Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop we Francji?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop we Francji?
Podejmując pracę za granicą jedną z ważniejszych kwestii do ustalenia jest to, kiedy będziemy mogli wracać do rodziny w kraju. Nie bez znaczenia jest tu kalendarz świąteczny. Ustawowe dni wolne od pracy pozwalają przy odpowiednim lawirowaniu urlopem zapewnić sobie naprawdę długi czas na wypoczynek.

Francja nie ustępuje innym krajom i także posiada swoje święta, które corocznie celebruje między innymi dniami wolnymi. Polskich pracowników ucieszy z pewnością fakt, że spora część terminów świątecznych pokrywa się z dniami wolnymi w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej świętom we Francji.

Jakie święta we Francji są wolne od pracy?

Rząd francuski zdecydował o wyznaczeniu 11 dni wolnych od pracy w 2020 roku. Wiele z nich to okazje wywodzące się z religii chrześcijańskiej, co jest dość zaskakujące, bowiem współczesna Francja niekoniecznie kojarzy się z religijnością. Nie brakuje także uroczystości państwowych upamiętniających wydarzenia z historii kraju nad Sekwaną. Prześledźmy francuski kalendarz świąteczny.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Nouvel An albo Jour de l’an) - święto, którego nie trzeba przedstawiać. Francuzi podobnie, jak Polacy hucznie celebrują rozpoczęcie nowego roku.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Lundi de Pâques) - francuscy chrześcijanie obchodzą Święta Wielkanocne i z tej okazji mogą się cieszyć wolnym od pracy. Podobnie, jak w Polsce Poniedziałek Wielkanocny kończący najważniejsze święto chrześcijańskie jest dniem wolnym od pracy.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

[dh] Pracownik produkcji Ruda Sląska

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Świętochłowice
Dodana

[dh] Pracownik produkcji -nadruki na gadżetach

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Ruda Śląska
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

1 maja 2023 - Święto pracy (Fête du travail) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie, także we Francji. W tym dniu oddaje się hołd klasie robotniczej i jej wkładowi w rozwój obecnego społeczeństwa.

8 maja 2023 - Dzień zwycięstwa (Fête de la victoire 1945) - obchody rocznicy zakończenia II Wojny Światowej na terenach Europy. Wielkie święto państw, które mierzyły się z nazistowskimi Niemcami i ostatecznie odniosły zwycięstwo w 1945 roku.

18 maja 2023 - Dzień Wniebowstąpienia (Ascension) - celebracja wiary chrześcijańskiej w cielesne Wniebowstąpienie Jezusa do nieba. Święto tradycyjnie jest obchodzone w 40 dni po Wielkanocy.

29 maja 2023 - Zielone Świątki (Lundi de Pentecôte) - święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję.

14 lipca 2023 - Święto Narodowe Francji bądź Dzień Bastylii (Fête nationale) - huczne obchody zdobycia przez lud Paryża Bastylii będącej symbolem uciemiężenia obywateli. Święto celebruje Wielką Rewolucję Francuską i przemiany, jakie zapoczątkowała.

15 sierpnia 2023 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (L'Assomption) - kolejne ważne święto chrześcijańskie upamiętniające zabranie Maryi Panny do nieba.

1 listopada 2023 – Wszystkich Świętych (La Toussaint) - Uroczystość Wszystkich Świętych upamiętnia męczenników chrześcijańskich i świętych, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa.

Video

11 listopada 2023 – Dzień Rozejmu (Armistice) - dzień upamiętniający podpisanie rozejmu między mocarstwami alianckimi i centralnymi, co zakończyło działania na frontach I Wojny Światowej.

25 grudnia 2023 – Boże Narodzenie (Noël) - Francuzi obchodzą Boże Narodzenie, ale tylko jeden dzień mają z tej okazji wolny. Niestety zarówno wigilia, jak i Drugi Dzień Świąt pozostają dniami pracującymi, co nie sprzyja planowaniu wolnego z rodziną.

Tak się prezentują dni świąteczne we Francji. Jak widać, część dni wolnych pokrywa się z tymi w Polsce, więc można planować urlop z uwzględnieniem tych okazji, co pozwoli spędzić święta z rodziną w Polsce. Osoby pracujące w regionie Alzacji oraz w departamencie Mozela mogą też liczyć na dni wolne w Wielki Piątek, oraz w Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Wakacje i ferie we Francji

Planowanie urlopu jest często uzależnione od terminów ferii w szkołach. Większość rodziców stara się brać wolne tak, aby spędzić czas ze swoimi dziećmi. Właśnie dlatego, planując emigrację do Francji wraz z dziećmi, warto się dowiedzieć kiedy będą one miały wolne od szkoły.

Terminy ferii zostały podzielone w zależności od strefy, w jakiej znajduje się dana szkoła. Region kraju dzieli się na strefy A, B oraz C. Poniżej znajdziecie kalendarz dni wolnych od szkoły we Francji na 2020 rok z uwzględnieniem poszczególnych stref.

Terminy wakacji i ferii we Francji:

 

Ferie świąteczne 2022-2023:

 • Strefa A, B, C - od 17.12.22 do 03.01.23
   

Ferie zimowe 2023:

 • Strefa A - od 04.02.23 do 20.02.23
 • Strefa B - od 11.02.23 do 27.02.23
 • Strefa C - od 18.02.23 do 06.03.23
   

Ferie wiosenne 2023:

 • Strefa A - od 08.04.23 do 24.04.23
 • Strefa B - od 15.04.23 do 02.05.23
 • Strefa C - od 22.04.23 do 09.05.23
   

Długi weekend z okazji Wniebowstąpienia 2023:

 • Strefa A, B, C - od 18.05.23 do 21.05.23
   

Wakacje 2023:

 • Strefa A, B, C - od 08.07.23 do 31.08.23

Czy praca we francuskie święta jest płatna?

Francuski rząd ustalił 11 dni świątecznych, które są wolne od pracy. Jednak odgórnie tylko 1 maja jest faktycznie wolny dla wszystkich pracowników niepracujących w zawodach bazujących na ciągłości pracy. W przypadku pozostałych świąt to układy zbiorowe oraz pracodawcy decydują, czy dać pracownikom dzień wolny. Warto odnotować, że zwyczajowo wielu pracodawców ustanawia tak zwane mosty, czyli dodatkowe dni wolne przy okazji świąt wypadających w czwartki. Pracownicy mają w przypadku zastosowania "mostu" także wolny piątek.

W przypadku pracy w dni świąteczne tylko za 1 maja pracownikom przysługuje stawka w wysokości 200% zwykłej stawki. Ewentualne wynagrodzenia dla pozostałych świąt regulują postanowienia układów zbiorowych. Podejmując się pracy we Francji najlepiej zaczerpnąć informacji u pracodawcy na temat tego, jakie dni świąteczne będą faktycznie wolne oraz w razie czego, czy za prace w nie otrzymamy lepsze wynagrodzenie.

To może Cię również zainteresować

Praca Francja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Mlody

Mlody

Jako pracodawca cieszę się, że artykuł przypomniał o dodatkowych urlopach zwanych 'mostami', jeśli święta wypadają w czwartek. To dobry sposób na zadowolenie pracowników i ułatwienie im planowania czasu z rodziną. Jednakże, wydaje mi się, że 11 dni wolnych to za dużo i trudne do zorganizowania w kontekście ciągłości pracy. W każdym razie, ważne jest, aby umówić się z pracownikami i odpowiednio zorganizować dni wolne od pracy.
Monika

Monika

Bardzo pomocne informacje! Lubie planować dobrze swoje życie i pracę. Widząc, które dni są wolne od pracy, ułatwia mi to planowanie przyszłych urlopów. Oby więcej takich artykułów, przynajmniej dla mnie, będą cennym źródłem wiedzy.
NIGA

NIGA

Cóż, to bardzo interesujące, ale jako osoba bezrobotna, nie mam z tym nic wspólnego. Sam chciałbym pracować i mieć takie wolne dni. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się znaleźć pracę i właśnie wówczas będą dla mnie ważne takie informacje.
Goliath

Goliath

Nieźle! Tyle wolnych dni w ciągu roku! Tylko szkoda, że tylko 1 maja jest faktycznie wolny dla wszystkich pracowników. Miałem nadzieję, że będzie więcej dni, kiedy będę mógł odpocząć od pracy.
Wanda

Wanda

Każdy kraj to obyczaj takie coś dotyczy także firm z danego kraju mających swoje placówki w Polsce bowiem często dni wolne i święta nie są takie same.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.