Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Tychach

30 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

10 komentarzy
Poziom bezrobocia w Tychach
Tychy kojarzą się w całej Polsce z fabryką Fiata, która faktycznie stanowi jeden z filarów lokalnej gospodarki i rynku pracy. Nie jest to jednak jedyne przedsiębiorstwo działające w tym śląskim mieście. Co więcej firmy funkcjonujące w Tychach generują tyle miejsc pracy, że bezrobocie od dawna utrzymuje się w tej miejscowości na bardzo niskim poziomie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szczegółowe raporty na temat bezrobocia w Polsce odnotowanego do końca października 2022 roku. Zgodnie z przewidywaniami stopa bezrobocia w kraju nieznacznie zmalała notując wynik 5,1%. To minimalny wzrost z końca 2021 roku, gdy bezrobocie wynosiło 5,2%. W Polsce znalazły się miejsca, które oparły się wzrostom i odnotowały spadki stopy bezrobocia. Jednym z tych miejsc było miasto Tychy.

Według ostatniego raportu GUS bezrobocie w Tychach wynosi 1,7%. Stanowi to minimalny spadek względem minionego roku. Wynik jest też bardzo dobry w obliczu niskiego bezrobocia w całym województwie śląskim, wynoszącego 3,7%. Jak widać, rynek pracy w Tychach jest bardzo chłonny i raczej osoby szukające zatrudnienia nie powinny mieć z tym problemów.

Bezrobocie w Tychach z regularnymi spadkami

Bezrobocie w Tychach regularnie spadało dzięki wielu czynnikom. Nie bez znaczenia jest przynależność do województwa śląskiego, które znajduje się w czołówce regionów o najniższym bezrobociu.

Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny sytuacja od dłuższego czasu się poprawia.

W minionych latach poziom bezrobocia w Tychach kształtował się następująco:

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Tychy

Pakowacz profili aluminiowych

Aluform Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana

Magazynier

Aluform Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana

Ślusarz narzędziowy

Aluform Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana
Dodana
  • 2014: 5,1%
  • 2015: 3,8%
  • 2016: 3,4%
  • 2017: 2,7%
  • 2018: 2,6%
  • 2019: 2,1%
  • 2020: 3%
  • 2021: 2,1%

Większość osób pozostających na bezrobociu stanowią ludzi w wieku poniżej 30 i powyżej 50 lat. Niski poziom bezrobocia wskazuje jednak, że w dużej mierze są to osoby nie chcące bądź niepotrafiące się aktywizować zawodowo.

Skąd biorą się spadki stopy bezrobocia w Tychach?

Tychy są jednym z tych miast, które bardzo dobrze radzą sobie w kapitalistycznej rzeczywistości. Miasto od dekad żyło z działalności fabryki Fiata, a także Tyskiego Browaru Książęcego, których obecność przyciągała także inne przedsiębiorstwa zapewniające sprawne funkcjonowanie potężnym zakładom. Obecnie fabryka koncernu FCA i Tyski Browar Książęcy stanowią nadal jeden z filarów lokalnej gospodarki, ale nie tylko nimi stoi tyski rynek pracy.

Przez lata do miasta ściągali kolejni inwestorzy tworzący miejsca pracy. Nie bez znaczenia była lokalizacja przy głównej trasie A1/S1 łączącej południową Polskę z Górnym Śląskiem i północą kraju. Atutem Tychów dla inwestorów jest także bliska odległość od Katowic. Przedsiębiorstwa znajdują się niemal w stolicy województwa, ale ponoszą koszta charakterystyczne dla mniejszej miejscowości.

Czy wiesz, że...
Tychy stały się atrakcyjne nie tylko dla przedsiębiorstw produkcyjnych, ale również firm usługowych oraz zajmujących się nowymi technologiami.

Patrząc na oferty pracy pochodzące z tego miasta, można dojść do wniosków, że karierę w Tychach może zrobić osoba o dowolnym wykształceniu i kwalifikacjach.

Deficyt pracowników doprowadził też do sytuacji, w której pracodawcy muszą walczyć o ludzi. To doprowadza do wzrostu zarobków oraz warunków zatrudnienia. Osoby niemogące znaleźć atrakcyjnego dla siebie zatrudnienia w Tychach mogą próbować sił na znacznie bardziej rozwiniętym katowickim rynku pracy. Spadki są również spowodowane zmianą nastawienia społeczeństwa w ostatnich latach. Wielu ludzi decyduje się na rozwój zawodowy zamiast pozostawania w domu bądź tkwienia w mało dochodowej pracy.

