Spis treści
Znajomość kalendarza świątecznego pozwoli na sprawniejsze planowanie urlopów i przy dobrym zarządzaniu zapewnienie sobie dłuższego czasu na odpoczynek. Estonia jak większość krajów na świecie obchodzi pewne okazje, które stały się dniami wolnymi od pracy. Święta narodowe tego skandynawskiego państwa mają swoje korzenie w historii kraju oraz w religii chrześcijańskiej. Polaków ucieszy fakt, że najważniejsze święta religijne pokrywają się z polskim kalendarzem.
Jakie święta w Estonii są dniami wolnymi od pracy?
Władze estońskie ustanowiły na 2025 rok jedenaście dni wolnych. Kalendarz zawiera najważniejsze okazje chrześcijańskie oraz dni upamiętniające kluczowe wydarzenia dla kraju. Przyjrzyjmy się bliżej terminarzowi estońskich świąt:
1 stycznia 2025 - Nowy Rok (uusaasta) - Estończycy, jak większość narodowości świętuje nadejście nowego roku. Po hucznym powitaniu roku mieszkańcy kraju mają dzień na odpoczynek.
24 lutego 2025 - Święto Niepodległości (iseseisvuspäev) - ważne święto narodowe upamiętniające podpisanie deklaracji niepodległości w 1918 roku.

18 kwietnia 2025 - Wielki Piątek (suur reede) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
20 kwietnia 2025 - Wielkanoc (ülestõusmispühade 1. püha, lihavõtted) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To wydarzenie stało się fundamentem wiary chrześcijańskiej. Niestety w Estonii Poniedziałek Wielkanocny nie jest dniem wolnym od pracy.

1 maja 2025 - Święto Wiosny (kevadpüha) - podczas gdy wiele krajów w tym dniu obchodzi Święto Pracy, to Estończycy świętują zakończenie zimy i rozpoczęcie wiosny.
8 czerwca 2025 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (nelipühade 1. püha) - święto chrześcijańskie, w które wierni upamiętniają zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję Pannę.
23 czerwca 2025 - Święto Zwycięstwa (võidupüha) - święto upamiętniające starcie wojsk estońskich z niemieckimi pod Cesis w 1919 roku.

24 czerwca 2025 - Świętego Jana (jaanipäev) - święto ustanowione w celu zasymilowania pogańskich zwyczajów z katolicyzmem. Noc Świętojańska jest obchodzona w wielu krajach.
20 sierpnia 2025 - Święto Odzyskania Niepodległości (taasiseseisvumispäev) - rocznica odzyskania niepodległości przez Estonię w 1991 roku. Kraj uwolnił się spod sowieckich wpływów.
25 grudnia 2025 - Boże Narodzenie (esimene jõulupüha) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2025 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (teine jõulupüha) - święto znane także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa. Ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia.
Tak się prezentują święta narodowe w Estonii. Jak widać, kilka okazji pokrywa się z polskim terminarzem, co pozwala na zaplanowanie sobie świąt z bliskimi w ojczyźnie. Przyswojenie estońskiego kalendarza świątecznego nie powinno być problemem dla Polaków.
Wakacje i ferie szkolne w Estonii
Osoby wybierające się do pracy za granicę coraz częściej emigrują wraz z rodzinami. Taka sytuacja sprawia, że w planach urlopowych nie sposób pominąć przerwy w nauce dzieci. Kalendarz szkolny staje się bardzo ważnym elementem wpływającym na wiele aspektów życia.
Kalendarz szkolny Estonii przypomina polski terminarz. Uczniowie podobnie zaczynają naukę na początku września i mogą się cieszyć wakacjami letnimi rozpoczynającymi się w połowie czerwca.
- Ferie jesienne - od 21 do 27 października 2024
- Ferie świąteczne - od 23 grudnia 2024 do 5 stycznia 2025
- Ferie zimowe - od 24 lutego do 2 marca 2025
- Ferie wiosenne - od 14 do 20 kwietnia 2025
Można założyć, że w kolejnych latach terminy ferii będą wypadały w podobnych terminach. Oczywiście niektóre daty mogą się różnić ze względu na konkretne placówki edukacyjne, więc warto przed planowaniem urlopu zaczerpnąć informacji w szkole, do której uczęszcza dziecko.
Czy święta w Estonii są lepiej płatne?
Zgodnie z estońskim prawem pracy wszystkie święta uznane za dni wolne od pracy są płatne. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się obawiać o uszczuplenie wynagrodzenia ze względu na wystąpienie dnia świątecznego.
W pewnych zawodach bądź sytuacjach może dojść do konieczności świadczenia pracy w święto narodowe. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek podwojenia stawki. Dzięki temu pracownicy otrzymają odpowiednie zadośćuczynienie za pracę w dzień wolny. Oczywiście warto zadbać, aby stawki za pracę w święta znalazły się w umowie podpisywanej z pracodawcą.
Estoński kalendarz świąteczny jest bardzo przejrzysty i w przypadku najważniejszych świąt chrześcijańskich powinien spasować Polakom. Przy niewielkim wsparciu dni urlopowych można zapewnić sobie czas na spokojną podróż do bliskich w kraju.
- Estonian authorities have established eleven public holidays for 2020, including the most important Christian holidays as well as anniversaries of key events for the country.
- The Estonian school calendar is similar to the Polish one, with the school year starting in early September and summer holidays beginning in mid-June.
- All public holidays in Estonia are paid, and employers are required to double their employees' salaries if they need to work on these days.
- Estonian public holidays, with a few exceptions, will be familiar and easily compatible with Polish holiday plans.
To może Cię również zainteresować