Zawody i ich potencjał

Podolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

17 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Podolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Podologia to dziedzina nauki, która ma przed sobą ogromną przyszłość. Związane jest to z wieloma schorzeniami, z którymi borykają się ludzie w różnym wieku. Podolog potrafi poradzić sobie z problemami stóp, które często są wynikiem noszenia złego obuwia czy nieodpowiedniej higieny stóp.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca podologa;
 • ile zarabia podolog;
 • jakie kwalifikacje i szkolenia potrzebne są do pracy na stanowisku podologa;
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie podologa;
 • jak zostać podologiem;
 • czy zawód podologa jest przyszłościowy.

Podolog - na czym polega praca?

Podologia to nauka, która zajmuje się diagnozowaniem chorób kończyn dolnych. Podolog ma za zadanie diagnozować i leczyć zmiany skórne oraz zmiany na płytce paznokciowej stóp. Co istotne, zawód podologa nie jest zawodem medycznym. To dziedzina kosmetologii. Do podologa zgłaszają się osoby, które borykają się z odciskami, nagniotkami, a także wrastającymi paznokciami. Co ważne, u podologa wsparcie dostaną osoby borykające się z infekcjami o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym stóp. Podolog to specjalista, który leczy dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, oczyszczającym i wzmacniającym stopy. Każda osoba, która uda się na konsultację może zyskać informację o diecie, a także ruchu i obuwiu, które powinno się nosić, aby zapobiegać wielu schorzeniom. Co ważne, podolog tłumaczy także zasady higieny nóg i stóp. Ze względu na szerokie spectrum problemów, z jakimi pomaga się uporać podolog, zwracają się do niego pacjenci w każdym wieku.

Zakres obowiązków podologa to leczenie takich schorzeń jak:

 • odciski, nagniotki i modzele;
 • problem pękających pięt;
 • infekcje grzybicze, wirusowe, bakteryjne;
 • brodawki stóp;
 • nadmierna potliwość stóp;
 • wrastające paznokcie;
 • zgrubiałe paznokcie;
 • onycholiza;
 • rekonstrukcja płytki paznokcia;
 • tzw. paznokcie rurkowate;
 • i wiele innych.

Ogrom różnorodnych zabiegów sprawia, że ludzie chętnie zgłaszają się na zabiegi, które pozwalają uporać się z wieloma problemami stóp. 

Ile zarabia podolog?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca podolog

Kosmetolog

La MakeUp Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Kosmetolog

Salon Urody Bonita y Hermoso Katarzyna Sikora

 • Tarnowskie Góry
Dodana

Kosmetolog/ kosmetyczka

Mobilne Studio Urody,,Monika Monika Barłożek-Frańczak

 • Zawichost
Dodana

Kosmetolog (o)

CALMA CENTRUM RELAKSU JOWITA STEINHOF

 • Tarnów
Dodana

Kosmetolog

UNIMED Klinika Zdrowia i Urody sp. z o.o.

 • Nowa Dęba
Dodana

Zarobki podologa są zróżnicowane, gdyż zależą od miejsca pracy, prestiżu, doświadczenia i stażu pracy. Dodatkowo są uzależnione także od stopnia skomplikowania zabiegów, jakie przeprowadza. Szczegółowy wykaz przedstawia tabela poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 300 zł 2 574 zł
ŚREDNIE 3 700 zł 2 830 zł
WYSOKIE 4 500 zł 3 341 zł

Czy do pracy na stanowisku podologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tak, jak zostało wspomniane, podolog nie jest uważany za zawód medyczny. Do wykonywania zawodu podologa konieczne jest ukończenie kursów, szkoleń lub studiów z zakresu podologii. Szczegóły zostały przedstawione w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest ukończenie studiów medycznych I lub II stopnia stopnia oraz studiów podyplomowych z wiedzy podologicznej. Wymagane jest ukończenie certyfikowanego kursu zawodowego z wiedzy podologicznej.
PRZYDATNE Przydatne w zawodzie podologa jest wykształcenie medyczne, kosmetyczne lub terapeutyczne. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie podologa?

W Polsce z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się rozwiązywaniem chorób stóp. Osoba, która posiądzie odpowiednią wiedzę i kwalifikację ma możliwość pracy w wielu miejscach w Polsce. To prywatne gabinety podologiczne, a także sanatoria, hospicja, domy opieki społecznej, gabinety rehabilitacji, ośrodki wellnes i spa. Istnieją także gabinety stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran, gdzie obserwuje się ogromne zapotrzebowanie na specjalistów podologicznych. To zawód przyszłościowy, który cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Ze względu na wzrost świadomości ludzi odnośnie dbałości o ciało, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, a ludzi coraz chętniej korzystają z usług podologów. 

podolog

Jak zostać podologiem?

Aby pracować w tym zawodzie, konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. To przede wszystkim kurs podologiczny lub studia podyplomowe, na które można się udać po ukończeniu kierunku medycznego. Jedną z najszybszych form zdobywania wiedzy z zakresu podologii jest ukończenie kursów zawodowych. To nie tylko teoria, ale również praktyka, dzięki czemu można zdobyć szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu patologii skóry stóp, paznokci i wielu innych. Co ważne, takie kursy obejmują także podstawy wielu dziedzin medycznych np. dermatologii, diabetologii i ortopedii, gdyż schorzenia mogą łączyć się z tymi specjalnościami i wymagać szerszej diagnostyki. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako podolog?

