Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Estonii?

18 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Estonii?
Wyjeżdżając do pracy za granicą należy dobrze się zapoznać ze zwyczajami danego państwa, co pozwoli na lepszą integrację. Bardzo ważna jest też kwestia świąt narodowych będących dniami wolnymi od pracy. Nie chodzi tu o umiejętność dobrego świętowania, ale o lepsze zarządzanie swoim urlopem.

Znajomość kalendarza świątecznego pozwoli na sprawniejsze planowanie urlopów i przy dobrym zarządzaniu zapewnienie sobie dłuższego czasu na odpoczynek. Estonia jak większość krajów na świecie obchodzi pewne okazje, które stały się dniami wolnymi od pracy. Święta narodowe tego skandynawskiego państwa mają swoje korzenie w historii kraju oraz w religii chrześcijańskiej. Polaków ucieszy fakt, że najważniejsze święta religijne pokrywają się z polskim kalendarzem.

Jakie święta w Estonii są dniami wolnymi od pracy?

Władze estońskie ustanowiły na 2020 rok jedenaście dni wolnych. Kalendarz zawiera najważniejsze okazje chrześcijańskie oraz dni upamiętniające kluczowe wydarzenia dla kraju. Przyjrzyjmy się bliżej terminarzowi estońskich świąt:

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (uusaasta) - Estończycy, jak większość narodowości świętuje nadejście nowego roku. Po hucznym powitaniu roku mieszkańcy kraju mają dzień na odpoczynek.

24 lutego 2023 - Święto Niepodległości (iseseisvuspäev) - ważne święto narodowe upamiętniające podpisanie deklaracji niepodległości w 1918 roku.

Video

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (suur reede) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (ülestõusmispühade 1. püha, lihavõtted) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To wydarzenie stało się fundamentem wiary chrześcijańskiej. Niestety w Estonii Poniedziałek Wielkanocny nie jest dniem wolnym od pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Video

1 maja 2023 - Święto Wiosny (kevadpüha) - podczas gdy wiele krajów w tym dniu obchodzi Święto Pracy, to Estończycy świętują zakończenie zimy i rozpoczęcie wiosny.

28 maja 2023 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (nelipühade 1. püha) - święto chrześcijańskie, w które wierni upamiętniają zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję Pannę.

23 czerwca 2023 - Święto Zwycięstwa (võidupüha) - święto upamiętniające starcie wojsk estońskich z niemieckimi pod Cesis w 1919 roku.

Video

24 czerwca 2023 - Świętego Jana (jaanipäev) - święto ustanowione w celu zasymilowania pogańskich zwyczajów z katolicyzmem. Noc Świętojańska jest obchodzona w wielu krajach.

20 sierpnia 2023 - Święto Odzyskania Niepodległości (taasiseseisvumispäev) - rocznica odzyskania niepodległości przez Estonię w 1991 roku. Kraj uwolnił się spod sowieckich wpływów.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (esimene jõulupüha) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

Video

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (teine jõulupüha) - święto znane także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa. Ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Tak się prezentują święta narodowe w Estonii. Jak widać, kilka okazji pokrywa się z polskim terminarzem, co pozwala na zaplanowanie sobie świąt z bliskimi w ojczyźnie. Przyswojenie estońskiego kalendarza świątecznego nie powinno być problemem dla Polaków.

Wakacje i ferie szkolne w Estonii

Osoby wybierające się do pracy za granicę coraz częściej emigrują wraz z rodzinami. Taka sytuacja sprawia, że w planach urlopowych nie sposób pominąć przerwy w nauce dzieci. Kalendarz szkolny staje się bardzo ważnym elementem wpływającym na wiele aspektów życia.

Kalendarz szkolny Estonii przypomina polski terminarz. Uczniowie podobnie zaczynają naukę na początku września i mogą się cieszyć wakacjami letnimi rozpoczynającymi się w połowie czerwca.

