Zawody i ich potencjał

Asystent sędziego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Asystent sędziego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W najkrótszym ujęciu asystent sędziego to osoba, do której zadań należy szeroko pojęte wsparcie sędziego w czynnościach związanych z rozpatrywaniem spraw sądowych. Nie chodzi tu jednak o parzenie kawy, a o wykonywanie zadań wymagających wiedzy z zakresu prawa materialnego oraz proceduralnego. W poniższym artykule przybliżymy specyfikę pracy asystenta sędziego.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • kim tak naprawdę jest asystent sędziego;
 • kto najlepiej sprawdzi się na tym stanowisku;
 • jaki powinien być idealny asystent sędziego;
 • na jakie zarobki może liczyć asystent sędziego;
 • jaka jest ścieżka kształcenia do tego zawodu;
 • gdzie może pracować asystent sędziego;
 • czy jest to zawód z przyszłością. 

Asystent sędziego - na czym polega praca?

Miejscem pracy asystenta sędziego jest sąd, niemniej samo przygotowanie do sprawy może wymagać tzw. zabrania pracy do domu. Asystent sędziego wspiera bowiem sędziego, do którego jest przydzielony w obowiązkach służbowych. Analizuje akta sprawy, przygotuje podsumowania i sprawozdania dla sędziego, porządkuje akta i dowody zebrane w sprawie, kontroluje czy nie ma braków w aktach poszczególnych spraw. Do jego zadań należy nadzorowanie pracy biegłych sądowych, np. pilnowanie terminów przedłożenia niezbędnych w postępowaniu opinii. Asystent sędziego samodzielnie sporządza uzasadnienia wyroków i postanowień w sprawach. Asystent podpisuje sporządzone przez siebie dokumenty własnym nazwiskiem, nie może posługiwać się danymi sędziego, z którym współpracuje. Asystent sędziego ma status urzędnika

Obecnie droga do zawodu asystenta sędziego wiedzie poprzez konkurs, który kandydat musi wygrać. Pierwsza część konkursu polega na sprawdzeniu wiedzy z zakresu prawa karnego oraz cywilnego w formie testu. W drugiej części kandydat na asystenta sędziego sporządza postanowienie w sprawie wraz z uzasadnieniem na podstawie przykładowych akt sprawy. Podstawowe przygotowanie merytoryczne kandydat zdobywa podczas studiów prawniczych. W ramach przygotowania do konkursu na stanowisko asystenta sędziego, kandydat może uzupełnić swoją wiedzę za pomocą oferowanych w sieci szkoleń z zakresu prawa materialnego oraz procesowego.

Zakres obowiązków na stanowisku asystenta sędziego:

 • analiza dokumentacji zebranej na etapie przed rozpoczęciem procesu;
 • przygotowywanie raportów i sprawozdań dla sędziego;
 • porządkowanie dokumentacji;
 • sporządzanie prostych pism procesowych na etapie postępowania przygotowawczego lub już w toku procesu sądowego.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku asystenta sędziego?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Prawo

Inspektor w Dziale Technicznym

Miejski Zarząd Zasobów Komunalnych

 • Chrzanów
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Pracownik Obsługi Kancelaryjnej - Tarnów

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

 • Tarnów
Dodana

Pracownik Obsługi Kancelaryjnej - Katowice

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

 • Katowice
Dodana

Praca jako asystent sędziego to jedna ze ścieżek kariery, jaką mogą podążyć absolwenci polskich lub zagranicznych studiów prawniczych. Jeżeli chodzi o predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu, jest to zajęcie raczej dla osób systematycznych, skrupulatnych, cierpliwych i potrafiących współpracować. Nie bez znaczenia będzie też ambicja oraz wytrwałość w dążeniu do celu, ponieważ jak w każdym zawodzie urzędniczym, jakikolwiek awans jest poprzedzony latami sumiennej pracy. Godziny pracy asystenta sędziego są skorelowane z terminarzem konkretnego sędziego, do czego asystent musi się dostosować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sędzia wraz z asystentem określili własne zasady współpracy, o ile nie stoją one w sprzeczności z regulaminem działa sądu. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku asystenta sędziego:

 • dobry wzrok lub odpowiednio dobrana korekcja okularowa bądź soczewki - praca z dużą ilością tekstu do przeczytania i przeanalizowania;
 • zdrowy kręgosłup - praca siedząca biurowa;
 • dobra kondycja psychiczna - praca często pod presją czasu.
asystent sędziego

Cechy dobrego asystenta sędziego

Asystent sędziego nie jest zupełnie samodzielnym specjalistą, jego praca polega na ścisłej współpracy z sędzią. Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako asystent sędziego?

