Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Łotwie?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Łotwie?
Wszystkie państwa na świecie obchodzą swoje unikatowe święta, które stają się dniami wolnymi od pracy. Nie inaczej jest na Łotwie, której kalendarz świąteczny opiera się o historię i kulturę kraju oraz o obrzędy Kościoła Protestanckiego.

Każda osoba legalnie zatrudniona powinna dobrze znać kalendarz świąteczny. Taka wiedza pozwoli na sprawne planowanie urlopu. Odpowiednio przemyślane wykorzystanie dni urlopowych w połączeniu z dniami ustawowo wolnymi od pracy mogą zapewnić dłuższy okres odpoczynku.

Szczególnie ważne może to być dla emigrantów chcących na najważniejsze święta wracać do bliskich w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się bliżej świętom narodowym na Łotwie.

Jakie święta są dniami wolnymi na Łotwie?

Władze łotewskie w 2020 roku przewidziały jedenaście oficjalnych dni wolnych od pracy. Święta narodowe na Łotwie mają swoje korzenie w kulturze i historii kraju oraz w religii. Szczególnie religijne święta ucieszą Polaków pracujących na Łotwie, ponieważ pokrywają się z okazjami obchodzonymi przez Katolików. Poniżej prezentujemy kalendarz świąt łotewskich na 2020 rok:

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Jaunais Gads) - praktycznie w każdym kraju hucznie świętuje się nadejście kolejnego roku i nie inaczej jest na Łotwie. Pierwszy dzień nowego roku jest zawsze czasem na odpoczynek.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Lielā Piektdiena) - pierwszy dzień obchodów Święta Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Łotwa

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Lieldienas) - najważniejsze święto chrześcijańskie. Podczas Wielkanocy upamiętnia się wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod wiarę chrześcijańską.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (2. Lieldienas) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce okazja ta jest znana jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2020 - Święto pracy i Konwokacja Zgromadzenia Konstytucyjnego Republiki Łotwy (Darba svētki) - podwójna okazja w kalendarzu łotewskim. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest okazją do oddania hołdu klasie robotniczej i jej wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa. Dla Łotyszy ta data jest też rocznicą rozpoczęcia obrad pierwszego łotewskiego parlamentu, co miało miejsce 1 maja 1920 roku.

23 i 24 czerwca 2020 - Dzień Līgo (Līgo Diena) i Dzień Jāņi (Jāņi) - Wigilia Św. Jana nazywana też Nocą Świętojańską. Święto powstało przez próbę zasymilowania pogańskich wierzeń z chrześcijańskimi i w wielu krajach pozostaje do dziś ważną częścią kultury.

18 listopada 2020 - Dzień Niepodległości, proklamowanie Republiki Łotwy (Latvijas Republikas proklamēšanas diena) - ważne święto narodowe upamiętniające proklamowanie niepodległości 18 listopada 1918 roku.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Ziemassvētki) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (2. Ziemassvētki) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

31 grudnia 2020 - Sylwester (Vecgada vakars) - Łotysze mają okazję do naprawdę hucznego pożegnania starego roku i powitania nowego roku. Sylwester pozostaje dniem wolnym, więc świętowanie można zacząć wcześniej.

Jak widać, dość sporo okazji pokrywa się z polskimi świętami, więc można swobodnie wybrać się do bliskich w kraju bez uszczuplania swojego urlopu.

Wakacje i ferie szkolne na Łotwie

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę coraz częściej zabierają ze sobą całe rodziny. Wyjazd z dziećmi oznacza, że w planach urlopowych wypada uwzględnić przerwy w nauce. Systemy edukacji w każdym państwie są inne i nawet jeżeli dość zbliżone do polskiego to i tak terminy przerw w nauce są zazwyczaj różne.

Uczniowie na Łotwie mogą się cieszyć dłuższymi wakacjami niż dzieci w Polsce, ponieważ trwają one aż trzy miesiące. W roku szkolnym 2019/2020 nauka rozpoczęła się na Łotwie z dniem 2 września, a zakończenie roku szkolnego jest planowane na 29 maja 2020 roku.

W trakcie roku zaplanowano trzy przerwy w nauce:

  • Ferie jesienne - od 21 do 25 października 2019
  • Ferie świąteczne - od 23 grudnia 2019 do 3 stycznia 2020
  • Ferie wiosenne - od 16 do 20 marca 2020

Oczywiście uczniów obowiązują także święta narodowe będące ustawowymi dniami wolnymi od pracy.

Czy święta na Łotwie są lepiej płatne?

Święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy nie uszczuplają wynagrodzeń pracowników. Co więcej, dzień roboczy przed dniem świątecznym powinien być przez pracodawcę skracany o jedną godzinę.

Pracodawcy nie mają prawa zmuszać pracowników do pracy w święta narodowe. Jednak mogą poprosić ich o świadczenie pracy za odpowiednią rekompensatę. Ogólnie stawki nie są jednak ustalone. Ewentualne stawki za dni świąteczne powinny być uwzględnione w umowie o pracę.

Łotewskie święta w dużej mierze pokrywają się z polskimi, a co za tym idzie, Polacy powinni szybko przyswoić sobie lokalny terminarz. W przypadku konieczności pracy w święta można liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Łotwie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.