Zawody i ich potencjał

Personal shopper - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Personal shopper - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód personal shopper upowszechnił się w Polsce kilka lat temu, choć w dalszym ciągu z usług specjalisty korzystają głównie osoby dobrze uposażone, sklepy odzieżowe czy domy mody. W kontekście personal shopper mówi się nie o pracy, a o stylu życia, pasji i zaangażowaniu w kreowanie nowych trendów. Czym dokładnie zajmuje się ta osoba i jakie otwierają się przed nią perspektywy zawodowe?

Z artykułu dowiesz się:

 • kim jest personal shopper i jakie kompetencje trzeba posiadać, aby nim zostać,
 • na jakie zarobki może liczyć personal shopper,
 • jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać zatrudnienie,
 • jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed personal shopper?

Personal shopper - na czym polega praca?

Personal shopper na język polski tłumaczy się często jako doradca zakupowy, choć nazwa ta nie odzwierciedla w pełni tego zawodu. W rzeczywistości personal shopper nie tylko doradza, ale przede wszystkim kreuje styl konkretnej osoby, często biorąc aktywny udział w poszukiwaniu dla niej odzieży oraz różnego typu dodatków do stylizacji. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku personal shoppera?

 

Jego główne zadania to:

 • śledzenie najnowszych trendów,
 • odbywanie rozmów z klientami i rozpoznawanie ich potrzeb,
 • dobór odpowiednich stylizacji,
 • doradztwo zakupowe,
 • śledzenie akcji rabatowych czy promocyjnych.

Cechy dobrego personal shoppera

Z pewnością nie każdy, kto interesuje się modą, może zostać personal shopperem. Aby pracować na tym stanowisku, trzeba przede wszystkim wykazywać się cierpliwością oraz dużym poczuciem estetyki. 

Jakie jeszcze kompetencje przydadzą się do pracy jako personal shopper?

 

Otóż wymaga się od niego:

 • umiejętności rozmawiania z drugą osobą i wsłuchiwania się w jej potrzeby,
 • umiejętności łączenia ze sobą różnych styli,
 • cierpliwości,
 • proaktywnego podejścia do klienta,
 • umiejętności promowania swojej marki i efektów pracy własnej, na przykład za pomocą portali społecznościowych.

To, czy dana osoba nadaje się do pracy na stanowisku personal shoppera, weryfikuje rynek. Dobry specjalista z pewnością znajdzie klientów, nawiąże też współpracę ze sklepami odzieżowymi czy domami mody.

personal shopper

Ile zarabia personal shopper?

Szukasz pracy?

Spawacz TIG nierdzewka

IK Hofmann GmbH

 • Niemcy
Dodana

Mechanik przy pociagach Berlin Charlottenburg

IK Hofmann GmbH

 • 10 000-15 000 zł / mc
 • Niemcy
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana
Dodana

Spawacz MAG

IK Hofmann GmbH

 • Niemcy
Dodana

Zarobki personal shoppera, obsługującego klientów indywidualnych, zależą w dużej mierze od tego, jak dużą ich ilość uda mu się pozyskać. Zazwyczaj rozliczenie ma formę płatności za godzinę pracy - konsultacja z personal shopperem trwa średnio od 2 do 4 godzin. Wynagrodzenie personal shoppera może być wyższe, jeśli współpracuje on z firmami, stacjami telewizyjnymi czy domami mody. Coraz częściej to właśnie personal shopper zajmuje się stylizowaniem gwiazd, które mają wystąpić na scenie bądź obsługą klientów, którym doradza w wyborze odpowiednich ubrań i dodatków w konkretnym sklepie. 

Zarobki osiągane przez personal shoppera są bardzo ciężkie do określenia, ponieważ zależą one od bardzo wielu czynników. Ustalają sobie oni stawkę na podstawie swojego doświadczenia, prestiżu, czy ilości pracy, którą muszą włożyć w realizację usługi – inna będzie cena za analizę kolorystyczną i dobór odpowiednich odcieni kolorów, a inna za wykonanie całkowitej metamorfozy.

