Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Tychach

14 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Specyfika rynku pracy w Tychach
Tychy znajdują się w czołówce miast województwa śląskiego o najniższej stopie bezrobocia. Początkiem 2020 roku miasto odnotowało wynik bezrobocia na poziomie zaledwie 2%. Stosunkowo niewielka ilość osób bezrobotnych jest zasługą bardzo silnej lokalnej gospodarki, która z roku na rok ciągle się rozwija.

Głównymi filarami lokalnej gospodarki zdają się być potężne zakłady z sektora piwowarskiego i motoryzacyjnego. To ich obecność w mieście przyciągała kolejnych inwestorów nie tylko związanych z utrzymaniem funkcjonowania dużych fabryk. W Tychach przez lata otwierały się kolejne nowoczesne firmy i przedsiębiorstwa generujące nowe miejsca pracy. Obecnie pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników i chętnie korzystają z usług zagranicznych pracowników. Przyjrzyjmy się bliżej tyskiemu rynkowi pracy.

Kogo chłonie tyski rynek pracy?

Tychy posiadają bardzo niskie bezrobocie i cierpią na spory deficyt pracowników.

Lokalne przedsiębiorstwa regularnie poszukują głównie:

 • pracowników produkcji oraz fachowców mogących zasilić szeregi zakładów produkcyjnych.
 • Brakuje elektryków, rzemieślników, operatorów maszyn oraz wózków jezdnych.
 • W handlu brakuje sprzedawców, a w transporcie firmy zgłaszają niedobór kierowców pojazdów ciężarowych.

Przeglądając oferty pracy na portalach pracy, takich jak Aplikuj.pl faktycznie można dojść do wniosku, że miasto stoi przede wszystkim produkcją oraz transportem. Bardzo sporadycznie trafiają się oferty pracy dla specjalistów IT czy finansistów. Nie oznacza to, że dla osób kształcących się w nowoczesnych kierunkach nie ma perspektyw. Takie firmy też działają w Tychach, ale jest ich mniej. Za to niedaleka odległość od Katowic daje zdecydowanie szersze możliwości w budowaniu kariery zawodowej.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Tychy

Ślusarz narzędziowy

Aluform Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Magazynier

Aluform Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Pakowacz profili aluminiowych

Aluform Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Inwentaryzacja Tychy

Work&Profit sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Przemysł motoryzacyjny i piwowarski fundamentem tyskiej gospodarki

Nie da się ukryć, że duże znaczenie w rozwoju Tychów miały i mają zakłady piwowarskie oraz motoryzacyjne. Tyski Browar Książęcy oraz fabryka Fiata przez dekady stanowiły magnes dla innych przedsiębiorstw. Na potrzeby utrzymania tych zakładów w okolicy powstawały kolejne firmy walczące o współpracę z dużymi fabrykami. Napływ pracowników dawał pole do popisu firmom usługowym oraz handlowym.

Obecnie Tyski Browar Książęcy oraz zakłady Fiat Chrysler Automobiles zaliczają się do największych pracodawców w Tychach. Nie bez znaczenia jest także fabryka silników Opla należąca obecnie do koncernu PSA. Wielu pracowników zatrudnia też fabryka SANHUA Aweco, która produkuje komponenty dla branży motoryzacyjnej oraz AGD. Duże zakłady stworzyły solidny fundament, wokół którego obudowała się tyska gospodarka.

Video

Dobra lokalizacja dużym atutem Tychów

Nie tylko obecność dużych zakładów jest magnesem dla inwestorów w Tychach. Miejscowość ma doskonałą lokalizację. Miasto przecina główny szlak towarowy biegnący z południa kraju w stronę centrum Górnego Śląska i na resztę Polski. Co więcej, miejscowość leży tuż przy Katowicach.

Taka lokalizacja sprawiła, że Tychy są dobrym miejscem dla firm logistycznych i transportowych. Niewielka odległość od Katowic sprawia zaś, że przedsiębiorstwa otwierające się w Tychach mają dla swoich usług otwarty dostęp do miasta wojewódzkiego przy niższych kosztach prowadzenia działalności.

Co ważne mieszkańcy Tychów nie są ograniczeni do szukania pracy w swoim rodzinnym mieście. Dogodny dojazd do Katowic otwiera przed nimi potężny rynek pracy. Tak więc możliwości podjęcia zatrudnienia są naprawdę ogromne.

Tychy charakteryzuje silna gospodarka i rynek pracy oparty głównie o przemysł motoryzacyjny oraz piwowarski. Mimo to dogodna lokalizacja sprawia, że mieszkańcy tego miasta mają spore możliwości budowania kariery zawodowej. Niskie bezrobocie pokazuje, że chętnie z tego korzystają.

Podsumowanie:
 • Tychy to miasto o niskim bezrobociu, charakteryzujące się silną gospodarką opartą głównie o przemysł motoryzacyjny i piwowarski.
 • Zakłady piwowarskie oraz motoryzacyjne, takie jak Tyski Browar Książęcy, fabryka Fiata czy Opla, są kluczowymi pracodawcami w Tychach, przyciągającymi wiele innych firm i tworzącymi solidny fundament tyskiej gospodarki.
 • Dobra lokalizacja Tychów w pobliżu Katowic sprawia, że miasto jest atrakcyjne dla firm logistycznych i transportowych, a mieszkańcy mają łatwy dostęp do dużego rynku pracy województwa śląskiego.
 • Mimo że na rynku pracy w Tychach przeważają oferty dla pracowników związanych z produkcją i transportem, to mieszkańcy posiadający wykształcenie w nowoczesnych kierunkach nie są pozbawieni perspektyw zawodowych.

To może Cię również zainteresować

Praca Tychy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Zenon

Zenon

Ja jestem z Tychów i wiem, że niskie bezrobocie to nie tylko zasługa dużej liczby zakładów, ale też ludzi, którzy są chętni do pracy i mają tu duże perspektywy.
hey

hey

Dobrze wiedzieć, że Tychy to nie tylko przemysł motoryzacyjny i piwowarski. Może uda mi się znaleźć pracę w innej branży.
Krystyna

Krystyna

Opłacało się założyć firmę właśnie w Tychach - lokalizacja i bliskość dużych zakładów to duży bonus. Miejscowość zdecydowanie ma wiele do zaoferowania dla biznesu.
Tarnica

Tarnica

Ja właśnie pracuję w jednej z firm usługowych, która korzysta z zamówień od tych większych zakładów. Nie narzekam na pracę ani zarobki.
Olek

Olek

Jakby nie patrzeć, to i tak chyba nie pójdę do Tychów szukać pracy w fabryce. Ale może ktoś inny znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.