Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Mołdawii?

18 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Mołdawii?
W każdym państwie władze ustalają święta państwowe będące dniami wolnymi od pracy. Dzięki temu mieszkańcy kraju mają możliwość należytego obchodzenia dni świątecznych. Pracownicy bardzo dobrze znają daty takich dni, ponieważ dzięki temu mogą na przykład lepiej zarządzać swoim urlopem.

Znając kalendarz świąteczny, można sobie sprytnie przedłużyć czas odpoczynku. Jest to szczególnie ważne dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę, na przykład do Mołdawii. Uwzględniając święta w planach urlopowych, można choćby znaleźć czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Mołdawia posiada szereg różnorodnych świąt mających swoje korzenie w tradycji kraju oraz w religii. Przed wyjazdem do tego państwa warto dobrze się zapoznać z terminami dni wolnych.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Mołdawii?

Mołdawskie święta wywodzą się ze zwyczajów Kościoła Prawosławnego oraz z historii kraju. Pracownicy mają kilkanaście dni w roku dodatkowego odpoczynku. Dla polskich pracowników położenie nacisku na prawosławne święta może być nieco uciążliwe, ponieważ chcąc spędzić najważniejsze chrześcijańskie święta z rodziną w ojczyźnie, będą musieli zużyć swój urlop. Przyjrzyjmy się bliżej kalendarzowi na 2023 rok.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Anul Nou) - mieszkańcy Mołdawii podobnie, jak Polacy i większość świata hucznie obchodzą powitanie nowego roku. Z tej okazji pierwszy dzień roku jest wolny od pracy.

Video

7 stycznia 2023 - Prawosławne Boże Narodzenie - w Kościele Prawosławnym funkcjonuje kalendarz juliański, w wyniku czego terminy świąt chrześcijańskich wypadają inaczej niż w Kościele Katolickim. Boże Narodzenie jest więc obchodzone w styczniu, a nie w grudniu.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Radzyń Podlaski
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Rawa Mazowiecka
Dodana
Dodana

8 stycznia 2023 - Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia - ostatni dzień obchodów świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

8 marca 2023 - Dzień Kobiet - święto przedstawicielek płci pięknej jest w Mołdawii dniem wolnym od pracy.

16 kwietnia 2023 - Wielkanoc Prawosławna - najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament wiary chrześcijańskiej. Jest to kolejne święto znane w Polsce, ale obchodzone według kalendarza juliańskiego, więc wypada w późniejszym terminie.

Video

17 kwietnia 2023 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

24 kwietnia 2023 - Dzień Pamięci, Dzień Rodziców - święto zwane także Wielkanocą zmarłych wypada zawsze na osiem dni po Wielkanocy.

1 maja 2023 - Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w większości zakątków świata. To święto pozwala na oddanie hołdu ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

9 maja 2023 - Dzień Zwycięstwa - święto upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej na terenie Europy. Wiele państw byłego Związku Radzieckiego obchodzi ostateczne zwycięstwo nad nazistami dzień później niż w krajach Zachodniej Europy.

1 czerwca 2023 - Dzień Dziecka - od 2016 roku Dzień Dziecka zalicza się do świąt narodowych będących dniami wolnymi od pracy.

27 sierpnia 2023 - Święto Niepodległości - najważniejsze święto państwowe w Mołdawii. W tym dniu obywatele upamiętniają podpisanie Deklaracji Niepodległości od Związku Radzieckiego, co miało miejsce 27 sierpnia 1991 roku.

31 sierpnia 2023 - Święto Języka Mołdawskiego - kolejne ważne święto narodowe. Dzień ten upamiętnia wprowadzenie własnego języka narodowego w Mołdawii na dwa lata przed ostatecznym uwolnieniem się od Związku Radzieckiego.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie - mimo iż w kraju dominuje Kościół Prawosławny, to katolickie Boże Narodzenie pozostaje dniem wolnym od pracy.

Video

Tak prezentują się dni wolne dla wszystkich osób pracujących w Mołdawii. Warto odnotować, że w tym kraju występują także pomniejsze święta lokalne. Jednym z nich jest święto miasta Kiszyniów, czyli stolicy kraju. Okazja przypadająca na 14 października jest dniem wolnym dla mieszkańców stolicy. Podobne święto mają mieszkańcy miasta Kaguł i przypada ono na 21 listopada.

Wakacje i ferie szkolne w Mołdawii

Przeprowadzka do innego państwa wraz z rodziną oznacza, że przy planach urlopowych warto zwrócić uwagę na pewne dodatkowe kwestie. Przede wszystkim planując odpoczynek wraz z dziećmi, trzeba uwzględnić kalendarz roku szkolnego.