Rok szkolny 2022/2023 zaczął się w Estonii 1 września i przewidywał cztery przerwy w nauce. Szkoła zakończy się 9 czerwca, a kolejne przerwy ustalono na następujące terminy:

 • Ferie jesienne - od 24 do 30 października 2022
 • Ferie świąteczne - od 22 grudnia 2022 do 8 stycznia 2023
 • Ferie zimowe - od 27 lutego do 5 marca 2023
 • Ferie wiosenne - od 24 do 30 kwietnia 2023

Można założyć, że w kolejnych latach terminy ferii będą wypadały w podobnych terminach. Oczywiście niektóre daty mogą się różnić ze względu na konkretne placówki edukacyjne, więc warto przed planowaniem urlopu zaczerpnąć informacji w szkole, do której uczęszcza dziecko.

Czy święta w Estonii są lepiej płatne?

Zgodnie z estońskim prawem pracy wszystkie święta uznane za dni wolne od pracy są płatne. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się obawiać o uszczuplenie wynagrodzenia ze względu na wystąpienie dnia świątecznego.

W pewnych zawodach bądź sytuacjach może dojść do konieczności świadczenia pracy w święto narodowe. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek podwojenia stawki. Dzięki temu pracownicy otrzymają odpowiednie zadośćuczynienie za pracę w dzień wolny. Oczywiście warto zadbać, aby stawki za pracę w święta znalazły się w umowie podpisywanej z pracodawcą.

Estoński kalendarz świąteczny jest bardzo przejrzysty i w przypadku najważniejszych świąt chrześcijańskich powinien spasować Polakom. Przy niewielkim wsparciu dni urlopowych można zapewnić sobie czas na spokojną podróż do bliskich w kraju.

Podsumowanie:
  • Estonian authorities have established eleven public holidays for 2020, including the most important Christian holidays as well as anniversaries of key events for the country.
  • The Estonian school calendar is similar to the Polish one, with the school year starting in early September and summer holidays beginning in mid-June.
  • All public holidays in Estonia are paid, and employers are required to double their employees' salaries if they need to work on these days.
  • Estonian public holidays, with a few exceptions, will be familiar and easily compatible with Polish holiday plans.

To może Cię również zainteresować

Praca Estonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Doktor

Doktor

Bardzo przydatny artykuł, w końcu wiadomo, kiedy są dni wolne od pracy w Estonii. Oczywiście to dla wielu ludzi ważna informacja, bo zawsze warto wiedzieć, jakie dni można przeznaczyć na wyjazd lub zwiedzanie innego kraju. Dzięki za takie informacje!
Judyta

Judyta

Jako pracodawca cieszę się, że w Estonii mamy przejrzysty kalendarz świąteczny. Dzięki temu możemy swobodnie planować pracę oraz wakacje naszych pracowników. Jestem też zadowolony z obowiązku podwajania stawki za pracę w dni wolne od pracy, ponieważ pracownicy otrzymują zasłużone wynagrodzenie.
skinskin222

skinskin222

Bardzo ciekawy artykuł! Przez chwilę rozważałem wyjazd do Estonii i teraz wiem, jakie dni wolne od pracy tam są. To świetne, że kalendarz szkolny ma podobne terminy co w Polsce, to ułatwi mi w przyszłości planowanie urlopów z rodziną.
Wdward

Wdward

Cieszę się, że w Estonii wszystkie dni wolne od pracy są płatne! Warto zwrócić uwagę na to, że w pewnych zawodach pracownicy muszą pracować w dni wolne od pracy i dobrze, że prawo gwarantuje podwojenie stawki. Dzięki temu nikt nie zostanie pozbawiony zasłużonego wynagrodzenia.
Mariusz

Mariusz

Jako osoba bezrobotna, z pewnością zainteresowała mnie informacja na temat wolnych dni w Estonii. Fajnie, że wiele nie zależy od dnia tygodnia, więc można swobodnie planować wyjazdy. Mam nadzieję, że wkrótce tam pojadę i będę mógł na własnej skórze poczuć klimat tego kraju!
kinga

kinga

Zaciekawiły mnie ich ferie jesienne i zimowe. U nas jak wiadomo tylko są ferie zimowe i to w województwach są różne terminy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.