Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Zgierzu

18 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Specyfika rynku pracy w Zgierzu
Zgierz to niewielkie miasto, które posiada całkiem dobrą lokalizację. Niestety przez lata kiepska infrastruktura odstraszała potencjalnych inwestorów, w efekcie czego w okolicy nie funkcjonują większe zakłady produkcyjne. Rynek pracy w mieście i jego okolicach tworzą głównie małe i średnie firmy, co niestety nie wpływa pozytywnie na stopę bezrobocia i perspektywy dla wielu osób chcących się aktywizować zawodowo.

Od kilku lat lokalne władze pracują nad poprawą infrastruktury, co przynosi pierwsze owoce. Mimo to obecnie bezrobotni planujący karierę w dużych firmach i liczący na rozwój zawodowy muszą się posiłkować pracą z dala od miejsca zamieszkania. Szczęśliwie Zgierz znajduje się blisko Łodzi, więc już to otwiera szersze możliwości dla mieszkańców miasta. Bliskie położenie dwóch autostrad daje też perspektywę sprawnego przemieszczania się do pracy w nieco bardziej oddalone regiony Polski.

Kto znajdzie pracę w Zgierzu?

W Zgierzu działają głównie niewielkie i średnie firmy reprezentujące kilka różnych branż. Jednymi z najprężniej działających są firmy zajmujące się budownictwem i remontami oraz logistyką. Lokalizacja miasta sprzyja tworzeniu przedsiębiorstw transportowych oraz magazynów.

Przeglądając oferty pracy firm działających w Zgierzu, można się natknąć głównie na propozycje dla fachowców budowlanych. Dotyczy to zarówno stanowisk bezpośrednio zaangażowanych w prace remontowo-budowlane, jak i produkcję prefabrykatów do budowy. Firmy poszukują także kierowców i pracowników magazynowych. Po ogłoszeniach widać także dużą rotację pracowników w salonach piękności i zakładach fryzjerskich. W Zgierzu funkcjonuje także sporo warsztatów samochodowych, które również mają problem z pozyskaniem wykwalifikowanych fachowców.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Zgierz

Operator wózka widłowego - Zgierz

e-work HR Company Poland

  • Zgierz
Dodana
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Zgierz
Dodana
Dodana

Cieśla, Murarz, Zbrojarz – betoniarz, Stolarz budowlany

Zakład Techniczno-Budowlany Polbau

  • Niemcy
Dodana
Aplikuj bez CV

Video

Dobra lokalizacja poszerza możliwości zawodowe Zgierzan

Dużą zaletą Zgierza jest jego lokalizacja. Miasto mieści się zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Łodzi, co oznacza, że dojazd do pracy w znacznie większym mieście nie jest problemem.

Bliskość Łodzi sprawia, że ambitniejsi bezrobotni mogą liczyć na pracę w dużych przedsiębiorstwach. Na terenie stołecznego miasta województwa łódzkiego można podjąć pracę zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i w korporacjach stawiających na nowoczesne technologie oraz w dużych firmach handlowych, reklamowych czy finansowych. Wielu młodych Zgierzan decyduje się właśnie na obranie takiego kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że Łódź sama przeżywa ciężkie czasy po upadku przemysłu włókienniczego. Miasto mocno się wyludnia, a młodzi mieszkańcy Łodzi uciekają do innych dużych ośrodków miejskich. W ten sposób pozostawiają miejsca pracy dla mieszkańców mniejszych okolicznych miejscowości, jak Zgierz.

Zgierz leży niedaleko dwóch najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. Autostrady A1 oraz A2 sprawiają, że w okolicy Zgierza powstają duże magazyny firm logistycznych oraz przedsiębiorstwa transportowe obsługujące klientów z całego kraju i Europy. To daje szansę na podjęcie pracy przez kierowców oraz bezrobotnych szkolących się w zakresie logistyki czy obsługi sprzętu magazynowego.

Na północ od Zgierza znajduje się też sporo terenów rolnych. Jest to również ciekawa droga rozwoju kariery, tym bardziej że rolnictwo mocno rozwija się pod kątem technologii, co daje nowe możliwości budowania kariery z dala od miejskiego zgiełku.

Zgierz sam w sobie nie oferuje zbyt chłonnego i ciekawego rynku pracy. Na szczęście powiat zgierski poszerza możliwości rozwoju zawodowego, a bliskość Łodzi sprawia, że bezrobotni mogą się starać o zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach. Wiele osób korzysta z możliwości pracy poza Zgierzem, co się przekłada na spadek zaludnienia.

To może Cię również zainteresować

Praca Zgierz

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Wojtas

Wojtas

Fajnie, że tereny rolnicze również oferują nowe możliwości budowania kariery, co ciekawe!
Torunianin

Torunianin

Jako właściciel firmy budowlanej w Zgierzu, muszę powiedzieć, że trudno nam znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się znaleźć więcej chętnych do pracy w tym sektorze.
quman

quman

Zgierz jest na tyle blisko Łodzi, że mam nadzieję na znalezienie pracy w większym mieście, ale dzięki temu artykułowi, teraz wiem, że można tu znaleźć dobrą pracę w branży budowlanej.
Gomen

Gomen

Nie zdawałam sobie sprawy, że Zgierz oferuje tak mało miejsc pracy, ale teraz wiem, że muszę poszukać pracy poza miastem
nowa

nowa

Cieszę się, że jest tyle firm budowlanych i transportowych w Zgierzu, bo ja pracuję jako kierowca i zawsze chciałem znaleźć pracę bliżej domu, a teraz to możliwe!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.