!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Kielcach

17 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Kielcach
Kielce będące stolicą województwa świętokrzyskiego stanowią główny ośrodek przemysłowy oraz kulturowy i turystyczny regionu. Dzięki temu stopa bezrobocia w mieście jest znacznie niższa niż średnia w całym województwie. Mieszkańcy miasta mogą w tej chwili wybierać oferty pracy z różnych sektorów rynku, choć nadal pewne branże są dominujące w regionie.

Województwo świętokrzyskie w dużej mierze opiera swoją gospodarkę na rolnictwie, budownictwie oraz turystyce. Te branże nie generowały wystarczających miejsc pracy, ale w ostatnich latach dzięki licznym inwestycjom w Kielcach na znaczeniu zyskał także przemysł produkcyjny, handlowy oraz usługowy. Gospodarka stolicy województwa mocno się rozwinęła i oferuje znacznie szersze możliwości niż przed kilkoma laty.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Kielcach?

Kielce w ostatnich latach odnotowały spory wzrost ilości przedsiębiorstw produkcyjnych, co wygenerowało sporą ilość miejsc pracy. W samym mieście powstało także kilka galerii handlowych dających zatrudnienie w handlu, a na znaczeniu zyskały także niewielkie firmy usługowe. Efekty były takie, że bezrobocie dynamicznie spadało, a na rynku pracy pojawił się deficyt pracowników.

Niektóre przedsiębiorstwa w Kielcach mają problemy ze znalezieniem rąk do pracy.

W Kielcach przede wszystkim brakuje:

  • fachowców z branży budowlanej, jak elektryków, brukarzy, betoniarzy czy dekarzy.
  • Fabryki mają problem ze znalezieniem spawaczy, ślusarzy i operatorów maszyn.
  • W Kielcach nie brakuje firm transportowych, które zmagają się z ogólnokrajowym deficytem kierowców oraz mechaników.
  • Barometr zawodów pokazuje także poważne braki wśród pracowników służby zdrowia i branży gastronomii.

Jak widać, kielczanie mają spore możliwości wyboru ścieżki kariery.

W związku z obecnością w mieście licznych szkół wyższych pojawiła się nadwyżka ekonomistów, filologów, filozofów oraz nauczycieli i pracowników administracji.

Inwestycje i dobra lokalizacja Kielc kluczami do sukcesu

Kielce zawsze stanowiły główny ośrodek przemysłu w regionie, ale to inwestycje z ostatnich lat przyniosły spory wzrost miejsc pracy i poprawę sytuacji gospodarczej. Jedną z kluczowych decyzji było stworzenie Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT). Powstał on w 2008 roku i od tego czasu zaczął przyciągać nowych inwestorów. Kolejne rozbudowy KPT sukcesywnie zwiększały ilość miejsc pracy.

Video

W mieście powstało także kilka galerii handlowych, które przyciągnęły sieci sprzedaży detalicznej. Liczne sklepy stworzyły kolejne miejsca pracy dla sprzedawców. Nie bez znaczenia dla Kielc jest także znajdowanie się na szlaku komunikacyjnym łączącym Kraków z Warszawą. To sprawia, że miasto jest atrakcyjne zarówno dla przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i dla firm transportowych oraz logistycznych.

Warto również wspomnieć o kilku dużych firmach, które zyskały sławę na całą Polskę. Przedsiębiorstwa takie, jak Cersanit, Kolporter S.A., czy Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" sprawiły, że Kielce cały czas żyły w świadomości Polaków i inwestorów. W latach 50. minionego stulecia powstało sporo zakładów przemysłowych działających w nieco zmienionej formie do dziś.

Kielce są prawdziwą perłą gospodarczą w województwie świętokrzyskim opierającym się głównie na rolnictwie i turystyce. Stolica województwa daje spore możliwości swoim mieszkańcom. Szczególnie w ostatnim czasie rynek pracy mocno się rozwinął, otwierając drogi kariery w różnych branżach.

To może Cię również zainteresować

Praca Kielce

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.