W Mołdawii rok szkolny wygląda podobnie, jak w Polsce. Uczniowie zaczynają wakacje trochę wcześniej, a w międzyczasie mają cztery większe przerwy w nauce.

W roku szkolnym 2022/2023 terminy ferii i wakacji prezentują się następująco:

 • Ferie zimowe: od 26 do 30 października 2022
 • Ferie świąteczne: od 24 grudnia 2022 do 8 stycznia 2023
 • Ferie wiosenne: od 8 marca 2023 do 12 marca 2023
 • Ferie wielkanocne: od 15 kwietnia 2023 do 24 kwietnia 2023
 • Wakacje letnie: od 1 czerwca 2023 do 31 sierpnia 2023

Tak się prezentują terminy ferii szkolnych w Mołdawii. Trzeba jednak potraktować te daty jako poglądowe, ponieważ w sieci można znaleźć rozbieżne kalendarze. Najlepiej po przybyciu do tego kraju sprawdzić dokładny harmonogram w placówce edukacyjnej, do której ma uczęszczać dziecko.

Czy praca w mołdawskie święta jest lepiej płatna?

Ogólnie mołdawski kodeks pracy zakłada, że święta narodowe są wolne dla wszystkich pracowników i należy się im za nie zapłata. Tak więc dzień ustawowo wolny nie uszczupli wynagrodzenia pracownika.

Oczywiście w pewnych sytuacjach dopuszcza się świadczenie pracy w święto narodowe. W takim wypadku pracownicy mają prawo do innego dnia wolnego. W przypadku braku możliwości wydania dnia wolnego pracodawcy mogą wypłacić powiększoną stawkę. Wysokość wynagrodzenia za dni świąteczne pozostaje w kwestii ustalenia z pracodawcą. Informacja na temat wysokości stawki powinna zostać uwzględniona w umowie o pracę, aby nie doszło do późniejszych nieporozumień.

Jak widać, okazji do odpoczynku w Mołdawii jest dość sporo. Niewiele świąt pokrywa się z polskimi, ale mimo to Polacy na emigracji będą mieli okazje na odwiedziny w ojczyźnie bez nadwyrężania swojego urlopu.

Podsumowanie:
 • Mołdawia posiada kilka dni wolnych od pracy, które wywodzą się ze zwyczajów religijnych oraz historii kraju.
 • Wśród świąt narodowych, dni wolnych od pracy należą m.in. Nowy Rok, Boże Narodzenie, Wielkanoc Prawosławna, Dzień Kobiet czy Święto Niepodległości.
 • Rok szkolny w Mołdawii jest podobny do roku szkolnego w Polsce, z czterema większymi przerwami w nauce i wakacjami trwającymi gdzieniegdzie trochę dłużej niż w Polsce.
 • Zgodnie z mołdawskim kodeksem pracy, święta narodowe są wolne dla pracowników i za nie nie zmniejsza się wynagrodzenia.

To może Cię również zainteresować

Praca Mołdawia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Majka

Majka

Ciekawe, że w Mołdawii Dzień Dziecka jest dniem wolnym od pracy. W Polsce to raczej dzień pracy, więc może przeniosę się tam, żeby w spokoju celebrować to święto z moją rodziną.
internauta ER

internauta ER

Mimo, że święta narodowe są dniem wolnym od pracy, to u mnie w firmie zawsze jest coś do zrobienia. Wtedy często korzystam z zamiany dni wolnych na inną datę, żeby pracownicy mieli więcej odpoczynku później.
Julia

Julia

Mam wrażenie, że w Mołdawii praca w święta nie jest tak często wymagana, jak w Polsce. To byłaby dobra wiadomość dla mnie jako dla potencjalnego pracownika.
kier. Daniel

kier. Daniel

Nie ma lepiej, żeby w Mołdawii były 2 dni więcej wolne od pracy? W Polsce też powinno być więcej świąt narodowych, a nie tylko te, które są przypisane do Kościoła Katolickiego.
Marek

Marek

Fajnie, że Mołdawia ma tyle świąt narodowych, ale szkoda, że większość z nich jest połączona z Kościołem Prawosławnym. Osoby innych wyznań mogą mieć trudności z ustawieniem swojego harmonogramu pracy i urlopów.
Komosa

Komosa

To zawsze przydatne informacje. Ciekawy jestem też takich krajów jak Cypr lub Andora.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.