Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca FAKRO - od rodzinnej firmy do giganta na rynku okien dachowych

8 lipca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy
Praca FAKRO - od rodzinnej firmy do giganta na rynku okien dachowych
Firma FAKRO została założona w 1991 roku jako spółka prywatna opierająca się w całości na polskim kapitale. Niewielkie przedsiębiorstwo rodzinne zajmujące się produkcją okien przez niemal 30 lat zmieniło się w międzynarodową korporację zajmującą pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych.

Przedsiębiorstwo prężnie się rozwija i dziś tworzy Grupę FAKRO. Ta składa się z 11 spółek produkcyjnych oraz 17 dystrybucyjnych, co tworzy rozbudowaną sieć dystrybucji produktów firmy. Przedsiębiorstwo dostarcza swoje produkty do ponad 50 różnych rynków świata. FAKRO urosło do miana prawdziwej potęgi, co przyciąga uwagę nie tylko klientów, ale także osób zainteresowanych podjęciem pracy w tym przedsiębiorstwie. Przyjrzyjmy się bliżej korporacji zbudowanej na małej firmie rodzinnej.

Historia firmy FAKRO

FAKRO zadebiutowało na rynku w 1991 roku, ale początki firmy sięgają nieco wcześniej. Ryszard Florek w czasie studiów i stażów w RFN nabrał przekonania, że pomysł produkcji okien dachowych w Polsce ma sens. Jednak nim doszło do realizacji, założył on wraz z Jackiem Rakowiakiem, Zakład Stolarki Budowlanej Florad w Tymbarku. Firma produkowała od 1986 roku boazerie, podłogi, szafy wnękowe i bramy na rynek niemiecki.

Po upadku komunizmu Ryszard Florek wraz z żoną Krystyną i kuzynem Krzysztofem Kronenbergerem zaczynają w Nowym Sączu składać okna dachowe. Drewniane elementy wykonywał zakład Florad, a przedsiębiorcza rodzina składała pierwsze okna w garażu. W styczniu 1991 roku oficjalnie zarejestrowano firmę FAKRO, która z czasem miała się stać prawdziwą potęgą.

Video

Początkowo FAKRO działało na polskim rynku, ale świadomość marki dzięki targom i stałym ekspozycjom wzrastała także wśród klientów zagranicznych. Pierwsze produkty na eksport wyruszyły w 1994 roku do Holandii oraz na Słowację. Obecnie FAKRO dostarcza swoje produkty do przeszło 50 krajów na całym świecie, a sprzedaż na eksport wynosi 70% ogólnej sprzedaży.

Szukasz pracy?

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Jaworzno
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Jaworzno
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Katowice
Dodana

Działalność firmy FAKRO

Firma FAKRO skupia się przede wszystkim na oknach dachowych, które dały początek przedsiębiorstwu i do dziś stanowią trzon oferty. Oferta firmy obejmuje klasyczne okna dachowe oraz okna do dachów płaskich. Producent zajmuje się także stolarką pionową, czyli wszelkiego rodzaju oknami, drzwiami czy markizami montowanymi w domach. Oprócz tego FAKRO produkuje schody strychowe i akcesoria dachowe.

Oferta FAKRO zawiera głównie:

 • okna dachowe drewniane i aluminiowo-tworzywowe o różnych konstrukcjach i sposobach otwierania
 • okna do dachów płaskich
 • kołnierze
 • sterowanie elektryczne
 • wyłazy
 • świetliki rurowe
 • oddymianie
 • akcesoria do okien dachowych: żaluzje, zasłony, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, markizy zewnętrzne
 • akcesoria montażowe
 • folie i membrany

Bogate doświadczenie przedsiębiorstwa sprawia, że oferuje ono produkty wysokiej jakości cenione przede wszystkim na rynkach europejskich. Przedsiębiorstwo chwali się w materiałach marketingowych, że zajmuje już pozycję wicelidera na rynku okien dachowych. Firma zawdzięcza ten stan rzeczy dynamicznemu rozwojowi i poszerzaniu swoich struktur.

Obecnie Grupa FAKRO zrzesza 11 spółek produkcyjnych i 17 spółek dystrybucyjnych. W efekcie firma zatrudnia już ponad 4000 osób, co przykuwa uwagę potencjalnych pracowników. FAKRO jest między innymi jednym z największych pracodawców w Nowym Sączu, gdzie posiada swoją główną siedzibę.

