Specyfika rynku pracy w Zgierzu

Specyfika rynku pracy w Zgierzu
Zgierz to niewielkie miasto, które posiada całkiem dobrą lokalizację. Niestety przez lata kiepska infrastruktura odstraszała potencjalnych inwestorów, w efekcie czego w okolicy nie funkcjonują większe zakłady produkcyjne. Rynek pracy w mieście i jego okolicach tworzą głównie małe i średnie firmy, co niestety nie wpływa pozytywnie na stopę bezrobocia i perspektywy dla wielu osób chcących się aktywizować zawodowo.

Od kilku lat lokalne władze pracują nad poprawą infrastruktury, co przynosi pierwsze owoce. Mimo to obecnie bezrobotni planujący karierę w dużych firmach i liczący na rozwój zawodowy muszą się posiłkować pracą z dala od miejsca zamieszkania. Szczęśliwie Zgierz znajduje się blisko Łodzi, więc już to otwiera szersze możliwości dla mieszkańców miasta. Bliskie położenie dwóch autostrad daje też perspektywę sprawnego przemieszczania się do pracy w nieco bardziej oddalone regiony Polski.

Kto znajdzie pracę w Zgierzu?

W Zgierzu działają głównie niewielkie i średnie firmy reprezentujące kilka różnych branż. Jednymi z najprężniej działających są firmy zajmujące się budownictwem i remontami oraz logistyką. Lokalizacja miasta sprzyja tworzeniu przedsiębiorstw transportowych oraz magazynów.

Przeglądając oferty pracy firm działających w Zgierzu, można się natknąć głównie na propozycje dla fachowców budowlanych. Dotyczy to zarówno stanowisk bezpośrednio zaangażowanych w prace remontowo-budowlane, jak i produkcję prefabrykatów do budowy. Firmy poszukują także kierowców i pracowników magazynowych. Po ogłoszeniach widać także dużą rotację pracowników w salonach piękności i zakładach fryzjerskich. W Zgierzu funkcjonuje także sporo warsztatów samochodowych, które również mają problem z pozyskaniem wykwalifikowanych fachowców.

Dobra lokalizacja poszerza możliwości zawodowe Zgierzan

Dużą zaletą Zgierza jest jego lokalizacja. Miasto mieści się zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Łodzi, co oznacza, że dojazd do pracy w znacznie większym mieście nie jest problemem.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Zgierz

Bliskość Łodzi sprawia, że ambitniejsi bezrobotni mogą liczyć na pracę w dużych przedsiębiorstwach. Na terenie stołecznego miasta województwa łódzkiego można podjąć pracę zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i w korporacjach stawiających na nowoczesne technologie oraz w dużych firmach handlowych, reklamowych czy finansowych. Wielu młodych Zgierzan decyduje się właśnie na obranie takiego kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że Łódź sama przeżywa ciężkie czasy po upadku przemysłu włókienniczego. Miasto mocno się wyludnia, a młodzi mieszkańcy Łodzi uciekają do innych dużych ośrodków miejskich. W ten sposób pozostawiają miejsca pracy dla mieszkańców mniejszych okolicznych miejscowości, jak Zgierz.

Zgierz leży niedaleko dwóch najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. Autostrady A1 oraz A2 sprawiają, że w okolicy Zgierza powstają duże magazyny firm logistycznych oraz przedsiębiorstwa transportowe obsługujące klientów z całego kraju i Europy. To daje szansę na podjęcie pracy przez kierowców oraz bezrobotnych szkolących się w zakresie logistyki czy obsługi sprzętu magazynowego.

Na północ od Zgierza znajduje się też sporo terenów rolnych. Jest to również ciekawa droga rozwoju kariery, tym bardziej że rolnictwo mocno rozwija się pod kątem technologii, co daje nowe możliwości budowania kariery z dala od miejskiego zgiełku.

Zgierz sam w sobie nie oferuje zbyt chłonnego i ciekawego rynku pracy. Na szczęście powiat zgierski poszerza możliwości rozwoju zawodowego, a bliskość Łodzi sprawia, że bezrobotni mogą się starać o zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach. Wiele osób korzysta z możliwości pracy poza Zgierzem, co się przekłada na spadek zaludnienia.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Zgierzu
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.