Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Litwie?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Litwie?
Litwa jak każde państwo posiada swój kalendarz świąt narodowych będących dniami wolnymi od pracy. Znajomość kalendarza świątecznego jest bardzo ważna szczególnie dla osób pracujących. To one mają przy okazji świąt okazję do dodatkowego odpoczynku.

Znajomość terminów świąt pozwala między innymi sprawnie rozplanować urlop. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi pozwoli na zwiększenie czasu na odpoczynek. W przypadku pracowników zagranicznych da to także możliwość zagospodarowania czasu na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie. Szczególnie ważne może to być dla Polaków pracujących na Litwie. Sąsiedztwo obu krajów sprawia, że podróż w rodzinne strony może być bardzo sprawna. Przyjrzyjmy się więc bliżej świętom litewskim.

Jakie święta na Litwie są dniami wolnymi od pracy?

Litewski kalendarz świąteczny składa się z okazji mających swoje korzenie w wierze chrześcijańskiej oraz historii i kulturze kraju. Szczególnie z tego pierwszego względu Polacy mogą się cieszyć wieloma podobieństwami do polskiego kalendarza świątecznego.

Litwini obchodzą te same najważniejsze święta kościelne, więc bez problemu można planować spędzenie tych okazji z bliskimi w ojczyźnie. W 2020 roku na Litwie obowiązuje 12 ustawowych dni wolnych od pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Litwa

1 stycznia 2020 - Nowy Rok i Dzień Flagi Litewskiej (Naujieji metai) - Litwini jak większość narodowości świętuje nadejście nowego roku. Jednak w tym kraju 1 stycznia obchodzi się także ważne święto narodowe. Upamiętnia ono pierwsze wywieszenie narodowej flagi w Wilnie w 1919 roku podczas wypędzania niemieckich okupantów.

16 lutego 2020 - Święto Odrodzenia Państwa Litewskiego (Lietuvos valstybės atkūrimo diena) - najważniejsze święto narodowe na Litwie. W tym dniu upamiętnia się podpisanie aktu niepodległości Litwy, co miało miejsce 16 lutego 1918 roku.

11 marca 2020 - Święto Odzyskania Niepodległości RL (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena) - kolejne bardzo ważne święto narodowe upamiętniające uniezależnienie się Litwy spod władzy Związku Radzieckiego w 1990 roku.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Velykos) - najważniejsze święto chrześcijańskie. Wierni w tym dniu upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Velykos) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W Polsce ten dzień jest znany jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2020 - Międzynarodowy Dzień Pracy (Tarptautinė darbo diena) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata. Litwa nie jest tu wyjątkiem i mieszkańcy kraju oddają hołd klasie robotniczej oraz jej wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

24 czerwca 2020 - Dzień Świętego Jana (Joninės, Rasos) - dzień znany także jako Święto Kupały czy święto przesilenia letniego. Tradycyjnie jest spędzane przez Litwinów na świeżym powietrzu.

6 lipca 2020 - Koronacja Króla Mendoga i Święto Państwa Litewskiego (Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena) - święto upamiętniające pierwszego króla litewskiego uznawanego za założyciela Państwa Litewskiego.

15 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Žolinė (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena)) - święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zabranie Najświętszej Maryi Panny do nieba.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Visų šventųjų diena) - podobnie, jak w Polsce Litwini obchodzą to święto ustanowione dla uhonorowania świętych i męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli miejsca w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Šv. Kalėdos) - drugie najważniejsze święta w religii chrześcijańskiej. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Šv. Kalėdos) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

Tak się prezentuje kalendarz świąteczny na Litwie. Jak widać, wiele okazji pokrywa się ze świętami w Polsce, więc można to wykorzystać na powroty do bliskich w ojczyźnie.

Wakacje i ferie szkolne na Litwie

Wiele osób decyduje się, wyjeżdżając do pracy za granicę, na zabranie ze sobą rodziny w tym dzieci. Taka sytuacja oznacza, że przy planowaniu urlopu nie sposób pominąć terminów ferii i wakacji szkolnych.

Rodzice zazwyczaj uwzględniają przerwy w nauce swoich dzieci przy planowaniu odpoczynku. W ten sposób mogą wspólnie spędzić czas i zagospodarować go swoim pociechom. Litewski rok szkolny prezentuje się podobnie do polskiego. Uczniowie zaczynają szkołę zazwyczaj 1 września i kończą pod koniec czerwca.

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie litewscy mają cztery okazje do dłuższego odpoczynku od szkoły:

  • Ferie jesienne - od 28 do 31 października 2019
  • Ferie świąteczne - od 23 grudnia 2019 do 3 stycznia 2020
  • Ferie zimowe - od 17 do 21 lutego 2020
  • Ferie wiosenne - od 14 do 17 kwietnia 2020

Czy praca w święta litewskie jest lepiej płatna?

Święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy na Litwie są płatne, więc pracownicy nie muszą się obawiać obniżenia miesięcznych zarobków z tego tytułu. Niestety w pewnych sytuacjach, czy zawodach występuje konieczność świadczenia pracy w dniu ustawowo wolnym.

W przypadku świadczenia pracy w święto pracodawca ma obowiązek podwoić pensję pracownika. Istnieje także możliwość wydania dnia wolnego za przepracowane święto bądź dodania dnia wolnego do puli urlopu wypoczynkowego.

Kalendarz świąteczny na Litwie powinien być łatwo przyswajalny dla polskich pracowników. Szczególnie cieszy pokrywanie się najważniejszych świąt chrześcijańskich z polskim grafikiem. Osoby celujące w gromadzenie oszczędności będą zadowolone z wyższego wynagrodzenia za pracę w święta.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Litwie?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 9

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.