Spis treści
W Luksemburgu podobnie, jak w innych krajach obchodzi się kilka okazji jako święta państwowe, czyli dni wolne od pracy. Rząd tego małego Księstwa przewidział na 2025 rok jedenaście dni świątecznych, w których pracownicy będą mieli okazję do odpoczynku. Osoby planujące pracę w Luksemburgu powinny koniecznie zapoznać się z kalendarzem świątecznym tego kraju.
Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Luksemburgu?
Władze Luksemburgu przewidziały jedenaście okazji do świętowania w 2025 roku. Większość świąt ma swój rodowód w wierze chrześcijańskiej, co z pewnością ucieszy wielu Polaków wybierających ten kraj za cel emigracji zarobkowej. Sprawdźmy, na jakie dni wolne można liczyć w Luksemburgu.
1 stycznia 2025 - Nowy Rok (Neujahr) - w Księstwie Luksemburgu podobnie, jak w innych państwach obchodzi się hucznie powitanie Nowego Roku, więc 1 stycznia jest ustawowo dniem wolnym.
21 kwietnia 2025 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) - chrześcijanie w Luksemburgu obchodzą Wielkanoc, ale ustawowo wolnym dniem jest dopiero Poniedziałek Wielkanocny będący ostatnim dniem najważniejszych w religii chrześcijańskiej świąt.
1 maja 2025 - Święto Pracy (Tag der Arbeit) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. W tym dniu oddaje się honory ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.
9 maja 2025 - Dzień Europy (Europe Day) - święto państw europejskich upamiętniające wygłoszenie idei stworzenia spójnej Europy przez francuskiego premiera Roberta Schumana w 1950 roku.

19 maja 2025 - Wniebowstąpienie Pańskie (Himmelfahrt) - upamiętnienie wiary w cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba. Święto obchodzone w 40 dni po Wielkanocy.
9 czerwca 2025 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Pfingstmontag) - Zielone Świątki, czyli upamiętnienie zesłania Ducha Świętego na Maryję Pannę i apostołów.
23 czerwca 2025 - Święto Narodowe (Luxemburgischer Nationalfeiertag) - najważniejsze święto państwowe będące rocznicą uzyskania niepodległości od Holandii i Belgii w 1980 roku. Jest to także dzień obchodów urodzin Wielkiego Księcia.
15 sierpnia 2025 - Wniebowzięcie NMP (Maria Himmelfahrt) - chrześcijańskie święto upamiętniające wiarę we wniebowzięcie Maryi Panny.
1 listopada 2025 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen) - święto będące okazją do oddania hołdu chrześcijańskim męczennikom, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.
25 grudnia 2025 - Boże Narodzenie (Weihnachtsfeiertag) - drugie najważniejsze święta chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2025 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Hl. Stefan) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.
Znając kalendarz świąt w Luksemburgu, można znacznie sprawniej rozplanować przyszłe urlopy. Łączenie ich z dniami wolnymi od pracy zapewni większą ilość czasu na odpoczynek. Warto nadmienić, że pracownicy sektora bankowego posiadają dodatkowo wolne w Wielki Piątek oraz w popołudniowe godziny Wigilii Bożego Narodzenia.
Wakacje i ferie w Luksemburgu
Osoby wyjeżdżające za granicę wraz z rodzinami, a w szczególności z dziećmi powinny znać kalendarz szkolny danego państwa. Znajomość terminów ferii pozwoli na zaplanowanie urlopów w taki sposób, aby móc zapewnić swoim pociechom rozrywkę. Większość rodziców właśnie w taki sposób wykorzystuje swój urlop. Przyjrzyjmy się kalendarzowi szkolnemu na lata 2024/2025.
Rok szkolny 2024/2025:
- Rozpoczęcie roku szkolnego: 16 września 2024
- Ferie jesienne: od 26 października do 3 listopada 2024
- Ferie świąteczne: od 21 grudnia 2024 do 5 stycznia 2025
- Ferie karnawałowe: od 15 lutego 2025 do 23 lutego 2025
- Ferie wielkanocne: od 5 kwietnia 2025 do 20 kwietnia 2025
- Ferie zielonoświątkowe: od 24 maja 2025 do 1 czerwca 2025
- Wakacje: od 16 lipca do 14 września 2025
Tak wyglądają kalendarz szkolny na bieżący rok szkolny w Luksemburgu. Oczywiście uczniów obowiązują również oficjalne święta państwowe.

Czy święta w Luksemburgu są lepiej płatne?
Pracownicy w Luksemburgu mają prawo do wolnego w święta państwowe. W przypadku przedsiębiorstw sezonowych i turystycznych pracownicy mogą pracować w święta za zwyczajną stawkę, ale muszą otrzymać inny dzień wolny w zastępstwie. Pracownikom najemnym należy się wynagrodzenie za ustawowe dni wolne.
Oczywiście czasem może zajść potrzeba stawienia się w pracy w dzień świąteczny. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek wyznaczenia innego dnia wolnego w zastępstwie oraz wypłacenie wynagrodzenia za przepracowany dzień świąteczny. Układy zbiorowe regulują stawki dla niektórych branż.
Wyjeżdżając do Luksemburga, warto zapoznać się z kalendarzem świątecznym tego Księstwa. W ten sposób można bardzo efektywnie rozplanować urlopy, zapewniając sobie więcej czasu na przykład na podróże do ojczyzny.
To może Cię również zainteresować