!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Tychach

14 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Tychach
Tychy kojarzą się w całej Polsce z fabryką Fiata, która faktycznie stanowi jeden z filarów lokalnej gospodarki i rynku pracy. Nie jest to jednak jedyne przedsiębiorstwo działające w tym śląskim mieście. Co więcej firmy funkcjonujące w Tychach generują tyle miejsc pracy, że bezrobocie od dawna utrzymuje się w tej miejscowości na bardzo niskim poziomie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szczegółowe raporty na temat bezrobocia w Polsce odnotowanego do końca stycznia 2020 roku. Zgodnie z przewidywaniami stopa bezrobocia w kraju nieznacznie wzrosła notując wynik 5,5%. To minimalny wzrost z końca 2019 roku, gdy bezrobocie wynosiło 5,2%. W Polsce znalazły się miejsca, które oparły się wzrostom i odnotowały spadki stopy bezrobocia. Jednym z tych miejsc było miasto Tychy.

Według ostatniego raportu GUS bezrobocie w Tychach wynosi 2%. Stanowi to minimalny spadek względem minionego roku. Wynik jest też bardzo dobry w obliczu niskiego bezrobocia w całym województwie śląskim, wynoszącego 3,8%. Jak widać, rynek pracy w Tychach jest bardzo chłonny i raczej osoby szukające zatrudnienia nie powinny mieć z tym problemów.

Bezrobocie w Tychach z regularnymi spadkami

Bezrobocie w Tychach regularnie spadało dzięki wielu czynnikom. Nie bez znaczenia jest przynależność do województwa śląskiego, które znajduje się w czołówce regionów o najniższym bezrobociu.

Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny sytuacja od dłuższego czasu się poprawia.

W minionych latach poziom bezrobocia w Tychach kształtował się następująco:

  • 2014: 5,1%
  • 2015: 3,8%
  • 2016: 3,4%
  • 2017: 2,7%
  • 2018: 2,6%
  • 2019: 2,1%

Większość osób pozostających na bezrobociu stanowią ludzi w wieku poniżej 30 i powyżej 50 lat. Niski poziom bezrobocia wskazuje jednak, że w dużej mierze są to osoby nie chcące bądź niepotrafiące się aktywizować zawodowo.

Skąd biorą się spadki stopy bezrobocia w Tychach?

Tychy są jednym z tych miast, które bardzo dobrze radzą sobie w kapitalistycznej rzeczywistości. Miasto od dekad żyło z działalności fabryki Fiata, a także Tyskiego Browaru Książęcego, których obecność przyciągała także inne przedsiębiorstwa zapewniające sprawne funkcjonowanie potężnym zakładom. Obecnie fabryka koncernu FCA i Tyski Browar Książęcy stanowią nadal jeden z filarów lokalnej gospodarki, ale nie tylko nimi stoi tyski rynek pracy.

Przez lata do miasta ściągali kolejni inwestorzy tworzący miejsca pracy. Nie bez znaczenia była lokalizacja przy głównej trasie A1/S1 łączącej południową Polskę z Górnym Śląskiem i północą kraju. Atutem Tychów dla inwestorów jest także bliska odległość od Katowic. Przedsiębiorstwa znajdują się niemal w stolicy województwa, ale ponoszą koszta charakterystyczne dla mniejszej miejscowości.

Czy wiesz, że...
Tychy stały się atrakcyjne nie tylko dla przedsiębiorstw produkcyjnych, ale również firm usługowych oraz zajmujących się nowymi technologiami.

Patrząc na oferty pracy pochodzące z tego miasta, można dojść do wniosków, że karierę w Tychach może zrobić osoba o dowolnym wykształceniu i kwalifikacjach.

Deficyt pracowników doprowadził też do sytuacji, w której pracodawcy muszą walczyć o ludzi. To doprowadza do wzrostu zarobków oraz warunków zatrudnienia. Osoby niemogące znaleźć atrakcyjnego dla siebie zatrudnienia w Tychach mogą próbować sił na znacznie bardziej rozwiniętym katowickim rynku pracy. Spadki są również spowodowane zmianą nastawienia społeczeństwa w ostatnich latach. Wielu ludzi decyduje się na rozwój zawodowy zamiast pozostawania w domu bądź tkwienia w mało dochodowej pracy.

Czy bezrobocie w Tychach będzie nadal spadać?

Obecna sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym na pewno odbije się negatywnie na gospodarce i co za tym idzie na rynku pracy. Wiele przedsiębiorstw w celu zapewnienia sobie przetrwania redukuje zatrudnienie i przyniesie to wzrost stopy bezrobocia. Nie wiadomo jak szybko gospodarka wróci na normalne tory.

W zwyczajnej sytuacji bezrobocie w Tychach osiągnęło już bardzo niski poziom i wiele wskazywało na to, że jego poziom wahałby się w okolicach 2%. Ostatnie trzy lata przyniosły znaczne wyhamowanie spadków bezrobocia, co wskazuje na fakt, że bez pracy pozostają głównie osoby nie chcące się aktywizować bądź z jakichś przyczyn nie potrafiące utrzymać zatrudnienia. Ciężko określić, jak koronawirus wpłynie na bezrobocie, ale gospodarka Tychów zdaje się na tyle silna, że w przypadku dużych szkód i tak szybko odzyska formę.

To może Cię również zainteresować

Praca Tychy

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.