 

Do pracy jako podolog przydatne będą nie tylko wiedza i umiejętności, ale także:

 • podejście do pacjenta;
 • cierpliwość;
 • odpowiedzialność;
 • systematyczność;
 • dbałość o dobro pacjenta;
 • precyzja;
 • dokładność;
 • chęć nauki i poszerzania swoich umiejętności.

Istnieją również predyspozycje zdrowotne, które są ważne w zawodzie podologa. To przede wszystkim:

 • precyzja ruchów;
 • sprawność fizyczna;
 • dobry wzrok;
 • zdrowie.
podolog

Czy zawód podologa jest przyszłościowy?

Podologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Choć jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o zabiegach podologicznych, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z usług wyszkolonych specjalistów. Nie bez powodu mówi się, że podolog jest zawodem przyszłości. Świadczy o tym coraz większa liczba pacjentów, którzy są zmuszeni lub po prostu chcą skorzystać z jego pomocy. Posiadanie kursów czy studiów podologicznych otwiera nowe możliwości na rynku pracy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na pracę w tym zawodzie. To dobre zarobki, szczególnie jeśli osoba wykonująca ten zawód charakteryzuje się profesjonalizmem i podejściem do klienta. Zainteresowanie usługami podologa rośnie z roku na rok, dlatego inwestycja w swój rozwój może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pomimo iż jeszcze kilkanaście lat temu nie wiele osób słyszało o tym zawodzie, dzisiaj pojawia się coraz więcej specjalistów i chętnych do korzystania z ich usług. W dużych miastach powstaje również wiele gabinetów podologicznych. Co ważne, zapotrzebowanie na usługi podologiczne jest w ostatnim czasie ogromne. Przyczyniają się do tego choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca, nadwaga i otyłość, zmiany naczyniowe i wiele innych. Wzrasta również liczba osób wymagających pielęgnacji np. starszych czy schorowanych. Co istotne, wzrastająca świadomość ludzi i chęć dążenia do idealnej sylwetki i wyglądu ciała, sprawia, że wiele osób zaczyna coraz bardziej zwracać uwagę na wygląd stóp, dzięki czemu podolodzy nie mogą narzekać na brak pracy.

Podsumowanie:
 • Podolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób kończyn dolnych, zmian skórnych oraz paznokci stóp i nie jest uważany za zawód medyczny.
 • Do wykonywania zawodu podologa wymagana jest odpowiednia wiedza i kwalifikacje, uzyskane poprzez ukończenie kursów, szkoleń lub studiów z zakresu podologii.
 • Zawód podologa cieszy się ogromną popularnością w Polsce, a jego perspektywy na rynku pracy są dobrze rozwijające się i przyszłościowe.
 • Podolog może pracować w wielu miejscach, takich jak prywatne gabinety podologiczne, sanatoria, hospicja, domy opieki społecznej, gabinety rehabilitacji, ośrodki wellnes i spa, a także w gabinetach stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się podolog?

Podolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób kończyn dolnych. To zmiany skórne i płytki paznokciowej, a także odciski, wrastające paznokcie i wiele innych, z którymi borykają się nie tylko zdrowi ludzie, ale także ci cierpiący na zmiany naczyniowe , cukrzyce czy otyłość.

Jak zostać podologiem?

Każda osoba, która chce zostać podologiem powinna ukończyć kurs podologiczny lub studia podyplomowe. To wszystko pozwoli na zdobycie wiedzy i umiejętności, dzięki którym możliwe będzie odpowiednie świadczenie usług.  

Jakie kompetencje są ważne w zawodzie podologa?

Aby zostać podologiem, konieczne jest posiadanie wysokich umiejętności, precyzji i dokładności. Podolog powinien być również cierpliwy i dbać o dobro pacjenta oraz mieć do niego odpowiednie podejście. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Kaka

Kaka

4.500zl to są wysokie zarobi ? Aż się nie chce wierzyć tyle nauki i taka praca za tak marne pieniądze? To niedużo więcej od mojej wypłaty a pracuje jako recepcjonistka medyczna...
Radek

Radek

Od kilku lat pracuję jako podolog i bardzo cieszę się z wyboru tego zawodu. To praca, która daje mi dużo satysfakcji, ponieważ pomagam ludziom w rozwiązywaniu problemów związanych ze stopami. Zarobki są również atrakcyjne i zależą od umiejętności i doświadczenia. Warto jednak pamiętać, że trzeba stale podnosić swoje kwalifikacje, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy.
Franek

Franek

Bardzo interesujący artykuł. Zawsze zastanawiałam się, co robi podolog i jakie kwalifikacje są potrzebne do wykonywania tego zawodu. Teraz już wiem, że trzeba ukończyć kursy zawodowe lub studia podyplomowe z zakresu podologii. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć odpowiednie szkolenie i rozpocząć pracę w tej dziedzinie.
volvo

volvo

Jako pracodawca szukający specjalistów w dziedzinie podologii, cieszę się, że coraz więcej osób decyduje się na kształcenie się w tej dziedzinie. Potrzebujemy osób dobrze wykwalifikowanych i z doświadczeniem, a oferta rynku pracy jest na tyle duża, że konkurencja jest spora. Dlatego też warto inwestować w swoją edukację i rozwój, by wyróżnić się na tle innych specjalistów.
Chemik

Chemik

Nie jestem zaskoczona, że zawód podologa jest przyszłościowy. Ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie i uroda nie tylko twarzy, ale również stóp. Cieszy mnie, że istnieje możliwość kształcenia się w tej dziedzinie i znalezienia pracy w różnych miejscach. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła podjąć kursy podologiczne i rozpocząć pracę w tym zawodzie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.