Sukcesy branżowe firmy FAKRO

FAKRO nie bez powodu znalazł się w czołówce producentów okien dachowych. Firma stawiała na jakość swoich produktów i dokonywała trafionych inwestycji. W efekcie wielokrotnie była nagradzana w prestiżowych plebiscytach. Przedsiębiorstwo na przestrzeni niemal 30 lat zgromadziło wiele statuetek i wystarczy wspomnieć kilka z nich, aby pokazać skalę sukcesu.

Wybrane nagrody i wyróżnienia firmy FAKRO:

 • Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP - wyróżnienie przyznane firmie w 2003 roku za „szczególny wkład w budowaniu prestiżu polskiej gospodarki na rynkach Unii Europejskiej” oraz w 2011 „za obecność na rynku globalnym”;
 • Godło promocyjne "Teraz Polska" - nagroda przyznana w 1996 roku;
 • "Wybitny polski eksporter" - nagroda przyznana w 2002 roku;
 • "Orzeł Polskiej Stolarki" - wyróżnienie przyznane podczas X Kongresu Stolarki Polskiej wraz z certyfikatem dla firmy członkowskiej POID i Wyróżnieniem Dziennikarzy w kategorii Firma Zaangażowana Społecznie;
 • Red Dot Award: Product Design 2019 - prestiżowa nagroda designerska dla drzwi wielkopowierzchniowych HST-Sky;
 • Odznaka honorowa "Za Zasługi dla Wynalazczości" - nagroda przyznana przez premiera Morawieckiego na wniosek Urzędu Patentowego RP;
 • "German Design Award Winner 2019" -nagroda przyznana dla okna do dachów płaskich DXW oraz wyróżnienie "German Design Award Specjal Mention" dla okna do dachów płaskich typu G oraz okien INNOVIEW;
 • "Orzeł Wprost 2018" - nagroda przyznana w prestiżowym plebiscycie w kategorii Lider rozwoju.

Jak widać, FAKRO ma na swoim koncie wiele nagród, a przytoczyliśmy tylko kilka z długiej listy osiągnięć. Przedsiębiorstwo zdecydowanie ma wiele do zaoferowania swoim klientom. Pozostaje tylko pytanie, co oferuje potencjalnym pracownikom.

Praca w firmie FAKRO

Grupa FAKRO składa się z licznych spółek w Polsce i za granicą, które zatrudniają ponad 4000 osób. Tak duży pracodawca przyciąga uwagę potencjalnych pracowników chcących budować karierę w branży okien dachowych.

Firma FAKRO prowadzi rekrutację między innymi za pośrednictwem strony internetowej: https://www.fakro.pl/proces-rekrutacji. Zainteresowane osoby mogą znaleźć w tym miejscu aktualne oferty pracy dotyczące wolnych stanowisk we wszystkich oddziałach przedsiębiorstwa.

Producent okien poszukuje zarówno pracowników na stałe, jak i organizuje prace wakacyjne i staże oraz praktyki. W przypadku braku interesujących ofert można złożyć aplikację spontaniczną i przesłać do firmy swoje CV. Rekruterzy w razie zwolnienia się konkretnego stanowiska skontaktują się z osobami, które dokonały aplikacji spontanicznej.

Rekrutacja w firmie FAKRO skupia się przede wszystkim na rozmowie kwalifikacyjnej z wybranymi kandydatami. Osoby, których aplikacje przejdą pozytywnie selekcję, są zapraszane na rozmowę, podczas której przedstawiciele firmy będą się starali poznać kandydata i przedstawić mu wszystkie warunki pracy. W razie wymogu znajomości języka obcego część spotkania zostanie poprowadzona w tym języku. Możliwe jest też przeprowadzenie testów kwalifikacyjnych.

FAKRO potrzebuje przede wszystkim pracowników produkcji, mechaników maszyn oraz elektromechaników. Nie brakuje także ofert dla specjalistów ds. sprzedaży, handlowców czy administratorów systemów.

Opinie o firmie FAKRO

Poszukując pracy, zazwyczaj każdy stara się sprawdzić, co dany pracodawca ma do zaoferowania oraz jakie warunki faktycznie panują w konkretnej firmie. Wiele osób sięga po opinie wypisywane w internecie na temat pracodawców.

