!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Rosji?

9 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Rosji?
Rosja podobnie, jak inne państwa celebruje wiele okazji, które stają się ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Rosyjski rząd przewidział kilka świąt, z czego większość to okazje wywodzące się z tradycji i historii kraju. Zaledwie jedno święto jest dyktowane względami religijnymi.

Osoby planujące podjąć pracę w Rosji powinny się zapoznać z kalendarzem świątecznym tego kraju. W ten sposób będą one mogły znacznie sprawniej rozplanować urlop. Uwzględnienie dni wolnych od pracy pozwoli przy sprawnym planowaniu na zapewnienie sobie dłuższego czasu na odpoczynek. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu w Rosji.

Jakie święta są wolne od pracy w Rosji?

Rosyjski kalendarz świąteczny różni się znacząco od polskiego. Między innymi Rosjanie część świąt obchodzą według kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego. W efekcie polscy emigranci nie mogą liczyć na pokrycie się najważniejszych świąt z tymi w Polsce.

Ciekawą cechą kalendarza świątecznego w Rosji jest hucznie obchodzony początek roku. Rząd często rekompensuje obywatelom brak pewnych dni świątecznych skasowanych po upadku ZSRR i ustanawia wakacje Nowego Roku trwające nierzadko od 1 do nawet 10 stycznia. W tym czasie przedstawiciele niektórych branż i administracji mają wolne od pracy. Przyjrzyjmy się oficjalnym ustawowym dniom wolnym od pracy w Rosji na 2020 rok.

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Новый год) - Nowy Rok jest hucznie świętowany na całym świecie, ale dla Rosjan ma szczególne znaczenie. Za czasów ZSRR to święto zastępowało Boże Narodzenie i obecnie pierwsze dwa dni roku są dla wszystkich obywateli wolne od pracy. Część Rosjan może się jednak cieszyć wolnym do nawet 10 stycznia w związku z występującymi w ostatnich latach wakacjami Nowego Roku.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - przywrócone święto po upadku ZSRR jest upamiętnieniem narodzin Jezusa Chrystusa. W Rosji jest ono obchodzone według kalendarza juliańskiego, co oznacza przesunięcie daty z 24 grudnia na początek kolejnego roku.

Video

8 stycznia 2020 - Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia - podobnie, jak w Polsce tak i w Rosji święta Bożego Narodzenia składają się z dwóch dni.

23 lutego 2020 - Dzień Obrońcy Ojczyzny (День защитника Отечества) - święto państwowe upamiętniające zwycięstwo Armii Czerwonej nad siłami niemieckimi w 1918 roku pod Pskowem i Narwą.

8 marca 2020 - Dzień Kobiet (Международный женский день) - specjalny dzień wyrażający szacunek i pamięć dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto ma swoje korzenie w 1910 roku.

1 maja 2020 - Święto Wiosny i Pracy (Праздник весны и труда) - święto solidarności klas robotniczych było obchodzone w Rosji od XIX wieku, a po rewolucji październikowej zostało oficjalnie uznane przez władze jako Święto Pracy. Obecnie ma zmienioną nazwę i z jego okazji nie odbywają się oficjalne defilady. Mimo to święto co roku staje się czasem manifestacji środowisk lewicowych.

9 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa (День Победы) - ważne święto upamiętniające zwycięstwo Armii Czerwonej nad nazistowskimi Niemcami. Rosjanie celebrują zakończenie II Wojny Światowej, co stanowi okazję do pokazów siły militarnej kraju.

Video

12 czerwca 2020 - Dzień Rosji (День России) - najważniejsze święto państwowe współczesnej Rosji. W tym dniu upamiętnia się podjęcie decyzji o suwerenności Rosji przez I Zjazd Deputowanych Ludowych ZSRR w 1990 roku.

4 listopada 2020 - Dzień Jedności Narodowej (День народного единства) - najmłodsze święto rosyjskie upamiętniające powstanie ludowe z 1612 roku. Zryw narodowy doprowadził do wypędzenia polskich sił okupacyjnych z Moskwy.

Tak się prezentują rosyjskie święta na 2020 rok. Jak widać, niewiele okazji pokrywa się z polskim kalendarzem świątecznym, co oznacza, że Polacy pracujący w Rosji nie będą mieli wiele okazji do świętowania z bliskimi bez wykorzystania urlopu.

Wakacje i ferie w Rosji

W przypadku wyjazdu za granicę wraz z dziećmi warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym danego państwa. Planując urlop, często uwzględnia się właśnie wolny czas od szkoły dzieci. Rosyjscy uczniowie podobnie, jak polscy zaczynają rok szkolny na początku września i kończą w czerwcu.

Rosyjski system edukacji zakłada trzy główne przerwy w nauczaniu. W roku szkolnym 2019/2020 zostały one ustalone na następujące terminy:

  • Ferie jesienne - od 28 października do 3 listopada 2019 roku;
  • Ferie zimowe - od 28 grudnia 2019 roku do 12 stycznia 2020 roku;
  • Ferie wiosenne - od 21 do 29 marca 2020 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że poszczególne szkoły mają możliwość regulowania terminów ferii. Najlepiej więc dowiedzieć się w konkretnej placówce edukacyjnej kiedy przewiduje ona wolne dla uczniów. Oczywiście szkoły pozostają zamknięte także w wymienione powyżej dni świąteczne.

Czy święta w Rosji są płatne?

Rosyjski kodeks pracy jasno określa, że wystąpienie dnia ustawowo wolnego od pracy nie jest powodem do obniżenia wynagrodzenia. Oznacza to, że osoba otrzymująca stałą miesięczną pensję będzie miała zapłacone za dzień świąteczny. Zazwyczaj w przypadku pracy według stawek godzinowych pracodawcy także wypłacają wynagrodzenie za czas, jaki pracownik miałby w danym dniu spędzić na stanowisku pracy.

Zdarza się, że w dni świąteczne pracownik musi pełnić swoje obowiązki. Szczegółowe regulacje odnośnie stawek za taką pracę określają postanowienia układów zbiorowych. W większości przypadków stawka za pracę w święta powinna być podwojona. Niekiedy przewiduje się za pracę w dzień ustawowo wolny odbiór innego dnia w zastępstwie.

Kalendarz świąteczny w Rosji różni się sporo od polskiego harmonogramu, co może być problematyczne. Mimo iż oba państwa leżą nie tak daleko od siebie, to różnice kulturowe są dość spore. Rosjanie odpoczywają szczególnie początkiem roku, a im dalej postępuje kalendarz, tym mniej jest okazji do świętowania.

To może Cię również zainteresować

Praca w Rosji

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.