Czy bezrobocie w Tychach będzie nadal spadać?

Obecna sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym na pewno odbije się negatywnie na gospodarce i co za tym idzie na rynku pracy. Wiele przedsiębiorstw w celu zapewnienia sobie przetrwania redukuje zatrudnienie i przyniesie to wzrost stopy bezrobocia. Nie wiadomo jak szybko gospodarka wróci na normalne tory.

W zwyczajnej sytuacji bezrobocie w Tychach osiągnęło już bardzo niski poziom i wiele wskazywało na to, że jego poziom wahałby się w okolicach 2%. Ostatnie trzy lata przyniosły znaczne wyhamowanie spadków bezrobocia, co wskazuje na fakt, że bez pracy pozostają głównie osoby nie chcące się aktywizować bądź z jakichś przyczyn nie potrafiące utrzymać zatrudnienia. Ciężko określić, jak koronawirus wpłynie na bezrobocie, ale gospodarka Tychów zdaje się na tyle silna, że w przypadku dużych szkód i tak szybko odzyska formę.

Podsumowanie:
    • Według raportu GUS, bezrobocie w Tychach wynosi tylko 1,7%, co stanowi minimalny spadek w porównaniu do roku ubiegłego.
    • Bezrobocie w Tychach systematycznie spada dzięki przynależności do województwa śląskiego, inwestycjom oraz bliskości do innych dużych miast, a także ze względu na zmianę nastawienia społeczeństwa do rozwoju zawodowego.
    • Niemniej jednak, epidemia koronawirusa może negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Tychach i zwiększyć poziom bezrobocia, co zależy od szybkości ożywienia gospodarki w kraju.

To może Cię również zainteresować

Praca Tychy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

george

george

Chętnie bym się przeprowadził do Tychów, bo wydają się oferować wiele atrakcyjnych ofert pracy. Mam nadzieję, że uda mi się tu znaleźć swoje miejsce.
Chrobak Jan

Chrobak Jan

Cieszy mnie fakt, że w Tychach jest tak niskie bezrobocie. Oby sytuacja utrzymała się tak dobrej długoterminowo.
Komasa1

Komasa1

Jestem z Tychów i szukam pracy od dłuższego czasu, ale nie udaje mi się nic znaleźć. Mam wrażenie, że rynek pracy tutaj jest bardziej dla osób z doświadczeniem.
Marucha

Marucha

Duży wybór pracowników w Tychach to dla mnie korzystna sytuacja. Dzięki temu mogę wybierać spośród wielu kandydatów i zatrudniać najlepszych.
ABC

ABC

Tychy wydają się być świetnym miejscem dla osób szukających pracy. Mam nadzieję, że uda mi się tu znaleźć swoje wymarzone zatrudnienie.
Bogatynia

Bogatynia

Ja też jestem zadowolony z sytuacji na rynku pracy w Tychach, ale zastanawia mnie, jak koronawirus wpłynie na tę sytuację. Mam nadzieję, że będzie to tylko chwilowe pogorszenie.
pracownik

pracownik

Niestety, ale ja już długo szukam pracy w Tychach i nie udaje mi się znaleźć nic dla siebie. Może rzeczywiście to ja nie potrafię się aktywizować zawodowo, ale naprawdę ciężko mi znaleźć jakąkolwiek ofertę pracy.
Wacław Wacławski

Wacław Wacławski

Jako pracodawca w Tychach jestem zadowolony z sytuacji na rynku pracy. Dzięki temu, że nie brakuje chętnych do pracy, muszę dbać o dobre warunki zatrudnienia, co korzystnie wpływa na atmosferę w mojej firmie.
Zbyszek

Zbyszek

Bardzo dobrze, że w Tychach jest tak niskie bezrobocie. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w tym mieście, bo oferty wydają się bardzo atrakcyjne.
Krzysiek

Krzysiek

Cieszę się, że bezrobocie w Tychach spada. Dzięki temu łatwiej jest mi utrzymać pracę i nie muszę się obawiać utraty zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.