W sieci znajdziemy wiele stron zbierających opinie o pracodawcach. Wpisy pojawiające się na takich witrynach najczęściej trzeba traktować z pewnym dystansem, ale często można z nich wyciągnąć pewne fakty. FAKRO podobnie, jak inni duzi pracodawcy także jest oceniane w internecie.

Można się natknąć na różne opinie, ale oprócz wpisów będących raczej wylewaniem żali wiele wypowiedzi ma pozytywny ton. Oczywiście pracownicy zwracają uwagę na pewne minusy, jak przeciętne wynagrodzenia, czy ograniczona ścieżka rozwoju. Mimo to wiele wpisów podkreśla możliwość zdobycia cennego doświadczenia, ciekawe dodatki czy pozytywną atmosferę w FAKRO. Wygląda na to, że warto spróbować swoich sił w FAKRO nawet jeżeli praca w tej firmie miałaby być tylko przystankiem w budowaniu kariery.

Źródło: www.absolvent.pl

Kontakt z firmą FAKRO

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w firmie FAKRO powinny się posiłkować podaną wyżej stroną internetową. Wszystkie oferty są opatrzone formularzem aplikowania, a w przypadku braku interesujących ofert, kandydaci mają możliwość złożenia aplikacji spontanicznej.

W przypadku zapytań związanych z podjęciem pracy bądź zakupem produktów firmy można skorzystać z danych kontaktowych:

FAKRO Sp. z o.o.:

ul. Węgierska 144a

33-300 Nowy Sącz

tel. +48 18 444 0 444

infolinia 800 100 052

e-mail: fakro@fakro.pl

Warto również odwiedzić stronę internetową firmy pod adresem: www.fakro.pl, a także kanały FAKRO w social mediach. Na oficjalnych profilach firmy w mediach społecznościowych można się bliżej zapoznać z działalnością przedsiębiorstwa i produktami FAKRO.

Facebook ikona
YouTube ikona
LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/FAKROPolska

 

 

https://www.youtube.com/user/FakroGroup

 

 

https://www.linkedin.com/company/fakro/

 

 

FAKRO z małej rodzinnej firmy stało się międzynarodową korporacją znaną na wielu światowych rynkach. Wiele wskazuje na to, że pozycja firmy nie jest zagrożona i tym samym staje się ona stabilnym pracodawcą. Przedsiębiorstwo pozwala między innymi na zdobycie cennego doświadczenia w branży, które z czasem może mocno zaprocentować.

Podsumowanie:
 • FAKRO to firma specjalizująca się w produkcji okien dachowych i stolarki budowlanej, która działa na rynku od 1991 roku.
 • Firma zatrudnia ponad 4000 pracowników i jest między innymi jednym z największych pracodawców w Nowym Sączu, gdzie ma swoją główną siedzibę.
 • FAKRO oferuje swoim klientom produkty wysokiej jakości, co przyniosło im wiele nagród i wyróżnień, a także sprawia, że firma ma wiele do zaoferowania potencjalnym pracownikom.
 • Firma prowadzi rekrutację między innymi za pośrednictwem strony internetowej oraz poszukuje pracowników na stałe, organizuje prace wakacyjne i staże oraz praktyki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Gocha

Gocha

W FAKRO jest wiele okazji do rozwoju zawodowego i awansu. Firma daje pracownikom wiele szkoleń i wsparcia w rozwoju.
del.Karol

del.Karol

Nigdy nie myślałam o pracy w branży okien dachowych, ale czytając o FAKRO, chętnie złożę swoje CV na stanowisko, które mi odpowiada.
Rumcajs

Rumcajs

FAKRO to dla mnie przykład doskonałej firmy, która odnosi sukces na rynku. Ma świetną ofertę i dba o rozwój swoich pracowników.
Konrad

Konrad

Słyszałam wiele dobrych opinii o FAKRO jako pracodawcy. Cieszę się, że firma ma też aktualne oferty pracy na swojej stronie internetowej.
cz-dz

cz-dz

Pracuję w FAKRO od kilku lat i muszę powiedzieć, że to świetna firma. Panuje tu bardzo dobra atmosfera i pracodawca dba o swoich pracowników.
zuza

zuza

Proszę wszystkich ludzi, co pracowali w firmie by przekazać konkretne sytuacje jak to u was wyglądało. To by pomogło wielu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka