Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Litwie?

18 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Litwie?
Litwa jak każde państwo posiada swój kalendarz świąt narodowych będących dniami wolnymi od pracy. Znajomość kalendarza świątecznego jest bardzo ważna szczególnie dla osób pracujących. To one mają przy okazji świąt okazję do dodatkowego odpoczynku.

Znajomość terminów świąt pozwala między innymi sprawnie rozplanować urlop. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi pozwoli na zwiększenie czasu na odpoczynek. W przypadku pracowników zagranicznych da to także możliwość zagospodarowania czasu na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie. Szczególnie ważne może to być dla Polaków pracujących na Litwie. Sąsiedztwo obu krajów sprawia, że podróż w rodzinne strony może być bardzo sprawna. Przyjrzyjmy się więc bliżej świętom litewskim.

Jakie święta na Litwie są dniami wolnymi od pracy?

Litewski kalendarz świąteczny składa się z okazji mających swoje korzenie w wierze chrześcijańskiej oraz historii i kulturze kraju. Szczególnie z tego pierwszego względu Polacy mogą się cieszyć wieloma podobieństwami do polskiego kalendarza świątecznego.

Video

Litwini obchodzą te same najważniejsze święta kościelne, więc bez problemu można planować spędzenie tych okazji z bliskimi w ojczyźnie. W 2023 roku na Litwie obowiązuje 12 ustawowych dni wolnych od pracy.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok i Dzień Flagi Litewskiej (Naujieji metai) - Litwini jak większość narodowości świętuje nadejście nowego roku. Jednak w tym kraju 1 stycznia obchodzi się także ważne święto narodowe. Upamiętnia ono pierwsze wywieszenie narodowej flagi w Wilnie w 1919 roku podczas wypędzania niemieckich okupantów.

16 lutego 2023 - Święto Odrodzenia Państwa Litewskiego (Lietuvos valstybės atkūrimo diena) - najważniejsze święto narodowe na Litwie. W tym dniu upamiętnia się podpisanie aktu niepodległości Litwy, co miało miejsce 16 lutego 1918 roku.

Szukasz pracy?

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana

Video

11 marca 2023 - Święto Odzyskania Niepodległości RL (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena) - kolejne bardzo ważne święto narodowe upamiętniające uniezależnienie się Litwy spod władzy Związku Radzieckiego w 1990 roku.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Velykos) - najważniejsze święto chrześcijańskie. Wierni w tym dniu upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Velykos) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W Polsce ten dzień jest znany jako Śmigus Dyngus.

Video

1 maja 2023 - Międzynarodowy Dzień Pracy (Tarptautinė darbo diena) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata. Litwa nie jest tu wyjątkiem i mieszkańcy kraju oddają hołd klasie robotniczej oraz jej wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

24 czerwca 2023 - Dzień Świętego Jana (Joninės, Rasos) - dzień znany także jako Święto Kupały czy święto przesilenia letniego. Tradycyjnie jest spędzane przez Litwinów na świeżym powietrzu.

6 lipca 2023 - Koronacja Króla Mendoga i Święto Państwa Litewskiego (Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena) - święto upamiętniające pierwszego króla litewskiego uznawanego za założyciela Państwa Litewskiego.

Video

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie NMP (Žolinė (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena)) - święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zabranie Najświętszej Maryi Panny do nieba.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Visų šventųjų diena) - podobnie, jak w Polsce Litwini obchodzą to święto ustanowione dla uhonorowania świętych i męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli miejsca w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Šv. Kalėdos) - drugie najważniejsze święta w religii chrześcijańskiej. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Šv. Kalėdos) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

Tak się prezentuje kalendarz świąteczny na Litwie. Jak widać, wiele okazji pokrywa się ze świętami w Polsce, więc można to wykorzystać na powroty do bliskich w ojczyźnie.

Wakacje i ferie szkolne na Litwie

Wiele osób decyduje się, wyjeżdżając do pracy za granicę, na zabranie ze sobą rodziny w tym dzieci. Taka sytuacja oznacza, że przy planowaniu urlopu nie sposób pominąć terminów ferii i wakacji szkolnych.

Rodzice zazwyczaj uwzględniają przerwy w nauce swoich dzieci przy planowaniu odpoczynku. W ten sposób mogą wspólnie spędzić czas i zagospodarować go swoim pociechom. Litewski rok szkolny prezentuje się podobnie do polskiego. Uczniowie zaczynają szkołę zazwyczaj 1 września i kończą pod koniec czerwca.

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie litewscy mają cztery okazje do dłuższego odpoczynku od szkoły:

  • Ferie jesienne - od 31 października do 4 listopada 2022
  • Ferie świąteczne - od 27 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023
  • Ferie zimowe - od 13 do 17 lutego 2023
  • Ferie wiosenne - od 11 do 14 kwietnia 2023

Czy praca w święta litewskie jest lepiej płatna?

Święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy na Litwie są płatne, więc pracownicy nie muszą się obawiać obniżenia miesięcznych zarobków z tego tytułu. Niestety w pewnych sytuacjach, czy zawodach występuje konieczność świadczenia pracy w dniu ustawowo wolnym.

W przypadku świadczenia pracy w święto pracodawca ma obowiązek podwoić pensję pracownika. Istnieje także możliwość wydania dnia wolnego za przepracowane święto bądź dodania dnia wolnego do puli urlopu wypoczynkowego.

Kalendarz świąteczny na Litwie powinien być łatwo przyswajalny dla polskich pracowników. Szczególnie cieszy pokrywanie się najważniejszych świąt chrześcijańskich z polskim grafikiem. Osoby celujące w gromadzenie oszczędności będą zadowolone z wyższego wynagrodzenia za pracę w święta.

Podsumowanie:
  • Kalendarz świąteczny na Litwie składa się z 12 ustawowych dni wolnych od pracy, w tym najważniejsze święta chrześcijańskie oraz obchody narodowe.
  • Wiele dat pokrywa się z polskim kalendarzem świątecznym, co ułatwia polskim pracownikom planowanie urlopów i wizyt u bliskich w ojczyźnie.
  • Praca w dniach ustawowo wolnych od pracy na Litwie jest płatna, a w razie konieczności świadczenia pracy pracodawca ma obowiązek podwoić pensję, lub przyznać dzień wolny za przepracowane święto.
  • Kalendarz szkolny na Litwie jest podobny do polskiego, z przerwą na wakacje i ferie szkolne, co pozwala planować czas wolny dla rodzin z dziećmi.

To może Cię również zainteresować

Praca Litwa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Marta

Marta

Interesujący artykuł dotyczący litewskiego kalendarza świątecznego. Wydaje mi się, że to ważna informacja dla osób poszukujących pracy w tym kraju, a zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby spędzić święta ze swoją rodziną.
Karolina

Karolina

Wydaje mi się, że kalendarz świąteczny na Litwie jest bardzo bogaty i cieszy mnie, że większość świąt pokrywa się z polskim kalendarzem. To ułatwia planowanie rodzinnych spotkań i spędzanie czasu z bliskimi.
Klara

Klara

Bardzo ciekawe, że w przypadku pracy w święta narodowe pracownik ma podwójne wynagrodzenie. Wydaje mi się to atrakcyjnym czynnikiem, o którym warto pamiętać, szukając pracy na Litwie.
Radek

Radek

Cieszę się, że kalendarz świąteczny na Litwie pokrywa się z polskim, co ułatwia planowanie pracy i urlopów dla naszych pracowników. Ciekawe, że pracując w święta narodowe, pracownik ma podwójne wynagrodzenie lub dzień wolny za przepracowane święto.
Janosz

Janosz

W każdym kraju dobrze znać te święta i urzędowe wolne, dotyczy to pracy, urlopów a nawet wyjazdów zagraniznych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.