Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Estonii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Estonii?
Wyjeżdżając do pracy za granicą należy dobrze się zapoznać ze zwyczajami danego państwa, co pozwoli na lepszą integrację. Bardzo ważna jest też kwestia świąt narodowych będących dniami wolnymi od pracy. Nie chodzi tu o umiejętność dobrego świętowania, ale o lepsze zarządzanie swoim urlopem.

Znajomość kalendarza świątecznego pozwoli na sprawniejsze planowanie urlopów i przy dobrym zarządzaniu zapewnienie sobie dłuższego czasu na odpoczynek. Estonia jak większość krajów na świecie obchodzi pewne okazje, które stały się dniami wolnymi od pracy. Święta narodowe tego skandynawskiego państwa mają swoje korzenie w historii kraju oraz w religii chrześcijańskiej. Polaków ucieszy fakt, że najważniejsze święta religijne pokrywają się z polskim kalendarzem.

Jakie święta w Estonii są dniami wolnymi od pracy?

Władze estońskie ustanowiły na 2020 rok jedenaście dni wolnych. Kalendarz zawiera najważniejsze okazje chrześcijańskie oraz dni upamiętniające kluczowe wydarzenia dla kraju. Przyjrzyjmy się bliżej terminarzowi estońskich świąt:

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (uusaasta) - Estończycy, jak większość narodowości świętuje nadejście nowego roku. Po hucznym powitaniu roku mieszkańcy kraju mają dzień na odpoczynek.

24 lutego 2020 - Święto Niepodległości (iseseisvuspäev) - ważne święto narodowe upamiętniające podpisanie deklaracji niepodległości w 1918 roku.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (suur reede) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Estonia

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (ülestõusmispühade 1. püha, lihavõtted) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To wydarzenie stało się fundamentem wiary chrześcijańskiej. Niestety w Estonii Poniedziałek Wielkanocny nie jest dniem wolnym od pracy.

1 maja 2020 - Święto Wiosny (kevadpüha) - podczas gdy wiele krajów w tym dniu obchodzi Święto Pracy, to Estończycy świętują zakończenie zimy i rozpoczęcie wiosny.

31 maja 2020 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (nelipühade 1. püha) - święto chrześcijańskie, w które wierni upamiętniają zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję Pannę.

23 czerwca 2020 - Święto Zwycięstwa (võidupüha) - święto upamiętniające starcie wojsk estońskich z niemieckimi pod Cesis w 1919 roku.

24 czerwca 2020 - Świętego Jana (jaanipäev) - święto ustanowione w celu zasymilowania pogańskich zwyczajów z katolicyzmem. Noc Świętojańska jest obchodzona w wielu krajach.

20 sierpnia 2020 - Święto Odzyskania Niepodległości (taasiseseisvumispäev) - rocznica odzyskania niepodległości przez Estonię w 1991 roku. Kraj uwolnił się spod sowieckich wpływów.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (esimene jõulupüha) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (teine jõulupüha) - święto znane także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa. Ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Tak się prezentują święta narodowe w Estonii. Jak widać, kilka okazji pokrywa się z polskim terminarzem, co pozwala na zaplanowanie sobie świąt z bliskimi w ojczyźnie. Przyswojenie estońskiego kalendarza świątecznego nie powinno być problemem dla Polaków.

Wakacje i ferie szkolne w Estonii

Osoby wybierające się do pracy za granicę coraz częściej emigrują wraz z rodzinami. Taka sytuacja sprawia, że w planach urlopowych nie sposób pominąć przerwy w nauce dzieci. Kalendarz szkolny staje się bardzo ważnym elementem wpływającym na wiele aspektów życia.

Kalendarz szkolny Estonii przypomina polski terminarz. Uczniowie podobnie zaczynają naukę na początku września i mogą się cieszyć wakacjami letnimi rozpoczynającymi się w połowie czerwca.

Rok szkolny 2019/2020 zaczął się w Estonii 1 września i przewidywał cztery przerwy w nauce. Szkoła zakończy się 10 czerwca, a kolejne przerwy ustalono na następujące terminy:

  • Ferie jesienne - od 21 do 27 października 2019
  • Ferie świąteczne - od 23 grudnia 2019 do 5 stycznia 2020
  • Ferie zimowe - od 24 lutego do 1 marca 2020
  • Ferie wiosenne - od 20 do 26 kwietnia 2020

Można założyć, że w kolejnych latach terminy ferii będą wypadały w podobnych terminach. Oczywiście niektóre daty mogą się różnić ze względu na konkretne placówki edukacyjne, więc warto przed planowaniem urlopu zaczerpnąć informacji w szkole, do której uczęszcza dziecko.

Czy święta w Estonii są lepiej płatne?

Zgodnie z estońskim prawem pracy wszystkie święta uznane za dni wolne od pracy są płatne. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się obawiać o uszczuplenie wynagrodzenia ze względu na wystąpienie dnia świątecznego.

W pewnych zawodach bądź sytuacjach może dojść do konieczności świadczenia pracy w święto narodowe. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek podwojenia stawki. Dzięki temu pracownicy otrzymają odpowiednie zadośćuczynienie za pracę w dzień wolny. Oczywiście warto zadbać, aby stawki za pracę w święta znalazły się w umowie podpisywanej z pracodawcą.

Estoński kalendarz świąteczny jest bardzo przejrzysty i w przypadku najważniejszych świąt chrześcijańskich powinien spasować Polakom. Przy niewielkim wsparciu dni urlopowych można zapewnić sobie czas na spokojną podróż do bliskich w kraju.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Estonii?
Ocena: 5, liczba głosów: 4

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.