Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop we Francji?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop we Francji?
Podejmując pracę za granicą jedną z ważniejszych kwestii do ustalenia jest to, kiedy będziemy mogli wracać do rodziny w kraju. Nie bez znaczenia jest tu kalendarz świąteczny. Ustawowe dni wolne od pracy pozwalają przy odpowiednim lawirowaniu urlopem zapewnić sobie naprawdę długi czas na wypoczynek.

Francja nie ustępuje innym krajom i także posiada swoje święta, które corocznie celebruje między innymi dniami wolnymi. Polskich pracowników ucieszy z pewnością fakt, że spora część terminów świątecznych pokrywa się z dniami wolnymi w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej świętom we Francji.

Jakie święta we Francji są wolne od pracy?

Rząd francuski zdecydował o wyznaczeniu 11 dni wolnych od pracy w 2020 roku. Wiele z nich to okazje wywodzące się z religii chrześcijańskiej, co jest dość zaskakujące, bowiem współczesna Francja niekoniecznie kojarzy się z religijnością. Nie brakuje także uroczystości państwowych upamiętniających wydarzenia z historii kraju nad Sekwaną. Prześledźmy francuski kalendarz świąteczny.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nouvel An albo Jour de l’an) - święto, którego nie trzeba przedstawiać. Francuzi podobnie, jak Polacy hucznie celebrują rozpoczęcie nowego roku.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Lundi de Pâques) - francuscy chrześcijanie obchodzą Święta Wielkanocne i z tej okazji mogą się cieszyć wolnym od pracy. Podobnie, jak w Polsce Poniedziałek Wielkanocny kończący najważniejsze święto chrześcijańskie jest dniem wolnym od pracy.

1 maja 2020 - Święto pracy (Fête du travail) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie, także we Francji. W tym dniu oddaje się hołd klasie robotniczej i jej wkładowi w rozwój obecnego społeczeństwa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Francja

8 maja 2020 - Dzień zwycięstwa (Fête de la victoire 1945) - obchody rocznicy zakończenia II Wojny Światowej na terenach Europy. Wielkie święto państw, które mierzyły się z nazistowskimi Niemcami i ostatecznie odniosły zwycięstwo w 1945 roku.

21 maja - Dzień Wniebowstąpienia (Ascension) - celebracja wiary chrześcijańskiej w cielesne Wniebowstąpienie Jezusa do nieba. Święto tradycyjnie jest obchodzone w 40 dni po Wielkanocy.

1 czerwca - Zielone Świątki (Lundi de Pentecôte) - święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję.

14 lipca - Święto Narodowe Francji bądź Dzień Bastylii (Fête nationale) - huczne obchody zdobycia przez lud Paryża Bastylii będącej symbolem uciemiężenia obywateli. Święto celebruje Wielką Rewolucję Francuską i przemiany, jakie zapoczątkowała.

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (L'Assomption) - kolejne ważne święto chrześcijańskie upamiętniające zabranie Maryi Panny do nieba.

1 listopada – Wszystkich Świętych (La Toussaint) - Uroczystość Wszystkich Świętych upamiętnia męczenników chrześcijańskich i świętych, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa.

11 listopada – Dzień Rozejmu (Armistice) - dzień upamiętniający podpisanie rozejmu między mocarstwami alianckimi i centralnymi, co zakończyło działania na frontach I Wojny Światowej.

25 grudnia – Boże Narodzenie (Noël) - Francuzi obchodzą Boże Narodzenie, ale tylko jeden dzień mają z tej okazji wolny. Niestety zarówno wigilia, jak i Drugi Dzień Świąt pozostają dniami pracującymi, co nie sprzyja planowaniu wolnego z rodziną.

Tak się prezentują dni świąteczne we Francji. Jak widać, część dni wolnych pokrywa się z tymi w Polsce, więc można planować urlop z uwzględnieniem tych okazji, co pozwoli spędzić święta z rodziną w Polsce. Osoby pracujące w regionie Alzacji oraz w departamencie Mozela mogą też liczyć na dni wolne w Wielki Piątek, oraz w Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Wakacje i ferie we Francji

Planowanie urlopu jest często uzależnione od terminów ferii w szkołach. Większość rodziców stara się brać wolne tak, aby spędzić czas ze swoimi dziećmi. Właśnie dlatego, planując emigrację do Francji wraz z dziećmi, warto się dowiedzieć kiedy będą one miały wolne od szkoły.

Terminy ferii zostały podzielone w zależności od strefy, w jakiej znajduje się dana szkoła. Region kraju dzieli się na strefy A, B oraz C. Poniżej znajdziecie kalendarz dni wolnych od szkoły we Francji na 2020 rok z uwzględnieniem poszczególnych stref.

Terminy wakacji i ferii we Francji:

Ferie świąteczne 2019-2020:

 • Strefa A, B, C - od 22.12.19 do 05.01.20
   

Ferie zimowe 2020:

 • Strefa A - od 23.02.20 do 08.03.20
 • Strefa B - od 16.02.20 do 01.03.20
 • Strefa C - od 09.02.20 do 23.02.20
   

Ferie wiosenne 2020:

 • Strefa A - od 19.04.20 do 03.05.20
 • Strefa B - od 12.04.20 do 26.04.20
 • Strefa C - od 05.04.20 do 19.04.20
   

Długi weekend z okazji Wniebowstąpienia 2020:

 • Strefa A, B, C - od 21.05.20 do 24.05.20
   

Wakacje 2020:

 • Strefa A, B, C - od 05.07.20 do 31.08.20
   

Ferie jesienne 2020:

 • Strefa A, B, C - od 18.10.20 do 01.11.20
   

Ferie świąteczne 2020-2021:

 • Strefa A, B, C - od 20.12.20 do 03.01.21

Czy praca we francuskie święta jest płatna?

Francuski rząd ustalił 11 dni świątecznych, które są wolne od pracy. Jednak odgórnie tylko 1 maja jest faktycznie wolny dla wszystkich pracowników niepracujących w zawodach bazujących na ciągłości pracy. W przypadku pozostałych świąt to układy zbiorowe oraz pracodawcy decydują, czy dać pracownikom dzień wolny. Warto odnotować, że zwyczajowo wielu pracodawców ustanawia tak zwane mosty, czyli dodatkowe dni wolne przy okazji świąt wypadających w czwartki. Pracownicy mają w przypadku zastosowania "mostu" także wolny piątek.

W przypadku pracy w dni świąteczne tylko za 1 maja pracownikom przysługuje stawka w wysokości 200% zwykłej stawki. Ewentualne wynagrodzenia dla pozostałych świąt regulują postanowienia układów zbiorowych. Podejmując się pracy we Francji najlepiej zaczerpnąć informacji u pracodawcy na temat tego, jakie dni świąteczne będą faktycznie wolne oraz w razie czego, czy za prace w nie otrzymamy lepsze wynagrodzenie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop we Francji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Wanda
2019-12-17, 09:34
Każdy kraj to obyczaj takie coś dotyczy także firm z danego kraju mających swoje placówki w Polsce bowiem często dni wolne i święta nie są takie same.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.