Kandydat na asystenta sędziego powinien posiadać takie kompetencje miękkie, jak w szczególności:

 • umiejętność pracy w zespole;
 • wysoka kultura osobista;
 • elastyczność i umiejętność organizacji pracy własnej;
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem, pracą pod presją; 
 • zarządzanie konfliktem;
 • komunikatywność.

Elastyczność w tym zawodzie, to przede wszystkim umiejętność szybkiego reagowania na nowe okoliczności, a także niekiedy nie unoszenie się honorem. Może się bowiem zdarzyć się tak, że w sądzie nie będzie zbyt wielu pracowników (co jest szczególnie częste w dobie pandemii i pracy zdalnej) i to asystent sędziego będzie zmuszony wykonać kserokopie akt. Priorytetem dla asystenta sędziego jest bowiem przygotowanie wszelkich niezbędnych sędziemu materiałów, aby ten ostatni był w stanie w terminie i zgodnie z procedurami rozpatrzyć sprawę.

Ile zarabia asystent sędziego?

W poniższej tabeli przedstawiamy szacunkowe zarobki, na jakie mogą liczyć asystenci sędziów w poszczególnych województwach. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 500 zł 3 341 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 660 zł
WYSOKIE 5 800 zł 4 178 zł

Czy do pracy na stanowisku asystenta sędziego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Poniższa tabela przedstawia ścieżkę kształcenia, prowadzącą do zawodu asystenta sędziego. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Do pełnienia zawodu asystenta sędziego konieczne jest ukończenie studiów wyższych prawniczych i posiadanie tytułu magistra. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie asystenta sędziego?

Ilość wakatów w zawodzie asystenta sędziego jest podyktowana zapotrzebowaniem konkretnych sądów. Konkursy są ogłaszane, gdy zwalnia się to stanowisko albo natłok pracy wymaga zatrudnienia dodatkowej osoby. Asystent sędziego z oczywistych względów nie może wykonywać swoich obowiązków w innym miejscu, niż sąd. Zgodnie bowiem z polskim prawem, tylko w sądach mogą być rozpatrywane sprawy z zakresu m. in. prawa karnego czy cywilnego.

asystent sędziego

Czy zawód asystenta sędziego jest przyszłościowy?

Wiele osób traktuje zawód asystenta sędziego jako przejściowy, głównie z uwagi na niewielkie zarobki. Niemniej praca w tym charakterze upoważnia do przystąpienia do egzaminu zawodowego bez konieczności odbycia aplikacji. Oznacza to, że asystent sędziego po 4 latach pracy ma prawo podejść do egzaminu zawodowego na radcę prawnego lub adwokataOd 2017 roku asystent sędziego, podobnie jak referendarz sądowy, nie może podejść do egzaminu sędziowskiego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy asystent sędziego to trudny zawód? 

Kandydat na asystenta sędziego powinien wykazać się wytrwałością, sumiennością oraz pilnością. Cechy te są niezbędne do opanowania ogromu materiału, jaki jest niezbędny do przyswojenia, aby można było liczyć na pozytywny wynik konkursu. Nie bez znaczenia będzie też umiejętność szybkiego pisania na komputerze oraz formułowania myśli. Z kolei cierpliwość przyda się podczas czytania wielotomowy akt sprawy. To zadanie często jest delegowane na asystentów sędziego, szczególnie gdy dany sędzia ma wiele spraw w referacie i nie jest w stanie zapoznać się z każdą stroną akt. Dlatego asystent sędziego to niezwykle odpowiedzialne stanowisko, ponieważ od jego dokładności i sumienności może zależeć czyjeś dalsze życie. 

Czy są jakiekolwiek przeciwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu asystenta sędziego?

Praca na tym stanowisku nie wymaga szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Jest to typowa praca siedząca - biurowa, dlatego warto zadbać o profilaktykę schorzeń kręgosłupa oraz wzroku. Pomocna będzie aktywność fizyczna, a także masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne. Dla własnego dobra warto również przestrzegać ustawowych przerw oraz korzystać z przysługującego urlopu wypoczynkowego.  

Czy asystent sędziego jest samodzielnym pracownikiem?

Zakres obowiązków asystenta sędziego jest ściśle związany z trybem pracy sędziego, z którym współpracuje, a zatem nie jest to w pełni niezależne stanowisko. Asystent dba o porządek w aktach spraw, które znajdują się w referacie sędziego, dokonuje ich analizy, przygotowuje projekty uzasadnień wyroków, śledzi zmiany w orzecznictwie, a także w razie potrzeby poszukuje interpretacji konkretnych przepisów. Jest to stanowisko merytoryczne, które nie ma nic wspólnego np. z zadaniami sekretarki czy pomocy biurowej, ale w tzw. sytuacjach podbramkowych i takie wsparcie pracy sędziego może okazać się niezbędne.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka