny pracownik linii lotniczej, który odpowiada za bezpieczeństwo, planowanie i zarządzanie lotami.
 • Zarobki dyspozytorów lotniczych w Polsce są stosunkowo wysokie, ale na rynkach zagranicznych są jeszcze lepsze.
 • Warunki pracy na stanowisku dyspozytora lotniczego są stresujące i wymagające, narażone na problemy ze wzrokiem, a także na kontakt z grzybami i innymi drobnoustrojami.
 • Aby zostać dyspozytorem lotniczym, trzeba spełnić licencję, mieć wykształcenie średnie, znać język angielski w stopniu zaawansowanym, a także zdolności matematyczne i wiedzę na temat samolotów.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać dyspozytorem lotniczym?

Aby zostać dyspozytorem lotniczym, należy ukończyć kurs, zdać egzamin państwowy oraz odbyć bezpłatną praktykę. Jest to praca dla osób zorganizowanych, które potrafią podejmować decyzje pod presją czasu.

Ile zarabia dyspozytor lotów?

Zarobki dyspozytora lotów wahają się w przedziale od 8 do 14 tysięcy złotych brutto. Nie są one niskie, jak na warunki krajowe, jednak warto mieć świadomość, że poza granicami Polski dyspozytorzy są o wiele lepiej wynagradzani.

Czy warto zostać dyspozytorem lotniczym?

Praca dyspozytora lotniczego wymaga dużej samodzielności i odpowiedzialności, zatem nie jest to zawód dla każdego. Z drugiej strony, daje on dobre zaplecze finansowe oraz dużą satysfakcję zawodową. Odnajdą się w nim osoby, które lubią nowe wyzwania i stawiają w pracy na samodzielność. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Barbara

Barbara

Nasza linia lotnicza zawsze szuka dobrych dyspozytorów lotniczych. Jednak wybieramy tylko tych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. W branży lotniczej bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze, dlatego nie możemy ryzykować zatrudnienia nieodpowiedzialnych pracowników.
Negi56

Negi56

Jestem zainteresowany tym zawodem, ale koszt uzyskania licencji jest dla mnie zbyt wysoki. Czy istnieją jakieś alternatywne sposoby, aby zdobyć wymagane kwalifikacje?
Gosiaczek

Gosiaczek

Słyszałem, że praca na stanowisku dyspozytora lotniczego jest bardzo perspektywiczna i dobrze płatna. Może warto zastanowić się nad tym, aby zdobyć odpowiednią licencję i spróbować swoich sił w tej branży.
Krzychu

Krzychu

Moim zdaniem praca dyspozytora lotniczego to naprawdę bardzo odpowiedzialne stanowisko. Zawsze muszę być skoncentrowany, aby nie popełnić błędu, który mógłby mieć tragiczne konsekwencje. Jednak moje wynagrodzenie nie jest takie wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka