Specyfika rynku pracy w Tychach

Specyfika rynku pracy w Tychach
Tychy znajdują się w czołówce miast województwa śląskiego o najniższej stopie bezrobocia. Początkiem 2020 roku miasto odnotowało wynik bezrobocia na poziomie zaledwie 2%. Stosunkowo niewielka ilość osób bezrobotnych jest zasługą bardzo silnej lokalnej gospodarki, która z roku na rok ciągle się rozwija.

Głównymi filarami lokalnej gospodarki zdają się być potężne zakłady z sektora piwowarskiego i motoryzacyjnego. To ich obecność w mieście przyciągała kolejnych inwestorów nie tylko związanych z utrzymaniem funkcjonowania dużych fabryk. W Tychach przez lata otwierały się kolejne nowoczesne firmy i przedsiębiorstwa generujące nowe miejsca pracy. Obecnie pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników i chętnie korzystają z usług zagranicznych pracowników. Przyjrzyjmy się bliżej tyskiemu rynkowi pracy.

Kogo chłonie tyski rynek pracy?

Tychy posiadają bardzo niskie bezrobocie i cierpią na spory deficyt pracowników.

Lokalne przedsiębiorstwa regularnie poszukują głównie:

  • pracowników produkcji oraz fachowców mogących zasilić szeregi zakładów produkcyjnych.
  • Brakuje elektryków, rzemieślników, operatorów maszyn oraz wózków jezdnych.
  • W handlu brakuje sprzedawców, a w transporcie firmy zgłaszają niedobór kierowców pojazdów ciężarowych.

Przeglądając oferty pracy na portalach pracy, takich jak Aplikuj.pl faktycznie można dojść do wniosku, że miasto stoi przede wszystkim produkcją oraz transportem. Bardzo sporadycznie trafiają się oferty pracy dla specjalistów IT czy finansistów. Nie oznacza to, że dla osób kształcących się w nowoczesnych kierunkach nie ma perspektyw. Takie firmy też działają w Tychach, ale jest ich mniej. Za to niedaleka odległość od Katowic daje zdecydowanie szersze możliwości w budowaniu kariery zawodowej.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Tychy

Przemysł motoryzacyjny i piwowarski fundamentem tyskiej gospodarki

Nie da się ukryć, że duże znaczenie w rozwoju Tychów miały i mają zakłady piwowarskie oraz motoryzacyjne. Tyski Browar Książęcy oraz fabryka Fiata przez dekady stanowiły magnes dla innych przedsiębiorstw. Na potrzeby utrzymania tych zakładów w okolicy powstawały kolejne firmy walczące o współpracę z dużymi fabrykami. Napływ pracowników dawał pole do popisu firmom usługowym oraz handlowym.

Obecnie Tyski Browar Książęcy oraz zakłady Fiat Chrysler Automobiles zaliczają się do największych pracodawców w Tychach. Nie bez znaczenia jest także fabryka silników Opla należąca obecnie do koncernu PSA. Wielu pracowników zatrudnia też fabryka SANHUA Aweco, która produkuje komponenty dla branży motoryzacyjnej oraz AGD. Duże zakłady stworzyły solidny fundament, wokół którego obudowała się tyska gospodarka.

Dobra lokalizacja dużym atutem Tychów

Nie tylko obecność dużych zakładów jest magnesem dla inwestorów w Tychach. Miejscowość ma doskonałą lokalizację. Miasto przecina główny szlak towarowy biegnący z południa kraju w stronę centrum Górnego Śląska i na resztę Polski. Co więcej, miejscowość leży tuż przy Katowicach.

Taka lokalizacja sprawiła, że Tychy są dobrym miejscem dla firm logistycznych i transportowych. Niewielka odległość od Katowic sprawia zaś, że przedsiębiorstwa otwierające się w Tychach mają dla swoich usług otwarty dostęp do miasta wojewódzkiego przy niższych kosztach prowadzenia działalności.

Co ważne mieszkańcy Tychów nie są ograniczeni do szukania pracy w swoim rodzinnym mieście. Dogodny dojazd do Katowic otwiera przed nimi potężny rynek pracy. Tak więc możliwości podjęcia zatrudnienia są naprawdę ogromne.

Tychy charakteryzuje silna gospodarka i rynek pracy oparty głównie o przemysł motoryzacyjny oraz piwowarski. Mimo to dogodna lokalizacja sprawia, że mieszkańcy tego miasta mają spore możliwości budowania kariery zawodowej. Niskie bezrobocie pokazuje, że chętnie z tego korzystają.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Tychach
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.