POZIOM WYNAGRODZENIA

DLA KOGO?

MINIMALNE Osoby, które dopiero zaczynają w branży będą zarabiać najmniej. Muszą oni nabrać doświadczenia i zbudować swoje portfolio, aby mogli zwiększyć swoje stawki i zakres oferowanych usług.
ŚREDNIE Średnie zarobki osiągają Ci, którzy są już w branży jakiś czas i mogą pochwalić się swoja stałą listą klientów, a także wyrobioną renomą i ciekawym portfolio.
WYSOKIE Najwięcej zarabiają Ci, którzy pracują dla największych gwiazd i są odpowiedzialne za dobór im odpowiednich stylizacji oraz stworzenie całej garderoby.

Czy do pracy na stanowisku personal shoppera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby podjąć pracę jako personal shopper, nie trzeba posiadać żadnego, szczególnego wykształcenia. Najczęściej jednak doradcami zostają osoby, które ukończyły szkoły projektowania bądź szycia oraz absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. W tym zawodzie ważniejsze są jednak umiejętności praktyczne oraz aktywne promowanie swoich usług. Nie jest tajemnicą, że personal shopper najczęściej zajmuje się obsługą klientów indywidualnych, dlatego też ich głównym celem jest ich ciągłe pozyskiwanie. Co ciekawe, dodatkowe umiejętności, jakie posiadają personal shopper, mogą w znaczącym stopniu pomóc im znaleźć klientów bądź nawiązać współpracę z firmami z branży. Interesujące propozycje przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDTANE W zawodzie personal shoppera najlepiej sprawdzą się Ci, którzy są absolwentami szkół z zakresu projektowania ubioru. Na rynku dostępne są kursy personal shopppera, które przygotowują do pracy w tym zawodzie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie personal shoppera?

Personal shopper ma kilka możliwości zatrudnienia. Może on założyć własną działalność gospodarczą i zająć się obsługą klientów indywidualnych. Jeśli jego miesięczne wynagrodzenie nie przekracza połowy wynagrodzenia minimalnego, może prowadzić działalność nierejestrowaną. Personal shopper często współpracuje z różnego typu firmami czy instytucjami na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Ze względu na to, iż jest to swego rodzaju wolny zawód, personal shopper rzadko może liczyć na umowę o pracę. Zazwyczaj współpraca opiera się na zasadach B2B bądź umowach cywilnoprawnych. Personal shopper, poza pozyskiwaniem klientów prywatnych, może też być zatrudniony w domach mody, sklepach odzieżowych, a nawet w firmach organizujących imprezy czy wesela. Czasami współpracuje też z telewizją, wchodząc w rolę stylisty.

Kto ma największe szanse na zostanie personal shopperem?

Personal shopper mogą zostać osoby, które posiadają zmysł estetyczny, a nadążanie za modą i zmieniającymi się trendami to dla nich czysta przyjemność. Oczywiście, personal shopper musi też umieć rozmawiać z klientem oraz być osobą kreatywną, która potrafi dobrać stylizację do konkretnego klienta. Największe szanse na pracę w zawodzie mają osoby wszechstronne, które znają się nie tylko na modzie, ale też na trendach fryzjerskich czy makijażowych. Dzięki temu potrafią one stworzyć spójną stylizację.

Warto też wiedzieć, jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku personal shoppera?

 

Otóż kandydat powinien przede wszystkim:
 • posiadać dobry wzrok i słuch,
 • móc pracować w pozycji stojącej,
 • sprawność narządów równowagi,
 • ogólna wydolność fizyczna.

personal shopper

Czy zawód personal shoppera jest przyszłościowy?

Zawód personal shoppera zyskał ogromną popularność za Oceanem, a także w Europie Zachodniej. W Polsce z jego usług wciąż nie korzysta zbyt wiele osób, jednak rosnąca świadomość tego, że nasz wygląd staje się naszą wizytówką sprawia, że personal shopper cieszy się coraz większą popularnością. Z jego porad chętnie korzystają przede wszystkim osoby dobrze uposażone, lecz nierzadko nawiązuje on współpracę z prestiżowymi domami mody czy innego typu instytucjami. W takim przypadku staje się nie tylko doradcą, ale przede wszystkim kreatorem trendów. Warto mieć świadomość, że zawód personal shopper, choć nie wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, jest bardzo wymagający. Eksperci twierdzą, że osoby z wyczuciem estetyki oraz umiejętnym podejściem do ludzi mogą się w nim rozwijać, bowiem klienci będą zgłaszać coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Podsumowanie:
 • Personal shopper to osoba, która nie tylko doradza, ale również kreuje styl swojego klienta, aktywnie uczestnicząc w procesie poszukiwania ubrań i dodatków.
 • Aby pracować w tej branży, trzeba wykazywać cierpliwość, duże poczucie estetyki i posiadać umiejętności praktyczne, a także aktywnie promować swoje usługi.
 • Zarobki personal shoppera zależą od ilości klientów, rodzaju wykonywanej pracy i prestiżu, a średnie wynagrodzenie zależy od stałej listy klientów, renomy i doświadczenia zawodowego.
 • Personal shopper nie wymaga konkretnego wykształcenia, ale absolwenci szkół z zakresu projektowania ubioru mają lepsze szanse na rynku. Możliwości zatrudnienia obejmują prowadzenie własnej działalności gospodarczej, umowę zlecenia lub dzieło, a także współpracę z firmami, domami mody oraz mediami.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca personal shoppera?

Personal shopper zajmuje się szeroko pojętym doradztwem zakupowym, lecz w wielu przypadkach staje się on również stylistą. Dobiera ubrania do konkretnej okazji, a także makijaż, fryzurę oraz dodatki biżuteryjne, tworząc spójną i modną stylizację.

Jak zostać personal shopperem?

Osoby, które chciałyby zostać personal shopper, powinien cechować dobrze rozwinięty zmysł estetyczny. Do pracy na tym stanowisku nie potrzeba studiów wyższych, jednak dodatkowe kursy, na przykład z zakresu wizażu, mogą okazać się bardzo pomocne. Personal shopper musi zadbać przede wszystkim o promowanie marki własnej i pozyskiwanie klientów - rekrutacja ma zatem charakter bardzo indywidualny.

Jakie są zarobki personal shoppera?

Zarobki personal shopper w przeliczeniu na godzinę pracy wahają się w przedziale od 50 do 250 zł brutto. Miesięczne wynagrodzenie zależy więc od ilości przepracowanych godzin oraz warunków płacy, jakie obejmuje umowa z klientem bądź z firmą zewnętrzną. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Egon

Egon

Myślę, że personal shopper może być bardzo cennym pracownikiem dla firm z branży modowej, a jego umiejętności przydadzą się również w organizacji eventów czy sesji zdjęciowych. Bardzo ciekawy artykuł!
Wiktor1

Wiktor1

Bardzo mnie zainteresował ten artykuł, ponieważ zawsze chciałam pracować w branży modowej, ale nie wiedziałam, jakie umiejętności są potrzebne. Teraz wiem, czego muszę się nauczyć!
Olek

Olek

Zawsze interesowała mnie moda i stylizacja, ale nie byłam pewna, jak zrealizować swoje marzenie o pracy na tym polu. Teraz wiem, czego potrzebuję, aby zostać personal shopperem!
Mango

Mango

Ciekawy artykuł, pokazujący jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać personal shopperem. Zastanawiam się, czy ta praca wymaga dużego nakładu pracy, aby osiągnąć sukces?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.