Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Mołdawii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Mołdawii?
W każdym państwie władze ustalają święta państwowe będące dniami wolnymi od pracy. Dzięki temu mieszkańcy kraju mają możliwość należytego obchodzenia dni świątecznych. Pracownicy bardzo dobrze znają daty takich dni, ponieważ dzięki temu mogą na przykład lepiej zarządzać swoim urlopem.

Znając kalendarz świąteczny, można sobie sprytnie przedłużyć czas odpoczynku. Jest to szczególnie ważne dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę, na przykład do Mołdawii. Uwzględniając święta w planach urlopowych, można choćby znaleźć czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Mołdawia posiada szereg różnorodnych świąt mających swoje korzenie w tradycji kraju oraz w religii. Przed wyjazdem do tego państwa warto dobrze się zapoznać z terminami dni wolnych.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Mołdawii?

Mołdawskie święta wywodzą się ze zwyczajów Kościoła Prawosławnego oraz z historii kraju. Pracownicy mają kilkanaście dni w roku dodatkowego odpoczynku. Dla polskich pracowników położenie nacisku na prawosławne święta może być nieco uciążliwe, ponieważ chcąc spędzić najważniejsze chrześcijańskie święta z rodziną w ojczyźnie, będą musieli zużyć swój urlop. Przyjrzyjmy się bliżej kalendarzowi na 2020 rok.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Anul Nou) - mieszkańcy Mołdawii podobnie, jak Polacy i większość świata hucznie obchodzą powitanie nowego roku. Z tej okazji pierwszy dzień roku jest wolny od pracy.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - w Kościele Prawosławnym funkcjonuje kalendarz juliański, w wyniku czego terminy świąt chrześcijańskich wypadają inaczej niż w Kościele Katolickim. Boże Narodzenie jest więc obchodzone w styczniu, a nie w grudniu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Mołdawia

8 stycznia 2020 - Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia - ostatni dzień obchodów świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

8 marca 2020 - Dzień Kobiet - święto przedstawicielek płci pięknej jest w Mołdawii dniem wolnym od pracy.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament wiary chrześcijańskiej. Jest to kolejne święto znane w Polsce, ale obchodzone według kalendarza juliańskiego, więc wypada w późniejszym terminie.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

27 kwietnia 2020 - Dzień Pamięci, Dzień Rodziców - święto zwane także Wielkanocą zmarłych wypada zawsze na osiem dni po Wielkanocy.

1 maja 2020 - Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w większości zakątków świata. To święto pozwala na oddanie hołdu ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

9 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa - święto upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej na terenie Europy. Wiele państw byłego Związku Radzieckiego obchodzi ostateczne zwycięstwo nad nazistami dzień później niż w krajach Zachodniej Europy.

1 czerwca 2020 - Dzień Dziecka - od 2016 roku Dzień Dziecka zalicza się do świąt narodowych będących dniami wolnymi od pracy.

27 sierpnia 2020 - Święto Niepodległości - najważniejsze święto państwowe w Mołdawii. W tym dniu obywatele upamiętniają podpisanie Deklaracji Niepodległości od Związku Radzieckiego, co miało miejsce 27 sierpnia 1991 roku.

31 sierpnia 2020 - Święto Języka Mołdawskiego - kolejne ważne święto narodowe. Dzień ten upamiętnia wprowadzenie własnego języka narodowego w Mołdawii na dwa lata przed ostatecznym uwolnieniem się od Związku Radzieckiego.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie - mimo iż w kraju dominuje Kościół Prawosławny, to katolickie Boże Narodzenie pozostaje dniem wolnym od pracy.

Tak prezentują się dni wolne dla wszystkich osób pracujących w Mołdawii. Warto odnotować, że w tym kraju występują także pomniejsze święta lokalne. Jednym z nich jest święto miasta Kiszyniów, czyli stolicy kraju. Okazja przypadająca na 14 października jest dniem wolnym dla mieszkańców stolicy. Podobne święto mają mieszkańcy miasta Kaguł i przypada ono na 21 listopada.

Wakacje i ferie szkolne w Mołdawii

Przeprowadzka do innego państwa wraz z rodziną oznacza, że przy planach urlopowych warto zwrócić uwagę na pewne dodatkowe kwestie. Przede wszystkim planując odpoczynek wraz z dziećmi, trzeba uwzględnić kalendarz roku szkolnego.

W Mołdawii rok szkolny wygląda podobnie, jak w Polsce. Uczniowie zaczynają wakacje trochę wcześniej, a w międzyczasie mają cztery większe przerwy w nauce.

W roku szkolnym 2019/2020 terminy ferii i wakacji prezentują się następująco:

  • Ferie świąteczne: od 26 października 2019 do 3 listopada 2019
  • Ferie zimowe: od 25 grudnia 2019 do 8 stycznia 2020
  • Ferie wiosenne: od 5 marca 2020 do 8 marca 2020
  • Ferie wielkanocne: od 18 kwietnia 2020 do 27 kwietnia 2020
  • Wakacje letnie: od 20 czerwca 2020 do 31 sierpnia 2020

Tak się prezentują terminy ferii szkolnych w Mołdawii. Trzeba jednak potraktować te daty jako poglądowe, ponieważ w sieci można znaleźć rozbieżne kalendarze. Najlepiej po przybyciu do tego kraju sprawdzić dokładny harmonogram w placówce edukacyjnej, do której ma uczęszczać dziecko.

Czy praca w mołdawskie święta jest lepiej płatna?

Ogólnie mołdawski kodeks pracy zakłada, że święta narodowe są wolne dla wszystkich pracowników i należy się im za nie zapłata. Tak więc dzień ustawowo wolny nie uszczupli wynagrodzenia pracownika.

Oczywiście w pewnych sytuacjach dopuszcza się świadczenie pracy w święto narodowe. W takim wypadku pracownicy mają prawo do innego dnia wolnego. W przypadku braku możliwości wydania dnia wolnego pracodawcy mogą wypłacić powiększoną stawkę. Wysokość wynagrodzenia za dni świąteczne pozostaje w kwestii ustalenia z pracodawcą. Informacja na temat wysokości stawki powinna zostać uwzględniona w umowie o pracę, aby nie doszło do późniejszych nieporozumień.

Jak widać, okazji do odpoczynku w Mołdawii jest dość sporo. Niewiele świąt pokrywa się z polskimi, ale mimo to Polacy na emigracji będą mieli okazje na odwiedziny w ojczyźnie bez nadwyrężania swojego urlopu.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Mołdawii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.