!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Żywcu

15 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Żywcu
Żywiec jest niewielkim miastem na południu Polski, które ma dość rozbudowany rynek pracy. Powiat żywiecki mimo dość wysokiego poziomu bezrobocia w efekcie generuje miejsca pracy dla wszystkich osób, które faktycznie chcą być aktywne zawodowo.

Żywiecki rynek pracy opiera się na kilku filarach, które budują dość mocną lokalną gospodarkę. Miasto dzięki swojej lokalizacji oraz niewątpliwemu magnesowi na inwestorów, jakim jest Browar Żywiecki, daje dość szerokie możliwości budowania kariery zawodowej. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pracy na Żywiecczyźnie.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Żywcu?

Powiat żywiecki cechuje się stopą bezrobocia na poziomie 6,6%, co sugerowałoby, że lokalnie nie znajdzie się zbyt wiele miejsc pracy. Rzeczywistość jest nieco inna i główną grupą bezrobotnych są osoby unikające aktywizacji zawodowej. Pracodawcy zaś mają problemy ze znalezieniem pracowników.

Gdzie szukać zatrudnienia w Żywcu?

  • Dużym pracodawcą na lokalnym rynku jest Browar Żywiec oraz wszystkie firmy kooperujące z gigantem. Produkcja, sprzedaż i dystrybucja piwa generuje liczne miejsca pracy dla między innymi handlowców, kierowców, czy pracowników logistyki.
  • Żywieckie piekarnie mają problemy z pozyskaniem piekarzy, co jest problemem ogólnopolskim.
  • Żywiec stał się bazą dla wielu firm transportowych dzięki swojej lokalizacji, a te potrzebują kierowców, których w mieście brakuje.
  • W żywcu nie brakuje również dużych zakładów produkcyjnych. Te ciągle prowadzą nabór pracowników na hale produkcyjne oraz do biur.
  • Żywiec to także miejscowość turystyczna dzięki między innymi Jezioru Żywieckiemu. Okoliczne pensjonaty oraz obiekty gastronomiczne szczególnie w okresie wakacyjnym poszukują rąk do pracy.

Duże firmy i świetna lokalizacja głównymi filarami rynku pracy w Żywcu

Żywiec przez długi czas budował swój rynek pracy wokół browaru. Grupa Żywiec sporo inwestowała w swoją siedzibę i praktycznie budowała całą gospodarkę w mieście i okolicach. Na potrzeby funkcjonowania browaru powstawało wiele firm. Sam browar ściągał także turystów chcących zobaczyć muzeum poświęcone produkcji piwa.

Video

Obecność w mieście tak dużego przedsiębiorstwa ściągała zainteresowanie innych firm. W Żywcu i okolicach powstały duże zakłady produkcyjne, jak choćby fabryka Hutchinson Poland. W ostatnich latach poprawiono również infrastrukturę drogową, co zwiększyło atrakcyjność miasta dla firm transportowych. Żywiec jest ostatnią dużą stacją przed granicą ze Słowacją. Stanowi więc doskonały punkt startowy dla transportu za granicę oraz na północ Polski.

Lokalizacja sprzyja także turystyce. Jezioro Żywieckie jest często odwiedzane przez mieszkańców całego śląska. Każdy wiosenny i letni weekend ściąga do Żywca i w jego okolice wielu turystów. To daje pole do popisu przedsiębiorstwom turystycznym, gastronomicznym oraz usługowym. Turystyczny potencjał regionu jest ciągle nie najlepiej wykorzystany, ale mimo to obsługa przyjezdnych generuje wiele miejsc pracy.

Żywiec mimo wysokiego bezrobocia, jak na województwo śląskie, daje szerokie możliwości podjęcia pracy i budowy kariery zawodowej. Najmniej możliwości mają osoby kształcące się w kierunku nowych technologii czy IT. Te jednak mogą bez problemu korzystać ze znacznie szerszego rynku pracy w pobliskim Bielsku-Białej. Najważniejsze jednak, że osoby potrzebujące pracy nie powinny mieć problemów z jej znalezieniem. Nawet jeżeli nie będzie to praca marzeń, to zawsze bezrobotny będzie mógł podjąć się zajęcia pozwalającego zdobyć środki na życie. W tym czasie będzie mógł spokojnie szukać innego zatrudnienia.

To może Cię również zainteresować

Praca Żywiec

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.